Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri TSKB’nin Akti...

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 41,6 Milyar TL’ye Ulaştı

04.08.2019 – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2019 yılının ilk yarısına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 41,6 milyar TL’ye ulaştı. TSKB Genel Müdürü Suat İnce, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ekonomideki dengelenme sürecinde güçlü finansal yapımızı korumaya öncelik verirken, beklentilerimizle uyumlu güçlü bir performans sergiledik. Kalkınma ve yatırım bankası olarak, ülkemizin sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına destek olma misyonunun bize yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz. Bu kapsamda, ekonomiye verdiğimiz katkıyı daha da güçlendirmek adına kaynak portföyümüzü çeşitlendirme ve yeni temalar bulma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ dedi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2019 yılının ilk yarısına ilişkin dönemde toplam aktif büyüklüğünü yılbaşına göre yüzde 8,7 artırarak 41,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın kredi portföyü aynı dönemde yüzde 8,4 artışla 30,6 milyar TL’ye yükseldi.

TSKB’nin özkaynak büyüklüğü 4,8 milyar liraya ulaşırken, altı aylık net dönem kârı 380,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Banka bu dönemde yıllık bazda yüzde 16,0 özkaynak getiri oranı elde etti. Sermaye yeterlilik oranı ise %16,4’e yükseldi.

“Güçlü finansal yapımızı korumaya öncelik verirken, beklentilerimizle uyumlu güçlü bir performans sergiledik”

TSKB’nin finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Suat İnce: “Global kaynak sağlayıcılarıyla yarattığımız sinerjiyle pek çok alanda yenilikçi uygulamaları Türkiye’ye getiren ilk banka olmanın gururunu yaşıyoruz. Bunun son örneği Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’de sadece TSKB ile imzaladığı risk paylaşımı işbirliği anlaşması oldu. Bu anlaşmayla özel sektöre yatırım ve işletme kredisi olarak EBRD ile birlikte 100 milyon Euro tutarına kadar kaynak sağlayacağız” dedi.

TSKB, Temmuz ayı içinde, uluslararası piyasalarda önde gelen 12 farklı ülkenin prestijli bankalarının katılımı ile 367 gün vadeli 97,5 milyon Euro ve 67,5 milyon dolar olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı. Banka ayrıca uluslararası piyasalarda ihraç fırsat pencerelerine verimli şekilde erişim sunan GMTN (Global Medium Term Note) program büyüklüğünü 1,4 milyar ABD Dolarından 2 milyar ABD Dolarına yükseltti.

TSKB’nin değişime her zaman uyum sağladığını ve yaklaşık 70 yıldır başarıyla yaptığı üzere kalkınmaya destek yolunda kararlılıkla ilerlediğini söyleyen Suat İnce, “Ekonomideki dengelenme sürecinde güçlü finansal yapımızı korumaya öncelik verirken, beklentilerimizle uyumlu güçlü bir performans sergiledik. Kalkınma ve yatırım bankası olarak, ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmasına destek olma misyonunun bize yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz. Bu kapsamda, ekonomiye verdiğimiz katkıyı daha da güçlendirmek adına kaynak portföyümüzü çeşitlendirme ve yeni temalar bulma yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

“Önümüzdeki dönemde gerek kredilendirme gerekse danışman bankacılık hizmetleri ile ülkemizin kalkınma hedeflerine artan oranda katkı vermeye devam edeceğiz”

TSKB’nin Türkiye’nin kalkınma finansmanı alanında öncü özel bankası olduğunu vurgulayan Suat İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “TSKB olarak özel sektörün yatırımları için sağladığımız temalı kredilerimiz, öngörülü ve yenilikçi finansman kapasitemizin yanında kalkınma bankacılığı alanındaki birikimimiz sayesinde danışmanlık hizmetlerimizle de iş dünyasına katma değer yaratıyoruz. Bankamızın ekonomi, finans ve teknik danışman kadrolarıyla öne çıkan uzman ekipleri; kurumlara dönüşüm, gelişim ve sürdürülebilirlik yolculuklarında rehberlik ediyor. Kurumsal finansman ve yatırım bankacılığı alanında da bankamızın etkinliğini artırmak üzere yepyeni bir çalışma modeline geçmiş durumdayız. Önümüzdeki dönemde gerek kredilendirme gerekse danışmanlık hizmetlerimizle ülkemizin kalkınma hikâyesine artan oranda katkı vermeye devam edeceğiz.”

