Ana sayfa Haberler Yerli Otomobi...

Yerli Otomobil Girişimininde Son Gelişmeler: Yerli Oto’ya Katar Desteği

PAYLAŞ

Katar’da yapılan Türkiye-Katar Ekonomik forumunun açılışında bir konuşma yapan Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Ahmed bin Kasım El Sani (Ahmed bin Jassim Al Thani) Katar’ın Türkiye’nin yerli otomobil üretimine yatırım yapacağını açıkladı.

The Peninsula Qatar Gazetesinde yer alan habere göre Ahmed bin Kasım El Sani, Katar’ın bu yatırımının halihazırda hissedarlarından olduğu ve yerli oto girişiminde yer alan BMC aracılığı ile olduğunu anlattı.

Açılışta konuşma yapan Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi yerli otomobil üretimi hakkında bilgi vererek bu üretim için BMC dahil 5 büyük şirketin ortak girişim grubu kurduğunu ve üretilecek ilk otomobilin “sedan” tipi olacağını söyleyerek, Türkiye’de bir çok yabancı markanın üretim tesisleri bulunduğunu ancak ülkede satılan otomobillerin yüzde 70’e yakınının ithal edildiğini belirtti. Güreşçi, üretimin daha sonraki aşamalarında SUV ve elektrikli otomobil üretimine geçilebileceğini anlattı. Girişim grubunun ilk prototipi 2019 yılında görücüye çıkaracağını 2021’de ise satışlarına başlanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: The Peninsula Qatar

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Çıkacak? Yerli Otoyu Üretecek Girişim Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil ile ilgili resmi açıklamaları sonrası üretime ortak olacak halka açık şirketlerden de teker teker açıklamalar geldi. Karsan, Vestel Elektronik, Yazıcılar Holding ( Anadolu Isuzu) ve Turkcell’in kamuoyunu aydınlatma platformuna yaptığı açıklamaların ilk paragrafında ilgili protokolun imzalanmış olduğuna ilşkin bilgilendirme yer alırken kurulacak şirketin sermaye, hissedarlık ve yönetim yapısı ileriki dönemlerde belirlenecek olup, ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile sonradan paylaşılacağı belirtildi.

İşte ortak açıklamaların tam metni:

Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’na Katılım Açıklaması

“Şirketimiz’in ana ortağı Kıraça Holding A.Ş /Zorlu Holding AŞ,/Anadolu Endüstri Holding A.Ş/Turkcell, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda yürütülen Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde potansiyel yatırımcı olarak yer alma niyetine istinaden, söz konusu projeye ilişkin Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü (“Protokol”)’nü 02.11.2017 tarihinde imzalamış bulunmaktadır.

Protokol’ün amacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefine katkı sağlayabilecek; fikri ve sınai mülkiyet hakları kurulacak yerli bir şirkete ait olan bir otomobilin tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, satış ve dağıtım sisteminin oluşturulması için, şirketleşme sürecinde projenin gerektirdiği faaliyetlerin çerçevesinin belirlenmesidir.

Protokolün imzalanmasını takiben yürütülecek teknolojik ve finansal çalışmaların sonuçlarına bağlı olarak, kurulacak şirketin sermaye, hissedarlık ve yönetim yapısı ileriki dönemlerde belirlenecek olup, ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Odalar ve Borsalar Birliği Eski Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu paylaştı: Bu imzalar Türkiye’nin sanayileşme tarihinde önemli bir hamlenin anahtarı olacak. Türkiye’nin Otomobili projesi hayırlı olsun.

Yerli Otoyu Kim Üretecek?

Yerli otomobili üretecek olan Ortak Girişim Grubu’ndaki 5 Şirketin Anadolu IsuzuASUZU, BMC, Karsan Otomotiv (KARSN – Kıraça Holding), Turkcell TCELL ve Vestel Elektronik’in olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada yerli otomobil için tarih de verildi. Erdoğan: “OGG’den (Ortak Girişim Grubu) beklentimiz en geç 2019 yılında otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021′de ticari satışına başlamasıdır. Sırf bu projenin takibi için Cumhurbaşkanlığında bir ekip görevlendireceğim” dedi. Cumhurbaşkanı yerli otomobilin pazarlanması için her türlü desteğin verileceğini söyledi ve OGG’nin doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek istesi durumunda bu durumdan daha da memnun olucaklarını bununla birlikte kararları ne olursa olsun her türlü desteğin verileceğini belirtti.

Daha önce bu konuda basında çıkan haberlerde de halihazırda bir üretim tesisi olması ve %100 yerli sermayeli olması yüzünden Karsan ismi için yerli otomobil konusunda piyasada bir beklenti oluşmuştu. Hatta çeşitli haber kaynaklarına göre, Karsan, Vestel ve BMC yerli otomobil için konsorsiyum kurduğu ve ortak proje yaptığı yazılmıştı.

Uzman ve kurumlar bu haberler ile piyasada Karsan ve Vestel gibi hisselerde beklenti oluşabileceğini belirtmişler ve konu ile ilgili açıklamaları raporlarına taşımışlardı.  Bu raporlarda “projenin çok uzun soluklu olacağı ve bunu yapacak şirketlerin çeşitli garantiler ve teşvikler isteyeceği, anlaşma zemininin çok kolay olmayacağının” altı çizilirken, yerli otonun ÖTV’den muaf olması eğer proje gerçekleşirse uzun vadede diğer otomotiv üreticileri için negatif olacağı uzman yorumlarında yer almıştı.

 

“Devlet Yerli Otomobilde Hisse Sahibi Olabilir

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açıklamasında göre yerli otomobilin yaygınlaşması için tüm olanakların seferber edileceğini söyledi. Devletin hisse sahibi olacağı proje kapsamında ilk tasarım masraflarını kamunun üstlenmesi bekleniyor.

Yerli Otomobille Taksicilere Kredi Desteği

Başta taksiciler olmak üzere tercihini yerli otomobilden yana kullananlar için kredi desteği başta olmak üzere farklı teşvikler devreye girecek. Kamu kurumları da yerli otomobil kullanacak. Haberde ismi geçen şirket hisselerinde bu haberle bağlantılı olarak hareketlilik olabileceğini düşünüyoruz.”

Garanti Yatırım ise yerli otomobil konusunda farklı noktalara dikkat çekerken şu yorumda bulunmuş: “Yerli ve milli üretim otomobil için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, çalışmaların tamamlandığını belirterek, bu ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Yerli Otomobilde Öncelikli Teknolojiler

Bakan Özlü, yerli otomobilin Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulacağını belirtti. Bakan Özlü yerli otomobilin üretimi için en az 3, en fazla 5 ismi bir araya getiren bir ortaklık modeli kurulacağını belirtti. Yerli otomobilde önceliğin elektrikli motor, batarya ve yazılım teknolojisinde olacağını söyledi.”