Ana Sayfa Haberler Tahvil faizle...

Tahvil faizleri arasındaki makasın daralması ne anlama geliyor?

Analiz: Tahvil faizleri arasındaki makasın daralması ne anlama geliyor? Ünlü Menkul

30.03.2022 – Eylül 2019’da eksi bölgeye inen 10 ve 2 yıl vadeli ABD tahvil faizleri arasındaki fark bu noktaya yeniden yaklaşmaya başladı. Bu durum yeni bir resesyon mu geliyor endişesi yaratırken endişelerin sebebine biraz daha yakından bakmak istedik. Geçmiş dönemlerdeki verileri göz önünde bulundurduğumuzda aslında söz konusu kaygıların çok yersiz olduğunu söyleyemeyiz. Öyle ki 10 ve 2 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki farkın eksi bölgeye inmesinin ardından ABD ekonomisi hep resesyon ile karşılaştı. Dolayısıyla faiz farkı gerçekten de resesyon açısından güçlü bir gösterge olarak çalışıyor.

Faiz farkı neden daralıyor?

Normal bir getiri eğrisinde kısa vadeli faizler düşük uzun vadeli faizler ise yüksek seyreder. Mevcut durumda ise ABD’de getiri eğrisinin yataya döndüğünü görüyoruz. Faiz farkındaki daralmanın en önemli nedeni yüksek enflasyon nedeniyle Fed’in daha fazla faiz artırımına gidebileceği beklentisi. Aslında getiri eğrisi boyunca yukarı yönlü bir eğilim izliyoruz ancak Fed’in attığı adımların kısa vadeli faizler üzerindeki etkisi daha fazla olduğu için getiri eğrisi yataya yakın seyrediyor.

Yeni bir resesyon olası mı?

Yeni bir resesyon ile karşılaşıp karşılaşmayacağımız aslında daha çok Fed’in para politikasında ne derece sıkı bir patika izleyeceği ile bağlantılı. Eğer Fed son 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyonu agresif bir sıkılaştırmaya gitmeden kontrol altına alabilirse resesyon yaşanma ihtimali ortadan kalkar. Ancak enflasyon yukarı yönlü eğilimine devam eder ve Fed daha güçlü sıkılaştırma adımlarına ihtiyaç duyarsa bu olasılık doğal olarak artacaktır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki korona virüsün etkilerinin azalması ve buna bağlı olarak tedarik zincirindeki sıkıntıların ortadan kalkması enflasyon üzerindeki baskının hafiflemesini sağlayarak sıkı para politikası ihtiyacını azaltır. Ayrıca harcamaların ABD ekonomisindeki güçlü payını düşünürsek tüketicilerin birikiminin ve harcama gücünün geçmiş dönemlere kıyasla çok daha kuvvetli olması da resesyon ihtimalini önemli ölçüde zayıflatıyor.

Getiri eğrisinin terse dönmesi hisse senetlerini nasıl etkiler?

Geçmiş dönemlerdeki verilere baktığımızda faizler arasındaki makasın negatife bölgeye gerilemesine karşın hisse senetlerinde değer kazanma eğiliminin uzun bir süre daha devam ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla getiri eğrisinin terse döndüğü ilk andan itibaren hisse senetlerinde negatif bir beklenti içerisine girmenin doğru bir strateji olmayacağına inanıyoruz.