 

 

TSKB’ye 177 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi

10.07.2019 – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 12 farklı ülkeden toplam 12 bankanın katılımıyla 177 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 12 bankadan 177 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti. Sendikasyon kredi anlaşması 9 Temmuz’da imzalandı.

Doha Bank, Arab Banking Corporation, Citi, ING NV, ING A.Ş., Standard Chartered Bank, SMBC, BNP Paribas, Intesa Sanpaolo, BKT ve Raiffeisen Bank International AG’nin katılımcı olduğu kredi, Commerzbank’ın koordinatörlüğünde temin edildi.

367 gün vadeli sendikasyon kredisi faiz oranı Euribor / Libor + %2 iken yenileme oranı ise %80 olmuştur.

Sendikasyon kredisi ile ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce “TSKB olarak 69. faaliyet yılımızda Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine çok yönlü katkımızı stratejik hedeflerimiz doğrultusunda kararlılıkla devam ettiriyoruz. Sendikasyon kredimizi, geçen yıllarda olduğu gibi, uluslararası piyasalarda önde gelen 12 farklı ülkenin prestijli bankalarının katılımı ile gerçekleştirmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. TSKB’nin uluslararası piyasalardaki güçlü ve güvenilir algısıyla, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına sunduğumuz desteği sağladığımız finansal kaynaklarla artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 41,6 Milyar TL’ye Ulaştı

01.05.2019 – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2019 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 41,6 milyar TL’ye ulaştı. TSKB Genel Müdürü Suat İnce, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı finansal sonuçlar elde ettik. TSKB olarak ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınması için özel sektöre sunduğumuz finansal desteklerimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdürüyoruz’’ dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2019 yılının ilk üç ayına ilişkin dönemde toplam aktif büyüklüğünü yılbaşına göre yüzde 9 artırarak 41,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın brüt nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 6 büyüme kaydederek 29,8 milyar TL oldu. TSKB bu dönemde de yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, kaynak verimliliği, çevre, altyapı, kadın istihdamı gibi öncelik verdiği alanlardaki kredileriyle yurt dışından sağladığı uzun vadeli kaynakları ülke ekonomisine kazandırmaya devam etti.

TSKB’nin özkaynakları ise yılbaşına göre yüzde 13 artışla 5,3 milyar liraya ulaşırken, üç aylık net dönem kârı 185 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Banka bu dönemde yıllık bazda yüzde 14,8 özkaynak getiri oranı elde etti.

“Özel sektöre sunduğumuz finansal desteğimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdüreceğiz”

Yılın ilk çeyreğinde küresel gündemde yaşanan gelişmelerin büyüme beklentilerini etkilediğine dikkat çeken Suat İnce, iç piyasalarda da sanayi üretimi ve dış ticaret verilerinin ekonomide dengelenme sürecinin devam ettiğine işaret eden birer gösterge olduğunu söyledi. İnce sözlerine şöyle devam etti: ‘’Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı finansal sonuçlar elde ettik. TSKB olarak ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınması için özel sektöre sunduğumuz finansal desteklerimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdüreceğiz.

