Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri TOGG Pil Üret...

TOGG Pil Üretimi İçin Farasis ile Anlaştı

21.10.2020 – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye’de Li-Ion pil üretimi için Çin merkezli küresel bir enerji dönüşüm şirketi olan Farasis ile anlaşıldığını açıkladı. Hatırlanacağı üzere TOGG, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobilini üretecek. Bu bağlamda Şirket, tüm TOGG ürün yelpazesinde pil hücrelerinin üretimi ve kullanımı için önde gelen lityum-iyon (Li-Ion) pil üreticisi şirket Farasis Energy ile bir niyet mektubu imzaladı. Anlaşmaya göre pil hücreleri Farasis tarafından sağlanacak; ancak batarya modülleri ve paketleri Türkiye’de ortaklaşa geliştirilecek ve üretilecektir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imza sonrası yaptığı açıklamada “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir” diye konuştu. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada “2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” dedi.

TOGG’un ilk SUV modelinin seri üretiminin 2022 yılının son çeyreğinde başlaması beklenirken sedan modelinde SUV’u takiben üretime geçilmesi hedefleniyor. TOGG’un planlanan yatırımı yaklaşık 22 milyar TL olacak (bugün itibariyle yaklaşık 2.8 milyar ABD doları) ve yılda toplam 175 bin araç üretimiyle beş modelin (SUV, B-SUV, Sedan, C-H/B ve B-MPV) üretimini gerçekleştirmesi bekleniyor.

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi inşaatınının başlaması üzerinden 2 aylık bir zaman geçmiş durumda. Zeminde kazı ve dolgu çalışmaları tamamlanırken, zemin güçlendirmeleri başlamış ve fabrikanın boya ve enerji binalarının temel güçlendirmeleri tamamlanmış.

Farasis Energy 2002 yılında ABD’de kurulmuş bir şirket. Çin’de büyük otomobil üreticilerinden BAIC ile çalışan şirket 2018-2019 yıllırında Mercedes-Benz-Daimler ile elektrikli araç bataryalarında farklı çözümler üretmek üzere anlaşma imzalamış. 2020 yılında 5 milyar dolarlık değerleme ile halka arzı gerçekleşti. Daimler, Farasis’in %3 hissesine sahip ve stratejik ortağı konumunda.

 

TOGG’da Üretimden Sorumlu İsim Murat Akdaş Oldu

Murat Akdaş, TOGG
Murat Akdaş, TOGG

21.09.2020 – TOGG’da üretim sorumluluğu, otomotiv sektöründe 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Murat Akdaş’a verildi. Son olarak, 1997 yılında çalışmaya başladığı Honda Türkiye’de Fabrika Direktörlüğü görevini yürüten Murat Akdaş, 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren TOGG’da inşaat proje yönetimi ve üretim sorumluluğu pozisyonlarında görev yapacak.

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisliği’nde tamamlayan Murat Akdaş, yüksek lisans eğitimini de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde gerçekleştirdi. Meslek hayatına 1991 yılında Pendik Tersanesi’nde Mekanik Montaj Kontrol Mühendisi olarak başlayan Akdaş, üç yıl boyunca bu görevi sürdürdükten sonra otomotiv sektörüne adım atarak Türk Pirelli A.Ş.’de Kaizen Mühendisi olarak iki yıl boyunca görev yaptı.

Honda Türkiye’deki kariyerine 1997 yılında kalite bölümünde başlayan Murat Akdaş, bugüne kadar üretimin birçok farklı ve önemli pozisyonunda yöneticilik yaptı. TOGG’da tüm üretim süreçlerinin yönetiminde yer alacak Murat Akdaş ‘inşaat proje yönetimi, üretim operasyonları, üretim mühendisliği, üretim kalitesi, malzeme yönetimi ve çalışma ilişkilerinden sorumlu olacak.

 

Avrupa Birliği’nden TOGG’a Tasarım Tescili