Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları ABD Tarım Dış...

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentilerin Üstünde Arttı

01.02.2019 – ABD’de Ocak ayında tarım dışı istihdam beklentilerin bir hayli üzerinde 304 bin artış gösterirken, Aralık ayındaki 312 binlik güçlü istihdam artışı ise 222 bine aşağı yönlü revize edildi.

ABD’de istihdam artışı güçlü, ücret artışında “kapanma” etkisi…Enver Erkan

Ocak ayında hükümetin kapalı olması ücret artışlarını soğutup aynı zamanda kısa zamanlı işsizlik artışından dolayı işsizlik oranının %4’e çıkmasına neden olurken, istihdam artışlarının halen işgücü piyasasında koşulların sıkı olduğunu göstermesi (100 aydır pozitif geliyor, yani artıyor) “veri tabanlı” ilerleyecek olan Fed’e dair de soru işaretlerini artırabilir. Her ne kadar “shutdown” etkili olsa da ücret artışlarının aylık bazda neredeyse yatay kalması bir nebze güvercinleşen Fed’i rahatlatabilir, dolayısıyla zayıf ücretler verisi Fed’in bu haftaki politika açıklamalarını kurtardı. Ancak birkaç iyi veride Fed’in neden güvercinleştiğine dair daha çok soru sorulacaktır.

Ortalama saatlik kazançlar sadece %0,1’lik bir artış gösterdi ve 2017 sonundan beri görülen en düşük aylık artış oranı oldu. Aralık ayının yıllık ücret artış oranı %3,3’e yukarı yönlü revize edildi, dolayısıyla yıllık ücret enflasyonu bu gerçekleşmeyle beraber %3,2 oldu. İşsizlik oranı, “shutdown” etkisiyle kamuda geçici işten çıkarmaların etkisiyle %4’e yükseldi. Bazı alt göstergelerde de, “shutdown” etkisini görmekteyiz. Yine de işsizlik oranı, Merkez Bankası’nın uzun vadede sürdürülebilir gördüğü işsizlik oranı seviyesinin altında kalmayı sürdürüyor. Aynı zamanda,  iki ay üst üste 200K üzeri gerçekleşme, (hatta bu ayki veri 300K) işgücü piyasasında halen kapasite olduğunu ve şirketlerin işe alım yapmaya devam ettiklerini gösteriyor.

Fed bu hafta, para politikası yönlendirmesine “sabırlı” kelimesini de eklemiş ve her ne kadar şu anda Merkez Bankası’nın “tam istihdam” seviyelerine yakın yerlerde olunması ve sıcak işgücü piyasasına rağmen enflasyon baskıları yeterli olmadığı için faiz artırımına ara vereceğine sinyal vermişti. Dolayısıyla, ücret artışları verilerinin “tabi shutdown koşulları indirgenerek, normal şartlar altında varsayımı” ile önemi artmıştır ve yüksek gerçekleşmeler Fed’in direksiyonu bir kez daha sert kırabileceğine dair bir gösterge olabilir.

İstihdam piyasası açısından ise, 2019’da ekonomi daha ılımlı büyüyeceğinden dolayı işe alımlar yavaşlayabilir, bu yüzden bir momentum kaybı ister istemez olacaktır. Neticede 300K üzeri gerçekleşmeler tabii ki sürdürülebilir değil… Bu normal şartlarda olacak bir yavaşlama, ,işin içine ticaret savaşı gibi etkilerin girip girmeyeceğini 1 Mart itibariyle oluşacak durum gösterecektir. ABD’de resesyon ihtimalinin zayıf olduğunun altını bir kez daha çizmek isteriz. Ocak ayı verisi, fazla sapa içerdiğinden pek fazla yol gösterici olduğu söylenemez. 

 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentilerin Üstünde Arttı

04.01.2019 – ABD’de bugün açıklanan Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi, istihdamın Şubat ayından bu yana görülen en hızlı artıyı yaşadığına işaret etti. Ücretler de Aralık ayında yükseldi.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerde tarım dışı istihdam Kasım ayında 312 bin arttı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre Aralık ayında saatlik ortalama kazançlarda Kasım ayında göre yüzde 0,4 ve geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 3,2 büyüdü.

Ancak Aralık ayında işsizlik oranı Kasım ayındaki yüzde 3,7’den yüzde 3.9’a çıktı. Buna işgücüne katılımın artması etkili oldu. Ekonomistler Aralık ayında tarım dışı istihdamın 176 bin artmasını, ücretlerin yüzde 0,3 yükselmesini ve işsizlik oranının yüzde 3,6’ya gerilemesini bekliyorlardı.