“Fırsat eşitliği alanındaki çalışmalarımıza devam ettik”

TSKB’nin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği çalışmalara değinen Suat İnce şunları söyledi: “Türkiye’nin sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına katkı sağlamak, TSKB’de önemli bir odak alanımızı oluşturuyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, kaynak verimliliği, çevre ve altyapı gibi kredi temalarımızın yanı sıra, son yıllarda en çok yoğunlaştığımız alanlardan biri olan kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konusundaki çalışmalarımıza bu dönemde de devam ettik. İş ortağımız Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediğimiz konferansta kadın istihdamını ekonomistler, akademisyenler ve kalkınma finansmanı kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte pek çok farklı açıdan ele aldık. Yine bu alanda farkındalığı artırmak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve SKD Türkiye işbirliğiyle kurduğumuz Eşit Adımlar (esitadimlar.com) platformunda, fırsat eşitliği konusunda özel sektörün deneyimini paylaşmasına imkan tanıyor, bu konuda ilerlemek isteyen firmaların yol haritası oluşturmasına destek oluyoruz.”

‘’İlk Entegre Faaliyet Raporumuzu yayınladık’’

Banka’nın 2018 yılına dair tüm faaliyetlerinin ve geleceğe dair plan ve hedeflerinin paylaşıldığı TSKB Entegre Faaliyet Raporuna da değinen İnce “Geçtiğimiz yıllarda finans sektörünün ilk Entegre Raporunu yayınlamıştık. Bu yıl, deneyimimizi bir sonraki adıma taşıdık ve TSKB’nin ilk Entegre Faaliyet Raporunu yayınladık. Stratejik danışmanlığını iştirakimiz TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus’un üstlendiği raporumuzda, sahip olduğumuz sermaye ögeleri kapsamında ürettiğimiz değeri, geleceğe dair planlarımızı ve hedeflerimizi paydaşlarımıza sunmanın memnuniyetini duyuyoruz” dedi.

‘’Finansman sağladığımız iki projeyle, üç farklı ödüle layık görüldük’’

İnce, proje finansmanı ve özel sektör borçlanma işlemlerinin değerlendirildiği Bonds&Loans Türkiye Ödülleri kapsamında finans desteği sağladıkları iki proje için üç farklı ödül almaktan da büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

 

 

TSKB’nin Yıl Sonu Kredi Büyüklüğü 28,2 Milyar TL’ye Ulaştı

03.02.2019 – TSKB, 2018 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. 2018 yılında aktif büyüklüğü 38,3 milyar TL’ye ulaşan TSKB’nin kredileri 28,2 milyar TL olarak gerçekleşti. TSKB’nin 68’inci faaliyet yılında Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine çok yönlü katkısını stratejik hedefleri doğrultusunda kararlılıkla devam ettirdiğine dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “2018 yılında kaydettiğimiz gelişmeler, stratejilerimizin doğruluğunun yanı sıra yerli ve yabancı paydaşlarımızın tercih ettiği bir iş ortağı olmayı sürdürdüğümüzü güçlü bir biçimde teyit etti” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın 2018 yıl sonu finansal sonuçları açıklandı. Sağlıklı bir mali performans sergileyen TSKB’nin toplam varlıkları 2018 yıl sonu itibarıyla 38,3 milyar TL’ye ulaştı. Banka’nın karşılık öncesi net faaliyet karı önceki yılın aynı dönemine göre %50 artış göstererek 1,3 milyar TL’ye ulaşırken, net dönem kârı ise %11 artışla 661 milyon TL oldu.

Banka 2018 yılında nakdi ve gayrinakdi kredileri ile reel sektöre 2 milyar ABD Doları destek sağladı.

Bankanın toplam kredileri yıllık bazda %26 artışla 2018 yılı sonunda 28,2 milyar TL seviyesine yükseldi. TSKB büyüyen kredileriyle beraber, sağlıklı mali yapısını korumaya her zamankinden daha çok odaklandı. Yıl sonu itibarıyla özkaynakları 4,7 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik oranı düzenleyici otoritenin öngördüğü seviyenin üzerinde ve %16,2 olarak gerçekleşti.

