Ana sayfa Haberler Yerli Otomobi...

Yerli Otomobil Üretiminde Dev Adım

Yerli Otomobil Üretiminde Dev Adım:Türkiye’de Bir İlk – Yüzde Yüz Yerli Otomobil Test Fabrikası

18.03.2019 – Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak ve Türkiye’nin üretim üssü haline gelmesini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren MÜSİAD “Yerli ve Milli Otomobil Üretimi” konusunda önemli bir çalışmaya imza attı. MÜSİAD üyesi 20 iş insanın ortak girişimiyle Kocaeli’de otomobil, traktör ve iş makinelerinin test edilmesi amacıyla TESTTÜRK AŞ. kuruldu.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

MÜSİAD üyesi 20 iş insanın ortak girişimiyle Kocaeli’de otomobil, traktör ve iş makinelerinin test edilmesi amacıyla TESTTÜRK AŞ. kuruldu. “KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı” kapsamında 2016 yılında, yüzde 100 yerli ve milli sermaye ile temelleri atılan şirket, 2018 yılından itibaren T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından teknik servis olarak atanmış yetkili kurum olarak çalışmalarını sürdürüyor.

1500 m2’si kapalı 400 m2’si açık alandan oluşan test merkezlerinde faaliyetlerini sürdüren ve son bir yıllık süre zarfında 150’den fazla test ve raporlama hizmetine imza atan TESTTÜRK AŞ, otomotiv alanındaki çalışmaların haricinde savunma sanayi ve demiryolu sanayinde de müşterilerine test hizmeti veriyor.

Hedef: Savunma ve Uzay Sanayii Alanlarında Açığı Kapatmak

2016 yılından itibaren yaptığı hamleler ve gerçekleştirdiği çalışmalar ile 10 milyon TL ‘nin ülkemiz sınırları içerisinde kalmasını sağlayan TESTTÜRK AŞ,2023 yılına kadar gerçekleştireceği 100 milyon TL’lik yatırım ile birlikte, Savunma ve Uzay Sanayii alanında ülke çapında önemli bir açığı kapatmayı hedefliyor.

RESMİ AÇILIŞ 22 MART’TA

Testturk AŞ. Otomotiv Test Laboratuvarı, Avrupa Birliği standartları kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri eşliğinde ülkemizde ilk defa AEBS testini gerçekleştiren firma olarak da öne çıkıyor.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan laboratuvarın 22 Mart Cuma günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın katılımlarıyla düzenlenecek törenle resmi açılışı gerçekleştirilecek.

 

Yerli Otomobil için Kuruluş ve Tescil İşlemleri Tamamlandı

28.06.2018 – Anadolu Grubu tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlandı. Anadolu Grubu şu ifadeleri kullandı:

“2 Haziran 2018 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır.”

Konu ile ilgili aynı açıklama Turkcell tarafından da yapıldı: “2 Kasım 2017 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Şirketimizin tarafı olduğu Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulan ve Şirketimizin %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak ettiği “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.”nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır. “

 

Yerli Otomobil Projesinde CEO ve Şirket Payları Belli Oldu…

04.06.2018 – Dün akşam canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil ile ilgili bir açıklama yaparak uzun süredir merak edilen yerli otomobil’i yapacak şirketin CEO’sı kim olacak sorusuna açıklık getirmişti. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre Şirketin başına daha önce Bosch Türkiye’de çalışmış ve sonra da Almanya’da da görev yapmış otomotiv konusunda tecrübeli bir isim olan Mehmet Gürcan Karakaş’ın getirildi.

Şirketin adı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olarak belirlendi. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in şirketteki payları yüzde 19’ar, TOBB’un payı da yüzde 5 olarak açıklandı. Ayrıca şirlketin CEO ’su olarak Bosh grubunda üst düzey yönetici olarak görev yapan Mehmet Gürcan Karakaş belirlendi. Ağustos ayı sonunda göreve başlayacak olan CEO son 7 yıldır Bosch’un merkezinde elektrikli sürüş teknolojileri gelişiminde görev yapmış.

Kamuoyuna yapılan açıklamalara göre Şirketler tarafından 31.05.2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme imzalanmış, gerekli prosedürleri takiben şirket kuruluşunun tamamlanacağını bildirilmiştir.

