Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Moskova&#8217...

Moskova’nın Atıklarından Enerji Üretecek Tesisleri Yenigün İnşaat Yapacak

Yenigün İnşaat, Rusya’da iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ projesi üstlendi

1.4 milyon ton atıktan enerji üretilecek

17.09.2020 – Yenigün İnşaat Rusya’da enerji tesisi projelerine hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında 5 milyon Moskovalı’nın atıklarını enerjiye dönüştürecek tesisin inşasını üstlenen Yenigün İnşaat, Timonovo ve Hmetyevo’da toplam 230 milyon dolar bedelli iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ sözleşmesi imzaladı. Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, “30 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Rusya’da bu gibi projeleri üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Bu projeler, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım” dedi.

Rusya’da 1990’dan bu yana birçok proje üstlenen Yenigün İnşaat, ülkedeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında Rusya’nın güçlü gruplarından AGC-1 ile imzaladığı sözleşmeyle beş milyon Moskovalı’nın atıklarını enerjiye dönüştürecek tesisin inşasını üstlenen Yenigün İnşaat, iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ sözleşmesi imzaladı.

Yenigün İnşaat’ın Moskova’da Timonovo ve Hmetyevo bölgelerinde inşa edeceği yeni tesislerin sözleşmelerinin toplam bedeli 230 milyon dolar olarak açıklandı. Tesisler 27 ayda tamamlanacak. Rusya’da faaliyet gösteren LLC Yenigün ile Rus AKG-1 ortaklığıyla gerçekleştirilecek iki katı atıktan enerji üretim tesislerinin her biri yıllık 700 bin ton olmak üzere toplam 1.4 milyon katı atık yakarak enerji üretecek.

25 yeni proje yolda

Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, işveren firmanın Rusya’nın değişik bölgelerinde 25 adet daha benzer proje gerçekleştireceğini söyledi. Rusya’nın çevreci bir hassasiyetle çalışmalar yürüttüğünü anlatan Fikret Yenigün, “30 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Rusya’da bu gibi projeleri üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Bu projeler, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım. İnşasını üstleneceğimiz ‘atıktan enerji üretim tesisleri’ atık yönetiminin de optimize edilmesini sağlayacak” dedi.

Yenigün ve Rus AGC-1’in 2019 yılında imzalandığı anlaşma kapsamında yapımı devam eden Moskova’daki atıktan enerji üretim tesisi projesinin ilk aşaması olan katı yakıt deposu inşaatı 2022’de tamamlanacak.

 

5 milyon Moskovalı’nın atıklarından enerji üretecek tesise YENİGÜN imzası

07.08.2019 – Türkiye’nin köklü uluslararası müteahhitlerinden YENİGÜN, 5 milyon Moskovalı’nın atıklarını enerjiye dönüştürecek tesisin inşasını üstlendi. Rusya’nın güçlü gruplarından AGC-1 ile sözleşme imzalayan YENİGÜN tarafından kurulacak tesiste, 700 bin ton atık işlenerek 1,5 milyon Moskovalı’nın elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Türk müteahhitlerinin en önemli geleneksel pazarlarından Rusya yeniden hareketlendi. ENR-Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi listesinde yer alan ve Türkiye’nin uluslararası pazarda faaliyet gösteren en köklü firmalarından biri olan YENİGÜN, Rusya’nın önde gelen şirketlerinden Alternative Generating Company-1 (AGC-1) ile Moskova için planlanan yeni atık yönetim sisteminde önemli bir adımı hayata geçirecek.

YENİGÜN, AGC-1 ile “Atıktan Enerji Üretim Tesisi” inşa etmek üzere 2 Ağustos’ta sözleşme imzaladı. Rusya’nın atık yönetiminde çevreci bir hassasiyetle çağdaş bir dönüşüm başlattığını kaydeden Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, “Dünyanın en büyük başkentleri arasında yer alan Moskova’da bu önemli projeyi üstlenmekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Yenigün şöyle devam etti:

“Bu proje, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım. Bu tesis, aynı kapsamda Moskova bölgesinde önümüzdeki 4 yılda inşa edilecek 4 tesisten biri olacak. Buralardan elde edilecek enerji, Moskova ve çevresindeki çok sayıda çöp depolama alanının kapatılmasını sağlayarak kentin atık yönetiminin optimize edilmesine yardımcı olacak. Her tesis, 5 milyon insanın yılda yarattığı yaklaşık 700 bin ton kalıntı atığı işleyecek ve 75 MW elektrik üretecek. Bölgede yaşayan yaklaşık 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı bu tesislerden sağlanacak.”

YENİGÜN’ün önümüzdeki günlerde başlayacağı ve projenin ilk aşaması olan katı yakıt deposu inşaatı 2022 yılında tamamlanacak.

YENİGÜN

Türkiye’nin en köklü uluslararası müteahhitlerinden biri olan YENİGÜN, 1973 yılında kuruldu. Yarım asra yaklaşan güçlü deneyimiyle YENİGÜN, taahhüt işlerinin yanı sıra gayrimenkul geliştirme, enerji, turizm ve otel işletmeciliği gibi farklı alanlarda küresel ölçekte projeler yürütüyor. YENİGÜN İnşaat, üst yapı projelerinde bir taraftan toplu konut, lüks konut, ticari / kurumsal binalar, oteller ve turizm tesisleri inşa ederken, birçok ulaşım, kentsel altyapı, endüstriyel yapılar ve enerji projelerine de imza atıyor. YENİGÜN, Türkiye dışında başta Rusya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde havaalanları, otoyollar, metro ve raylı sistemler, boru hatları, arıtma tesisleri, hidroelektrik santralleri, üretim tesisleri ve petrokimya kompleksleri inşa etti.

Alternative Generating Company – 1

AGC-1, Moskova bölgesinde belediye katı atıkları için ısıl işlem kullanarak enerji üreten tesis inşaatları alanında çalışıyor. Firma, bu tür tesislerin yapım hakları için 2017 yılında Rusya’da açılan ilk ihaleyi kazandı. Hem tesislerin inşaat süreci organizasyonunu, hem de sonrasında devreye alma ve işletme faaliyetlerini üstlenen AGC-1, çevreci bir yaklaşımla atık yönetimi sorununu çözmeyi ve Rus sanayisine yeni bir alan oluşturmayı hedefliyor.

1 Yorum

  1. Rusyanin stpetersburg sehrinde yasiyorum turk rus vatandasiyim mekanik celik,boru tesisat,isitma sogutma yangin sistemi konusunda 20yillik tecrubeye sahibim

Yoruma kapalı.