Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Vakko Holding...

Vakko Holding, Yargıcı’yı Bünyesine Katmak İçin Niyet Mektubu İmzaladı

15.04.2021 – Türkiye’nin en köklü moda markalarını bünyesinde bulunduran Vakko Holding, değerli moda ve yaşam tarzı markaları içinde yer alan Yargıcı’yı, Vakko Holding bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Vakko, Vakko Weeding, Vakkorama, W Collection, V2K designers, Vakko Patisserie, Christofle, Pronovias markalarıyla müşterilerine farklı alanlarda özel deneyimler sunmayı sürdüren Vakko Holding, markaları arasına Yargıcı’yı da ekleyerek kendi kategorisinde büyümeyi sürdürmeyi hedefliyor.

Vakko Holding bu atılımıyla 87 yıldır yarattığı kültür, moda ve yaşam tarzı birikimini daha geniş kitlelere sunmayı planlıyor.

Türkiye’nin perakende alanındaki değerli markalarından biri olan Yargıcı, 62 mağazası ile kadın modası, aksesuar ve Yargıcı Home ile tüketicinin gözde markalarından biri olarak büyümesini sürdürmektedir.

Cem Hakko, Vakko’da Yeni Dönem ile İlgili Bilgi Verdi

11.06.2020 – Cem Hakko, Vakko’nun yeni dönemini ve Şirketin bundan sonra atacağı adımları anlattı. Cem Hakko, Vakko Live 7/24 adını verdikleri yeni bir mağazacılık dönemine girdiğini anlattı. Aşağıda Hakko’nun sürece dair paylaşımlarını ve Vakko live 7/24 konusundaki ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz:  

Türkiye’nin Moda Öyküsü olan Vakko, ‘’her ülkenin gurur duyduğu markaları vardır’’ sözüne daima layık olmaya çalışıyor. Kurucumuz Vitali Hakko önderliğinde Şen Şapka ile başlattığımız bu yolda, bugün 2400’e yakın çalışanımız ve birçok markamızla yurt içinde ve yurt dışında bu gururu saygıyla taşımaya ve yürümeye devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk lüks markası olarak, moda ve perakende sektöründe birçok ilke imza attık. “Moda Vakko’dur” sloganıyla, modanın ve lüksün öncülüğünü yaptık; daima ruhu olan bir marka olduk. Marka değerlerimize sahip çıkmak, çok çalışmak ve her zaman yenilikçi yaklaşımların peşinde hareket etmekle bunları gerçekleştirebildik. Kuruluşumuzdan bu yana faaliyet gösterdiğimiz moda endüstrisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu katkıyı sanat, spor, eğitim, doğa gibi alanlardaki projelerimizle hayata geçirdik ve devam ediyoruz.

Sahip olduğumuz sosyal sorumluluk bilincinin yanı sıra bir diğer önceliğimiz de bizim için çok değerli olan Vakko Dostları. Çünkü çok iyi biliyoruz ki bizi marka yapan müşterilerimizdir. Onlara daima konfor ve hayatın her alanını kapsayan ayrıcalıkları sunmak bizim için gerçek büyüme ve gelişimin göstergesidir.

Mağazalarımız, zengin koleksiyonlarımız, özgün hizmet anlayışımız ve bir diğer sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz moda okullarımızla bugün hayatın her alanında lüks deneyimini sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Grup markalarımızı geleceğe taşıdığımız başarılı dönüşüm planımızla, yaptığımız yatırımların olumlu sonuçlarını 2019 sonunda net satışlarımızı yüzde 42 oranında arttırarak verimli bir yılı geride bıraktık. Türkiye’de lüks segmenti büyüttük. 2020’ye bu sebeple daha sağlam temellerle başladık. Ardından Mart 2020’den bugüne önemli bir pandemi sürecinden geçtik ve artık kontrollü olarak normal hayata devam etmeye başladık.

Evet başlarda zordu ancak geçirdiğimiz bu dönemin hayatımızın dönüşüm sürecine girmesi için büyük bir fırsat olduğunun da farkına vardık.