Suat İnce: 2018’de gerçekleştirdiğimiz fonlama çalışmalarıyla, farklı yatırımcı kitlelerine ulaştık

TSKB’nin, 68’inci faaliyet yılında Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine çok yönlü katkısını stratejik hedefleri doğrultusunda kararlılıkla devam ettirdiğine dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir yıl olan 2018’de, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın ardından uygulanan kararlı ve güçlü politikalarla zor dönemi geride bıraktığımızı ve toparlanma sürecine girdiğimizi düşünüyorum. Ekonomimiz güçlü temelleriyle önemli yatırım fırsatları sunuyor. Ülkemizin geleceğine umutla bakmaya ve özel sektörümüzün ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için hem finansman hem de danışmanlık alanlarında çok çalışmaya devam ediyoruz. Son dönemde uygulamaya koyduğumuz stratejilerimiz ve öncüsü olduğumuz sürdürülebilir bankacılık felsefesi, bizi hedeflerimize her geçen yıl daha da yaklaştırıyor. Bu yıl proaktif bir yaklaşımla kredi izleme faaliyetlerine ağırlık verirken, bilanço yapımızı her zamanki gibi sağlam tuttuk. 2018 yılında kaydettiğimiz gelişmeler, stratejilerimizin doğruluğunun yanı sıra yerli ve yabancı paydaşlarımızın tercih ettikleri bir iş ortağı olmayı sürdürdüğümüzü güçlü bir biçimde teyit etti” dedi.

Bankanın 2018 yılında yaptığı kaynak geliştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Suat İnce, sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılı Ocak ayında 350 milyon ABD Doları tutarında, 5 yıl vadeli ve sabit faizli Eurobond ihracını gerçekleştirdik. Türkiye’de 2018 yılında gerçekleştirilen ilk ihraçlar arasında yer alan bu işlem, 1,1 milyar ABD Doları ile ihraç tutarının üç katının üzerinde talep topladı. Küresel ölçekli 135’in üzerinde yatırımcı ihraca talep gösterirken, bu yatırımcıların %40’ı daha önce TSKB ihraçlarında yer almayan yeni yatırımcılardan oluştu. Bu durum, TSKB’nin ihraçlarının farklı yatırımcı kitlelerinde uyandırdığı ilgi açısından memnuniyet verici.”

Kapsayıcı ve sürdürülebilir finansman alanında yeni kaynaklar

TSKB’nin haziran ayında Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) ile 400 milyon dolar tutarında Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi kredi sözleşmesini imzaladığını hatırlatan İnce, “Sağlanan bu kaynak, banka tarihinin en yüksek tutarlı kredisi niteliğinde. İki ana temayı hedefleyen kredi, son dönmede misyonumuza eklemlediğimiz kapsayıcı finansman alanındaki çalışmalarımızı ivmelememizde önemli bir rol üstlenecek. Kredi kapsamında desteklenmesi hedeflenen temaların ilki, kadının işgücüne katılımını özendirmek ve uygun çalışma ortamı sunan özel sektör firmalarının finanse edilmesi. İkinci tema ise yaşamlarına Türkiye’de devam eden geçici koruma altındaki mültecilerin de yoğunlukta bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren özel sektör firmalarının desteklenmesine yönelik” dedi.

TSKB’nin 2018’de kaynak zenginleştirme ve çeşitlendirme anlamında önemli bir adım attığının da altını çizen İnce, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile imzalanan anlaşma hakkında şu bilgileri verdi: “AIIB ile imzaladığımız 200 milyon ABD Doları tutarındaki Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi ile Türkiye genelinde firmaların gerçekleştirecekleri yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, ulaşım, enerji iletimi, atık su yönetimi ve telekomünikasyon yatırımlarına finansman sağlayacağız. Bu anlaşmayı benzerlerinden ayıran en önemli özellikle ise, AIIB’nin bu kredi ile ilk kez özel sektör yatırımlarına aktarılmak üzere bir bankaya kaynak sağlamış ve iş ortağı olarak TSKB’yi seçmiş olması.”

