Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Vakko, İstanb...

Vakko, İstanbul Havalimanı’nda Kapılarını Açıyor

05.04.2019 – Vakko, Türkiye’nin merakla beklediği İstanbul Havalimanı’na yeni bir yatırım yapıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde hizmete giren Vakko Boutique, alışverişin sınırlarını kaldırıyor ve tüm dünyadan yolculara ulaşmayı hedefliyor. 

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Modanın öncüsü Vakko, yeni butik mağazasını, her gün milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapan olan İstanbul Havalimanı’nda açıyor. “Moda Vakko’dur” mottosuyla hızla büyüme sergileyen markanın 188. mağazası olarak konumlanan Vakko Boutique, markanın seçkin ürün gruplarını içinde barındırıyor.  

İstanbul Havalimanı’ndaki Vakko Boutique toplam 226 metrekare büyüklüğe sahip. Dış hatlarda premium marka konumlandırması yapılan alanda bulunuyor. Havalimanı ziyaretçilerinin pasaport kontrol noktasından geçince karşılarına çıkacak olan Vakko Boutique mimari olarak farklılıklara sahip. Mağaza, dairesel plan yapısı, cephesiyle ilk anda dikkatleri çekiyor. Ayrıca ürün çeşitliliğiyle ile Boutique mağazalardan çok farklı bir konsept taşıyor. 

Mağazada Vakko tarzını ifade eden her bir tasarımda, sezonun en iddialı moda yorumları sunuluyor. Giyim grubunun yanı sıra; monogram tasarımlarla çanta ve cüzdanlar; kozmetikte parfüm, kolonya, oje çeşitleri; dekorasyonda ev tekstili ve aksesuarları da mağaza bünyesinde bulunuyor. Vakko Chocolate da özel reyonuyla havalimanı ziyaretçileriyle buluşuyor. Vakko Moda Merkezi’nde Vakko Gıda Üretim Laboratuvarı’nda son derece yüksek kalite standartlarda ve Meilleur Ouvrier de France (MOF) ödüllü şeflerin danışmanlığında üretilen artizan lezzetler de tüm çeşitleriyle mağazada yer alıyor. 

İstanbul Havalimanı’nda tüm dünyadan havalimanı ziyaretçilerine ulaşan Vakko Boutique mağazasında 20 çalışan görev yapıyor. Temel olarak iyi derecede İngilizce bilgisine sahip nitelikli çalışanlar; Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Yunanca, Japonca, Arnavutça gibi dillere de hakim.  

Vakko’nun İstanbul Havalimanı’nın yanı sıra Dalaman Havalimanı’nda 53 metrekare satış alanında Vakko Boutique konsepti ve 6 çalışanı ile sezonluk olarak dış hatlar ziyaretçilerine hizmet veren bir mağazası daha bulunuyor.

 

Vakko Taklit Baskını Yaptı

19.02.2019 – 80 yıllık tarihiyle Türkiye’nin övünç duyduğu markası Vakko’nun çanta koleksiyonu taklit edildi. Markanın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonrasında, Kocaeli’nde yapılan baskında 200’ün üzerinde Vakko marka taklit çanta ele geçirildi. 

Taklit ürünle mücadeleyi gündeminde tutan Vakko, geçtiğimiz günlerde bir ihbar üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.  

Kocaeli Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri ve Vakko avukatları tarafından Kocaeli’nde iş yerlerine yapılan baskında; gizlenmiş halde ve üzerinde ‘Vakko’ logosu taklit edilmiş 200’ün üzerinde çanta ele geçirildi.  

Operasyon sonrasında iş yeri sahipleri hakkında soruşturma açıldı.  

Vakko, taklit çanta mücadelesini Türkiye çapında devam ettirecek ve emniyet güçleriyle birlikte baskınlara devam edecek.

 

Vakko Yüzde 36 Büyüme ile 2018’e Güçlü Başlangıç Yaptı

15.08.2018 – İstikrarlı finansal performansını sürdüren Vakko’nun 2018 ilk yarıyıl sonuçları açıklandı. Haziran sonu itibarıyla büyüme ve karlılık hedeflerini aştıklarını belirten Vakko CEO’su Jaklin Güner, Vakko’nun istikrarlı büyümesini ve güçlü finansal yapısını sürdüreceğini vurguladı. 

2018’in ilk yarısını çok iyi performansla tamamlayan Vakko, geleceğinden emin yatırımlarına ve faaliyetlerine devam ediyor.

İlk yarıyılda bir önceki yılın aynı dönemine göre, Vakko yüzde 36 büyüme ile 387 milyon TL ciroya ulaşarak, projeksiyonları ile uyumlu, kararlı büyüme eğilimini korudu. Şirket yaptığı doğru ve stratejik hamlelerin sonucunda dönem karını 2018 ilk yarısında 5,4 kat artırarak önemli bir başarı elde etti.

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) rakamında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat artış sağlanarak 50 milyon TL tutarına ulaşıldı.