Bu durumun içerisinden değişmeden çıkmak büyük bir sürpriz olur. Ve kimse tek başına değişmeyecek. Hayatımızı ve endüstrimizi hep beraber geliştirmeli, hayal etmeli ve tekrar tasarlamalıyız diye düşünüyoruz. Bazıları kolay olacak, bazıları da zor olacak ama öyle ya da böyle olacak.

Yaptığımız işi daha önce yaptığımız şekilde nasıl yapmaya devam ederiz değil, şu an var olan farklı bir dünyada nasıl yapmalıyız demeliyiz. “Kaldığımız yerden devam ediyoruz” söylemine bu sebeple katılmıyorum. Farklılaşan dünyaya bundan sonra ne şekilde yenilik katıp, bu farklılığa ayak uyduracağımızı düşünmeliyiz. Hangi işi yaparsak yapalım önce dünyamızı, doğayı, tüm canlıların sağlığını ön planda tutarak gerçekleştirmeliyiz. Biz daha 1980-90’larda  “Bu dünya yalnız bizim değildir.” dedik ve birçok sosyal sorumluluk çalışmasına imza attık. Alternatif sporları ülkemizde özendirerek beden ve akıl sağlığı için önemini yıllarca vurguladık. Vakkorama aracılığıyla yeni sporlarla tanıştırdık Vakko dostlarını.

Durup tüm olan bitenlere şöyle bir baktığımda açıkçası Cem Hakko olarak çok iyimser hissediyorum kendimi. Gelecek her ne kadar belirsiz gibi dursa da görmeyi isteyene daima bir ışık var.

Bakın bu hafta başı itibariyle bambaşka bir dünyada dışarı çıktık. Nefes alışımızdan, iş yapışımıza kadar her şey tamamen farklı olacak. Bu bir fırsat.

Elbette bu dönemi tarih, kültür ve sanat alanında kaleme alınan eserlerde göreceğiz zaman içerisinde. Sinema salonlarında bugünleri konu edinen filmleri izleyeceğiz. Endüstriyel tasarım ve modaya da yansıyan temaları bulacağız.

Tüm bu toplumsal hikaye anlatıcılarından daha önce bireysel olarak hikayelerimizi anlatıyoruz. Tüm dünyanın erişebildiği, minik bir klavye hareketiyle dünyanın öbür ucundaki bir sosyal medya kullanıcısına bile ulaşabilecek hikayeler oluşturuyoruz. Kendi dünyalarımızda hikaye anlatıcısı olmamız ve bu hikayenin hızla milyonlara ulaşması gerçekten müthiş. Hepimiz her gün kendi hikayelerimizi yaratıyoruz ve bu dönemin nasıl bizi etkilediğini istediğimiz insanlarla paylaşıyoruz. Bizlerin anlattığı hikayeler de aslında tıpkı markalar gibi bizim de bireysel tarihimizde unutulmaz ve silinemez bir şekilde yerlerini alıyor.

Biz Vakko kuruluşları olarak bu dönemi yaşarken, kendilerini yeniden keşfeden, yaptıkları iş hakkında farklı düşünen, yeni bir şekilde nasıl fayda sağlayabilirim diye bakan, mesajımızı insanlara yeni ve farklı şekillerde nasıl aktaracağız diye  düşünen bir ekip çalışması içerisindeydik. Bu her zaman için geçerli olmuştur. Çünkü biz konuştuklarımızın yaşayan, yaşadıklarımızı paylaşan bir markayız.

Ve şunu söyleyebilirim ki biz bunu şükür daima başarıyoruz.

Yaptığınız işler değişecek derken, şirketimizin içinde var olan işleri kendimizi yeniden keşfederek yapacağız ve işler de değişecek demek istiyoruz.

Sözün özü;

Hayatta başımıza gelen her şeye olumlu bakmayı seçip, bu bir fırsat dedik ve bu süreci hızla düşünüp, karar verip uygulamaya koyduğumuz yeniliklerle kapattık. Ve ortaya Vakko Live 7/24 çıktı.

Yıllarca hep öncü olmuş, yenilikleri Vakko Dostlarının hizmetine sunmuş, 82 yıllık geçmişini ve tecrübelerini gelecekle, yeniyle ve bilgiyle harmanlamış bir kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı olarak size yine bir yeniliğimizi anlatmak istedim. Belki de bu derece kapsamlı bir çalışma Mağazacılık konusunda bir İLK.

