Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri TürkTraktör İ...

TürkTraktör İlk 6 Aylık Döneme Ait Finansal Sonuçlarını Açıkladı

PAYLAŞ

TÜRKTRAKTÖR İLK 6 AYLIK DÖNEME AİT

FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

Türkiye traktör pazarının 10 yıldır kesintisiz lideri TürkTraktör, yılın ilk 6 aylık döneminde toplam cirosundaki artışı sürdürdü

Ankara, 31 Temmuz 2017 – Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisi TürkTraktör, 2017 yılı ilk 6 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2017 yılının ilk çeyreğinde cirosunda artış sağlayan ve şirket tarihinin ilk tahvil ihracını da gerçekleştiren traktör devi, 2017 yılının ilk 6 ayını 2.052 milyon TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla, cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 artırmayı başardı.

TürkTraktör ’ün yılın ilk yarı yıllık döneminde brüt kârı 343 milyon TL, brüt kâr marjı ise %16,7 oldu. Şirketin ilk 6 ayındaki faaliyet kârı 199 milyon TL olarak gerçekleşirken; FAVÖK tutarı da %11,3‘lük marj ile 233 milyon TL oldu.

TürkTraktör’ün 2017’nin ilk yarısı sonundaki net kârı ise 138 milyon TL olarak kaydedildi.

Ankara’dakine ek olarak, 3 yıl önce Sakarya Erenler’de Avrupa’nın üretim hacmi açısından en büyük traktör fabrikası olarak faaliyete geçen ikinci fabrikasıyla, üretim kapasitesini de artıran TürkTraktör, 2017’nin ilk 6 aylık döneminde toplam 22 bin 768 adet traktörü banttan indirdi.

TürkTraktör, yılın ilk yarısında yurt içi pazarda %5’lik bir artışla 18 bin 859 adet , yurt dışı pazarda ise 6 bin 049 adetlik traktör satışı gerçekleştirirken; toplam satışta ise 24 bin 908 adede ulaşmış oldu.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:

“2017’nin ilk 5 aylık döneminde pazar payımızı %52’ye taşıdık”

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 2017 yılı ilk 6 ayında elde edilen sonuçları şu şekilde değerlendirdi:

“Türkiye sahip olduğu güçlü tarım ekonomisiyle, tüm dünyada tarım sektöründe yaşanan yükselişte en önde gelen ülkelerin başında yer alıyor. Biz de TürkTraktör olarak, tam 63 yıldır bu sektörü daha da geliştirmek adına aralıksız şekilde üretiyor ve çalışıyoruz. 2017 yılında da tıpkı daha önceki dönemlerde olduğu gibi, hem ülke ekonomisine katkımızı sağlamak hem de şirketimiz adına koyduğumuz yeni hedeflere ulaşmak üzere seneye hızlı bir giriş yaptık.”

Uzun yıllardır sahip oldukları kesintisiz başarının ardında benimsedikleri ‘modern tarıma yön verme vizyonu’ ve bu kapsamda sundukları yenilikler olduğunu ifade eden Marco Votta; “Türkiye traktör pazarının kesintisiz 10 yıldır lideriyiz. Sektördeki öncü kimliğimizle yıllardır çiftçilerimizi daha verimli şekilde çalışmalarını sağlayacak, en son teknolojiyle donatılmış traktör ve ekipmanlarla buluşturuyoruz. Çiftçilerimizin markamız ile ürünlerimize duyduğu güven ve gösterdiği teveccüh sonucunda, ilk 5 ayda %47 olan pazar payımızı, 5 puanlık bir artışla %52’ye taşıdık. Gururla ifade etmek isterim ki; sağladığımız bu kesintisiz başarıyla geçtiğimiz 10 yılda satılan her 2 traktörden birine TürkTraktör imzasını attık ve bunu da sürdürmekteyiz.”