02.06.2018 tarihinde sabah itibariyle de projede yer alan şirketlerin payları belirlendi. Buna göre, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in payları yüzde 19’ar, TOBB’un payı yüzde 5 olarak belirlendi ve Şirketlerden aşağıdaki açıklamalar yapıldı:

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde Şirket Kuruluşu ve Pay Sahipliliği hakkında Şirketlerden KAP’a yapılan açıklama şu şekilde yer aldı:

Karsan: “2 Kasım 2018 tarihli KAP açıklamamızda özetle, Şirketimizin hâkim ortağı Kıraça Holding A.Ş.’nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda yürütülen Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde potansiyel yatırımcı olarak yer alma niyetine istinaden 02.11.2017  tarihinde Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü’nü imzaladığı bildirilmiş, söz konusu Protokol çerçevesinde, teknoloji ve finansal analiz çalışmalarının devam etmekte olduğu imza tarihinden itibaren altmışar günlük sürelerle KAP’ta açıklanmıştır.

Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü’nün imzalanmasını takiben yürütülen çalışmalar sonucunda, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurulmasına karar verilmiş olup, ilgili Şirkete %19 oranında pay sahibi kurucu ortak olarak, Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İnan Kıraç’ın %100’üne sahip olduğu, Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş. iştirak etmiştir. Kamuoyu ve yatırımcıların bilgisine sunarız.”

Turkcell: “2 Kasım 2017 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Şirketimizin tarafı olduğu Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.”ne %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak edilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, 31.05.2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme imzalanmıştır. Gerekli prosedürleri takiben şirket kuruluşu tamamlanacaktır. “

AG Anadolu Grubu : “2 Kasım 2017 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Şirketimizin tarafı olduğu Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.”ne %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak edilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, 31.05.2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme imzalanmıştır. Gerekli prosedürleri takiben şirket kuruluşu tamamlanacaktır.”

Vestel: “2 Kasım 2017 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Zorlu Holding AŞ’nin tarafı olduğu Ortak Girişim Grubu kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde,Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulması planlanan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.”ne %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak etmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, 31.05.2018 tarihinde Pay Sahipleri Sözleşmesi ve Esas Sözleşme imzalanmıştır. Gerekli prosedürleri takiben şirket kuruluşu tamamlanacaktır.”

 

Yerli Otomobil Sanayisindeki Gelişmeler, O Sektörü Duyulan İhtiyacı Artıracak

Yerli Otomobil, Savunma ve Havacılık Sanayisindeki Gelişmeler, Takım Tezgahları Sektörüne Duyulan İhtiyacı Artırıyor

13.06.2018 – Türkiye’de var olan otomotiv, savunma, havacılık, medikal ve beyaz eşya gibi sektörler için kritik görev üstelenen Takım Tezgahları, teknolojiyi arkasına alarak başarı grafiğini her yıl katlayarak yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye sanayisi için 2017 yılında 711,5 milyon dolarlık bir üretim gerçekleştiren sektör, dünyanın birçok ülkesine gönderdiği 491 milyon dolarlık ihracatıyla da adından söz ettiriyor. 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı ise sektöre 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyor.

İhracatı göğüsleyen sektörlerin fuarı MAKTEK teknolojiye açılacak

Ülkelerin gelişme sürecinde stratejik öneme sahip olan ve temel üretim makinası olmasının yanı sıra, girdi sağladığı sektörlerin üretim becerilerini belirleyerek ekonomik gelişmede çarpan etkisi yaratan Takım Tezgahları Sektörü, sanayinin gelişime paralel olarak büyüyor. Yurt içi pazarda otomotiv, savunma, havacılık, medikal ve beyaz eşya gibi sektörlerin ihtiyacına cevap vererek kritik görev üstelenen sektör, 2017 yılında 711,5 milyon dolarlık bir üretim gerçekleştirerek gücünü ortaya koyuyor. Dünyanın birçok ülkesine gönderdiği 491 milyon dolarlık ihracatıyla da adından söz ettiren Takım Tezgahları Sektörü, stratejik öneme sahip birçok sektörde de önemli rekabet avantajı sağlıyor.

