Ana Sayfa Haberler Türkiye&#8217...

Türkiye’nin En Büyük 5 Eksenli Köprü Tipi Freze Tezgahı Bursa’da Üretildi

Savunma, havacılık ve enerji başta olmak üzere ağır sanayie yönelik üretim yapan fabrikaların Avrupa’dan milyon avro ödeyerek ithal ettikleri dev freze, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren İğrek Makine tarafından üretildi.

Geçmiş dönemde Ferrari, Mercedes, Audi, Bentley ve Porsche gibi dünya markalarına kalıp dökümü tedarikçisi olarak hizmet veren Bursa sanayiinin önde gelen firmalarından İğrek Makine, şimdi ise ürettiği takım tezgahı ile Avrupa’ya kafa tutuyor. Günlük 100 ton ergitme, tek parçada ise 70 ton döküm kapasitesine sahip olduklarını belirten İğrek Makine üretim sorumlusu Fatih İğrek, imal ettikleri takım tezgahlarının Avrupa’nın en yüksek kalite seviyesinde, fakat çok daha uygun fiyatlarda olacağını söyledi.

İğrek, “Tasarımı, AR-GE çalışmaları ve montajı yerli olan bu tezgah en yüksek güncel teknolojiyle donatılmış, Türkiye’nin yerli yapım en büyük CNC takım tezgahıdır. Köprü tipi freze olarak adlandırılan makinemiz, yüksek devirli senkronize 5 eksen işleme kafasına sahiptir. Çalışma alanı 10 metreye 5 metredir. CNC kontrol ve lazer ölçüm teknolojisi ile çok hassas işleme yapmak için kalibre edilmiştir. Endüstri 4.0 nesli bir ürün olup uzaktan online kontrolü ve bakımı yapılabilmektedir. Bu tezgah özellikle Türkiye’nin enerji, savunma, havacılık, otomotiv, kalıp ve makine sanayilerine yöneliktir. Ağır sanayi ekipmanları üreten ve büyük parça işleyen modern ülkelerin mutlaka ürettiği ve kullandığı, ülkemizin ise bugüne kadar hep ithal ettiği bu tip makinelerin en üst seviye örneğidir” diye konuştu.

Türkiye’nin en eski dökümhanelerinden olan İğrek Makine, ürettiği takım tezgahı ile bir ilki Bursa’ya yaşattı. Tezgahın bütün parçalarını dökümden imal ettiklerinin altını çizen Fatih İğrek, “Bu şimdi Avrupa’da bile bulunamayan bir imkandır. Meşakkatli ve yüksek maliyetli döküm sektörü Avrupa’da sekteye uğramıştır. Firmamız Avrupa’nın bu konudaki taleplerini de yıllardır yüksek kalite ile karşılamaktadır. Avrupa takım tezgahı sektörü artık daha hafif daha alternatif malzemelere ve kullanımlara yönelmiş bir sektördür. Tüm teknik uzmanların bildiği üzere, takım tezgahı üretiminde demir döküm en kullanışlı ve dayanıklı malzemedir, ağır sanayi için vazgeçilmezdir. Bizim tezgahımız uzman tasarım ekibimiz tarafından bu malzeme ile geliştirildi. AR-GE çalışmalarımızla tasarımımıza özel soğutma kanalları ilave ederek genleşme ile hassasiyet kaybına karşı patentlik özel tedbirler alındı. Elbette bu donanımda bir ürünü Avrupa’da bulunamayacak fiyatlara sunacağız” dedi.

Ürettikleri tezgahları yerli ve yabancı piyasada pazarlamayı düşündüklerini ifade eden İğrek, “Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya’ya satacağız, bütün büyük ve gelişen ülkelerde tanıtımlar yapacağız. Ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu bir ürün, iç pazara özel öncelik vereceğiz. Bugüne kadar ucuz ve düşük kalite örneklerinin uzak doğu menşe’li olarak ülkemize ithal edildiği, kaliteli ürün almak isteyenlerin de büyük bedeller ödemek durumunda olduğu bu tezgahları firmamızda üretmek mutlu edecek. Artık savunma, havacılık, otomotiv ve enerji sektörlerinde daha da ileri gideceğimizi düşünüyoruz. Şu an ürettiğimiz 10 metreye 5 metre olan tezgahı daha çok kendi üretimiz için geliştirdik. Bu özel tezgahın AR-GE aşamasında 3 adet 6 metrelik hafif malzeme işlemeye yönelik yüksek hızlı freze tezgahı ürettik, adlarına öncü serisi dedik.

Bundan sonra da seri olarak 4×2 metrelik kompakt frezeler ve büyük dik torna tezgahlarını seri olarak üreteceğiz. Daha çok kitleye ulaşacağını düşündüğümüz boyutlar bunlardır. Makine üretimi firmamız için bir tutkudur. Çünkü 1946 yılında kurulan şirketimizin başlangıcı da marangoz makineleri üretimine dayanır. Bu yıl 3. nesli ve 70. yılını yaşayan firmamızın yıllardır hedefi olan dökümcülüğün yanında makine üretimine başlamak bizleri gururlandırmaktadır. Geçmişe dayanan tecrübemizle bu tutkuyu birleştirdik, çok iyi bir ekip oluşturduk ve ülkemizin yüksek menfaatleri için üretimimizi şekillendirdik. Özellikle içinde bulunduğumuz şu zorlu günlerde bu ülkenin sanayicileri olarak üzerimize düşenin en iyisini yapmamız gerektiğinin bilinci ile bu vatana borcumuz olduğunu bilerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Üretim alanını 40 bin metrekareye çıkaran İğrek Makine, yenilenen görünümü, artan kapasitesi, çeşitlenen üretimi ve kalite anlayışı ile 70. Üretim yılında kalifiye ve tecrübeli ekibiyle Avrupa’ya göz dağı vermektedir. İHA