Ana Sayfa Haberler Türk Gençleri...

Türk Gençleri Dünyanın En İyimserleri Arasında

30 ülkenin katılımıyla hazırlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi, 2014 yılından bu yana dünya genelinde gençlerin refah seviyesinin yüzde 2 oranında arttığını gösteriyor. Dünya genelinde gençlerin yüzde 74’ü istediği işe girebileceğini, yüzde 65’i ise istediği kadar para kazanabileceğini düşünüyor. Türk gençleri ise endekse göre dünyanın en iyimserleri arasında.

Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF) tarafından Hilton ortaklığıyla hazırlanan yeni araştırma, dünya genelinde gençlerin refah seviyesinin artmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Bu yıl ikincisi yayımlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeyi kapsıyor. 7 kategoride 35 farklı göstergenin incelendiği araştırmaya katılan ülkeler, dünya genelindeki 1.8 milyar kişilik genç nüfusun (15-29 yaş grubu) yüzde 70’ine ev sahipliği yapıyor.

Endeksin amacı ise gençler için yaratılan fırsatların artırılması için küresel farkındalık yaratmak ve gençlerin ulusal ve küresel anlamda ekonomik süreçlere katılımını artırmak. Küresel toplum tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olan endeks, aynı zamanda özel sektördeki ve kamu sektöründeki karar vericilere günümüz gençliğinin ihtiyaçlarını anlatmayı ve en doğru adımların atılabilmesi için yol gösterici olmayı hedefliyor.

TÜRK GENÇLERİ İLETİŞİM ALANINDA DA ÖN PLANDA

Endeks, Türkiye’ye dair de dikkat çekici bilgiler ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye genel toplamda 30 ülke arasında en üst sıralarda yer almasa da, Türk gençleri iyimserlikleriyle listenin zirvesine yaklaşıyor. Türk gençlerinin yüzde 71’i yaşam standartlarının ebeveynlerininkinden daha iyi olacağını düşünürken, bu alanda dünya ortalaması yalnızca yüzde 59.

Türk gençlerinin en çok ön plana çıktığı noktalardan biri de iletişim alanında kat ettikleri aşama. Endekse göre Türk gençlerinin yüzde 78’i düzenli olarak internete bağlandığını söylüyor ve yüzde 56’sı evde internet erişimi olan bir bilgisayara sahip olduğunu bildiriyor.

Diğer yandan yüzde 18’lik genç işsizliği oranı, gençlerin ekonomiye katılımı konusunda atılması gereken adımlar olduğunu da ortaya koyuyor.

Dünyanın en büyük konukseverlik firmalarından Hilton, bireylere ve ülkelere verdiği destekle gençlerin yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor. Gençler için fırsatlar yaratılması, Hilton’un Travel with Purpose adlı kurumsal sosyal sorumluluk stratejisinin ana unsurlarından biri konumunda. Diğer yandan Hilton, Open Doors taahhüdü ile gençler için istihdam yaratılması açısından da sektöre liderlik ediyor.

Hilton Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Bengougam şöyle konuştu: “Hilton, 2014 yılında önemli bir taahhütte bulunarak 2019 yılına kadar en az 1 milyon gence kapılarını açacağını duyurdu. Gençleri başarılı olmak için ihtiyaç duydukları beceriler ve fırsatlarla buluşturmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Konaklama endüstrisinde fırsatlar sunarak ve gençleri iş dünyasına hazırlayarak, yarının işgücüne ilham vermeye kararlıyız.”

Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF) Başkanı ve COO’su Susan Reichle ise “Günümüz gençliğinin ihtiyaçlarına cevap verecek işlevsek bir yatırım rehberi oluşturabilmek için öncelikle gençleri dinlemek gerekiyor. Endeks, bu doğrultuda gençlerin bakış açısını objektif verilerle buluşturuyor ve küresel toplumu hızla harekete geçmesi için teşvik etmeyi amaçlıyor.” 

Hilton Hakkında

Hilton (NYSE: HLT) 103 ülke ve bölgede, dünya çapında 14 marka altında 5,100’ü aşkın tesis ve yaklaşık 838,000 odayla hizmet veren, dünyanın lider turizm ve konaklama şirketlerinden. Konuklarına olağanüstü bir deneyim yaşatma geleneğini sürdüren Hilton’un tesislerinde konaklayan her herkes, her zaman aynı hizmet kalitesi ile karşılanıyor. Şirketin portföyü, Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites Hotels, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton ve Hilton Grand Vacations markalarından oluşuyor. Zincir ayrıca, ödüllü konuk sadakat programı Hilton Honors’ı yürütüyor.  Doğrudan diledikleri bir Hilton kanalı üzerinden rezervasyon yapan Hilton Honors üyeleri, hem zamandan tasarruf ediyor hem de avantajlı fiyatlardan yararlanıyor. Bunun yanı sıra özel üye indirimi, ücretsiz standart Wi-Fi ve Hilton Honors Puanları (Points) ile ödeme fırsatı yakalıyorlar. Hilton hakkında haberler ve detaylı bilgi için newsroom.hilton.com adresini ziyaret edebilir ya da sosyal medya kanalları FacebookTwitterLinkedInInstagram ve YouTube üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Uluslararası Gençlik Vakfı hakkında 

Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF), gençlerin olağanüstü potansiyeline yatırım yapar. 1990 yılında kurulan IYF, gençleri sağlıklı, üretken ve katılımcı vatandaşlar olmaya teşvik etme taahhüdünde bulunan dünya çapında işletmeler, hükümetler ve sivil toplum örgütlerini kurar ve destekler. IYF’nin programları, gençlerin kaliteli bir eğitim almalarına, istihdam edilebilirlik becerilerine sahip olmalarına, sağlıklı seçimler yapmalarına ve topluluklarını iyileştirmelerine yardımcı olacak değişimleri sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için www.iyfnet.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.