Yerli otomobil sanayisindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak
Türkiye sanayisinin itici gücünü üstlenecek yerli otomobil üretiminde de yoğun olarak kullanılacak Takım Tezgahları, sektörün gelişiminde önemli bir rol üstleniyor. 2018 yılında yerli otomobil sanayisindeki gelişmelerin takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracağı gözlemlenirken, sektördeki iş hacmini genişleterek istihdama da katkı sağlıyor. Bu bakış açısıyla Türkiye takım tezgahları ihtiyacının yüzde 80’ini Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) bünyesinde yer alan 189 firmanın karşıladığını söyleyen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, sektörün 2018 yılında yüzde 10’luk bir büyüme beklediklerini söyledi. Sektörün 2018 yılı büyümesinde önemli birçok unsur olduğunu aktaran Aydoğdu, “Aslına bakarsanız 2018 yılında yerli otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak, sektördeki iş hacmi genişleyecektir. Tüm üretim sektörlerinde sürdürülen yerlileşme hamlesi ile 2019 yılında makina sektöründeki büyümenin daha da artacağını ve sektörün güçlü bir şekilde büyüyeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

“1 milyar dolarlık iş hacmi”

Bu denli kapsamlı bir endüstrinin fuarını yapmaktan gurur duyduklarını belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuar özelinde bir önceki yıla kıyasla bu yıl yüzde 13’lük bir büyüme beklediklerinin altını çizdi. MAKTEK’in sektörün buluşma platformu olduğunu söyleyen Ersözlü, dünyanın farklı noktalarından fuara katılım sağlayacak iş insanlarını 15 salonda toplam 125 bin metrekarelik alanda bir araya getireceklerini ve yaklaşık 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Ersözlü, “Ar-Ge destekli inovasyon harikası ürünlere ev sahipliği yapacak olan MAKTEK, 1.000’i aşkın firma ve firma temsilciliğini sektör profesyonelleriyle buluşturacak.70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin, Tayvan, Hindistan ve Kore gibi milli katılımlara da ev sahipliği yapacak olan fuar; yurt dışından gelecek kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerine de ev sahipliği yapacak” dedi.

 

Yerli Otomobil Girişimininde Son Gelişmeler: Yerli Oto’ya Katar Desteği

18.01.2018

Katar’da yapılan Türkiye-Katar Ekonomik forumunun açılışında bir konuşma yapan Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Ahmed bin Kasım El Sani (Ahmed bin Jassim Al Thani) Katar’ın Türkiye’nin yerli otomobil üretimine yatırım yapacağını açıkladı.

The Peninsula Qatar Gazetesinde yer alan habere göre Ahmed bin Kasım El Sani, Katar’ın bu yatırımının halihazırda hissedarlarından olduğu ve yerli oto girişiminde yer alan BMC aracılığı ile olduğunu anlattı.

Açılışta konuşma yapan Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi yerli otomobil üretimi hakkında bilgi vererek bu üretim için BMC dahil 5 büyük şirketin ortak girişim grubu kurduğunu ve üretilecek ilk otomobilin “sedan” tipi olacağını söyleyerek, Türkiye’de bir çok yabancı markanın üretim tesisleri bulunduğunu ancak ülkede satılan otomobillerin yüzde 70’e yakınının ithal edildiğini belirtti. Güreşçi, üretimin daha sonraki aşamalarında SUV ve elektrikli otomobil üretimine geçilebileceğini anlattı. Girişim grubunun ilk prototipi 2019 yılında görücüye çıkaracağını 2021’de ise satışlarına başlanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: The Peninsula Qatar

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Çıkacak? Yerli Otoyu Üretecek Girişim Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil ile ilgili resmi açıklamaları sonrası üretime ortak olacak halka açık şirketlerden de teker teker açıklamalar geldi. Karsan, Vestel Elektronik, Yazıcılar Holding ( Anadolu Isuzu) ve Turkcell’in kamuoyunu aydınlatma platformuna yaptığı açıklamaların ilk paragrafında ilgili protokolun imzalanmış olduğuna ilşkin bilgilendirme yer alırken kurulacak şirketin sermaye, hissedarlık ve yönetim yapısı ileriki dönemlerde belirlenecek olup, ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile sonradan paylaşılacağı belirtildi.

İşte ortak açıklamaların tam metni:

Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’na Katılım Açıklaması

“Şirketimiz’in ana ortağı Kıraça Holding A.Ş /Zorlu Holding AŞ,/Anadolu Endüstri Holding A.Ş/Turkcell, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda yürütülen Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde potansiyel yatırımcı olarak yer alma niyetine istinaden, söz konusu projeye ilişkin Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü (“Protokol”)’nü 02.11.2017 tarihinde imzalamış bulunmaktadır.

