Ana sayfa Haberler VDMK: Türkiye...

VDMK: Türkiye’nin İlk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet İhracı Başarı ile Gerçekleşti

07.12.2018 – Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracının başarı ile gerçekleştiğini duyurdu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

Türkiye’nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı başarı ile gerçekleşti.

“Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük VDMK ihracı bugün başarı ile tamamlandı. Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım’ın tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldi. Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak kuruluş olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu.

Toplam 3,15 milyar TL nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK’ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı.

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank ve Garanti Bankası’nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon’un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK’ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacaktır. İhraç edilen VDMK’lar, JCR Eurasia Rating tarafından “yüksek düzeyde yatırım yapılabilir” kategoride değerlendirildi ve Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘AAA (Trk)’ olarak belirlendi.

İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyon ile yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir. VDMK’lar Borsa İstanbul’a kote olacaktır.”

VDMK: Bankalar 7 Aralık’ta Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri Satışa Çıkaracak

03.12.2018 – Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası’nın portföyündeki konut kredileri Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Varlık Finansman Fonu üzerinden 3.15 milyar TL değerinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) olarak satışa çıkarılacak (Kamu bankaları 1’er milyon Garanti 150mn TL). Daha sonra Varlık Finansman Fonu devreye girerek bankaların ihraç ettiği teminat havuzuna dayalı İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler’e (İTMK) yatırım yaparak, bunların dayanak olacağı şekilde VDMK ihraç edecek. Bankaların Konut kredileri içindeki takipteki krediler rasyosu %1 seviyesinde. İhraç edilecek tahvilin vadesi 5 yıl olacak. 3 ayda bir sabit kupon ödemesi yapılacak. Yatırımcılara getirisi 5 yıllık TL cinsi devlet tahvili faizinden 80 baz puan daha yüksek olacak. Satış 7 Aralıkta gerçekleşecek.

VDMK Nedir? Ne Fayda Sağlayacak?

VDMK – Varlığa Dayalı Menkul Kıymet anlamına gelmektedir. Varlığa Dayalı Menkul Kıymet, alacak karşılığı (buradaki durumda bankaların konut kredisi alacakları) ihraç edilen bir kıymetli evrak tipidir. Bankaların satışı gerçekleşmiş konut kredilerinden oluşan bir havuzun kaynaklık ettiği bir yatırım aracıdır.

Yanlış: İnşaat şirketlerinin ellerindeki mevcut konut stokları devralınıyor.

Doğru: Bankaların kendi portföylerindeki, satışı gerçekleşmiş konutların kredileri devralınıyor. Bu kredilerin şartları ipotekli olması, DASK poliçesi olması (doğal afet sigortası yaptırılmış)

Ayrıca havuzdaki teminat kredileri 6 ayda bir uluslararası denetim şirketleri tarafından denetlenecek.

Havuzdaki teminat kredileri ortalama 6 ve 8 yıllık vadelerden oluşmakta.

VDMK’ya kaynaklık eden teminat 50 milyar TL iken ihraç edilecek tutar 3,15 milyar TL olacak.

İhraç edilen 3,15 milyar TL’lik 6 ayda bir denetlenecek kısımdaki kredilerden biri ödemesini 1 kez geciktirirse havuza geri dönecek ve onun yerine havuzdan onun karşılığı kadar başka bir kredi VDMK’ya girecek.

VDMK’lar yolu ile yeni bir kaynak oluşturulacak. Geçmiş zamanlarda kullanılmamış olan yeni bir yatırım aracı devreye girmiş olacak.