Ana Sayfa Haberler SPK’dan...

SPK’dan İzinsiz Sermaye Artırım Faaliyetleri Hakkında Yatırımcılara Önemli Uyarı

02.12.2021 – Sermaye Piyasası Kurulu, yatırımcıları izinsiz sermaye artırımı ya da sermaye artırım avansı adı altında para toplayan kişi ve şirketler hakkında uyardı. İzinsiz faaliyetlere karşı bilinçli olunması, kurulca onaylı izahname olmaksızın bu tür işlemlerin sonradan mahsup edilmesinin söz konusu olmadığının altı çizildi. Bugün yayınlanan SPK bülteninde 63/1741 sayılı Kurul Kararı uyarınca yapılan duyuru aşağıdaki şekilde yer aldı:

“Kurulca onaylı izahname veya ihraç belgesi bulunmaksızın kişilerden ortaklık vaadiyle, “sermaye artırımı” veya “sermaye avansı” adı altında toplanan paralarla ilgili olarak, bu paraların Kurul onayı bulunmaksızın sermaye koyma borcuna mahsup edilmesi söz konusu değildir. Kurulca onaylı izahname ve/veya ihraç belgesi olmadan şirketlerce sermaye artırımı gerçekleştirilemeyeceğinden, yatırımcılarımızın bilinçli hareket etmeleri ve bu tür vaat ve yöntemlerle para toplayanlara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.”

 

SPK’dan Kripto Varlıklarda Düzenleme Haberleri ile İlgili Basın Açıklaması

08.07.2021 – Sermaye Piyasası Kurulu, basında çıkan kripto varlıklarda düzenlemeler konulu haberler ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bugün bazı sosyal medya mecraları ve internet sitelerinde Kurul Başkan Yardımcımız Ali İhsan Güngör’ün kripto varlıklara ilişkin olarak ülkemizde yürütülen yasal düzenlemenin detayları hakkında bilgi verdiği ve fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmaların kurulacağını ifade ettiği şeklinde haberler yer almaktadır.

Kurul Başkan Yardımcımız Ankara Üniversitesince “Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı” temasıyla düzenlenen çalıştayda kripto varlıklara ilişkin olarak uluslararası kuruluşların çalışmaları, potansiyel düzenleme alanları ve bunların zorluklarıyla ilgili bilgiler paylaşmış olup, ülkemizdeki düzenleme çalışmalarının içeriği ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Sosyal medya mecralarında ve haber sitelerinde bu konuda yer alan ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.”