Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları ABD Tarım Dış...

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Ekim’de Beklentilerin Üzerinde Geldi

ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında beklentilerin üzerinde gelirken, işsizlik oranı değişmedi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tarım dışı istihdam 250 bin arttı, işsizlik oranı yüzde 3,7 olarak kaldı. Piyasa beklenti istihdamın 188 bin artması, işsizlik oranının da sabit kalması şeklindeydi.

  • Özel sektörü istihdamı 246 bin arttı. Beklenti 190 bin artış olacağı yönündeydi.
  • İnşaat sektöründe istihdam 30 bin yükseldi.
  • Kamuda istihdam 4 bin artış gösterdi.
  • Haftalık ortalama çalışma saati 0,1 artışla 34,5 oldu.

Saatlik kazanç 0,05 dolar artışla 27,30 dolar Oldu. Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,1 arttı. Beklenti kazancın aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,2 artacağı artış göstereceği yönündeydi.

  • İşgücüne katılım oranı yüzde 62,7’den yüzde 62,9’a çıktı.
  • Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 7,5’ten yüzde 7,4’e indi.
  • ADP özel sektör istihdam artışı 227 bin olarak açıklanmıştı.

Fed’in son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 3,7, 2019 ve 2020 için yüzde 3,5, 2021 için yüzde 3,7 ve uzun dönem için yüzde 4,5 olarak açıklanmıştı.

  • Fed’in ilk faiz toplantısı 8 Kasım’da gerçekleştirilecek.
  • Bir sonraki istihdam raporu 7 Aralık’ta açıklanacak.
Enver Erkan, tarım dışı istihdam verilerini şu şekilde değerlendirdi:

ABD’de istihdam Kasırga etkisinden sonra hızlı yükseldi…  ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında beklentilerin üzerinde 250 bin gelerek, Eylül ayında Kasırga nedeniyle gerçekleşen ılımlı artıştan sonra hızlı bir şekilde yükseldi. Eylül verisi, Florence Kasırgası’nın etkisiyle zaten düşük gelmişti, 118 bine aşağı yönlü revize edildi. İşgücü piyasası hava şartlarının geçici etkisinden kurtulmuşa benziyor, bu bağlamda kuvvetli trendin bundan sonraki aylarda da devam etmesini ve 200 bin civarında rakamlar gelmesini bekleyebiliriz.

Alt kırılımlara bakacak olursak; imalat 32 bin, inşaat 30 bin ve sağlık hizmetleri 36 bin yeni istihdam yarattı. İşsizlik oranı %3,7 seviyesinde sabit ve oldukça uzun bir sürenin dip seviyelerine yakın seyretmeyi sürdürüyor. En önem verdiğimiz kalem olan ortalama saatlik kazançlar da %0,2 oranında arttı ve yıllık oranı %3,1 seviyesine çıkardı. Ücret enflasyonu tarafında %3 bandının aşılması enflasyon kanalını harcanabilir gelir artışı üzerinden daha çok destekleyecektir. Yıllık ücret artışı seviyesinin 2009 dönemindeki global kriz öncesi seviyelere %3 üzerine çıkması bu bağlamda önemli ayrıntı… İstihdam raporunun kilit unsurları Aralık ayında Fed’den bir başka faiz artırımını desteklemektedir.