Ana sayfa Eğitim Kurumsal Finans Kitle Fonlama...

Kitle Fonlamasına Çekidüzen ve Yeni İmkanlar. Kitle Fonlaması ‘Crowdfunding’ Nedir?

Girişimcilere alternatif finansman imkanı olan “Kitlesel Fonlama – Crowdfunding” a ilişkin SPK bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride uygulamanın avantajları, getirileri ve yeni düzenlemeye göre imkanlar ile şartlar anlatıldı. Yapılan yeni düzenleme kitle fonlamasına kurallar geitiryor. 03.10.2019

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

GİRİŞİMCİLERE ALTERNATİF FİNANSMAN İMKANI – KİTLE FONLAMASI – 

*Kitle fonlaması girişimcilere ucuz finansman, küçük tasarruflara yatırım imkanı veriyor

*Her girişim para toplayamayacak, ön elemeden geçecek

*Her yatırımcı yılda en fazla 20 bin lira yatırım yapabilecek

Finansal piyasalara “imece” geliyor

Dünyada yaygınlaşan kitle fonlaması Türkiye’de de uygulamaya giriyor. 2017 yılında yasal düzenlemesi yapılarak kurulumuzun yetkilendirildiği kitle fonlamasına ilişkin hazırlanan Tebliğ 03.10.2019 tarihli ve 30907 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre başlangıç aşamasındaki girişimler sermaye ihtiyacını gidermek için halktan para toplayabilecek. Böylece ekonomik kalkınmayı destekleyici potansiyele sahip yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimlerin hayata geçirilmesine olanak sağlanmış olacak. Yenilikçi ve katma değere dayalı iş modeli bulunan şirketlerin yararlanması amacıyla yalnızca Tebliğ’de tanımlı teknoloji ve üretim faaliyetini gerçekleştiren veya gerçekleştirecek olan girişimlere kitle fonlaması imkanı verilecektir.

Kitle fonlamasına katılacak girişimler ön elemeden geçecek

Girişimciler ile bireysel yatırımcılar internet üzerinden bir platformda buluşacak. Sadece Sermaye Piyasası Kurulu’nun faaliyet izni verdiği ve listesine aldığı platformlar kitle fonlamasına aracılık edebilecek. Her girişim kitle fonlamasından faydalanamayacak. Aracılık eden platformların kendi bünyelerinde oluşturacakları en az üçer kişilik yatırım komitelerinin inceleyeceği ve kriterlere uygun girişimler fon toplayabilecek. Bunun yanı sıra olası kayıpların sınırlandırılması için yatırımcılar 1 yıl içinde en fazla 20 bin lira yatırım yapabilecek. Bu limit yatırımcının gelir düzeyine bağlı olarak 100 bin liraya kadar artırılabilecek. Yatırımcıların haklarını gözeten kurallar ve denetimler sayesinde insanların saadet zincirlerinin tuzağına düşerek mağdur olmasının da önüne geçilebilecek.

Kitle fonlamasıyla kazan-kazan dönemi başlıyor

Yeni iş kuran girişimcilerin yaşadığı en büyük zorlukların başında finansmana erişim geliyor. Bankadan uygun şartlarda kredi bulamayan girişimciler, kitle fonlaması sayesinde ihtiyaç duydukları maliyetsiz finansmana erişebilecek. Bireysel yatırımcılar da tek başlarına kayda değer bir etki yaratamayacak olan küçük tutardaki fonlarını birleştirerek bir şirketin hayata geçmesini sağlayabilecek. Böylece yatırımcılar gelişme potansiyeli olan bir şirkete kuruluş aşamasında ortak olma fırsatını elde edecek.

 

Yıllar önce bu konuda yaptığımız çalışma videosu:

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Kıdemli Uzmanı Serhat Tahsin İşler, Kitlesel Fonlama “Crowdfunding” hakkında tanıtıcı bilgiler veriyor. 01.11.2014