Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Yükselen Çeli...

Yükselen Çelik Borsa İstanbul’da İşlem Görmeye Başladı

14.11.2019 – “Akıllı Çelik” ürünleriyle Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik, gerçekleştirilen gong töreninin ardından YKSLN kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Yükselen Çelik’in başarılı halka arz süreciyle Türkiye’de ilk kez bir Çelik Servis Merkezi halka arz edilmiş oldu.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Katma değerli “Akıllı Çelik” ürünleriyle Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik, düzenlenen gong töreniyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Yatırımcılardan büyük ilgi gören Yükselen Çelik, bireyselde 3.5 kat ve toplamda 2.8 kat talep topladığı başarılı bir halka arz sürecinin ardından YKSLN kodu ile Sermaye Piyasaları’na açılmış oldu. Halka arz süreci, Gedik Yatırım liderliğindeki 27 konsorsiyum üyesi aracılığıyla gerçekleştirildi.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninde,Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk, Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Üyeleri Ferhan Göktürk, Burak Göktürk ve Berin Göktürk’ün yanı sıra, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç ve Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık da hazır bulundu.

Törenin ardından yaptığı konuşmada Yükselen Çelik’in bu yıl borsada işlem görmeye başlayan beşinci firma olduğunu kaydeden Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Bu sene halka arzlarla birlikte şirketlerimize 231 milyon TL kaynak sağlanmış oldu. Yükselen Çelik 2.8 kat büyüklüğündeki talep, 70 milyon TL’lik halka arz büyüklüğü ve 1.701 yatırımcıya yaptığı satış ile çok başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve Yükselen Çelik’e Borsa’mıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk ise törende yaptığı konuşmada, bir şirketin en sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyümesinin Sermaye Piyasaları’na açılmaktan geçtiğini belirtti. Yükselen Çelik’in uzun vadeli büyüme planları yaptığını hatırlatan, borsaya açılmayı da bu nedenle tercih ettiğini kaydeden Göktürk, “Bundan sonra hayatımızı daha şeffaf, daha kurumsal, daha nitelikli yaşayacağız. Yeterince öz sermayesi olmayan şirketlerin büyümesinin en sağlıklı yolu bu. Diğer yandan Türkiye’de borsaya açılan ilk çelik servis merkezi olmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyoruz” dedi. Yatırımcıların Yükselen Çelik’e yatırım yaparken uzun soluklu düşünmelerini isteyen Göktürk, “14 yılda dolar bazında 14 kat, TL bazında 65 kat büyüdük. Bugün vasıflı çelik sektörünün lider şirketi olduk. Tüm çalışanlarımızla gurur duyuyorum. Sürece katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk de törende yaptığı konuşmada, “Bizler için çok önemli ve gurur verici bir gün. Bu günlere kolay gelmedik. Geldiğimiz yerin kıymetini biliyoruz. Çalışanlara ve gelecek nesillere yetki ve imkan vermek başarımızın temelidir. İş yerinde ciddiyet ve disiplin olmazsa olmazımızdır. Büyümeyi öne çekmek için halka arz oluyoruz. Şimdi ayağımızı yere daha sağlam basıyoruz. Tahsilat riski olmadan kâr odaklı büyümeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törende yaptığı konuşmada Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ise, son iki yıldaki halka arzlara bakıldığında 2018 yılında 9 şirketin halka arz olduğunu ve 2018’in ikinci yarısında başka halka arzın gerçekleştirilmediğini anımsattı. Ayışık, “Bu yıl ise bugüne kadar Yükselen Çelik’in de dahil olduğu halka arzlara baktığımızda 231 milyon TL civarında bir rakam görüyoruz. Bu halka arzlarda Gedik Yatırım’ın toplamda yüzde 44’lük payının bulunmasından büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yükselen Çelik’in halka arzında 27 üyelik bir konsorsiyum kurduklarını ifade eden Ayışık, sözlerini şöyle tamamladı: “Halka arza 191 milyon TL’nin üzerinde talep geldi. Daha da önemlisi kurumsal yatırımcılardan gelen talep 2.4 katı, bireysel talep ise 3,5 katı idi. Toplamda 1.701 yatırımcı Yükselen Çelik paylarını aldılar. Aslında arzdan alım yapan emeklilik fonları ve yatırım fonlarına yatırım yapan bireysel yatırımcılar ile yatırımcı sayısında bunun çok daha üzerinde bir rakam söz konusu. Yüzde 100 yerli sermayeli, niş bir alanda faaliyet gösteren Yükselen Çelik’in pazara da hareket getirmesini bekliyoruz. Halka arzımıza güvenen tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.”