Şimdiye kadar zaten birçok konuda hizmet kalitemizi en yüksek standartta sürdürüyorduk. Örneğin;

 • Mağazalarımızda yüz yüze iletişimle en yüksek alışveriş keyfini yaşatmak
 • Ev ve Ofislere Hizmet Servisi
 • Vakko Application.
 • Vakko Shop Online
 • Vakko Asistanım sistemleri gibi.

Yaptıklarımız hiçbir zaman bize yetmedi. Daha neler yapabiliriz diye hep çalıştık.

Vakko Live 7/24

VAKKO Live 7/24; hizmetin, zaman ve mekandan bağımsız olarak Vakko Dostları ne zaman ve nerede isterse orada sağlanacağını yansıtan yüksek seviyede bir anlayış. Yepyeni bir Vakko dünyasının kapılarını aralayan bu anlayış, koskoca bir Vakko dünyası platformu. La Maison Vakko (Vakko Moda Evi) konseptimizi hayata geçiriyoruz. Katlı mağazacılığın öncüsü olan Vakko yeni dünyada da hizmetlerini bu şekilde yapılandırıyor. Biraz hayal edecek olursak;

 1. Kata mağaza girişimize Private Shopping ‘i koyduk. Mağazalarımızda sizlere vereceğimiz servis.
 2. Kat Vakko Online Shop birazdan detaylarını ve yenilikleri anlatacağım.
 3. Kat Özel Günler için hazırladığımız yenilikler.
 4. Katımız Vakko Etkinlikler ve
 5. Katımız Vakko L’Atelier
 1. Private Shopping anlayışımızı yeniden tanımladık.

Daha yakın ve butik hizmet anlayışıyla servis kalitesini arttırdık.

Vakko mağazalarından tanıdığınız yüzle, WhatsApp hattının diğer ucunda sizinle kesintisiz iletişim halinde olacak …Yeni gelen ürünler, size özel ayrıcalıklar ve çok daha fazlası için bir mesaj kadar yakın olacağız.

Mağazalarımıza gelemeyecek durumda olduğunuzda, Private Shopper ekibimiz size bulunduğunuz yerde servis vermekten mutluluk duyacak.

Kişiye özel alışveriş deneyimi için dilediğiniz Vakko mağazasından randevu alınabilecek. Bundan böyle tek bir satış danışman tarafından size servis sunulacak. Mağazalarımızda gelen misafirlerimiz kadın, erkek, dekorasyon, home demeden her bölümde farklı bir servis elemanlarıyla değil, karşılandığı ilk andan, kapıdan uğurlanana kadar tek bir satış danışmanı tarafından hizmet görecek. Satış danışmanlarımız kendi alanından çıkan konularda da ilgili reyon personelinin desteğiyle servise devam edecek.

Belirtmiş olduğum hizmet aşamalarına uygun olarak mağazalarımızdaki servisimizi yeniden yapılandırdık.

 • Her bölümde mevcut mobil kasa ile fatura hazırlanacak, ödeme sırasında beklemeler ortadan kalkacak. Sadece nakit ödeme yapılması durumunda kasada ödeme alınacak.
 • Paketler de mevcut reyonlarda hazırlanabilecek.

Dostlarımız mağazalarımızdan aldıkları servis sonrasında Whatsapp üzerinden her zaman bizimle iletişime geçebilecekler

 • Daha önce servis aldığı stil danışmanına ulaşabilecekler.
 • Bu hat üzerinden resimler videolar paylaşabileceğiz.
 • Mağazalarımızda randevulu servis organizasyonu, ev ve ofis servisi sağlanabilecek.
 • Bu görüşmelerde dostlarımızın isteklerini karşılayabilmek için hizmetimiz bir mağazayla sınırlı kalmayıp ihtiyaç anında ilgili birimlere yönlendirilerek kısa sürede üstün hizmet anlayışımızla karşılanabilecek. Böylece servisi bir personelimiz değil tüm ekibimiz üstlenmiş olacak.
 1. YEPYENİ BİR VAKKO .COM

Vakko çatısı altındaki tüm ürün gruplarını bir arada bulacağınız yeni VAKKO.COM

Yeniliklerimiz ; 

Private Shopping

Hakiki satış danışmanlarımız live size hizmet edecekler, ekibimiz belirli saatlerde sizlere en yakın yerlerde Vakko mağazalarında sizleri Online alışverişlerinizde bekliyor olacaklar ister mağazalarımızdan ister ev ve Ofislerinizde.