Marco Votta ilk 6 aylık dönemde elde ettikleri başarılı sonuçların farklı alanlarda kazandıkları ödüllerle de tescillendiğini ifade etti ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Yılın ilk yarısında daha önceki dönemlerde bize layık görülen ödüllere yenilerini ekledik. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından düzenlenen “43. Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri”nde ‘İhracat Başarı (Altın Ödül)’ ve ‘Teknoloji Başarı’ ödüllerini kazandık. Yurt dışına yaptığımız ihracat çalışmalarımızla TİM 1000 (Türkiye İhracatçılar Meclisi) listesinde, sektörel sıralamada yine ilk sırada yer aldık. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Türkiye 2017’de ise, ilk 50 şirket arasındaki yerimizi aldık. Buna ek olarak, hazırladığımız 2016 Yılı Faaliyet Raporu da, League of American Communications Professionals LLC (LACP) tarafından Bronz Ödül’e layık bulundu. Başarılarımızı tescilleyen ve motivasyonumuzu daha da artıran bu ödüllerle birlikte; daha yüksek hedeflere ulaşmak üzere TürkTraktör ailesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

TÜRKTRAKTÖR 10 YILDIR ZİRVEDE

Dünyanın en büyük 4. traktör pazarına sahip olan Türkiye, 2016 yılında bu pazarda rekor bir büyüme gerçekleştirdi.

TürkTraktör ise son 30 yılda toplamda 18 kez pazar lideri olurken; 10 yıldır kesintisiz liderliğini sürdürerek 2016 yılını yeni rekorlarla tamamladı 

İstanbul, 13 Şubat 2017 – Türk otomotiv sektörünün halen faaliyette olan en köklü üreticisi TürkTraktör, 2016 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

TürkTraktör, Ankara ve Sakarya Erenler’de bulunan fabrikalarında 2016 yılında toplam 46 bin 31 adet traktör üretimi gerçekleştirdi.

Yurtiçi pazardaki satışlarını hız kesmeden yılın son çeyreğinde de sürdüren şirket, bu alanda da yeni bir rekora imzasını attı. Yurtiçi satış adedini çeyrekler bazında %23 oranında artıran TürkTraktör’ün yıl boyunca yurtiçi pazarda yaptığı toplam satış ise 33 bin 605 adede ulaştı. Şirketin yurtdışı satışları ise 2016 yılında 12 bin 625 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin traktör devi, 2016’da hayata geçirdiği çalışmalar sonucunda yılı 3,4 milyar TL’lik toplam ciroyla tamamlayarak yine çok başarılı bir sonuca daha imza attı. Şirketin yurtiçi cirosu geçtiğimiz yıla göre %14’lük bir artışla 2,5 milyar TL ; yurtdışı cirosu ise %4 oranındaki artışla 974 milyon TL’ye yükseldi.

Türkiye traktör pazarının son 10 yıldır kesintisiz lideri olan TürkTraktör, yıl boyunca kârlılığını da artırmayı sürdürdü. 2016 yılsonu sonuçlarına göre şirketin FAVÖK tutarı 512 milyon TL’ye çıkarak bir önceki yıla göre %23’lük bir artış gösterirken şirketin net kârı ise geçen yıla göre %44 oranında artarak 370 milyon TL olarak gerçekleşti.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:

“Türkiye pazarındaki kesintisiz liderliğimizi 10. yılına taşıdık ”

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 2016 yılı ve çalışmalarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: 

“2016, hem dünyada hem de Türkiye’de farklı gündemlerle birlikte oldukça hareketli geçen ve değişimlerin yaşandığı bir sene oldu. Buna rağmen dünyanın en büyük 4. traktör pazarı olan Türkiye’de bu pazar 2016 yılında rekor derecede büyüdü. TürkTraktör olarak, daha önceki yıllarda da olduğu gibi 2016’da işimize odaklandık: Daha çok çalışmak, üretmek ve koymuş olduğumuz tüm hedeflerimize ulaşmak… Yıl boyunca da tüm çalışmalarımızı bu yaklaşımla sürdürdük.

