Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Sektör Lideri...

Sektör Lideri U.N. Ro-Ro, 2019’a İddialı Hedeflerle Giriyor

Türkiye-Avrupa arasındaki Ro-Ro hatlarındaki intermodal taşımacılığın lideri U.N. Ro-Ro, bu yıl 12.si düzenlenen Logitrans Fuarı’nın 2. gününde ev sahipliği yaptığı yemekte, iş ortaklarıyla bir araya geldi. Yemekte, DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe, U.N. Ro-Ro’nun lider hizmet anlayışını ve 2019 hedeflerini katılımcılarla paylaştı. Boztepe,U.N. Ro-Ro’nun 2018’deki iddialı büyüme ivmesini, 2019 yılında da yeni yatırımlarla sürdüreceğini belirtti.

U.N. Ro-Ro, 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nın ikinci günü, WOW Hotel & Konferans Merkezi’nde gerçekleşen gala yemeğine ev sahipliği yaptı. U.N. Ro-Ro, Türkiye’nin önde gelen uluslararası nakliye firmaları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerini gemi boy uzatma işlemini gerçekleştiren Gemak Grup sponsorluğunda ağırladı.

DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert Pedersen açılış konuşmasında; “Bildiğiniz üzere 5 ay önce 12 modern ro-ro gemisi ile Akdeniz’de 7 ro-ro hattını işleten U.N. Ro-Ro’yu 1 milyar Avro’ya kendi bünyemize kattık ve DFDS’nin hâlihazırdaki 39 gemisine U.N. Ro-Ro filosunu da ekleyerek mevcutta işlettiğimiz 22 liman bağlantımızla birleştirdik. Şirket satınalması sonrasında yoğun bir entegrasyon sürecine girdik. Ağustos ayı itibariyle Türk Lirası’nda yaşanan kur hareketliliği sebebiyle U.N. Ro-Ro ile lojistik endüstrisini güçlü kılmak adına bir tahsilat planı oluşturduk. Bu siz müşterilerimizin alışık olduğu bir plan değil fakat bunu uygularken göstermiş olduğunuz anlayışa müteşekkirim. Bizim için yeni olan bu coğrafyada DFDS’i benimsediğiniz ve nezaketle karşıladığınız için ayrıca teşekkür ederim. Ağustos ayından sonra Türkiye’de ihracat yönünde güçlü bir büyüme görüldü. Türkiye ekonomisinin Avrupa’ya giden yolu ihracattan geçiyor. DFDS olarak Türk ihracatçısının her zaman yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz ” diye konuştu.

DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe yemekte yaptığı konuşmada 2018 yılına dair değerlendirmelerinin yanı sıra 2019 hedeflerini de katılımcılarla paylaştı. Selçuk Boztepe “2018 şirketimiz açısından önemli gelişmelere sahne oldu. U.N. Ro-Ro, 7 Haziran 2018’de Avrupa’nın en köklü ve en büyük denizcilik şirketlerinden Danimarka merkezli DFDS tarafından satın alındı. Mart ayı itibariyle Ambarlı – Trieste direkt seferlerimizi başlattık. Patras seferlerimiz Haziran ayında haftalık karşılıklı tek sefer olarak başladı. Patras hattımız Ekim ayı itibariyle gidiş dönüş karşılıklı 2 sefere çıkarıldı. Ağustos ayında UN Karadeniz gemimizin boy uzatma işlemi gerçekleşti. Haziran’dan Eylül sonuna kadar tarifeden %50 indirimli boş araç fiyatları ile sektörümüze destek sağlandı. Trieste’den kalkan Bettemburg trenlerimiz ile Trieste –Bettembourg – Gent – Göteborg hattı haftalık 7 sefer olarak Eylül ayı itibariyle

açıldı. Patras çıkışlı Grimaldi bağlantıları ile İtalya, Malta, İspanya ve Kuzey Afrika bağlantıları hizmete girdi. Eylül ayında açılan demiryolu bağlantımız Novarra ile Milano bölgesine haftada 3 sefer hizmet vermeye başlandı. Ekim ayında hayata geçen Nikrasa sistemi ile Triest – Bettemburg hattında vinçlenebilir olmayanlar da dahil neredeyse tüm römorkların taşıması başlatıldı. 2019’da da yine önemli hedeflere koşacağız. Calais/Dunkirk çıkışlı ve Dover varışlı İngiltere hatlarımızda “Sea Bridge” projesi ile avantajlı bilet imkânları sunacağız. Mersin–Trieste hattımızdaki gemilerimizin birinci çeyrek itibariyle, Türkiye’den gidişlerinde Antalya limanlarına uğrak sefer yapmasını planlıyoruz. Bari – Pendik haftalık bir ithalat seferlerinin başlaması 2019’un ilk çeyreğinde, Patras hattı seferlerinin üç sefere çıkması ise 3. çeyrekte hayata geçecek. Yeni açılan demiryolu bağlantımız Novarra ile Milano bölgesine haftanın 3 günü olarak başlattığımız hattımız haftalık 6 sefere çıkacak. 2019 yılında 300 milyon TL’lik scrubber olarak bilinen gaz yalıtım sistemi yatırımını da gerçekleştiriyoruz. Bu yatırım sayesinde, 2020 itibariyle U.N. Ro-Ro’nun tüm gemileri sülfür emisyonunu kısıtlamaya yönelik yeni küresel mevzuata uyumlu hale gelecek” dedi.