Özel Ürün Danışmanlığı

Özel istekleriniz ve ihtiyaçlarınız için

Ürün yönetim ekiplerince belirlemiş olduğumuz alanında uzman personelimiz tarafından 10.00-18.00 saatleri arasında ürünler hakkında istekler sorularınız için özel ürün danışmanlığı servisi verilecek.

Her kategori için hizmet ekiplerimiz kuruldu.

 • Vakko Erkek
 • Vakko Kadın
 • Vakko Couture
 • Vakko Mare
 • Vakko Wedding
 • Vakko Home
 • Vakko Hediye Danışmanlığı
 • Vakko Kurumsal Satış olarak ayrı ayrı yapılandırdık.
 • Online Shop Sipariş Destek servisleri ise 7/24 Online Shop Siparişleinizle sizlere yardımcı olabilmek için Call center dostlarımızın hizmetinizde olacaklar.
 1. Özel Günler

Hayatın kutlamaya değer anları için Hediye Vakko’dur.

Vakko var olduğundan bu yana gurur duyduğumuz ve bizim için manevi önemi olan özel günlerde Vakko Dostları ile olabilmek fikri de bu yenilikçi anlayışımızla evrildi. Yakında gelecek Babalar günleri anneler sevgililer bayramlar doğum günleri kurumsal Hediye seçeneklerimizi hem mağazalarda hem de online’da sunacağız. Devamlı bu günlere özel hediyeler hazırlayacağız. Hediyeler, özel mesajlarıyla birlikte sahiplerine yine Vakko şıklığı ile ulaştırılacak.

 1. Vakko Etkinlikleri

Koleksiyon tanıtımları, Trunk Show, yeni Koleksiyonlar, gibi tüm sunumlar ve etkinlikler de Vakko Live 7/24 dünyasında yerini alacak, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hayata geçirilecek. Anlık izleme veya arzu ettiğiniz an bakma imkanı bulacaksınız.

Sezon boyunca Dostlarımızı dijital platformlarda bir araya geleceğimiz VAKKO etkinliklerine davet edeceğiz.

 1. Vakko L’Atelier

Vakko L’Atelier mutfağının kapıları da online veya özel hatlarımızı siparişleriniz için açtık.

Vakko L’atelier mutfağımız direkt evinizde. Bugüne kadar Bistrot, Patisserie ve Cafelerimizde sizi ağırladığımız tadlar anında evinizde veya ofisinizde.

 • Vakko Bistrot ve Vakkorama Cafe’nin sevilen menüleri, tatları, yemekleri; aynı zamanda Vakko Chocolate, Patisserie, Bistrot, Ice Cream ve Delight lezzetleri anında artık evinizde veya ofisinizde.
 • vakkolatelier.com adresiyle veya özel hatları ile aynı çatı altında buluşan tüm tatlar, bir tık kadar yakınınızda.

Ayrıca :

 • Deneyimli Vakko Espace ekibi de hazırladığı özel sofralar ile özel bir yemek deneyiminide evlere taşımaya başladı.

Bu yeni Vakko dünyasını sizlere anlatma fırsatını bana verdiğiniz ve video’ma zaman ayırdığınız için sonsuz teşekkürler.

Hepimiz için daha aydınlık; bugünkü değerlerimizi koruyarak geleceğe miras bırakabileceğimiz sağlıklı bir dünya dilerim.

 

Vakko’dan 3 Milyon Adet Yeni Maske

Vakko Üretim Merkezi’nde Gönüllü Personel Tarafından Üretilen Maskelere Ek Olarak 3 Milyon Adet Daha Maske Bağışı

13.04.2020 – VAKKO, Türkiye’nin Covıd-19 salgını ile devam eden mücadelesinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere maske üretim kapasitesini artırıyor. Bu amaçla yeni bir yatırım yapan VAKKO, tam otomatik makineler ile sterilize koşullarda üretilen 3 milyon adet maskeyi T.C. Sağlık Bakanlığı’na teslim etmeye hazırlanıyor.

