Ana sayfa Haberler Türkiye ve Bi...

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri Arasındaki Ticaret Yüzde 36 Arttı

PAYLAŞ

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ticaretin yüzde 1.7 arttığı bir dönemde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin, yüzde 36 arttığını kaydetti.

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Sultan bin Said Al Mansuri ile eş başkanlığını yaptığı “Türkiye-BAE Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 9. Dönem Toplantısı” kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

  Şimşek, 6 yıl aradan sonra Türkiye-BAE arasında gerçekleştirilen toplantının iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağına dikkat çekerek, “İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha da derinleştireceğimiz yeni işbirliği alanlarının belirlenmiş olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirme yönünde elimizde çok önemli fırsatlar bulunmaktadır. Bu kapsamda yapmamız gereken ilk işlerden biriside bugün burada imzaladığımız mutabakat zaptındaki hususların hayat bulması için kurum ve kuruluşlarımızı harekete geçirmektir” ifadelerini kullandı.

  “Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında fuar ve ticaret heyetlerini arttıracağız”

  İmzalanacak olan mutabakat zaptı ile ortaklaşa belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesi yönünde ekonomik ve ticari ilişkilerde ilerleme kaydedileceğine vurgu yapan Şimşek, “Bu çerçevede ikili ticaret hacmini, karşılıklı olarak yatırımları ve özel sektörlerimiz arasında işbirliğini arttıracak ortak projelerin yürütülmesi için bundan sonrada çalışacağız. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında fuar ve ticaret heyetlerini arttıracağız. Zira bu faaliyetler iki ülkenin iş adamlarını bir araya getirecek. Ticaret ilişkileri geliştirecek yegâne platformlardır” değerlendirmesinde bulundu.

  Şimşek, ilerleyen süreç içerisinde Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Formu’nu gerçekleştireceklerini kaydetti.

  “107 proje ve neredeyse 10 milyar dolar civarında iş hacmi geçmişte gerçekleşti”

  BAE’nin Türk müteahhitlerine gösterdikleri ilgiye değinen Şimşek, “Bildiğim kadarı ile 107 proje ve neredeyse 10 milyar dolar civarında iş hacmi geçmişte gerçekleşti” dedi.

  “İnovasyon konusunda özellikle yenilenebilir enerji, teknoloji, sağlık, eğitim, uzay, ulaştırma gibi alanlarda işbirliğimizi arttırmak istiyoruz” diyen Şimşek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  “Bazı alanlarda BAE’nin büyük ilerlemeler kaydettiğini biliyoruz. Deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz. Bütün bu alanlarda da işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Helal gıda konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı standardı çerçevesinde işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz.”

  Şimşek, bir sonraki KEK toplantısının ise 6 yıl süre geçmeden gelecek yıl yapılmasını ön gördüklerini kaydetti.

  “2017 yılı için yüzde 3-3.5 oranında bir büyüme hedefliyoruz”

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Sultan bin Said Al Mansuri ise Türkiye ile BAE arasındaki ilişkilerin olumlu yönde seyrettiğine vurgu yaparak, 2017 yılı için yüzde 3-3.5 oranında bir büyüme hedeflediklerini söyledi.

  Şimşek, küresel ticaretin yüzde 1.7 arttığı bir dönemde BAE ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin ise yüzde 36 arttığını belirtti. Kapanış konuşmaların ardından Türkiye-BAE Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 9. Dönem Toplantısı mutabakat zaptı imzalandı. İHA

PAYLAŞ