Ana sayfa Haberler Yurtiçi Beyaz...

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Nisan Ayında Düştü

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Nisan Ayında Düştü

20.05.2020 – Beyaz eşyada yurt içi satışlar Nisan ayında %11 düşüş gösterdi. TÜRKBESD Nisan ayı beyaz eşya sanayi verilerini açıkladı. Nisan ayında Covid-19 salgını ile ilgili alınan önlemler nedeniyle yurtiçinde beyaz eşya satış, ihracat ve üretim hacimlerinde düşüş görüldü.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Açıklanan rakamlara göre 6 ana ürün grubunda beyaz eşya iç satışları Nisan ayında yıllık bazda %11 düşüş ile 550 bin adete gerilerken, ilk 4 ay kümülatif satış hacmi %5 artış ile 2.23 milyon adet seviyesine ulaştı.

Nisan ayında ihracat hacmi ise Covid-19 önlemleri kapsamında seyahat kısıtlamalarının etkisiyle teslimatlarda yaşanan sorunlar nedeniyle yıllık bazda %49 düşüşle 847 bin adede gerilerken, Ocak – Nisan dönemi kümülatif ihracat hacmini %11 düşüş ile 5.76 milyon adete taşıdı.

Tüm bunlar sonucunda sanayinin üretim hacmi ise Nisan ayında %52 düşüşle 1.13 milyon adede gerilerken, Ocak-Nisan dönemi kümülatif üretim %14 düşüşle 7.62 milyon olarak gerçekleşti.

Uzmanlar şu anki veriler ve göstergeler ışığında 2020 yılı içinde Covid-19’un olumsuz etkileri nedeniyle yurtiçi beyaz eşya satışlarında %10 daralma, ihracat hacminde ise %15 dolaylarında bir düşüş öngörmekteler.

 

İthal Beyaz Eşyaya İlave Vergi Geliyor

12.05.2020 – Resmi Gazete’de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yürürlüğe konmuştur. Buna göre, AB ve Türk menşeili olmayan, içerisinde buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları bulunan birçok ürüne 30 Eylül 2020 tarihine kadar maksimum %30’a kadar ilave gümrük vergisi getirilmiştir. İlave gümrük vergisinin Ekim ayından sonra maksimum %25’e kadar uygulanması planlanmaktadır.

Şeker Yatırım konuyla ilgili yorumunda Arçelik (ARCLK) ve Vestel Beyaz Eşya şirketleri açısından (VESBE) şu değerlendirmede bulundu: “İthal edilen beyaz eşya ürünleri Türkiye toplam beyaz eşya pazarı içerisinde yaklaşık olarak %5-10 paya sahiptirler. Gelişme, Türk üreticilerinin 2020 yılı pazar paylarında hafif artışa neden olabilir; payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin kısa dönem pay performanslarını olumlu etkileyebilecektir.”

Kararın tamamında vergiden etkilenen kalemler şu şekilde: altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb. ile bazı muhtelif ürünler artıştan etkilenecek.

 

Beyaz Eşya Satışları Şubat Ayında Artsa da Salgının İlk Belirtileri Görülmeye Başladı

26.03.2020 – Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre 4 ana ürün bazında beyaz eşya iç satışları Şubat ayında %13 artarak 504.6 bin adet olarak gerçekleşmiştir. Bunun yanında ihracat, COVID-19 pandemisinin Avrupa pazarı üzerindeki iç pazara kıyasla daha erken başlayan olumsuz etkisi ile, yıllık bazda %6 daralarak 1.36 mn adet olarak gerçekleşmiştir.

Böylelikle, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri’nin Şubat ayındaki toplam üretimi, 4 ana ürün bazında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla sabit kalarak 1.9mn adet olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayı ile birlikte, yılın ilk 2 ayında 4 ana ürün bazında yurt içi beyaz eşya satışları yıllık bazda %9 oranında yükseliş göstermiş, ihracatlardaki artış ise yıllık %4’e gerilemiştir. Yılık ilk 2 ayında üretim, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %1 oranında artış göstermiştir. Verilerin açıklanmasından sonra, TÜRKBESD Başkanı Sn. Dinçer, önümüzdeki dönemde hem iç talep hem de ihracatta daralmanın kaçınılmaz olduğunu belirtmiştir.

25.03.2020 – Beyaz Eşya Üreticileri Birliği verisine göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Şubat ayında yıllık bazda %12 artarken, 2 aylık dönemde yıllık yükseliş %10’a ulaştı. Diğer yandan ihracat satışları Şubat ayında yıllık %3 düştü ancak 2 aylık dönemde yıllık yükseliş %7 oldu. Üretim ise Şubat ayında yıllık %6 ve 2 aylık dönemde yıllık %6’lık artış gösterdi.

 

TÜRKBESD Hakkında

Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 1986 yılında sektörün önde gelen beyaz eşya firmalarının bir araya gelmesi ile Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (BESD) olarak kurulmuştur. 1999 yılında, derneğin Avrupa Birliği sektör üst kuruluşu olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers)’ e üye olması üzerine Bakanlar kurulu kararı ile Türkiye adını kullanma izni almış, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) olarak adını değiştirmiştir. Derneğin şu anda, Arçelik, B/S/H, Candy Group, Demirdöküm, Indesit, Silverline ve Vestel olmak üzere 7 üyesi bulunmaktadır.

Dernek sektörün yaklaşık % 90 – 91’ini temsil etmektedir. Bunun yanında, TÜRKBESD AB bünyesindeki ev cihazları üreticilerinin bir araya gelerek karar aldıkları bir platform olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers) nezdinde Türkiye’yi temsil etmektedir. AB bünyesindeki çalışmalar bu üyelik vasıtasıyla sürdürülmekte olup üye şirketlerin uzman teknik elemanları, söz konusu kuruluşun teknik komite çalışmalarında yer almaktadır.

İhtiyaç duyulduğu ve talep olduğu takdirde dernek, ilgili bakanlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve basın yayın organlarına açıklamalar yapmaktadır (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı, T.C. Merkez Bankası Başkanlığı TÜSİAD).