Uzmanlar genel olarak veriyi “ABD ekonomisi için durgunluk korkularını dindiren, riskli
varlıklar için pozitif bir veri olarak” yorumlarken, küresel hisse senedi piyasaları açısından da olumlu olarak gördü.

 

ABD’de istihdam tüm tahminlerin üzerinde 312 bin artarken, ücret artışları da son derece güçlü… Enver Erkan

ABD’de Aralık ayı tarım dışı istihdam artışı, Aralık ayında 312K olarak açıklandı ve bütün tahminlerin üzerinde, oldukça kuvvetli bir seviyede gerçekleşti. Kasım ayı istihdam artışı ise 176K olarak yukarı yönlü revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar, bir yıl öncesine göre %3,2 artarak bütün tahminleri aştı ve 2009’dan sonraki en hızlı ücret enflasyonuna işaret etti. Bu arada işsizlik oranı ise, aktif şekilde iş arayan insanların sayısının artması çerçevesinde %63,1’e yükselen katılım oranı ile birlikte %3,9’a çıktı.

Verilerin ayrıntılarına bakacak olursak, özel sektör istihdamı 185K olan beklentinin çok üstünde, 301K artarken, kamu istihdamı 11K’lık artış gösterdi. Bir diğer geniş kapsamlı işgücü piyasası sağlığı göstergesi olan istihdam-nüfus oranı %60,6 oldu. Haftalık çalışma saati 34,4 saatten 34,5’e çıkarken, uzun süreli işsizlik oranı %7,6’da sabit kaldı. İşsizlik oranı 5 aylık en yüksek seviyeye yükselirken, katılım oranı %62,9’dan %63,1’e yükseldi – Eylül 2017’den bu yana en yüksek seviye. İşsizlik oranı, Merkez Bankası’nın uzun vadede sürdürülebilir olduğunu düşündüğü seviyenin oldukça altında kalıyor. Hizmet sağlayıcı sektörlerde, özellikle eğitim, sağlık, eğlence ve perakendecilikteki kazanımlar destekleyici olmuş.

Bu noktada istihdam artışının ve ücret artışının oldukça güçlü seviyelerde gerçekleşmesinin tüketici harcamaları açısından pozitif olması ekonomiye dair durgunluk endişelerini hafifletebilir. Yine de ABD – Çin tarife savaşı, imalat sanayiinde soğuma, konut sektöründe yavaşlama ve küresel ekonomide öngörülen soğuma 2019 yılı açısından aşağı yönlü risk teşkil eder niteliktedir. Ekonominin Trump yönetiminin vergi indirimlerinin etkisiyle normal hızına dönecek olması olumlu, belirttiğimiz risk faktörlerinin büyümeyi daha aşağı seviyelere çekmesi işin olumsuz ve katastrofik tarafını oluşturuyor. Gelen veriler resesyon endişelerini azalttığı için piyasa açısından pozitif. İstihdam verileri sonrasında Fed’in 2019 yılında faiz indirimi yapma ihtimali geriledi. Kontratlar Mayıs 2020 için 25 baz puan faiz indirimi fiyatlıyor. 

 

 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Kasımda Beklentilerin Altında Kaldı

07.12.2018 – ABD’de açıklanan Kasım ayı Tarım Dışı istihdam verisi 198 bin olan piyasa beklentisi altında 155 bin olarak gerçekleşti.

ABD tarımdışı istihdam verisi Kasım ayında beklentilerin altında 155K olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 200K geleceği yönündeydi. Bu açıdan bakıldığında rakamsal olarak tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinin altında, zayıf kaldığını söylemek mümkün. Bununla birlikte Ekim ayı verisi 250K seviyesinde 237K seviyesine ve eylül ayı 134K’dan 118K’ya aşağı yönde revize edildi. Kasım ayı verisi 12 aylık tarım dışı istihdam ortalamasının altında kalmıştır.

Kasım ayında ayı işsizlik oranı üst üste üçüncü ay için yüzde 3.7 seviyesinde açıklandı. İşsizliklerin sayısında sınırlı bir değişim var. Bununla birlikte yıl boyunca işsizlik oranı ve işsiz sayısı 0.4 puan azalmıştır. Bu noktada Fed’in işsizlik oranı hedeflerine oldukça yakın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca işsizlik oranı 1969 yılı Aralık ayından bu yana en düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.

Saatlik ücretlerin artış hızı yıllık bazda geçen aya paralel olarak yüzde 3.1 seviyesinde geldi. Aylık ücretler yüzde 0.3 olan piyasa beklentisinin altında ancak bir önceki aya paralel olarak yüzde 0.2 seviyesinde geldi. Ortalama saatlik kazançlarda belirgin bir değişiklik yok. 2018 yılı ortalamasına paralel bir veri geldiği söylenebilir. İşgücüne katılım oranı Kasım’da beklentiye paralel olarak %62.9 oldu.

