Ana Sayfa Haberler Yağmur Damlal...

Yağmur Damlalarından Enerji Üreten Güneş Panelleri

enerji-31-Gunes-Panelleri

10.10.2017 – Güneş panelleriyle yağmur damlalarını enerjiye dönüştürmenin yolu bulundu. Çin’den bir grup bilim insanı yağmur damlalarını elektrik enerjisine dönüştüren güneş panelleri üretmeyi başardı.

Hava kapalı olduğunda, yağmur yağdığında güneş panellerinin ‘işe yaramaması’ üzerinde sık sık düşünülen, çözüm aranan bir sorundu. Yağmurlu havalarda, güneş enerjisi hücrelerinin verimliliğini kaybetmemesi için yapılan bu araştırmaların neticesini, Ocean University of China ve Yunnan Normal University bilim insanları aldı. Çinli bilim insanlarının paneller için geliştirdiği atom inceliğindeki grafen katman, yağmur damlalarını enerjiye dönüştürebiliyor. Böylece güneş panelleri, güneşin hiç görünmediği en karanlık günlerde bile yağmur yağdığı sürece enerji üretmeye devam edebiliyor. 

Peki sistem nasıl çalışıyor? Su, grafene yapıştığından doğal bir kondansatör haline geliyor. Grafenin elektronlarıyla sudaki iyonlar arasındaki enerji farkı, elektrik üretmeye imkân veriyor. Fakat teknoloji şu anki haliyle pek verimli değil ve geliştirilmesi gerekiyor. Araştırmacılar projeyi daha verimli hale getirmeyi başarırlarsa, güneş enerjisinden faydalanmak için güneşli yerlerde yaşama zorunluluğu ortadan kalkabilir.

HABER: AYŞE BAŞAK

KAYNAK: İTO HABER