Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Vestel Savunm...

Vestel Savunma, İHA ve Pil Teknolojileri ile IDEF 2019’da

VESTEL Savunma yeni teknolojileri ile IDEF 2019’da

01.05.2019 – VESTEL Savunma, yeni kabiliyetler kazandırılmış KARAYEL-SU insansız hava aracı ve yakıt pili teknolojileri ile IDEF 2019’da. Vestel CEO’su Turan Erdoğan “Yakıt Pili Teknolojileri ve İHA’lara odaklanan VESTEL Savunma, ülkemizin savunma sanayindeki dışa bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor. IDEF 2019’da sergilediğimiz teknolojiler doğru yolda gittiğimizi gösteriyor” dedi.

VESTEL Savunma, Türk savunma sanayiinin en önemli fuarlarından olan 14’üncü IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda yeni kabiliyetler eklediği KARAYEL-SU İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) ve yakıt pili teknolojilerini sergiledi.

Kurulduğu günden bu yana, yakıt pili teknolojisi alanında yaklaşık 30 milyon dolarlık bir yatırım yapan VESTEL Savunma, IDEF 2019’da bu alanda ulaştığı son noktayı sergiliyor. Geride bıraktığı pek çok başarılı Ar-Ge projesi ve üniversite sanayi iş birliği çalışmaları sayesinde, bu alanda ürünler de ortaya koyan VESTEL Savunma, PEM (Proton Exchange Membrane) tipi yakıt pili teknolojileri konusundaki kabiliyetleri ile öne çıkıyor.

IDEF 2019 ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “VESTEL Savunma hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ve insansız hava araçları tasarlama, üretme ve geliştirme amacıyla kurulan bir şirket. Tüm faaliyetlerinde bu hedeflere odaklanan VESTEL Savunma, Ar-Ge çalışmaları ile ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu yıl sergilediğimiz ürünlerimiz bu hedefe doğru ilerlediğimizi gösteriyor. Yakıt pilleri alanında ise temel teknolojiye hakim olan, bu alandaki sorunların çözümlerini bilen, bu ürünleri seri olarak üretebilen ve de konuya askeri bir bakış açısı ile bakabilen Türkiye’de başka bir firma yok. Bu fuarda sergilediğimiz teknolojilerimizle bu alanda da iddiamızı gösteriyoruz” dedi.

Vestel Savunma Neler Yapmaktadır? Projeleri

VESTEL Savunma, 2003 yılında, iki alan üzerine odaklanma hedefiyle kuruldu: Hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ve İHA’lar. Tüm faaliyetlerinde bu hedeflere odaklanan firma, kuruluşunun hemen ardından, İHA’ların yanı sıra hidrojen ve yakıt pili teknolojileri üzerinde çalışmaya ve kendi öz kaynakları ile Ar-Ge faaliyetleri yürütmeye başladı.

Bu alandaki çalışmalarının olgunlaşmasıyla birlikte akademik çevreden de destek görmeye başlayan firma, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği ArGe Destek Programları’na dahil oldu.

Şuana kadar VESTEL Savunma Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojileri konusunda TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve SSB tarafından desteklenen 15 adet projeyi başarıyla tamamlamıştır.

2009 yılında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Zırhlı Araçlar için 3 kW’lık Yardımcı Güç Ünitesi Projesi’nin (ZAYGÜP) sözleşmesini imzaladı.

Şebeke elektriğine ulaşımın olmadığı yerler için tasarlanan prototipin yarı hareketli (sahra hastanesi gibi) ve yüzer platformlarda kullanımı da mümkün.

VESTEL Savunma’nın, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojileri konusundaki ortak çalışmaları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, Üniversite Sanayi İş Birliği kategorisinde, ‘Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde, VESTEL Savunma’nın destekleriyle kurulan bir laboratuvar bulunuyor. Türkiye’nin yakıt pili alanında en gelişmiş laboratuvarı olan bu alt yapı aynı zamanda, KOYP membranı üretebilecek ve temel PEM yakıt pili membranını geliştirebilecek Türkiye’deki tek temiz odaya sahip.

NOT: KOYP, katı oksit yakıt pili anlamına gelmektedir.

 

Vestel, IDEF’te Yeni Nesil İnsansız Hava Aracı Karayel-SU’yu Tanıttı

Vestel, IDEF’te Karayel-SU’yu tanıttı

Vestel, Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) KARAYEL-SU’yu tanıttı. Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki İHA’ların en gelişmiş modeli olan KARAYEL-SU birçok alanda hizmet verebilecek.

09.07.2017 – Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda görücüye çıkan, Vestel’in yeni nesil insansız hava aracı KARAYEL-SU, ziyaretçilerin beğenisini topladı.

Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel’in silahlı versiyonu ihtiyaç makamlarından gelen talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı arttırıldı ve toplamda 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi.

IDEF’te görücüye çıkarılan KARAYEL-SU ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Kurulduğu günden bu yana Vestel Savunma ile insansız hava aracı projesi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası pazarlarda devam eden işbirliği ve ihracat faaliyetlerimiz hızlanarak devam ediyor. Yeni nesil insansız hava aracımız artık kendi segmentindeki en gelişmiş model haline geldi ve pek çok ülkeden yoğun ilgi görüyor. Yakın bir gelecekte; KARAYEL-SU ile ortak üretim, pazarlama ve ihracat başarıları ile Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz.” dedi.