Ana sayfa Haberler Beyaz Eşya Sa...

Beyaz Eşya Satışlarında Güçlü İhracat

22.12.2021 – TURKBESD Kasım ayı beyaz eşya sanayi verilerini yayınladı. Beyaz eşya pazarı ihracat hacmi Kasım ayında yıllık bazda %3’lük küçülme ile 2.3mn adete geriledi. Sektörün toplam üretimi ise yıllık bazda %6 artışla 3.1mn adete ulaşmış oldu. Oyak Yatırım verileri değerlendirdi:

Yılbaşından bu yana baktığımızda ise, 11A21 itibariyle ihracat adetleri %20’lik büyüme ile 31.5mn adete yükseldi. Toplam üretim adeti ise yıllık bazda %21’lik artışla 23.8mn adete ulaşmış oldu. Güçlü ihracat adetlerinin sürmesine paralel olarak sonuçlar sektör geneli için ve beyaz eşya/davlumbaz vb. ürün satışları gerçekleştiren ARCLK, VESBE, SILVR, VESTL için hafif olumlu.

Hammadde tedariğinde artan lojistik maliyetler ile mikroçip maliyetine ek olarak çelik, elektrik, doğalgaz ve petrol fiyatındaki artışlar da doğrudan veya dolaylı olarak beyaz eşya üreticilerinin maliyetlerini negatif etkiliyor. Firmalar, geçtiğimiz çeyreklerde özellikle yurtiçinde fiyat yansıtmalarında bir miktar zorluk yaşamış olsa da, 2Ç ve 3Ç’de daralan marjların, hammadde fiyatlarındaki hafif stabilizasyona ve fiyat yansıtmalarının hızlanmasına bağlı olarak 4Ç’den itibaren güçlü talebin de etkisiyle bir miktar toparlanma gösterebileceğini düşünüyoruz.

 

Beyaz Eşya Satışlarında Eylül Ayında Büyüme

TURKBESD Eylül ayı beyaz eşya sanayi verilerini yayınladı. İç pazar satışları yıllık %12 ihracat ise yıllık %5 artış gösterdi. Açıklanan verilere göre Türkiye’nin beyaz eşya ihracatı 2021’in ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre adet olarak %28 artarak 19 milyon 26 bine yükseldi. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer yaptığı sektör değerlendirmesinde, “Sektörümüz yılın 9 ayında hem iç pazarda hem de ihracatta çok iyi bir performans sergiledi. Eylül itibarıyla iç pazarda yüksek baz etkisini hissetmeye başladık. Maliyet artışını dengeleyerek başta ana ihracat pazarımız Avrupa olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda ivmeyi korumaya odaklanacağız” dedi.

Yüksek Baza Rağmen Büyüme, Oyak Yatırım

Eylül ayında beyaz eşya iç pazar satışları yıllık bazda %12 büyüyerek 772bin adet oldu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz senenin Haziran/Temmuz aylarından itibaren düşük faiz oranı ortamı (ev kredilerini de içerecek şekilde) ve kamu bankalarının beyaz eşya markaları ile yaptığı düşük faizli ve ödemesiz dönemli anlaşmaların etkisiyle yüksek bir baz mevcuttu. Yüksek baza rağmen büyüme görülmesi, pazardaki talebin hala oldukça güçlü olduğunu gösteriyor. İhracat hacmi Eylül ayında yıllık bazda %5’lik büyüme ile 2.3mn adete ulaştı. Toplam üretim yıllık bazda %1 artışla 3.1mn adete ulaşmış oldu.

Yılbaşından bu yana baktığımızda ise, 9A21 itibariyle iç pazarda %12’lik artışla 6.8mn adete ulaşılırken, ihracat ise %28’lik büyüme ile 19.0mn adete yükseldi. Toplam üretim adeti ise yıllık bazda %26’lık artışla 25.5mn adete ulaşmış oldu. Güçlü ihracat adetlerinin sürmesine paralel olarak sonuçlar sektör geneli için ve beyaz eşya/davlumbaz vb. ürün satışları gerçekleştiren ARCLK, VESBE, SILVR, VESTL için hafif olumlu.

