Ana sayfa Haberler Şirketlerde N...

Şirketlerde Nakit Dengesi Öne Çıktı Alacak Tahsil Süresi Düştü

  • Dünyada alacak tahsil süresi ortalama 66 günden 65 güne düştü.
  • Çinli şirketler alacak tahsil sürelerini 2018 yılında 1 gün kısaltmış olsalar da ortalama 92 gün ile en uzun ödeme süresine ulaşmış durumdalar. Çin’i Akdeniz ülkeleri takip ediyor.
  • Akdeniz ülkeleri geç ödeme alışkanlıklarına geri dönmüş durumda: 2018 yılında alacak tahsil süresi İtalya’da 5, Fransa ve Yunanistan’da 2, İspanya’da ise 1 gün arttı. Türkiye’de ise alacak tahsil süresi 3 gün kısaldı.
  • Türkiye’de en hızlı alacak tahsili gerçekleştirilen sektörler perakende, ulaşım ve enerji oldu.

20 Mayıs 2019– Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, 2018 yılına dair küresel alacak tahsil süresi raporunu açıkladı. Dünyada alacak tahsil süresi 2007’den beri en yüksek seviyeye ulaştığı 2017 yılının ardından 2018’de 66 günden 65 güne düştü. Bu düşüş, ekonomik yavaşlamaya uygun düşecek bir tedbir belirtisi olarak görülürken, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) sene içerisinde yavaşlaması durumunda alacak tahsil süresinin 64 güne ulaşması bekleniyor. Akdeniz ülkelerinin geç ödeme alışkanlığına geri döndüğü 2018 yılında, Türkiye’de alacak tahsil süresi ortalamada 3 gün kısaldı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Tüketiciye yakın ödemeye uzak

Dünya genelinde tüketiciyle doğrudan ilişkiler kuran sektörlerdeki şirketler, ihtiyaç duydukları takdirde yeni ödeme koşulları yaratma konusunda firmadan firmaya ticaret yapan şirketlere göre daha fazla kapasiteye sahip olmaları nedeniyle 2018’de daha uzun süreli ödeme dönemleri yarattı. Buna göre dayanıklı tüketim, tarımsal gıda, ilaç, ulaşım ve telekom alanında ödemeler 1 gün arttı.Tahsil ödeme sürelerinin hali hazırda uzun sürdüğü endüstriyel sektörlerde ise tam tersi bir etki görüldü. İnşaatta 3, elektronik-teknoloji ve enerjide 2, makine ve kimya sektöründe 1 günlük azalma oldu.

Başı Çin çekiyor

Krediye ulaşmada zorluk yaşayan küçük ve orta ölçekli şirketlerin yer aldığı, gölge bankacılık ağırlığının yüksek olduğu, daha kapalı bir finans sistemine sahip Çin ise 92 günle dünyada en uzun ortalama alacak tahsil süresi kaydeden ülke oldu. Akdeniz ülkeleri ise Çin’in hemen ardından geldi. Alacak tahsil süreleri Yunanistan’da 91, İtalya’da 86, Fas’ta 84, Türkiye’de 79, İspanya’da 78 ve Fransa’da 73 gün oldu. Alacak tahsil süreleri Kuzey Amerika’da 51 ve Kanada’da ise 52 gün oldu.

Türkiye’de alacak süreleri 3 gün kısaldı

Türkiye’de en hızlı alacak tahsili gerçekleştirilen sektörlerin perakende, ulaşım ve enerji olduğunu belirten Euler Hermes CEO’su Özlem Özüner, Türk şirketlerinin likiditenin azaldığı bu dönemde, alacaklarını hızlı tahsil etmeye çalışarak nakit dengelerini korumaya çalıştıklarını söyledi. Özüner şu değerlendirmede bulundu: “Küresel ve yerel ekonomide dalgalanmanın yaşandığı, kredi koşullarının zorlaştığı bu dönemde Türkiye’de yerleşik şirketlerin alacak tahsil sürelerini kısaltmaya çalıştıklarını görüyoruz. Ülkemizde de alacak tahsil süresi 2018 yılında 3 gün kısalarak 79 güne inmiş durumda. Öte yandan tekstil, kimya ve teknoloji sektörlerinde alacak tahsil süreleri hala 100 günün üzerinde bulunuyor. Önümüzdeki dönemde tüm sektörlerde firmalarımızın alacak tahsil sürelerini kısaltmaya çalışacaklarını ve alacaklarını sigorta ile güvenceye almaya yöneleceklerini tahmin ediyoruz ”

 

 

Euler Hermes ‘Uluslararası Borç Tahsilatı Zorluğu Raporu Yayınladı: Türkiye, Borç Tahsilatının En Zor Yapıldığı 14’üncü Ülke!