Logitrans Fuarı’ında ayrıca, dünyanın en büyük Lego gemisi unvanıyla anılan Guinness rekorlar kitabına da giren dev DFDS Lego gemisi Jubilee Seaways de yer aldı. Lego gemi, fuar ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekti.

 

 

Mayıs’da Halka Açılacağı Konuşuluyordu, Danimarkalı Şirket Satın Aldı !

Avrupa’nın en büyük denizcilik ve lojistik şirketlerinden DFDS, U.N. Ro-Ro’yu satın almak için hisse satınalma sözleşmesi imzaladı

Danimarkalı denizcilik grubu DFDS, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında hızla büyüyen uluslararası ticaret pazarında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük ro-ro şirketi U.N. Ro-Ro’yu satın almak için hisse satınalma sözleşmesi imzaladı. U.N. Ro-Ro, 12 modern ro-ro gemisi ve sahibi olduğu Pendik ve Trieste limanları sayesinde Türkiye ile İtalya ve Türkiye ile Fransa arasında 5 ro-ro hattı çalıştırıyor. U.N. Ro-Ro’nun 500 çalışanı ve Türk yönetim ekibi görevlerinde kalmaya ve U.N. Ro-Ro gemileri, Türk bayrakları ile seferlerini yapmaya devam edecektir.

Bugün imzalanan, 950 milyon Avro şirket değeri tutarındaki hisse satınalma sözleşmesi ile DFDS, U.N. Ro-Ro’nun 98.8 % hissesini ACTERA GROUP ve ESAS HOLDİNG’in sahibi olduğu RORO INVESTMENTS SARL’den satın almak üzere anlaştı. Türkiye’nin en büyük ro-ro yük operatörü olan U.N. Ro-Ro DFDS’in Baltık Denizi, Kuzey Denizi ve İngiltere Kanalı’nda faaliyetlerine güç katacak. Bu anlaşmaya kadar DFDS, Akdeniz coğrafyasında sadece Fransa ile Tunus arasında çalışan bir ro-ro hattında çalışmaktaydı.

U.N. Ro-Ro dördü İtalya’nın Trieste ve Bari şehirlerine, biri ise Fransa’nın Toulon şehrine olmak üzere beş ro-ro hattını, 12 büyük ro-ro gemisini, İstanbul Pendik’te ve İtalya Trieste’de yer alan 2 büyük ro-ro terminalini işletiyor. Aynı zamanda, U.N. Ro-Ro Avrupalı demiryolu operatörleri ile yaptığı iş birlikleri ile AB pazarı ve işlettiği limanlar arasında intermodal demiryolu taşımacılığı da yapıyor.

Büyüyen pazar

DFDS A/S Başkanı ve CEO’su Niels Smedegaard “Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisinde yer alıyor ve AB ülkeleri ile ticareti çok dinamik. U.N. Ro-Ro kurulduğu 1994’ten beri yeni gemi, intermodal demiryolu bağlantıları ve liman yatırımlarına devam ederek,Türk uluslararası karayolu, lojistik ve ihracatçı firmalara maliyet ve süre avantajı yaratan çözümler sunmaktadır. Ro-ro hatlarının gelişmesi zaman içerisinde uluslararası karayolu ve lojistik firmalarının kara yollarına göre maliyet avantajı olan deniz hatlarına dönmesini sağlayarak Türk ihracatçısına ciddi katkılar sağladı” dedi.

DFDS’in ana uzmanlık alanı

Niels Smedegaard “DFDS’in Kuzey Denizi’ndeki operasyonlarında taşıdığı ürün gamına benzermakine aksamları, otomotiv ürünleri, elektronik eşyalar, bilgisayarlar, plastik ürünler, tekstil ve hazır giyim, sebze, meyve, içecekler ve bunun gibi ürünlerin,yüksek adette yarı römork ve konteyner elleçlemeleri yapılarak, Ro-Ro gemileriyle taşınmasının ve aynı terminal içindeki demiryolu bağlantılarına yüklenmesinin, DFDS’in Kuzey Denizi’ndeki operasyonlara çok benzer olduğunu” belirtti. Ayrıca “U.N. Ro-Ro’nun işlettiği gemilerin de DFDS’in filosundaki gemiler gibi Alman Flensburg Tersanesi’nde üretildiği ve benzer tasarımda olduğu için DFDS’in bu gemileri yakından tanıdığını” belirten Smedegaard, “U.N. Ro-Ro’nun tüm gemilerinin Türk Bayrağı ile seferlerini yapmaya devam edeceğini” de belirtti.