Hammadde tedariğinde artan lojistik maliyetler ile mikroçip maliyetine ek olarak çelik, elektrik, doğalgaz ve petrol fiyatındaki artışlar da doğrudan veya dolaylı olarak beyaz eşya üreticilerinin maliyetlerini negatif etkiliyor. Firmalar, geçtiğimiz çeyreklerde özellikle yurtiçinde fiyat yansıtmalarında bir miktar zorluk yaşamış olsa da, 2Ç ve 3Ç’de daralan marjların, hammadde fiyatlarındaki hafif stabilizasyona ve fiyat yansıtmalarının hızlanmasına bağlı olarak 4Ç’den itibaren güçlü talebin de etkisiyle bir miktar toparlanma gösterebileceğini düşünüyoruz.

Şeker Yatırım Beyaz Eşya Sektörü Hisseleri Değerlendirmesi

Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz Eşya (VESBE) TURKBESD verilerine göre, Eylül 2021’de, 6 ana üründe beyaz eşya iç satışları yıllık bazda %12 artış göstererek 772nin adete yükselmiştir. Beyaz eşya ihracatı ise Eylül’de, 6 ana üründe yıllık bazda %5 oranında artmış ve üretim, önceki yılın aynı ayına kıyasla %1 artış göstermiştir. Böylelikle Türkiye beyaz eşya pazarı 9A21’de 6 ana üründe yaklaşık olarak yıllık bazda %12 oranında büyümüş, üretim yıllık bazda %26, ihracat ise yıllık bazda yaklaşık %28 artmıştır. İç Pazar ve ihracat satışları ise geçen senenin ilk 9 ayına göre %23’lük artış göstermiştir (Nötr).

 

Türkiye’de Elektrikli Ev Aletleri Sektörüne Yeni Oyuncular

Ekim 2020

BSH Üretim İçin, Yunanistan’dan Türkiye’ye Geliyor

15.10.2020 – Türkiye’de elektrikli ev aletleri sektörüne yeni oyuncular geliyor. Medyada yer alan haberlere göre Bosch Siemens Hausegerate (BSH) – Pitsos üretim faaliyetleri için Türkiye’ye geliyor. Pitsos, Yunanistan’da faaliyet gösteren beyaz eşya ve küçük ev aletleri üreticisi. Şirket 2015 yılında Bosch-Siemens grubu tarafından satın alınmış, BSH 2018’de Yunanistan faaliyetlerini kapatmak istemişti. Ancak bu karar siyasi baskılar nedeni ile uygulanmamıştı. Şirketin 2014 yılında 1400 çalışanı, son durumda da 1200 çalışanı bulunmakta. BSH grubu Türkiye’deki üretimlerini 1995’te satın aldığı Profilo markası ile yapmakta.

Konu ile ilgili olarak Oyak Yatırım aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı:

“Bosch Siemens Hausegerate (BSH) – Pitsos tarafından yapılan açıklamada, 31 Aralık’ta Yunanistan’daki üretim faaliyetlerinin sonlandırılacağı ve bu operasyona Türkiye’de devam edileceği belirtildi. Pitsos, 2015 yılında Bosch ve Siemens grubuna 3 milyar EUR’a satılmıştı. Değer kaybeden TL’nin yarattığı ucuz iş gücü imkanlarından ötürü özellikle emek yoğun sektörlerde yabancı markaların Türkiye’de üretime yönelik adımlarının devam etmesini bekleriz.”

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Halk Arz için SPK’ya Başvurdu

Sektördeki diğer haber ise Türkiye’ye geliş değil borsaya geliş üzerine… Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulundu. Kurumun kurumsal sitesinde yer alan taslak izahnameye göre, halka arz Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler tarafından yapılmaya hazırlanıyor. Oyak Yatırım konuyu borsadaki benzer sektör şirketleri açısından yorumladı:

” Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Bu durum her ne kadar iş kolları tam olarak benzerlik taşımasa da beyaz eşya üreticileri/satıcıları (ARCLK – VESTL – VESBE – SILVER gibi) şirketlerin paylarında volatilite yaratabilir.”

Taslak izahnameyi buradan okuyabilirsiniz.

Taslak İzahname halihazırda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından incelenmektedir ve henüz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını müteakip kesinleşen İzahname ayrıca ilan edilecektir. Halka arz kapsamında herhangi bir yatırım kararı Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını müteakip verilmeli ve yatırımcılar bu kararlarını nihai İzahname’de yaptıkları incelemelere dayandırmalıdır.

 

Beyaz Eşyada Taksit Sayıları Yükseldi

18.06.2020 – Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz Eşya (VESBE), Vestel Elektronik (VESTL) Ticaret Bakanlığı, beyaz eşya ve mobilyada taksit sınırını 12’den 18 aya, Fiyatı 3,500 TL üzerindeki TV satın alımlarındaki taksit sayısını ise 3’ten 6 aya yükseltmiştir. Karar, yurt içi beyaz eşya ve TV talebindeki iyileşmeyi destekleyebilecek ve BIST’te işlem gören beyaz eşya ve TV üreticilerinin pay performansları üzerinde olumlu etkili olabilecektir.

