Ana sayfa Haberler Portföylerin ...

Portföylerin Birleşmesi İçin 2 Banka Rekabet Kurumu’na Başvurdu

Yeni Ekonomi Programı’nda kamuya ait üç portföy şirketinin birleştirileceği açıklanmıştı. Kalkınma Bankası ve Emlak Bankası’nın yeniden yapılandırma süreçleri ardından Türkiye Sermaye piyasalarını destekleyecek yeni bir adım daha atılıyor.

Halkbank ve Vakıfbank portföy yönetim şirketlerindeki hisselerini Ziraat Portföy’e satıyor. Böylelikle 3 kamu bankasının portföy yönetim şirketleri tek elde toplarak birleşmiş olacak.

20 Eylül 2018 tarihinde açıklanan YEP dahilinde, Ziraat Portföy Yönetimi’nin Halk Portföy Yönetimi ve Vakıf Portföy Yönetimi şirketlerini, her iki şirket için belirlenmiş olan 52,5 milyon TL bedel üzerinden satın alacaktır. Gerçekleşecek işlem sonucu, Halkbank’ın Halk Portföy Yönetimi’ndeki %75 payı için 39,4 milyon TL bedel belirlenmiş olup, Vakıfbank’ın %100 payı için 52,5 milyon TL bedel belirlenmiştir.

Bugün T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve ülkemizin 2019-20121yıllarındaki ekonomik kalkınma ve planlama projelerinin yer aldığı Yeni Ekonomi programı kapsamında “Ekonomik Değerleme” ve “Sağlık” ve Sürdürülebilir Büyüme’ nin sağlanması, alım gücünün arttırılması amacıyla Vakıf Portföy Yönetim A.Ş. ve Halk Portföy Yönetim A.Ş.’nin Ziraat Portföy Yönetim A.Ş. ye devri konusunda Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı.

Bu birleşme sonrası para ve sermaye piyasasında yatırım yapabilecek büyük bir şirket yeni bir oyuncu kazanılmış olacak. Bu durumun özellikle emeklilik ve yatırım fonları yatırımları için avantaj sağlayabileceği düşünülüyor.

Durum banka hisseleri açısından ele alındığında söz konusu şirketlerdeki kamu bankaları payları Ziraat Portföy’e beheri 52.5 milyon TL değerleme üzerinden satılıyor. Bu işlem sonunda Vakıfbank VAKBN 52.5 milyon, Halkbank HALKB ise yaklaşık 40 milyon TL alacak.