“Hem iç hem de dış konjonktürde meydana gelen dalgalanmalara karşın etkin bir bilanço yönetimi ile risk planlaması yapıldı. Bunun dışında tüm süreçlerde kurumsal risk yönetimine önem verilerek gerek kısa gerekse uzun vadeli önlemler alındı” diyerek yılın ilk yarısında elde edilen sonuçları ve yılın geri kalanını değerlendiren Vakko CEO’su Jaklin Güner, ilk 6 aydaki başarılı performans ve Türkiye’de lükse ve Vakko koleksiyonları ile markalarına olan yüksek talepten güç alarak 2018 yılı gelir beklentisini yukarı yönlü revize ettiklerini belirtti.

“Türkiye’ye güveniyor ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Mağaza yatırımlarıyla büyüme stratejisini uygularken, kurulduğu günden bu yana sadece moda değil bir yaşam tarzı sunan Vakko’nun lüks deneyimlerini de çoğaltmaya odaklandıklarını söyleyen Vakko CEO’su Jaklin Güner, “Ülkemize güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2018 sonunda, 2016-2018 dönemi için öngördüğümüz, 200 milyon TL’lik 3 yıllık yatırım planımızı gerçekleştirmiş olacağız. Yatırım açısından bakıldığında sağlıklı finansal yapıya sahip bir şirketiz. Yarattığımız operasyonel nakit ile yatırımlarımızın finansman ihtiyacını karşılayabiliyoruz. 2018’de büyüme yatırımlarına planladığımız şekilde devam ediyoruz.” dedi.

Gelişen piyasaların içerisinde Türkiye ekonomisinin güçlü bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Güner, “Güncel çalkantıların geçici olduğunu, alınan ve alınacak ekonomik önlemlerin orta vadede olumlu makroekonomik verilere dönüşeceğini düşünmekle beraber, kurlardaki artışın hammadde ve girdi fiyatlarına, enflasyona ve dolayısıyla talebe dönük etkisini de dikkate aldığımızda zorlayıcı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Vakko olarak her zaman olduğu gibi finansal tablolarımıza olan etkileri asgariye indirecek önlemlerimizi almayı sürdürüyoruz. AVM’ler dahil tüm iş ortaklarımızdan bu tür zamanlarda gerekli iş birliğini göstermelerini istiyoruz. Haziran sonu olduğu gibi bugün de konsolide bilançomuzda döviz cinsinden açık pozisyonumuz bulunmuyor.” dedi.

Vakko, 84 yıldır Türk ekonomisinin bir parçası olarak yılların sağladığı kurum kültürüyle faaliyetlerine devam ediyor. 

Vakko yeni lüks deneyimler ile Türkiye’de lüks segmenti büyütüyor

“Moda Vakko’dur” mottosu; geçmişten bugüne taşınan Vakko kültürü ve moda birikiminin benzersiz lüks deneyimlere dönüşmesini, moda dünyasının gerektirdiği güncelliği de ekleyerek Vakko’nun Türkiye’de lüks hayat tarzını her alanıyla kapsayan tek marka olmasını ifade ediyor. Vakko dünyası, Vakko dostlarına modayı, zevkli ve özenli sunumları birleştiren lüks deneyimleri, tasarım mağazalarda benzersiz alışveriş deneyimini bir hayat tarzı olarak sunuyor.

Vakko’nun gıda alanındaki yatırımları meyvelerini vermeye devam ediyor. Vakko Dünyası’nın en yeni üyeleri Vakko Bistrot ve Vakkorama Cafe şehrin en hit lezzet ve buluşma noktaları arasına katıldı. Vakko Bistrot, şehrin gözde sosyal yaşam merkezlerine ayrıcalıklı bir restoran deneyimini Vakko kimliği ve şıklığıyla taşıyor. Vakkorama Cafe ise yaşattığı kültürle, müzik dolu ve keyifli atmosferiyle bir lezzet deneyiminden daha fazlasını sunuyor. 

Türkiye’nin gururu VAKKO global pazarları hedefliyor

“Her ülkenin gurur duyduğu markalar vardır. 1938’den beri Vakko bu payeyi gururla hem yurtiçinde hem yurtdışında geleceğe doğru taşıyor, 2000 kişilik büyük Vakko ailesi Vakko dostlarına zarafet, nezaket ve güleryüz ile benzersiz Vakko alışveriş deneyimini sunuyor” diyen Jaklin Güner, Vakko’ya olan global talebi şu sözlerle vurguladı: “Vakko; koleksiyonları, imza ürünleri ve lüks deneyimleriyle şimdiden bölgede bilinirlik kazanmış durumda. 2018’de her kıtadan turistin gerçekleştirdiği alışverişler incelendiğinde, mağazanın bulunduğu şehre ve alışveriş merkezine göre değişkenlik gösterse de Körfez ülkelerinden gelen turistler arasında müşteri sayımızın giderek arttığı gözlemleniyor. Vakko bölgede bilinirlik kazanmış durumda, bu ülkelerden turistlerin yaptığı alışverişler de sıralamada ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleriyle birlikte ilk 10 ülke içerisinde. Bu veriler bölgesel genişleme ve ihracat için de bize yön gösteriyor, önümüzdeki dönemde bu alanda atmaya başladığımız adımların somut sonuçlarını görmeyi planlıyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here