Yükselen Çelik için düzenlenen gong töreni, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın katıldığı ilk pay halka arzı oldu. Törenin ardından, günün anlam ve önemine ithafen, Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk ve Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk’e, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun tarafından Kristal Tokmak takdim edildi.

 

 

Yükselen Çelik Halka Arzına Yoğun İlgi

11.11.2019 – Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşlarından Gedik Yatırım’ın liderliğinde gerçekleştirilen Yükselen Çelik halka arzına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. 

Halka arzın 2,8 katı olan, 190 milyon TL’nin üzerinde talep geldi.

Vasıflı çelik sektörünün 43 yıllık köklü markası Yükselen Çelik’in halka arzı bireysel ve kurumsal yatırımcıların yoğun ilgisiyle başarılı bir şekilde tamamlandı. Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından Gedik Yatırım’ın liderliğinde, 27 konsorsiyum üyesi aracılığıyla gerçekleştirilen halka arzda toplam 1.744 yatırımcıdan 191.533.237,20 TL tutarında, 35.469.118 lot talep toplandı.

Gedik Yatırım’ın bugün KAP’ta yaptığı açıklamada, Yükselen Çelik’in 7-8 Kasım 2019 tarihlerindeki halka arzında, bireysel yatırımcı kategorisinde tahsisatın 3,49 katı, yurtiçi kurumsal yatırımcı kategorisinde tahsisatın 2,42 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcı kategorisinde ise tahsisatın 1,66 katı olarak gerçekleştiği bildirildi. Toplamda ise Yükselen Çelik halka arzı büyüklüğünün 2,77 katı talep toplandığı belirtildi.

1.701 yatırımcıya dağıtım

Sermaye artırımı yoluyla gerçekleşen Yükselen Çelik halka arzında, 69.174.000 TL tutarlı, 12.810.000 TL nominal değerli payların 1.657 yurtiçi bireysel yatırımcıya, 40 yurtiçi kurumsal yatırımcıya ve 4 adet yurtdışı kurumsal yatırımcı olmak üzer toplamda 1.701 yatırımcıya dağıtımı gerçekleştirildi. Yükselen Çelik A.Ş. paylarının YKSLN kodu ile 14 Kasım 2019 Perşembe günü gong töreniyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Yükselen Çelik halka arzının dağıtım tutarları ve talebi karşılanan başvuru sayısı, yatırımcı grubu bazında aşağıdaki şekilde detaylanıyor:

Yatırımcı Grubu

Dağıtılan Nominal Tutar (TL)

Toplam Dağıtılan Nominal Tutara Oranı (%)

Talebi Karşılanan Başvuru Sayısı

Yurtiçi Bireysel

5.124.000

40

1.657

Yurtiçi Kurumsal

6.405.000

50

40

Yabancı Kurumsal

1.281.000

10

4

Toplam:

12.810.000

100,00

1.701

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, Yükselen Çelik’in halka arzına yönelik açıklamalarda bulunurken, piyasalardaki genel halka arz durumuna ilişkin de değerlendirmeler yaptı. Ayışık, şunları söyledi: “Pay senedi halka arzlarında 2018 yılında toplamda 9 şirket ve 5,4 milyar TL’lik birincil piyasa arzı gerçekleşmişti. 2019 yılında ise bugüne kadar Yükselen Çelik dahil 5 şirketin 231 milyon TL tutarında halka arzı gerçekleşti. Bu arzların yüzde 44’ ünün Gedik Yatırım tarafından yapılmasından ve bu seneye kadar talep toplama ile yapılan en büyük tutarlı halka arzı gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Ayışık, “Gedik Yatırım liderliğindeki Yükselen Çelik halka arzına 26 yatırım kurumunu kapsayan konsorsiyumun katılması da sektörün ilgisini gösterdi. Bu ilgi de bizleri ayrıca memnun ediyor. Gedik Yatırım olarak şirketlerin özkaynak finansmanı için en uygun kaynağın sermaye piyasası olduğuna inanıyoruz. Gedik Yatırım olarak, şirket birleşme ve devralmaları, halka arzlar başta olmak üzere tüm kurumsal finansman işlemlerinde lider olmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Borsa İstanbul’da yüzde 100 yerli sermayeli, büyüme planları ile ilgi çekecek bir şirketin halka arza gitmesinin pazara hareket getireceğine inandığını belirten Metin Ayışık, “Türkiye çelik sektörünün 43 yıllık köklü markalarından biri olan Yükselen Çelik, vasıflı kalıp çeliği sektöründe yüzde 14’lük paya sahip. Bu özelliğiyle inovatif ve katma değerli bir alan olan vasıflı çelik sektörünün öncülerinden. Yükselen Çelik’in halka arz yoluyla elde edeceği kaynaklarla yeni yatırımlara giderek pazar payını daha da artıracağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