Milli Dayanışma Kampanyası’nın ilk günlerinden itibaren VAKKO Üretim Merkezi’ni maske üretimine tahsis eden VAKKO, şimdi de bu desteğini önemli bir yatırımla, yeni bir maske üretim teknolojisine geçerek sürdürüyor. Bu yatırımla birlikte VAKKO, salgınla mücadele seferberliğine, tamamen strelize koşullarda üretilen ve paketlenen 3 milyon adet daha maske bağışlayacak.

Küresel Covid-19 pandemisi tüm dünyada ve Türkiye’de devam ederken, salgına karşı en önde, en zorlu mücadeleyi veren sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını mevcut maske üretim kapasitesini arttırarak sağlamayı düşünen VAKKO, yaptığı yatırımla üretim merkezi parkuruna yeni makineler ekledi. En kısa sürede kurulumu tamamlanarak üretime başlayacak olan, en son teknolojiyi kullanan makineler, el değmeden dikilerek ve paketlenerek, T.C. Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmeye hazır hale getirilen 3 milyon adet maske üretecek.

VAKKO Yönetimi, “Tüm dünyada devam eden bu eşi benzeri görülmemiş salgınla mücadele etmek için gece gündüz mesai yapan sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını gözetmek ve karşılamak öncelikli görevimiz. Türkiye’nin salgınla mücadelesi kapsamında başlatılan seferberliğe katkıda bulunmaya, ihtiyaçlar doğrultusunda biz de mevcut kaynaklarımızı artırarak devam ediyoruz. VAKKO Üretim Merkezi’nde kurulum süreçleri tamamlanarak önümüzdeki hafta itibariyle faaliyete geçecek olan yeni makineler, Sağlık Bakanlığımıza teslim edilmek üzere 3 milyon maske daha üretecek. Bu süreçte büyük özveriyle sahada emek veren tüm çalışanlarımızla gurur duyuyor ve sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” sözleriyle salgına karşı verilen mücadeleye sağladıkları destek hakkında açıklamada bulundu.

VAKKO Yönetimi tarafından yapılan açıklamada ayrıca, maske üretim sürecinde görev alan tüm personel için en yüksek sağlık koruma önlemlerinin alındığının ve kullanılan materyallerin ilgili makamlar tarafından onaylanan kıstaslara uygun şekilde üretildiğinin altı çiziliyor.

 

Vakko, İstanbul Havalimanı’nda Kapılarını Açıyor

05.04.2019 – Vakko, Türkiye’nin merakla beklediği İstanbul Havalimanı’na yeni bir yatırım yapıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde hizmete giren Vakko Boutique, alışverişin sınırlarını kaldırıyor ve tüm dünyadan yolculara ulaşmayı hedefliyor.

Modanın öncüsü Vakko, yeni butik mağazasını, her gün milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapan olan İstanbul Havalimanı’nda açıyor. “Moda Vakko’dur” mottosuyla hızla büyüme sergileyen markanın 188. mağazası olarak konumlanan Vakko Boutique, markanın seçkin ürün gruplarını içinde barındırıyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki Vakko Boutique toplam 226 metrekare büyüklüğe sahip. Dış hatlarda premium marka konumlandırması yapılan alanda bulunuyor. Havalimanı ziyaretçilerinin pasaport kontrol noktasından geçince karşılarına çıkacak olan Vakko Boutique mimari olarak farklılıklara sahip. Mağaza, dairesel plan yapısı, cephesiyle ilk anda dikkatleri çekiyor. Ayrıca ürün çeşitliliğiyle ile Boutique mağazalardan çok farklı bir konsept taşıyor.

Mağazada Vakko tarzını ifade eden her bir tasarımda, sezonun en iddialı moda yorumları sunuluyor. Giyim grubunun yanı sıra; monogram tasarımlarla çanta ve cüzdanlar; kozmetikte parfüm, kolonya, oje çeşitleri; dekorasyonda ev tekstili ve aksesuarları da mağaza bünyesinde bulunuyor. Vakko Chocolate da özel reyonuyla havalimanı ziyaretçileriyle buluşuyor. Vakko Moda Merkezi’nde Vakko Gıda Üretim Laboratuvarı’nda son derece yüksek kalite standartlarda ve Meilleur Ouvrier de France (MOF) ödüllü şeflerin danışmanlığında üretilen artizan lezzetler de tüm çeşitleriyle mağazada yer alıyor.

