Ana sayfa Haberler Palandöken: M...

Palandöken: Mesleki Eğitim Cazip Hale Getirilmeli, Kısa Dönem Askerlik Hakkı Verilmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülke genelinde yaşanan çırak, kalfa, usta ihtiyacının iyi planlanmış bir mesleki eğitimle giderilebileceğini belirterek, mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, mesleki eğitime dikkat çekerek, “Bir sınıftan çok iş ortamının içinde verilen eğitim daha verimli olacaktır. Böylelikle mesleki eğitim kurumlarının iş hayatında olmasına zemin hazırlanır ve eğitim uygulamalarının hizmet ve üretim süreçlerinin şekillenmesine de imkan sağlanmış olur. 89 meslek dalında verilen çıraklık eğitimlerinden her ilde 12-19 yaş aralığında olanlar da yaşlarına ve eğitim seviyelerine göre yararlanabiliyor” dedi.

Yapılması gerekenin eğitim çağındaki çocukların ulusal yeterlilikler bazında eğitim veren çıraklık okullarında eğitim alabilmeleri olduğunu kaydeden Palandöken, “Eğitimi eksik kalan çocukların askerlik görevini yerine getirebilmek için iş yerlerinden ayrılarak, askerlik döneminin bitmesiyle yaşadıkları iş bulma problemlerine de çözüm olarak görebiliriz. Askerlik çağına gelerek eğitimine devam eden çıraklar başvurması halinde askerlik tecil işlemleri Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yapılma imkanı getirilmeli. Tecil işlemiyle mesleğini eline alıncaya kadar olan zamanı verimli kullanmalı ve vatani görevini yapmada ise kısa dönem askerlik hakkı verilmeli. Böyle bir eğitim sonrasında vatani görevi sona eren gençler askerlik dönüşünde iş bulma problemi eskisi gibi yaşamayacaklardır” diye konuştu.

“Gençlere imkan verilmeli”

Şuan itibariyle ortaöğretimde mesleki eğitimin payının yüzde 44 olduğunu ve bunun yüzde 60’a çıkarılmasının hedeflendiğini ifade eden Palandöken, “21 bini aşkın meslek lisesi öğrencisi için okullara 125 milyon lira teşvik verilecek. Bu konuda sürekli olarak söylüyorum. Yeter ki gençlerin önünü açalım. Birlik ve beraberlik olduğu ve imkan verildiği sürece Türkiye’nin her alanda önünün çok açık olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. İHA