Ortak aklın ürünü olan danışman bankacılık çözümleri

TSKB, 2018’de yatırım bankacılığının yanı sıra proje değerlendirme, ekonomik araştırmalar ve sürdürülebilir bankacılık alanındaki uzmanlıklarından güç alan danışmanlık çözümleriyle iş dünyasına ve yatırımcılara değer yaratan hizmetler sunmaya devam etti. Bankanın sektörün açık ara farkla en nitelikli ve donanımlı insan sermayesine sahip olduğunun altını çizen İnce, “Ortak aklın ürünü olarak gördüğümüz danışmanlık çözümlerimizle 2018 yılında, 20’yi aşkın sektörde 63 danışmanlık projesini tamamladık. Danışmanlık hizmetlerimizi müşterilerimizin uzun vadeli iş ortağı olmak ve onlara fikrî katma değer sunmak adına çok özel bir alan olarak tanımlarken, bu alandaki iddiamızı geleceğe kararlılıkla taşımaya odaklıyız. Önümüzdeki dönemde yeni bir toparlanma ve büyüme evresine girerken ekonomik aktörlerin katma değeri yüksek danışmanlık hizmetlerimize artan oranda ihtiyaç duyacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Kurumsal yönetim ve fırsat eşitliği anlayışıyla öncü

Güçlü kurumsal yönetimi temel bir sorumluluk kabul eden TSKB, sahip olduğu derecelendirme notu ile kurumsal yönetim endeksinde en yüksek puana sahip şirketler arasındaki yerini 2018’de de korudu ve uygulamaları ile öncülüğünü sürdürdü. Banka 2018 yılında belirlediği “Kadın Yönetim Kurulu Üye Politikası” ve bu doğrultuda kaydettiği ilerleme ile Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Bağımsız Kadın Direktörler Projesi kapsamında Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu özel ödülünün sahibi oldu. Ayrıca KAGİDER tarafından işe alım, eğitim, kariyer planlama, iletişim gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini gözeten şirketlere verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası’nı da almaya hak kazandı.

Yeni nesle daha iyi bir gelecek sağlayacak yeni işbirlikleri

İstihdamın, kültür ve sanatın, yaşam kalitesinin ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaşmasına destek vermenin, TSKB’nin sürdürülebilir bankacılık anlayışının önemli bir tamamlayıcısı olduğunu belirten Suat İnce, TSKB’nin bu alanda gerçekleştirdiği işbirlikleri hakkında şu bilgileri verdi: “Son iki yıldır TEV (Türk Eğitim Vakfı) ile birlikte hayata geçirdiğimiz Eğitimden Üretime Burs Fonu ile üniversite öğrencisi kızları desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Eğitimden Üretime ile genç kızların daha iyi bir eğitim alarak iş hayatına daha hazır şekilde adım atmalarına katkı sunuyoruz. Fırsat eşitliği alanındaki çalışmalarımızın sanata yansımasını ise, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) ile birlikte kurduğumuz ve Türkiye’yi dünya sahnelerinde temsil edecek kadın sanatçıları desteklediğimiz Yarının Kadın Yıldızları Destek Fonu aracılığıyla hayata geçiriyoruz. 2018 yılında bizi heyecanlandıran diğer bir işbirliği ise GİRVAK (Girişimcilik Vakfı) ile birlikte kurduğumuz TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu olduğunu özellikle belirtmeliyim. Platforma katılan girişimciler, TSKB’yi ve ülkemizi geleceğe hazırlayacak yenilikçi iş fikirleri ve teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.”