Kasım ayı istihdam verileri Fed’in para politikası kararlarını hızlandıracak ya da yavaşlatacak yönde değil. Veriler normal şartlarda Fed’in kademeli faiz artışını destekler nitelikte. Buna karşın 2019 yılında Fed politika adımlarında yaşanan kararsızlık göz önünde tutulsa dahi bu verilerle önemli bir karar değişikliğine gidilmeyecektir.

ABD’de açıklanan Özel Sektör İstihdam Değişimi (ADP) verisi Kasım ayında, piyasa beklentisi altında 179 bin olarak gerçekleşti.  ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları geçen hafta bir önceki haftaya göre 4 bin azalış ile 231 bin olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Hizmet PMI verisi Kasım ayında bir önceki aya göre 0,3 puan artış ile 54,7 düzeyine yükseldi. ABD’de açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 düşüş gösterdi. ABD’de açıklanan ISM İmalat Dışı PMI verisi piyasa beklentisi aksine yükseliş ile 60,7 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de Fed’in yayımladığı Bej Kitap raporuna göre, İş dünyasındaki iyimser beklentilerin, gümrük tarifeleri ve ticaret savaşlarına dair belirsizliğin devam etmesi, artan faiz oranları ve işgücü piyasasında yaşanan arz eksikliği nedeniyle azaldığı belirtildi.

 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Ekim’de Beklentilerin Üzerinde Geldi

02.11.2018 – ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında beklentilerin üzerinde gelirken, işsizlik oranı değişmedi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tarım dışı istihdam 250 bin arttı, işsizlik oranı yüzde 3,7 olarak kaldı. Piyasa beklenti istihdamın 188 bin artması, işsizlik oranının da sabit kalması şeklindeydi.

  • Özel sektörü istihdamı 246 bin arttı. Beklenti 190 bin artış olacağı yönündeydi.
  • İnşaat sektöründe istihdam 30 bin yükseldi.
  • Kamuda istihdam 4 bin artış gösterdi.
  • Haftalık ortalama çalışma saati 0,1 artışla 34,5 oldu.

Saatlik kazanç 0,05 dolar artışla 27,30 dolar Oldu. Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,1 arttı. Beklenti kazancın aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,2 artacağı artış göstereceği yönündeydi.

  • İşgücüne katılım oranı yüzde 62,7’den yüzde 62,9’a çıktı.
  • Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 7,5’ten yüzde 7,4’e indi.
  • ADP özel sektör istihdam artışı 227 bin olarak açıklanmıştı.

Fed’in son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 3,7, 2019 ve 2020 için yüzde 3,5, 2021 için yüzde 3,7 ve uzun dönem için yüzde 4,5 olarak açıklanmıştı.

  • Fed’in ilk faiz toplantısı 8 Kasım’da gerçekleştirilecek.
  • Bir sonraki istihdam raporu 7 Aralık’ta açıklanacak.
Enver Erkan, tarım dışı istihdam verilerini şu şekilde değerlendirdi:

ABD’de istihdam Kasırga etkisinden sonra hızlı yükseldi…  ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında beklentilerin üzerinde 250 bin gelerek, Eylül ayında Kasırga nedeniyle gerçekleşen ılımlı artıştan sonra hızlı bir şekilde yükseldi. Eylül verisi, Florence Kasırgası’nın etkisiyle zaten düşük gelmişti, 118 bine aşağı yönlü revize edildi. İşgücü piyasası hava şartlarının geçici etkisinden kurtulmuşa benziyor, bu bağlamda kuvvetli trendin bundan sonraki aylarda da devam etmesini ve 200 bin civarında rakamlar gelmesini bekleyebiliriz.

Alt kırılımlara bakacak olursak; imalat 32 bin, inşaat 30 bin ve sağlık hizmetleri 36 bin yeni istihdam yarattı. İşsizlik oranı %3,7 seviyesinde sabit ve oldukça uzun bir sürenin dip seviyelerine yakın seyretmeyi sürdürüyor. En önem verdiğimiz kalem olan ortalama saatlik kazançlar da %0,2 oranında arttı ve yıllık oranı %3,1 seviyesine çıkardı. Ücret enflasyonu tarafında %3 bandının aşılması enflasyon kanalını harcanabilir gelir artışı üzerinden daha çok destekleyecektir. Yıllık ücret artışı seviyesinin 2009 dönemindeki global kriz öncesi seviyelere %3 üzerine çıkması bu bağlamda önemli ayrıntı… İstihdam raporunun kilit unsurları Aralık ayında Fed’den bir başka faiz artırımını desteklemektedir.