Ana sayfa Haberler Beyaz Eşya Sa...

Beyaz Eşya Satışları Mayıs Ayında Yüzde 20 Daraldı

24.06.2019 – Türkbesd’in basında yer alan açıklamalarına göre beyaz eşya satışları Mayıs’da %20 daraldı. Bilindiği üzere beyaz eşyaya uygulanan vergi teşviği Haziran sonuna kadar devam edecek.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Beyaz eşya iç satışları Mayıs’da %20 daraldı

TURKBESD’nin verilerine dayanan habere göre, Mayıs ayında beyaz eşya iç satışları %20 düşüşle 0,66 milyon adede gerilerken, ihracat hacmi %4 artışla 1.93 milyona arttı. Mayıs ayında toplam beyaz eşya üretim hacmi ise yıllık bazda %8 artışla 2,78 milyon adede arttı. Ocak – Mayıs döneminde ise kümülatif iç satışlar %12 daralma ile 2,79 milyon adede geriledi. 2019 yılında toplam beyaz eşya iç satışlarında yıllık bazda %10 daralma öngörüyoruz. Az olumsuz.

 

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Şubat Ayında Yüzde 14 Daraldı

25.03.2019 – Türkbesd açıklamasına göre Şubat ayında yıllık %14 daraldı. Ocak (%13 yıllık aşağıda) ve Şubat aylarında görülen daralma Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen ortalama yıllık %22 daralmanın altındadır.

Gerçekleşen daralma, kuvvetli baz etkisi, 2018 yılında gerçekleşmiş olan fiyat artışları, ve görece olarak zayıflamış olan tüketici güvenine bağlanabilir. Açıklanan verilere göre, beyaz eşya ürünleri ihracatında %1 oranında daralma gerçekleşirken, üretim yıllık %2 artmıştır.

Bilindiği üzere cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre ÖTV teşviğinden yararlanmak için son tarih Haziran sonuna kadar ertelendi.

Beyaz eşya satışları Aralık ayında yüzde 15 daralarak 2018’deki daralmayı yüzde 17’e taşıdı.

21.01.2019 – TURKBESD verilerine göre Aralık ayında yurtiçi beyaz eşya pazarı yıllık bazda %15 düşüşle 2018 kümülatif daralmayı %17’e taşıdı. 2018 Aralık sonunda biten beyaz eşya satışlatındaki ÖTV indiriminin 2019 Mart ayı sonunda kadar uzatıldığını hatırlatmak isteriz.

Açıklanan veriler, Kasım ayında yıllık %21 oranında gerçekleşmiş olan yurt içi pazar daralmasının, Aralık ayında hızını kaybederek devam etmiş olduğuna işaret etmektedir. İhracat ise, 2018 yılında %6 oranında artış göstermiştir.

TURKBESD 2019 yılında beyaz eşya pazarında %20 daralma bekliyor. 2019’da ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılması durumunda ise de pazardaki daralmanın %10 seviyesine inebileceği öngörülüyor.

Tacirler Yatırım ise 2019’da yurtiçi beyaz eşya pazarının %5 daralacağını
öngördüklerini kaydetmiştir.

 

Beyaz Eşya Sektörü Kasım Ayı Verileri

17.12.2018 -Türbesd verilerine göre Türkiye beyaz eşya sektörü Kasım ayında %21 yıllık daralırken 11A18’de %17 daraldı. Tacirler Yatırım verileri borsadaki beyaz aşya şirketleri açısından değerlendirdi:

Daralma Azaldı… “Ekim ayında görülen %29 daralma sonrası Kasım ayında açıklanan ÖTV teşviklerin katkısıyla daralmanın bir miktar azaldığını gözlemliyoruz. Ancak düşük baza rağmen %20lerin üzerinde daralmanın devam etmesini Arçelik ARCLK ve Vestel Beyaz Eşya VESBE açısından hafif olumsuz olarak değerlendiriyoruz.”

14.12.2018 – Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında %21 daraldı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan verilere göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında bir önceki yıl aynı aya göre %16 gerileyerek 555,546 adet oldu. Ocak-Kasım dönemi iç satışlar ise %17 artışla 8,08mn adet olarak gerçekleşti. Kasım ayında beyaz eşya üretimi %5 gerileyerek 2,39mn oldu. Üretim Ocak-Kasım’da ise %9 artışla 26,48mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı Kasım’da %2 artışla 1,96mn adet, Ocak-Kasım döneminde ise %6 artışla 18,91mn adet oldu.

İş Yatırım konu ile ilgili şu yorumda bulundu: “TURKBESD verilerine göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında ÖTV teşviğine rağmen %21 daralarak ilk on bir aydaki daralmayı %17’ye taşıdı. 2019 yılında yurtiçi beyaz eşya satışlarında 10% daralma öngörüyoruz. ARCLK, VESBE, VESTL için olumsuz.”

 

TÜRKBESD Hakkında

Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 1986 yılında sektörün önde gelen beyaz eşya firmalarının bir araya gelmesi ile Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (BESD) olarak kurulmuştur. 1999 yılında, derneğin Avrupa Birliği sektör üst kuruluşu olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers)’ e üye olması üzerine Bakanlar kurulu kararı ile Türkiye adını kullanma izni almış, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) olarak adını değiştirmiştir. Derneğin şu anda, Arçelik, B/S/H, Candy Group, Demirdöküm, Indesit, Silverline ve Vestel olmak üzere 7 üyesi bulunmaktadır.

Dernek sektörün yaklaşık % 90 – 91’ini temsil etmektedir. Bunun yanında, TÜRKBESD AB bünyesindeki ev cihazları üreticilerinin bir araya gelerek karar aldıkları bir platform olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers) nezdinde Türkiye’yi temsil etmektedir. AB bünyesindeki çalışmalar bu üyelik vasıtasıyla sürdürülmekte olup üye şirketlerin uzman teknik elemanları, söz konusu kuruluşun teknik komite çalışmalarında yer almaktadır.

İhtiyaç duyulduğu ve talep olduğu takdirde dernek, ilgili bakanlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve basın yayın organlarına açıklamalar yapmaktadır (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı, T.C. Merkez Bankası Başkanlığı TÜSİAD).

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir