Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Vakıf Emeklil...

Vakıf Emeklilik, Otomatik BES Süreçlerini Hızlandırdı

Vakıf Emeklilik, Otomatik BES süreçlerini hızlandırdı

Vakıf Emeklilik; Otomatik BES’te işverenlerin iş yükünü azaltacak, süreci kolaylaştıracak ve hızlandıracak online teklif alma ve sözleşme oluşturma uygulaması “Hızlı Otomatik BES”i hayata geçirdi.

Dijital dünyanın sağladığı yenilikçi çözümleri en doğru şekilde kullanan Vakıf Emeklilik; Otomatik BES’te işverenlerin iş yükünü azaltacak, süreci kolaylaştıracak ve hızlandıracak yeni dijital uygulaması “Hızlı Otomatik BES”i devreye aldı.

“Hızlı Otomatik BES”, teklif alma ve sözleşme oluşturma süreçlerinin tamamını dijitalleştirerek takip edilebilmesini sağlıyor. İşverenler için Otomatik BES işlemlerini çok daha hızlı hale getiren uygulama, KOBİ ve SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)’lerin Otomatik BES sürecindeki yükünü önemli ölçüde hafifletiyor. Firma yetkilileri dijitalleşen “Hızlı Otomatik BES” uygulaması ile teklif alma işleminden başlayarak, e-posta üzerinden gelen teklifi kabul etme, onaylama ve gerekli evrakları yükleyerek sözleşme oluşturma işlemleri ile kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Otomatik BES’te Temmuz 2018 fazı olan 10-49 arası çalışanı olan firmaların kullanımına açılıyor. Uygulamaya Vakıf Emeklilik web sitesinden ulaşılabiliyor.

18 Mayıs 2018 tarihli EGM verilerine göre 498 bin çalışan Otomatik BES’te Vakıf Emeklilik ile gelecekleri için birikim yapıyor. Vakıf Emeklilik böylece Otomatik BES’te 389 milyon TL fon büyüklüğüne ve 373 milyon TL katkı payı tutarına ulaştı. Bu süreçte Türkiye’nin önemli şirketleri Vakıf Emeklilik’i tercih etti ve Vakıf Emeklilik sektörde en çok tercih edilen üçüncü şirket oldu. Aynı zamanda bankası haricinde sisteme firma alan ilk emeklilik şirketi Vakıf Emeklilik oldu.

 

Yeni bir dijital iş gücü sınıfı ortaya çıkıyor

Vakıf Emeklilik, Robotik Süreç Otomasyonu ile iş süreçlerini hızlandıracak

Vakıf Emeklilik, Robotik Süreç Otomasyonu Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje, muhakeme gerektirmeyen bütün işleri daha hızlı daha iyi ve daha ucuza yapabilme imkânı sağlayacak.

03.05.2018- Vakıf Emeklilik, dijital dünyanın sağladığı yenilikçi çözümleri en doğru şekilde kullanabilmek amacıyla hem sektörde hem de Türkiye’de sayılı dönüşümlerden biri olan Robotik Süreç Otomasyonu Projesi’ni hayata geçiriyor.

Robotik Süreç Otomasyonu Projesi ile çalışanların zaman kazanmalarını sağlayarak hem kendilerine hem de Vakıf Emeklilik’e daha çok değer katacakları bir yapı kurulması hedefleniyor.

Şirkete büyük oranda maliyet avantajı sağlayan Robotik Süreç Otomasyon Projesi; makine öğrenimi, veri analizi ve yeni bilişim teknolojileri ile bütünleşik bir şekilde hareket ederek, iş süreçlerine hız ve şirketin müşteri odaklı vizyonuna önemli katkılar getirmekte.

Robotik Süreç Otomasyonu’nun; insanların yaptığı insiyatif almayı gerektirmeyecek bütün işlerin sanal robotlar tarafından daha hızlı, daha iyi ve daha ucuza yapabilme imkanı sağlaması nedeniyle büyük önem taşıdığının altı çiziliyor.

Robotik Süreç Otomasyonu Projesini uygulamak için gün sayan Vakıf Emeklilik, bugünü takip ederken yakın geleceğin trendi sanal çalışan uygulamalarına da bugünden adım atıyor.

 

Vakıf Emeklilik, müşteri hizmetlerinde kalitesini tescilledi

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Vakıf Emeklilik, Çağrı Merkezleri Derneği tarafından verilen EN 15838:2009 Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi Belgesi alarak, çağrı merkezlerindeki hizmet kalitesini de tescilledi.

22.02.2018 – EN15838:2009 Müşteri İlişkileri Yönetimi Belgesi, düzenlenen törenle ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı tarafından, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı’ya takdim edildi.

Vakıf Emeklilik, Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) tarafından verilen, Avrupa Birliği standartlarında hizmet sunulduğunu belgeleyen EN 15838:2009 Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi Belgesi aldı. Pek çok iş sürecini kapsayan bir dizi zorlu denetimden başarıyla geçen Vakıf Emeklilik, böylece çağrı merkezi ve diğer merkezi hizmet kanallarında sunduğu hizmet kalitesini tescillemiş oldu.

