Ana Sayfa Haberler 1111 Karatlık...

1111 Karatlık Yüzyılın En Büyük Elmas’ı

en-buyuk-elmas-01Güney Afrika ülkesi Botsvana’da 1111 karatlık bir elmas bulundu. Yüzyılın en büyüğü olarak kabul edilen elmasa yapılan 11 bin teklif arasından ‘Lesedi La Rona’ (bizim ışığımız) ismi verildi.

İsim yarışmasında teklifi kabul edilen Thembani Moitlhobogi’ye 25 bin pula (2245 dolar) ödül verildi. Moitlhobogi, dev elmasın Botsvana’nın gururu, ümidi aynı zamanda mirasının bir parçası olduğunu söyledi.

Kanada merkezli Lucara Elmas Şirketi’nin bulduğu değerli taş firmanın CEO’usu Paul Day tarafından, Cape Town’da devam eden ‘Afrika Indaba Maden’ zirvesinde düzenlenen törenle şeçkin davetlilere tanıtıldı. Lucara firması yetkilileri, elması geniş güvenlik önlemleri arasında farklı yerlerde göstereceklerini ve bu yıl ortalarında satmayı planladıklarını duyurdu. Daha önce de olduğu gibi firmanın, elması sattıktan sonra kesip boyaması bekleniyor.

1111 karatlık elmasın Cullinan ve Koh-i-Noor gibi dev elmaslar cinsinden olan ‘İla’ sınıfına girdiği belirtildi. Nadir olan ‘İla’ elmasları renksiz, yüksek ısı iletkenliğine sahip ve saflığıyla diğer elmas türleri arasında sadece yüzde 1,8 orana sahip.

Botsvana’da bulunan elmasdan daha büyüğü, 1905 yılında Güney Afrika’nın Pretoria şehrine yakın Cullinan Madeni’nde bulunan ve şimdi İngiliz Kraliyet ailesine ait olan 3106 karatlık ‘Cullinan elması’ olarak tarihe geçmişti.