20.05.2020 – Beyaz eşyada yurt içi satışlar Nisan ayında %11 düşüş gösterdi. TÜRKBESD Nisan ayı beyaz eşya sanayi verilerini açıkladı. Nisan ayında Covid-19 salgını ile ilgili alınan önlemler nedeniyle yurtiçinde beyaz eşya satış, ihracat ve üretim hacimlerinde düşüş görüldü.

Açıklanan rakamlara göre 6 ana ürün grubunda beyaz eşya iç satışları Nisan ayında yıllık bazda %11 düşüş ile 550 bin adete gerilerken, ilk 4 ay kümülatif satış hacmi %5 artış ile 2.23 milyon adet seviyesine ulaştı.

Nisan ayında ihracat hacmi ise Covid-19 önlemleri kapsamında seyahat kısıtlamalarının etkisiyle teslimatlarda yaşanan sorunlar nedeniyle yıllık bazda %49 düşüşle 847 bin adede gerilerken, Ocak – Nisan dönemi kümülatif ihracat hacmini %11 düşüş ile 5.76 milyon adete taşıdı.

Tüm bunlar sonucunda sanayinin üretim hacmi ise Nisan ayında %52 düşüşle 1.13 milyon adede gerilerken, Ocak-Nisan dönemi kümülatif üretim %14 düşüşle 7.62 milyon olarak gerçekleşti.

Uzmanlar şu anki veriler ve göstergeler ışığında 2020 yılı içinde Covid-19’un olumsuz etkileri nedeniyle yurtiçi beyaz eşya satışlarında %10 daralma, ihracat hacminde ise %15 dolaylarında bir düşüş öngörmekteler.

 

İthal Beyaz Eşyaya İlave Vergi Geliyor

12.05.2020 – Resmi Gazete’de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yürürlüğe konmuştur. Buna göre, AB ve Türk menşeili olmayan, içerisinde buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları bulunan birçok ürüne 30 Eylül 2020 tarihine kadar maksimum %30’a kadar ilave gümrük vergisi getirilmiştir. İlave gümrük vergisinin Ekim ayından sonra maksimum %25’e kadar uygulanması planlanmaktadır.

Şeker Yatırım konuyla ilgili yorumunda Arçelik (ARCLK) ve Vestel Beyaz Eşya şirketleri açısından (VESBE) şu değerlendirmede bulundu: “İthal edilen beyaz eşya ürünleri Türkiye toplam beyaz eşya pazarı içerisinde yaklaşık olarak %5-10 paya sahiptirler. Gelişme, Türk üreticilerinin 2020 yılı pazar paylarında hafif artışa neden olabilir; payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin kısa dönem pay performanslarını olumlu etkileyebilecektir.”

Kararın tamamında vergiden etkilenen kalemler şu şekilde: altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb. ile bazı muhtelif ürünler artıştan etkilenecek.

 

TÜRKBESD Hakkında

Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 1986 yılında sektörün önde gelen beyaz eşya firmalarının bir araya gelmesi ile Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (BESD) olarak kurulmuştur. 1999 yılında, derneğin Avrupa Birliği sektör üst kuruluşu olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers)’ e üye olması üzerine Bakanlar kurulu kararı ile Türkiye adını kullanma izni almış, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) olarak adını değiştirmiştir. Derneğin şu anda, Arçelik, B/S/H, Candy Group, Demirdöküm, Indesit, Silverline ve Vestel olmak üzere 7 üyesi bulunmaktadır.

Dernek sektörün yaklaşık % 90 – 91’ini temsil etmektedir. Bunun yanında, TÜRKBESD AB bünyesindeki ev cihazları üreticilerinin bir araya gelerek karar aldıkları bir platform olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers) nezdinde Türkiye’yi temsil etmektedir. AB bünyesindeki çalışmalar bu üyelik vasıtasıyla sürdürülmekte olup üye şirketlerin uzman teknik elemanları, söz konusu kuruluşun teknik komite çalışmalarında yer almaktadır.

İhtiyaç duyulduğu ve talep olduğu takdirde dernek, ilgili bakanlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve basın yayın organlarına açıklamalar yapmaktadır (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı, T.C. Merkez Bankası Başkanlığı TÜSİAD).