Ana sayfa Haberler Yurt Dışında ...

Yurt Dışında Pasaportunu Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

Enuygun.com Seyahat Analisti Murat Ekinay, yurt dışında pasaportunu kaybeden ya da çaldıranların ilk anda karakola başvurmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitelerinden olan Enuygun.com’un Seyahat Analisti Murat Ekinay, yurt dışında pasaportunu kaybedenlerin yapması gerekenlerle ilgili bilgi verdi. Ekinay, ’’Yurt dışındayken pasaportunuz kaybolur veya çalınırsa panik yapmanıza gerek yok. Hemen en yakın karakola başvurun” dedi.

Ekinay, pasaportunu kaybeden ya da çaldıranların seyahatini sorunsuz şekilde tamamlamaları için izlenecek yol haritası hakkında ipuçları verdi. Ekinay, “Birçok evrak topladınız, uzun kuyruklarda beklediniz ve sonunda yurt dışına çıkmak için gerekli olan belgeye yani pasaportunuza kavuştunuz. Peki ya seyahat sırasında bu önemli belgeyi kaybederseniz? Üstelik hiç bilmediğiniz bir ülkede ve dönüşe çok az bir zaman kalmışken bu büyük bir problem olarak görülebilir. Böyle bir durumda panik yapmaya hiç gerek yok. Yurt dışındayken pasaportunuzu kaybeder veya çaldırırsanız bu adımları izleyerek kolayca seyahatinizi tamamlayabilir ve ülkenize sorunsuz bir şekilde dönebilirsiniz” diyerek önerilerde bulundu.

“PASAPORTUNUZUN BİR KOPYASINI ALIN”

Ekinay, pasaportun seyahatte bir kopyasının kişide bulunmasının önemine dikkat çekerek “Herhangi bir kayıp veya çalıntıya karşı önceden önleminizi alabilirsiniz. Nasıl mı? Pasaportunuzu alır almaz fotokopisini çekip taratın ve bu kopyaları yanınızda bulundurun. Bu konuda en etkili yöntemlerden birinin de cep telefonunuzla pasaportunuzun fotoğrafını çekmek ve kendinize e-posta ile göndermek. Böylece pasaportunuzla birlikte cep telefonunuz da kaybolur veya çalınırsa e-posta adresinizden kolayca kopyasına ulaşabilirsiniz’’ ifadelerini kullandı.

“OTELİNİZDEN YARDIM İSTEYİN”

Pasaportun bir kopyasının alınmadığı durumlarda konaklanan otelden de yardım istenebileceğini dile getiren Ekinay, “Yurt dışında konaklama yaptığınızda, resepsiyon görevlisi güvenlik nedeniyle pasaportunuzun birkaç sayfasının kopyasını alır. Otel yetkilileri ile görüşerek geçici pasaportunuzu veya seyahat belgenizi alana dek bu kopyaları kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntemse yine bu belgelerin kopyasını otel odanızda bulunan kasada tutmak. Ancak kasanın kilitli ve güvenli olduğundan emin olun” diye konuştu.

“KARAKOLDAN TUTANAK ALIN”

Ekinay, pasaportunuzun kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğinizde en yakın karakola başvurulabileceğinin altını çizerek “Burada pasaportunuzu kaybettiğinize dair tutanak tutturarak konsolosluğa başvurabilir, alacağınız belge ile ülkenize dönebilirsiniz. Bu tutanağın bir diğer önemli faydası da kaybolan veya çalınan pasaportunuzla herhangi bir suç işlenmesi halinde bu suçlardan sorumlu olmanızın önüne geçmek” dedi.

“KONSOLOSLUĞA BAŞVURUN”

Konsolosluğa kayıp ilanı verilerek alınan tutanak ile en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na başvurarak geçici pasaport veya seyahat belgesi alınabildiğine vurgu yapan Ekinay, “Bu belge ile sorunsuz bir şekilde ülkenize dönüş yapabilirsiniz. Yurt dışında yaşayanlar da yine bu tutanak ile en yakın konsolosluğa başvurarak yeni pasaport alabilirler” şeklinde konuştu.

“DİREKT UÇUŞLARI TERCİH EDİN”

Konsolosluktan alınan geçici seyahat belgesinde, geri dönerken hangi güzergahın izleneceğinin belirtilmesinin gerekebileceğini söyleyen Enuygun Seyahat Analisti Ekinay, “Bu nedenle konsolosluğa başvurmadan önce dönüş biletlerinizi almanızda yarar var. Rotanızı belirledikten sonra konsolosluğa başvurabilir ve geçici seyahat belgesi veya pasaportunuzu alabilirsiniz. Eğer dönüş uçuşunuz aktarmalı ise havayolu şirketi ile görüşüp direkte çevirebilirsiniz. Uçuşunuzu değiştiremiyorsanız yolculuk sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için aktarma yapacağınız ülkelerin konsolosluklarıyla da görüşmeyi unutmayın” diyerek aktarmalı uçuş yapacak yolcuların dikkat etmesi gereken konuların da altını çizdi. İHA