İstanbul Havalimanı’nda tüm dünyadan havalimanı ziyaretçilerine ulaşan Vakko Boutique mağazasında 20 çalışan görev yapıyor. Temel olarak iyi derecede İngilizce bilgisine sahip nitelikli çalışanlar; Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Yunanca, Japonca, Arnavutça gibi dillere de hakim.

Vakko’nun İstanbul Havalimanı’nın yanı sıra Dalaman Havalimanı’nda 53 metrekare satış alanında Vakko Boutique konsepti ve 6 çalışanı ile sezonluk olarak dış hatlar ziyaretçilerine hizmet veren bir mağazası daha bulunuyor.

Vakko Taklit Baskını Yaptı

19.02.2019 – 80 yıllık tarihiyle Türkiye’nin övünç duyduğu markası Vakko’nun çanta koleksiyonu taklit edildi. Markanın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonrasında, Kocaeli’nde yapılan baskında 200’ün üzerinde Vakko marka taklit çanta ele geçirildi.

Taklit ürünle mücadeleyi gündeminde tutan Vakko, geçtiğimiz günlerde bir ihbar üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kocaeli Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri ve Vakko avukatları tarafından Kocaeli’nde iş yerlerine yapılan baskında; gizlenmiş halde ve üzerinde ‘Vakko’ logosu taklit edilmiş 200’ün üzerinde çanta ele geçirildi.

Operasyon sonrasında iş yeri sahipleri hakkında soruşturma açıldı.

Vakko, taklit çanta mücadelesini Türkiye çapında devam ettirecek ve emniyet güçleriyle birlikte baskınlara devam edecek.

 

Vakko Yüzde 36 Büyüme ile 2018’e Güçlü Başlangıç Yaptı

15.08.2018 – İstikrarlı finansal performansını sürdüren Vakko’nun 2018 ilk yarıyıl sonuçları açıklandı. Haziran sonu itibarıyla büyüme ve karlılık hedeflerini aştıklarını belirten Vakko CEO’su Jaklin Güner, Vakko’nun istikrarlı büyümesini ve güçlü finansal yapısını sürdüreceğini vurguladı. 

2018’in ilk yarısını çok iyi performansla tamamlayan Vakko, geleceğinden emin yatırımlarına ve faaliyetlerine devam ediyor.

İlk yarıyılda bir önceki yılın aynı dönemine göre, Vakko yüzde 36 büyüme ile 387 milyon TL ciroya ulaşarak, projeksiyonları ile uyumlu, kararlı büyüme eğilimini korudu. Şirket yaptığı doğru ve stratejik hamlelerin sonucunda dönem karını 2018 ilk yarısında 5,4 kat artırarak önemli bir başarı elde etti.

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) rakamında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat artış sağlanarak 50 milyon TL tutarına ulaşıldı.

“Hem iç hem de dış konjonktürde meydana gelen dalgalanmalara karşın etkin bir bilanço yönetimi ile risk planlaması yapıldı. Bunun dışında tüm süreçlerde kurumsal risk yönetimine önem verilerek gerek kısa gerekse uzun vadeli önlemler alındı” diyerek yılın ilk yarısında elde edilen sonuçları ve yılın geri kalanını değerlendiren Vakko CEO’su Jaklin Güner, ilk 6 aydaki başarılı performans ve Türkiye’de lükse ve Vakko koleksiyonları ile markalarına olan yüksek talepten güç alarak 2018 yılı gelir beklentisini yukarı yönlü revize ettiklerini belirtti.

“Türkiye’ye güveniyor ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Mağaza yatırımlarıyla büyüme stratejisini uygularken, kurulduğu günden bu yana sadece moda değil bir yaşam tarzı sunan Vakko’nun lüks deneyimlerini de çoğaltmaya odaklandıklarını söyleyen Vakko CEO’su Jaklin Güner, “Ülkemize güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. 2018 sonunda, 2016-2018 dönemi için öngördüğümüz, 200 milyon TL’lik 3 yıllık yatırım planımızı gerçekleştirmiş olacağız. Yatırım açısından bakıldığında sağlıklı finansal yapıya sahip bir şirketiz. Yarattığımız operasyonel nakit ile yatırımlarımızın finansman ihtiyacını karşılayabiliyoruz. 2018’de büyüme yatırımlarına planladığımız şekilde devam ediyoruz.” dedi.

