Ana sayfa Haberler TCMB’ni...

TCMB’nin Rezervleri Ne Kadar?

28.05.2019 – TCMB tarafından açıklanan Resmi Rezerv Varlıkları Nisan 2019’da bir önceki aya göre yüzde 3,6 azalarak 92,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4,3 azalarak 70,7 milyar ABD doları olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 1,5 oranında azalarak 20,5 milyar ABD doları olmuştur.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre net bazda yüzde 11,1 oranında azalarak 10,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 6,1 milyar ABD doları anapara, 4,7 milyar ABD doları faizlerden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurtiçi ve yurtdışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükler 14,9 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 11,9 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre değişmeyerek 31,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

 

Bilgi Notu: IMF tarafından yürütülmekte olan Özel Veri Yayınlama Standartları (Special Data Dissemination Standards – SDDS) çalışması çerçevesinde hazırlanan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosuna ilişkin bilgiler, IMF’nin İşlevsel El Kitabı’nda (Operational Guidelines) belirtilen tanım, kapsam ve sınıflandırmalara bağlı olarak Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı verileri kullanılarak hazırlanmaktadır.