Vakıf Emeklilik’in tüm Müşteri İlişkileri Yönetim (MİY) Birimleri; Müşteri İletişim Merkezi, Satış Sonrası Hizmetler, Müşteri Memnuniyeti Merkezi, Kalite ve Performans Yönetimi olmak üzere MİY fonksiyonları ile bağlantılı İnsan Kaynakları fonksiyonları, “Bulgusuz” olarak AB Standardı olan EN 15838:2009 Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandı.

Ciddi çalışmalar ve yatırımlar yaptık

EN15838:2009 Müşteri İlişkileri Yönetimi Sertifikası, düzenlenen törenle ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı tarafından, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı’ya takdim edildi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Vakıf Emeklilik Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak tüm bu konularda 2017 yılında ciddi çalışmalar ve yatırımlar yaptıklarını söyledi. Bu çalışmaların devam edeceğini belirten Obalı, “Çağrı merkezi sektörü; hem ülkemizde, hem de dünyada çok hızlı gelişiyor ve dönüşüyor. Özellikle müşteri tarafından algılanan kalitenin ve ulaşılabilirliğin bu kadar önemli olduğu bir sektörde işe kendi şirket uygulamalarınız ve ölçümlemeleriniz ile bakmanın yanında EN 15838 gibi uluslararası geçerliliği olan ve kabul görmüş standartlar çerçevesinde de iş yapış biçimi, yorumlama, analiz ve karar süreçlerine bakmak büyük fayda sağlamaktadır” dedi.

ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı ise Vakıf Emeklilik ekibini tebrik ederek sertifikalarını takdim ederken “ Çağrı merkezleri için özel hazırlanmış bir içeriğe sahip olan bu belge ile sektörümüzde sunulan hizmetler standart hale gelirken, sertifikaya sahip olan firmalar da süreçlerinin etkinliğini artırıyor ve rekabet anlamında önemli avantajlar elde ediyor. Bu sayede, vatandaşlarımız da daha iyi, güvenli, pratik ve hızlı bir hizmet almış oluyorlar .” dedi.

Uluslararası standartlarda hizmet veriyor

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerine ek olarak EN 15838 Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi belgesiyle Vakıf Emeklilik bir kez daha müşterilerine uluslararası standartlarda hizmet üretme azmini ortaya koymuş oldu.

EN 15838 bir AB standardı olarak yapılan işin; ulaşılabilirlik, iş akışı ve süreçler, kalite, veri yönetimi, raporlama, müşteri memnuniyeti ve çalışan memnuniyeti gibi birçok açıdan asgari şartlarını belirliyor ve düzenliyor.

Vakıf Emeklilik Müşteri İlişkileri Yönetimi, Belgelendirme Projesi kapsamında 2017 yılında müşterilerinin talepleri, teknolojik gelişmeler ve standardın beklentilerini de göz önüne alarak gerekli tüm geliştirmeleri ve yatırımları yaptı. Önce Çağrı Merkezi Derneği’nin desteği ile bir ön denetim aldı ve mevcut durumu değerlendirme fırsatı yakaladı. Belgelendirme denetimi ile birlikte de başarılı şekilde belgelendirme sürecini tamamlamış oldu.

 

Otomatik katılım sistemi faizsiz fonlara ivme kazandırdı

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Otomatik Katılım sistemindeki faizsiz fonlara olan talebin umut verici olduğunu belirterek, Türkiye’deki katılım sigortacılığı uygulamalarının son yıllarda önemli bir ivme kazandığını söyledi.

08.06.2017 – Bireysel Emeklilik sektöründe 1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren Otomatik Katılım Sistemi (OKS) faizsiz fonlara olan ilgiyi artırdı. 31 Mayıs 2017 Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre OKS katılımcılarının yaklaşık yüzde 61,84’ünün faizsiz fonları tercih ettiği, 442 milyon lira civarındaki toplam sektör fon büyüklüğünün 273 milyon lirasının bu fonlarda olduğu görüldü.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde faiz hassasiyeti olan bireyler için de kurgulanmış fonlar olduğunu hatırlatarak, OKS ile birlikte bu fonların ivme kazandığını bu durumun da katılım sigortacılığı açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Obalı, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki katılım sigortacılığı uygulamaları son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Vakıf Emeklilik ile birlikte 8 farklı sigorta şirketi katılım ürünleri sunuyor. Ayrıca yerli ve yabancı birçok yatırımcı da katılım sigortacılığının Türkiye’deki gelişimini ilgiyle gözlemliyor. Günden güne büyüyen ve derinleşen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde faizsiz katılım fonlarının büyüklüğü 4 milyar 594 milyon TL’dir. Katılım fonları, 68 milyar 899 milyon TL’ye ulaşan toplam emeklilik fon büyüklüğünün yaklaşık %6,67’sini oluşturuyor. Otomatik katılım sistemindeki faizsiz fonlara talep, hem faizsiz fonlar özelinde hem faizsiz finansal sistem açısından da umut verici bir tablodur.”

Vakıf Emeklilik’in faizsiz fon performansı ile Bireysel Emeklilik sektöründe ilk sırada yer aldığını belirten Genel Müdür Obalı, “Şirketimizin 6 adet faizsiz katılım fonu bulunmaktadır. 31.05.2017 itibariyle şirketimizin toplam katılım fonları büyüklüğü 836 milyon TL ve tüm BES katılım fonları içindeki payı %20,16 seviyesindedir. Katılım fonlarında fon büyüklüğünde 13 şirket arasında 1. sırada yer alıyoruz” diye konuştu