Ana Sayfa Haberler Türkiye&#8217...

Türkiye’nin En Büyük Tarama Gemisi Kanuni Denizle Buluştu

ES Group için Özata tersanesinde inşa edilen Türkiye’nin en büyük tarama gemisi “Kanuni”, törenle denize indirildi.

Yalova’nın Altınova ilçesinde Özata tersanesinde düzenlenen törene ES Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirbaş, ES Group Yönetim Kurulu üyeleri Birol Demirbaş ve Halil Demirbaş, Özata Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hulusi Ataseven, ES Grup ve Özata Tersanesi çalışanları ile davetliler katıldı. Türkiye’nin en büyük tarama filosuna sahip olma yolunda ilerleyen Es Group, gemicilik sektörü için çok büyük bir öneme sahip olan projesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük tarama gemisi olma özelliğini taşıyan Kanuni, 25 milyon TL’ye yakın yatırımla hayata geçirildi. 43 metre boya, 16 metre genişliğe, 3 metre derinliğe, 2,30 metre azami draft değerine ve 1110 ton deplasman kapasitesine sahip, tüm bloklarının birleşimi yapılmış “dredger ship” toplam 5 bloktan oluşuyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirbaş, kalan işlerin suya indirildikten sonra devam edeceğini ve geminin tamamlanmasının ardından tersaneden tesliminin yapılacağını belirtti. Kanuni’nin baş pikinde ise 1 adet 200 ton kapasiteye sahip ekskavatör olduğunu anlatan Erol Demirbaş, bu tarama dubasının kendinden tahrikli olması sebebiyle belki dünyada örneği bulunmayan bir ekipman olduğunu söyledi. İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile hükümete teşekkür eden Demirbaş, “Bütün malzemeleri en verimli ve kaliteli donanıma sahip. Yerli ve uluslararası tedarikçilerin koordinasyonlu çalışması ile meydana gelmiş bir ekipman. Bu eser uzman kişilerin bizzat desteklediği bir gelecek fotoğrafı. TOBB Türkiye 100 Yarışması’nda memleketimizin en hızlı büyüyen şirketleri arasında 3. olan denizcilik kuruluşumuzun başarısının somut bir göstergesi” diye konuştu.