  • Rapora göre, borçların en kolay tahsil edildiği ülkelerin başında İsveç, Almanya ve Hollanda geliyor.
  • Borçların en zor tahsil edildiği ülkelerin başında ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya geliyor.
  • Türkiye ise 50 ülkenin yer aldığı listede en çok tahsilat zorluğu yaşanan 14. ülke olarak yer alıyor.

05 Şubat 2018 – Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Uluslararası Borç Tahsilatı Zorluğu Raporu’na göre borç tahsilatında Batı Avrupa, tüm dünyaya örnek teşkil ediyor. Borçların en zor tahsil edildiği ilk üç ülke ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya. Türkiye de 50 ülkenin yer aldığı listede 57 puan ile küresel ortalamanın üzerinde yer alıyor ve tahsilatın en zor olduğu 14’üncü ülke olarak dikkat çekiyor.

Euler Hermes’in “Tahsilat Zorluğu Skor ve Derecelendirmesi” 50 ülkedeki koşulları dikkate alarak uluslararası borç tahsilatı prosedürlerinin zorluk seviyesini ölçmeyi hedefliyor. Yerel ödeme uygulamaları, yerel mahkeme işlemleri ve yerel iflas süreçleri olmak üzere üç ana etken ekseninde analiz edilen çalışma, her ülkedeki borç tahsilatı işlemleri üzerine basit bir değerlendirme sunarak uluslararası ticarete yönelik karar süreçlerinde ve beklenti yönetiminde yardımcı olmayı hedefliyor.

Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, “2014 yılından beri hazırladığımız Uluslararası Borç Tahsilatı Raporu tahsilat zorluğuna küresel çapta ışık tutuyor. Türkiye de 50 ülkenin yer aldığı listede 57 puan ile küresel ortalamanın üzerinde yer alıyor ve tahsilatın en zor olduğu 14’üncü ülke olarak dikkat çekiyor. Bunun en büyük etkeni ise ödeme vadelerinin sürekli uzaması ve mahkeme süreçlerinin uzunluğu. Euler Hermes olarak Türkiye’de alacakların başarılı bir şekilde kurtarılabilmesi için maliyetli ve uzun süreli hukuki süreçlere başvurmadan önce alacaklar sigorta ettirilmiş ise bizim aracılığımız ile tahsilatı denemeyi tavsiye ediyoruz. Ana prensibimiz, borçluyu yakın takip ve ikna süreci ile tahsilat yapmaktır. Uzman küresel tahsilat ağımız ve dış tedarikçilerimiz sayesinde müşteri ilişkilerini koruyarak olumlu sonuçlar alıyoruz.” dedi.

Batı Avrupa başı çekiyor!

Küresel ortalama 100 üzerinden 51 puanla dünyadaki tahsilat zorluğunun yüksek olduğunu gösterse de Batı Avrupa’daki ülkeler, alacaklarını tahsil etmek isteyen şirketlerin hayatlarını kolaylaştırarak dikkat çekiyor. İsveç, Almanya ve Hollanda sırasıyla 29, 31 ve 33 puan alarak en kolay ülkelerin başında yer alıyor. Özellikle İsveç, hem yerel ödeme uygulamaları, hem de mahkeme işlemleri ve iflas süreçlerinde en düşük skoru elde ederek örnek teşkil ediyor. Bölge aynı zamanda ‘belirgin’ yani daha düşük seviyede tahsilat zorluğunun yaşandığı en çok ülkeye sahip. 16 ülkeden 13’ü daha az riskli bir seviyede bulunsa da ‘yüksek’ seviyedeki Yunanistan ve ‘çok yüksek’ seviyedeki İtalya ve Danimarka bu durumun dışında kalıyor.

En zor tahsilat Orta Doğu’da!

Orta Doğu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle birlikte borç tahsilatının en zor olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Suudi Arabistan’daki uluslararası alacak tahsilatı 91 puan ile İsveç’tekinden üç kat daha zor. Asya-Pasifik bölgesinde ise durum çok farklı olmamakla birlikte Malezya (Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından), Tayland, Çin, Endonezya ve Avustralya da borç tahsilatı zorluğunun ‘ciddi’ seviyede olduğu ülkeler arasında bulunuyor.

Her ülkede tahsilat zorluğu var!

Euler Hermes’in raporu aynı zamanda en büyük ekonomiler, en dinamik pazarlar ya da daha sağlam ülkelerin daha elverişli iş ortamı sunan ülkeler olduğu anlamına gelmediğini gösteriyor. İsveç de dahil olmak tahsilat zorluğunda üzere her ülkede eksiklikler mevcut. Öncelikli kurallar ve önceki işlemlerinin dikkate alınması gibi her zaman etkili olmayan yerel iflas süreçlerinin küresel seviyede en önemli etken olduğu görülüyor.

Uluslararası Borç Tahsilatı Zorluğu 2018 Raporu ile ilgili daha fazla bilgi için Euler Hermes adresini ziyaret edebilirsiniz.