Gelişen piyasaların içerisinde Türkiye ekonomisinin güçlü bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Güner, “Güncel çalkantıların geçici olduğunu, alınan ve alınacak ekonomik önlemlerin orta vadede olumlu makroekonomik verilere dönüşeceğini düşünmekle beraber, kurlardaki artışın hammadde ve girdi fiyatlarına, enflasyona ve dolayısıyla talebe dönük etkisini de dikkate aldığımızda zorlayıcı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Vakko olarak her zaman olduğu gibi finansal tablolarımıza olan etkileri asgariye indirecek önlemlerimizi almayı sürdürüyoruz. AVM’ler dahil tüm iş ortaklarımızdan bu tür zamanlarda gerekli iş birliğini göstermelerini istiyoruz. Haziran sonu olduğu gibi bugün de konsolide bilançomuzda döviz cinsinden açık pozisyonumuz bulunmuyor.” dedi.

Vakko, 84 yıldır Türk ekonomisinin bir parçası olarak yılların sağladığı kurum kültürüyle faaliyetlerine devam ediyor. 

Vakko yeni lüks deneyimler ile Türkiye’de lüks segmenti büyütüyor

“Moda Vakko’dur” mottosu; geçmişten bugüne taşınan Vakko kültürü ve moda birikiminin benzersiz lüks deneyimlere dönüşmesini, moda dünyasının gerektirdiği güncelliği de ekleyerek Vakko’nun Türkiye’de lüks hayat tarzını her alanıyla kapsayan tek marka olmasını ifade ediyor. Vakko dünyası, Vakko dostlarına modayı, zevkli ve özenli sunumları birleştiren lüks deneyimleri, tasarım mağazalarda benzersiz alışveriş deneyimini bir hayat tarzı olarak sunuyor.

Vakko’nun gıda alanındaki yatırımları meyvelerini vermeye devam ediyor. Vakko Dünyası’nın en yeni üyeleri Vakko Bistrot ve Vakkorama Cafe şehrin en hit lezzet ve buluşma noktaları arasına katıldı. Vakko Bistrot, şehrin gözde sosyal yaşam merkezlerine ayrıcalıklı bir restoran deneyimini Vakko kimliği ve şıklığıyla taşıyor. Vakkorama Cafe ise yaşattığı kültürle, müzik dolu ve keyifli atmosferiyle bir lezzet deneyiminden daha fazlasını sunuyor. 

Türkiye’nin gururu VAKKO global pazarları hedefliyor

“Her ülkenin gurur duyduğu markalar vardır. 1938’den beri Vakko bu payeyi gururla hem yurtiçinde hem yurtdışında geleceğe doğru taşıyor, 2000 kişilik büyük Vakko ailesi Vakko dostlarına zarafet, nezaket ve güleryüz ile benzersiz Vakko alışveriş deneyimini sunuyor” diyen Jaklin Güner, Vakko’ya olan global talebi şu sözlerle vurguladı: “Vakko; koleksiyonları, imza ürünleri ve lüks deneyimleriyle şimdiden bölgede bilinirlik kazanmış durumda. 2018’de her kıtadan turistin gerçekleştirdiği alışverişler incelendiğinde, mağazanın bulunduğu şehre ve alışveriş merkezine göre değişkenlik gösterse de Körfez ülkelerinden gelen turistler arasında müşteri sayımızın giderek arttığı gözlemleniyor. Vakko bölgede bilinirlik kazanmış durumda, bu ülkelerden turistlerin yaptığı alışverişler de sıralamada ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleriyle birlikte ilk 10 ülke içerisinde. Bu veriler bölgesel genişleme ve ihracat için de bize yön gösteriyor, önümüzdeki dönemde bu alanda atmaya başladığımız adımların somut sonuçlarını görmeyi planlıyoruz.”