Sunulan servisleri genişletmek için büyük fırsatlar

Niels Smedegaard “U.N. Ro-Ro Türkiye ve Avrupa arasındaki ticarette yıllık 300.000 yarı römork ve TIR kapasitesi ile en büyük platform. İki şirketin güçlerinin birleştirilip denizyolu ve intermodal demiryolu hatlarının genişletilmesiyle yeni fırsatlar doğacağına inanıyoruz. Avrupa’daki yaygın hatlarımızla AB ve Türkiye arasında lojistik firmalarına daha iyi ve daha rekabetçi hizmetler sunabileceğiz” dedi.

Üreticiler ve onların Türkiye, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık gibi ülkelerdeki müşteriler arasında taşınan yarı römork ve konteynerlerin büyük bir çoğunluğu DFDS’in güçlü bir ağa sahip olduğu Kuzey Denizi, İngiltere Manş Denizi ve Baltıklar’da DFDS’in Ro-Ro hatlarını kullanabilecekler.

Niels Smedegaard “U.N. Ro-Ro’daki yeni iş arkadaşlarımıza DFDS’e hoşgeldiniz demek için sabırsızlanıyoruz. Ayrıca yetenekli ve profesyonel U.N. Ro-Ro yönetiminin bizimle çalışmaya devam ederek, tüm çalışanların ve müşterilerin bu birleşmeden faydalanmasına katkıda bulunacakları için çok memnunum ” dedi.

U.N. Ro-Ro CEO’su Selçuk Boztepe, “DFDS’in büyük taşıma ağının bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Bu satınalma ile birlikte özellikle müşterilerimiz ve çalışanlarımıza ciddi katma değer yaratabileceğimize inanıyoruz. Avrupa’nın lider ve büyük denizcilik şirketlerinden bir tanesi olan DFDS’in U.N. Ro-Ro’ya yatırım yapması, Türkiye ekonomisine, lojistik altyapısının gücüne ve ileride Avrupa Birliği ile artarak gelişen bir ihracat merkezi olmasına olan inancı göstermektedir. Biz DFDS’in denizcilik tecrübeleri, genişletilmiş ulaşım ağı ve finansal gücü ile daha da güçlenerek Türk ihracatçısına ve uluslararası karayolu nakliye ve lojistik şirketlerine değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Bahsekonu işlem, yetkili makamların onayını beklemektedir. DFDS, işlemin Haziran 2018’e kadar tamamlanmasını beklemektedir.

DFDS Hakkında:

DFDS A/S Avrupa’nın en büyük denizcilik ve lojistik şirketlerinden bir tanesidir. DFDS 24 ülkede yer alan 8000 çalışanı ile (Türkiye dahil) yolcu ve yük pazarlarında yer almaktadır. DFDS genel merkezi Kopenhag, Danimarka’da yer almaktadır ve yıllık gelirleri 2 milyar Avro seviyesindedir. DFDS 2017 yılında 363 milyon Avro FAVÖK (EBTDA) karı elde etmiştir.

ACTERA GROUP Hakkında

Actera Group, danışmanlığını yaptığı fonların 3,2 milyar ABD dolarını aşan varlık bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış en büyük özel sermaye şirketidir. Yatırım yaptığı şirketler toplamda 35.000’den fazla çalışana ve 5 milyar ABD dolarını aşan ciroya sahiptir. Türk şirketlerinin yurt içi ve dışındaki büyümelerine destek olan Actera Group’un danışmanlığını yaptığı fonların yatırımcıları, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları da dahil olmak üzere, dünyanın önde gelen büyük uluslararası kurumsal yatırımcılarıdır.

ESAS HOLDING Hakkında

Şevket Sabancı Ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin önde gelen yatırım şirketi ESAS Holding, küresel olarak özel sermaye ve gayrimenkul yatırımları yapmaktadır. İstanbul ve Londra ofisleri vasıtasıyla Türkiye ve yurtdışında toplamda 4 milyar Euro tutarında sermaye yatırımını yöneten ESAS Holding’in, Türkiye’de faaliyet gösteren portföy şirketleri 10 bin çalışana ve 2 milyar Avro ciroya ulaşmıştır.