Ana sayfa Haberler Zeytin Çekird...

Zeytin Çekirdeğinden Kalorifer Yakıtı

PAYLAŞ

Kapıdağ Yöresinde Zeytin Tavan Fiyatları Belli Oldu

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 76 nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) fabrikasında, zeytinin işlenmesi sırasında ayrılan çekirdek aranan kalorifer yakıtı oldu.

TARİŞ Zeytinyağı fabrikasında 6 yıldan beri, zeytinin işlenmesi sırasında ayrılan çekirdek aranan kalorifer yakıtı oldu. Yüksek kalorisi ve çok az olan kül oranı ile çevre dostu yakacak haline gelen zeytin çekirdeği yok satıyor.

Bu günlerde kömür fiyatlarının artması, tonu 350 liradan satılan zeytin çekirdeğine olan ilgiyi daha da artırdı. Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’a da ihraç edilen zeytin çekirdeğine yurdun değişik illerinden talep var. Zeytin çekirdeği yaktığını anlatan Mehmet Ali Aygün, “Zeytin çekirdeği çok kaliteli bir yakacak. Kömüre oranla hiç külü yok denecek kadar az. Herkese tavsiye ederim” dedi.

İlginin çok fazla olduğunu anlatan Tariş Müdürü Emrah Öztürk de, “Fabrikamızda uzun yıllardır prina içinden çekirdeği ayırmaktayız. Yakacak olarak tüketicilere sunuyoruz. Tüketiciler oldukça memnun. Özellikle bu yıl, daha fazla talep var. Talepleri karşılamakta zorlanmaktayız. Kömür fiyatlarının da piyasada yüksek olması zeytin çekirdeğine olan talebi artırmış bulunmaktadır. Tonu KDV dahil 350 liraya satıyoruz. Önceki yıllarda yurt dışına ihraç etmiştik. Bu yıl da aşırı talepler geliyor. Tekrar değerlendireceğiz. İhracat yapmayı düşünüyoruz. Ama, önce Türkiye’deki talepleri karşılamak için çaba sarf ediyoruz” dedi. İHA

PAYLAŞ