TSKB’nin 2019 yılında da sağladığı her türlü kaynağı sürdürülebilir bankacılık ve kapsayıcılık ana prensipleri dahilinde istihdam, ihracat ve katma değer yaratan sektörlere tahsis ederek ekonomiye ve reel sektöre desteğini devam edeceğini belirten İnce, “Gurur duyduğumuz ve bizleri ekip olarak motive eden başarı tablomuzu, 68 yıllık geçmişimizin bize sunduğu güç odaklarından faydalanarak geleceğe taşıma isteğimizi, hissedarımız, yatırımcılarımız ve paydaşlarımızın güçlü desteği ile daha da pekiştiriyor” dedi.

 

 

TSKB Aktif Büyüklüğü 43,6 Milyar TL’ye Ulaştı

30.10.2018 – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2018 yılının ilk dokuz aylık dönemine ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 43,6 milyar TL’ye ulaştı. Temin ettiği kaynaklarla özel sektör büyümesine verdiği katkıyı artıran banka, kapsayıcı kalkınma ve sürdürülebilirlik temalı kredilere öncelik vermeye devam etti. Yılın üçüncü çeyreğinin kaynak çeşitlendirme ve zenginleştirme anlamında çok verimli geçtiğini belirten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “2018 yılının ilk dokuz aylık döneminde de sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık faaliyetlerimizle sanayimize ve ülke ekonomisine değer katmaya devam ettik. Bu süreçte, uluslararası kuruluşlardan özel sektöre kullandırmak üzere toplam 600 milyon dolarlık yeni kaynak temin ettik. Söz konusu kaynakların, başta sürdürülebilir enerji ve altyapı yatırımları olmak üzere, iklim değişikliğiyle mücadele ile enerjide dışa bağımlılığın azaltılması açısından önem taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), yılın ilk dokuz aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB, bu dönemde toplam aktif büyüklüğünü yüzde 51 artırarak 43,6 milyar TL’ye yükseltti. Banka’nın kredi portföyü ise 33,6 milyar TL’ye ulaştı.. TSKB’nin ilk dokuz aylık net dönem kârı 491 milyon TL olarak gerçekleşti.

TSKB, ilk dokuz ayda, özkaynaklarını yüzde 10 artışla 3,9 milyar TL’ye taşırken, yıllık bazda yüzde 17,6 özkaynak getiri oranı ve yüzde 1,8 aktif getiri oranına imza attı.

Kaynak çeşitlendirme ve zenginleştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz”

TSKB’nin özel sektör yatırımlarını destekleyerek ekonomiye katkısını sürdürdüğüne işaret eden TSKB Genel Müdürü Suat İnce şunları söyledi: “2018 yılının ilk dokuz aylık döneminde de sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık faaliyetlerimizle sanayimize ve ülke ekonomisine değer katmaya devam ettik. Bu süreçte, uluslararası kuruluşlardan özel sektöre kullandırmak üzere toplam 600 milyon Dolarlık yeni kaynak temin ettik. Yılın ilk yarısında Dünya Bankası’ndan temin ettiğimiz 400 milyon Dolarlık kaynağın ardından yılın üçüncü çeyreğinde dünya çapında bir ilke imza atarak Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 200 milyon dolarlık yeni kredi anlaşması imzaladık. Krediyi yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, ulaşım, enerji iletimi, atık su yönetimi ve telekomünikasyon yatırımlarının finansmanında kullanacağız. AIIB dünya çapında ilk kez bir bankaya özel sektör yatırımlarına aktarılmak üzere kredi veriyor. Ülkemize bu finansman kaynağını getirmekten gurur duyuyor, bu kredinin ülkemiz ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğuna inanıyoruz.”

Türkiye ekonomisinin güçlü dinamikleri yatırımlar için önemli fırsatlar sunuyor.”