Kuruluşumuzun 62. yılı olan 2016’da 800 bininci traktörümüzü ürettik; hem New Holland hem Case IH markalı traktörlerimizin yeni serilerini çiftçilerimizle buluşturduk. Ar-Ge tarafındaki çalışmalarımızla farkımızı yine ortaya koyduk ve çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıran ürünleri piyasaya sunmaya devam ettik. Üretimdeki rekabet gücümüzü Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacture) metodolojisi ile yaptığımız planlı iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımız sayesinde 2016’da da sürdürdük. Bunun bir sonucu olarak Ankara fabrikamız “Bronz Fabrika” ünvanını almaya hak kazandı. İnsan kaynaklarından ihracata, teknolojiden Ar-Ge’ye uzanan geniş bir yelpazedeki ödüllerimize, yenilerini eklemenin gururunu yaşadık.” 

Yurtiçi traktör pazarı %5 büyüme ile rekor kaydetti 

Son 30 yılda toplamda 18 yılı pazar lideri olarak tamamladıklarını belirten Marco Votta; “Bu önemli pazardaki kesintisiz liderliğimizi 10. yılına taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda; 2016 yılında yurtiçi traktör pazarının bir önceki yıla göre %5 büyüyerek 70.205 adede yükseldiğini görüyoruz. Bu da Türkiye traktör pazarı için yeni bir rekor demektirdedi. 

TürkTraktör’ün Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi:

Filizlerin Mucizeleri ile tarım ve otomotivde kadın istihdamını artırmayı hedefliyor

Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarına bir yenisini ekleyen TürkTraktör’ün son projesi “Filizlerin Mucizeleri” hakkında Marco Votta; “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün ve girişimciliğinin arttırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projesi; aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımımızın da bir ürünü. Bu projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere 3 farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Kadın istihdamını artırmak için sürekli çalışmalara devam ederken, eğitim ayağında 5 ilde 58 mesleki ve teknik anadolu liselerini ziyaret edecek ve yaklaşık 3 bin kız öğrenciyle bir araya geleceğiz. Öğrencilere burs ve staj imkanı sağlayacağızdedi.

Marco Votta, projenin Tarımsal Üretim ayağında ise kadın çiftçi ve aileleri ile bir çalışma başlattıklarını belirtti: “Projemize katılan kadın çiftçilerimiz ve ailelerine Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış özel bir bitkinin yetiştiriliciği konusunda destek veriyoruz. Çiftçilerimize ekimden hasata, girişimcilikten pazarlamaya, organik tarımdan sağlıklı beslenmeye kadar farklı alanlarda eğitimler verirken; yetiştirilecek karabuğdayla da yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Emeği geçen tüm proje ortaklarına da teşekkür ederim.”

TürkTraktör – 2016 Yılı Sıralama ve Ödülleri 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) – İhracat Şampiyonları Sıralaması

Genel Sıralama – 27. Sıra /   Makine ve Aksamları Kategorisi – 1 . Sıra 

İstanbul Sanayi Odası (İSO)

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Sıralaması   24. Sıra

Fortune 500 Türkiye Araştırması             45. Sıra 

Capital 500 Türkiye Araştırması              53. Sıra

Brand Finance Marka Araştırması           32. Sıra 

Stevie®Awards 2016

Yol Haritam ve Parlayan Yıldızlar Projeleri / Gümüş Ödül 

Ankara Sanayi Odası (ASO)

Onur, İhracat, Kurumlar Vergisi ile Ar-Ge&Patent olmak üzere 4 Ödül

TürkTraktör 2015 yılı Faaliyet Raporu  

Uluslararası ARC Ödülleri / Bronz Ödül

Creativity International Awards / Gümüş Ödül

TürkTraktör Ankara Fabrikası

WCM (World Class Manufacturing – Dünya Klasında Üretim) ‘Bronz Fabrika’ Seviyesi

SAP

TürkTraktör ERP Projesi – ‘Yılın Dijital Dönüşüm’ Ödülü

 

Türk Traktör TTRAK Hisse Analiz ve Yorumları

 

 

PAYLAŞ