Ayışık, sözlerini şöyle tamamladı: “Yurtiçi satışlarının yanı sıra kapasite artırımı ile ihracatını geliştirecek firmanın büyüme yoluna yeni yatırımcıları da ortak etmesinden ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Halka arzın borsamıza ve yatırımcılara hayırlı olmasını diliyoruz.”

 

Yükselen Çelik Halka Arz Oluyor

Türkiye’de vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik’in halka arzında geri sayım başladı. Yüzde 42’lik sermaye artırımı yoluyla paylarının yüzde 29,58’ini halka arz etmek üzere 7 – 8 Kasım 2019 tarihlerinde talep toplayacak olan Yükselen Çelik’in, halka arz fiyatı pay başına 5,40 TL olarak belirlendi. Gedik Yatırım liderliğinde toplam 27 üyeden oluşan bir konsorsiyum bu halka arza aracılık ediyor.

28.10.2019, İstanbul – Türkiye’nin lider vasıflı çelik şirketlerinden biri olan Yükselen Çelik; sektöründe Teknolojik dönüşümün öncülerinden biri olarak; katma değeri yüksek olan özel çelikler grubunda 43 yıldır servis merkezi ve çelik tasarımcısı olarak faaliyet gösteriyor. Son 2 yılda gerçekleştirdiği % 135’lik ciro büyümesiyle dikkat çeken Şirket, halka arzla birlikte işletme sermayesini kuvvetlendirerek küresel bir marka olma yolunda ilerleme hedefinde.

Yükselen Çelik’in ürünleri hayatın her noktasında karşımıza çıkıyor. Medikal sektöründe kullanılan diş implantının kalıbından; beyaz eşya, makine ve otomotive uzanan; ağır sanayiden, mutfak ekipmanlarına; savunma sanayinden, kalıp sektörüne; iletişim gereçlerinden ulaşım araçlarına kadar çok geniş bir yelpazede Şirket’in ürünlerini görmek mümkün.

Türkiye’nin Lider Vasıflı Çelik Servis Merkezleri’nden biri olmanın yanı sıra; Yükselen Çelik ayrıca kendi tasarımı olan özel çelikleri yabancı rakipleriyle yarıştırmayı başaran % 100 yerli sermayeli bir şirket.

Halka arz ile birlikte yeni makine ve ekipman yatırımlarının yanı sıra işletme sermayesini kuvvetlendirmek isteyen Yükselen Çelik, “geleceğin akıllı çeliği” olarak adlandırdığı katma değeri yüksek Vasıflı Çelikler grubunda yurtiçinde Pazar payını arttırmayı ve ihracat pazarlarına açılmayı hedefliyor.

1 YORUM

  1. Gördük halka arzları derluks deri a.ş (deras) 4 temmuzda halka açıldı. Bilmem kaç katı talep geldi dediler. Inceleyin sürünüyor şu an. Borçlarını ödemek için batmak üzere olan şirketler para toplamak için arz ediliyor. Hele de meksa nin olduğu yere ayak bile basılmaz. Maşallah dediği 2 gün yaşama. 2. 66 dan derası halka açtı kağıt 1.80 lere iladar inmişti. hala satiyorr satıyor bir türlü bitiremiyor. Kimseye güvenilmez. En iyi kağıt 30 ( banka )kağıtları şu an. Büyüme artsın sanayi kağıtları alacan 2020 de.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here