Yeni kullandırımlarda ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, kadın istihdamı projelerinin ve APEX kredilerinin öne çıktığını söyleyen İnce şöyle devam etti: “Bulunduğumuz konjonktürde Türkiye ekonomisinin güçlü dinamikleri, yatırımlar için önemli fırsatlar sunuyor. Ekonomi yönetimimizin aldığı tedbirlerle zor dönemin geride kaldığını düşünüyor, toparlanma sürecine girdiğimizi düşünüyorum. TSKB olarak önümüzdeki dönemde kapsayıcı kalkınma ve sürdürülebilirlik temalı kredilere öncelik vererek, hem finansman hem de danışmanlık ürünlerimizle yatırımcılarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz.”

 

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 35 Milyar TL’ye Ulaştı

27.07.2018 – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2018 yılının ilk yarısına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 35 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında güçlü finansal performansını sürdüren Banka, kapsayıcı kalkınma misyonunu odağına koyarak fırsat eşitliği alanında sosyal etkisi güçlü projeleri ile dikkati çekti. Yakın zamanda imzaladıkları Dünya Bankası kredisiyle güçlü bir kaynak edindiklerini hatırlatan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “TSKB olarak ülke ekonomisi ve sanayimizin gelişimi konusunda yürüttüğümüz bankacılık faaliyetlerimize, yurt dışından sağladığımız yeni kaynaklarla güç katıyoruz. İlk altı ayda başarılı bir finansal performans gösterdik. Önümüzdeki altı ayda, ülke kalkınmasına sunduğumuz katkıyı her dönemde olduğu gibi yine en üst seviyede tutacağız” dedi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB, 2018 yılının ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü yüzde 20,7 artırarak 35 milyar TL’ye ulaştırdı. Banka’nın kredileri ise aynı dönemde yüzde 21,7 büyüme kaydederek 27,1 milyar TL oldu. TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında artış göstererek 324,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

TSKB, ilk altı ayda, özkaynaklarını yüzde 3 artışla 3,7 milyar TL’ye taşırken, yıllık bazda yüzde 17,7 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,0 aktif getiri oranına imza attı.

Güçlü finansmanla güçlü destek

TSKB’nin 2018 yılının ilk yarısında, gerek yurt içi gerekse küresel eksendeki risklere rağmen rağmen başarılı bir performans gösterdiğine dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce şöyle devam etti: “TSKB olarak ülke ekonomisi ve sanayimizin gelişimi konusunda yürüttüğümüz bankacılık faaliyetlerimize, yurt dışından sağladığımız yeni kaynaklarla güç katıyoruz. Yakın zamanda Dünya Bankası ile 400 milyon ABD Doları tutarındaki Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi temalı kredi anlaşmasına imza attık. Türkiye genelinde kadının işgücüne katılımını destekleyen ve buna uygun çalışma ortamı sunan özel sektör firmalarının işletme sermayesi ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak için temin ettiğimiz bu kaynakla ayrıca, kalkınmada öncelikli bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin finansman ihtiyaçlarına da çözüm sunacağız. Kredinin çok kısa sürede kullandırılacağına ve olumlu katkıların hızla görüleceğine inanıyoruz.

Öte yandan ay başında 11 ülkeden toplam 15 bankanın katılımıyla 220 Milyon ABD doları tutarında bir sendikasyon kredisi anlaşmasına imza attık. Bu iki gelişme, TSKB’nin uluslararası piyasalardaki güçlü ve güvenilir algısı ile Türkiye’ye olan güvene işaret ediyor.”

Kapsayıcı kalkınma ve sürdürülebilirlik projelerine devam

TSKB’nin kapsayıcı kalkınma misyonuyla farklı alanlardaki projelere destek verdiğini hatırlatan İnce, “Banka olarak ilk altı aylık dönemde pek çok farklı endüstrinin sürdürülebilir dönüşümüne kaynak sağlamaya devam ettik. Yeni projelerimizde ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji, lojistik, kadın istihdamı projeleri ve APEX kredileri öne çıktı. Ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. TSKB olarak, ülke kalkınmasına sunduğumuz katkıyı her dönemde olduğu gibi yine en üst seviyede tutacağız” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası TSKB Hisse Analiz ve Yorumları