Protokol’ün amacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefine katkı sağlayabilecek; fikri ve sınai mülkiyet hakları kurulacak yerli bir şirkete ait olan bir otomobilin tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, satış ve dağıtım sisteminin oluşturulması için, şirketleşme sürecinde projenin gerektirdiği faaliyetlerin çerçevesinin belirlenmesidir.

Protokolün imzalanmasını takiben yürütülecek teknolojik ve finansal çalışmaların sonuçlarına bağlı olarak, kurulacak şirketin sermaye, hissedarlık ve yönetim yapısı ileriki dönemlerde belirlenecek olup, ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Odalar ve Borsalar Birliği Eski Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu paylaştı: Bu imzalar Türkiye’nin sanayileşme tarihinde önemli bir hamlenin anahtarı olacak. Türkiye’nin Otomobili projesi hayırlı olsun.

Yerli Otoyu Kim Üretecek?

Yerli otomobili üretecek olan Ortak Girişim Grubu’ndaki 5 Şirketin Anadolu IsuzuASUZU, BMC, Karsan Otomotiv (KARSN – Kıraça Holding), Turkcell TCELL ve Vestel Elektronik’in olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada yerli otomobil için tarih de verildi. Erdoğan: “OGG’den (Ortak Girişim Grubu) beklentimiz en geç 2019 yılında otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021′de ticari satışına başlamasıdır. Sırf bu projenin takibi için Cumhurbaşkanlığında bir ekip görevlendireceğim” dedi. Cumhurbaşkanı yerli otomobilin pazarlanması için her türlü desteğin verileceğini söyledi ve OGG’nin doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek istesi durumunda bu durumdan daha da memnun olucaklarını bununla birlikte kararları ne olursa olsun her türlü desteğin verileceğini belirtti.

Daha önce bu konuda basında çıkan haberlerde de halihazırda bir üretim tesisi olması ve %100 yerli sermayeli olması yüzünden Karsan ismi için yerli otomobil konusunda piyasada bir beklenti oluşmuştu. Hatta çeşitli haber kaynaklarına göre, Karsan, Vestel ve BMC yerli otomobil için konsorsiyum kurduğu ve ortak proje yaptığı yazılmıştı.

Uzman ve kurumlar bu haberler ile piyasada Karsan ve Vestel gibi hisselerde beklenti oluşabileceğini belirtmişler ve konu ile ilgili açıklamaları raporlarına taşımışlardı.  Bu raporlarda “projenin çok uzun soluklu olacağı ve bunu yapacak şirketlerin çeşitli garantiler ve teşvikler isteyeceği, anlaşma zemininin çok kolay olmayacağının” altı çizilirken, yerli otonun ÖTV’den muaf olması eğer proje gerçekleşirse uzun vadede diğer otomotiv üreticileri için negatif olacağı uzman yorumlarında yer almıştı.

 

“Devlet Yerli Otomobilde Hisse Sahibi Olabilir

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açıklamasında göre yerli otomobilin yaygınlaşması için tüm olanakların seferber edileceğini söyledi. Devletin hisse sahibi olacağı proje kapsamında ilk tasarım masraflarını kamunun üstlenmesi bekleniyor.

Yerli Otomobille Taksicilere Kredi Desteği

Başta taksiciler olmak üzere tercihini yerli otomobilden yana kullananlar için kredi desteği başta olmak üzere farklı teşvikler devreye girecek. Kamu kurumları da yerli otomobil kullanacak. Haberde ismi geçen şirket hisselerinde bu haberle bağlantılı olarak hareketlilik olabileceğini düşünüyoruz.”

Garanti Yatırım ise yerli otomobil konusunda farklı noktalara dikkat çekerken şu yorumda bulunmuş: “Yerli ve milli üretim otomobil için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, çalışmaların tamamlandığını belirterek, bu ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Yerli Otomobilde Öncelikli Teknolojiler

Bakan Özlü, yerli otomobilin Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulacağını belirtti. Bakan Özlü yerli otomobilin üretimi için en az 3, en fazla 5 ismi bir araya getiren bir ortaklık modeli kurulacağını belirtti. Yerli otomobilde önceliğin elektrikli motor, batarya ve yazılım teknolojisinde olacağını söyledi.”