Ana Sayfa Haberler Tarımda Yükse...

Tarımda Yüksek Verim Nasıl Elde Edilir?

Tarım hayatımızdaki en önemli noktalardan bir tanesini oluşturuyor. Her ne kadar artık insan nüfusun büyük bir bölümü şehirlerde yaşıyor olsa da tarım olgusu olmadan bu yaşamı devam ettirmek imkansız. Her gün keyifle yediğimiz yemeklerin başlangıç noktası olan tarlarlardan ise en yüksek verimi almak her çiftçinin ortak istediği. Çiftçilerin dışında şehirde yaşayanların herhangi bir kıtlık problemi yaşamamaları için tarımdan alınacak maksimum verim oldukça önemli. Elbette bu verimi arttırmanın birkaç farklı yolu söz konusu.

Biz de bu yazımızda sizler için tarımda nasıl daha yüksek verim elde edebileceğini kaleme aldık. Modern tarımın bel kemiği olarak nitelendirilen yöntemler sayesinde soframıza gelen yiyeceklerin aşamaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1- Tarımda Makineleşme

Aslında tarımda makineleşme olgusu 1835’li yıllara kadar uzanıyor. Yeni dünyanın beşiği Amerika’da ilk biçerdöver modelini geliştiren Hiram Moore, tarımda makineleşmeyi başlatan adamlardan birisi olarak biliniyor. Tarım araçlarının önemi ise yıllar içinde giderek arttı ve modern tarımında en önemli parçası olarak kalmayı başardı.

Çiftçilerin uzun yıllardır en büyük yardımcısı olarak kabul edilen biçerdöver, hasadın toplanması ve harman işleminin aynı zamanda yaparak pek için temelini oluşturuyor. Elbette zamandan da inanılmaz bir kazanç sağlıyor. Biçerdöverlerin olmadığı bir dünyada tarımın bugünkü haline gelebileceğini söylemek hayal olur. Çiftçilerin günümüzdeki biçerdöver tercihi ise yüksek kalite ve işlevsellik sunan John Deere biçerdöver modelleri oluyor.

Biçerdöverle ile ilgili son ve belki de çiftçiler için en önemli aşama biçerdöver fiyatları ve güvenle ikinci el biçerdöver alabilecekleri yerler oluyor. Uzun zamandır Avrupa piyasasının lideri olan Truck1 ise bu konuda çiftçilerin yardımına koşuyor. Onlarca farklı marka ve biçerdöver modelini kullanıcılarına uygun fiyatlar ile sunan Truck1 ile tarlanızı bir adım daha ileriye taşımanız mümkün.

2- Sulama

Su canlıların yaşamını sürdürmesi için gerekli en önemli madde olarak ön plana çıkıyor. Tıpkı her canlının olduğu gibi tarladaki bitkilerinde suya ihtiyacı var. Durum böyle olunca verimliliği arttırmanın da yolu tarımdaki sulama tekniklerinde geçiyor. Her ne kadar modern sulama teknikleri tam olarak dünyaya entegre olamamış olsa da azalan kaynaklar göz önüne alındığında yakın zaman içerisinde bu entegrasyonun sağlanması gerekiyor. Bu tarz yöntemlerin başında ise yıllardır duymaya alışık olduğumuz damla sulama sistemi geliyor. Tarladaki bitkinin ihtiyacı kadar suyu kolaylıkla verebileceğini bu sistem sayesinde hem veriminizi arttırabilir hem de maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

3- Hasat Dönemi

Tarımdaki verimi etkileyen en önemli faktörlerden biri diğeri ise hasat dönemi. Erken veya geç yapılan hasatlar eldeki ürünün daha başlangıç aşamasında kaybolmasına neden olurken bir sonraki hasat döneminin de verimini düşüren bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden ekilen meyve ya da tarım ürünün doğru zamanda hasat edilmesi hayati önem taşıyor. Ayrıca bazı ürünleri hasat dönemi dışında toplamaya kalkmak tarım makinelerine de zarar verebilecek kadar tehlikeli bir eylem olarak biliniyor.