Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri THY, Amerika ...

THY, Amerika ve Asya Seferlerine de Başlayacak

THY Kovid-19 Sonrası Nerelere Seferlere Başlıyor?

12.06.2020 – THY’nin Avrupa ve ardından İstanbul-Londra hattındaki karşılıklı uçuşlara dün başlaması ardından Amerika’ya da seferleri başlayacak. THY’nin uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan Londra Heatrow Havalimanı’na; AnadoluJet’in uçuşları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Londra Stansted Havalimanı’na karşılıklı yapılıyor.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından paylaşılan bilgiye göre, Chicago ve Washington’a 19 Haziran’dan itibaren haftada 3’er uçuş, Los Angeles’a 24 Haziran’dan itibaren haftada 3 uçuş gerçekleştirilecek. THY’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 19 Haziran’dan itibaren Çin’in Şangay kentine haftada 1 uçuş yapılacak. Ayrıca, yine Uzak Doğu’da Hong Kong ve Güney Kore’nin başkenti Seul’a 24 Haziran’da seferlerin planlandığı belirtildi.

THY, Amerika ve Asya Seferlerine de Başlayacak

THY’nin Avrupa ve İngiltere Uçuşları Bugün Başlıyor

11.06.2020 – İstanbul-Londra hattında karşılıklı uçuşlar 11 Haziran’da başlıyor. İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği İstanbul-Londra hattında Türk Hava Yolları (THY) ve AnadoluJet’in karşılıklı her gün ayrı ayrı birer uçuş gerçekleştireceğini duyurdu. THY’nin uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan Londra Heatrow Havalimanı’na; AnadoluJet’in uçuşları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Londra Stansted Havalimanı’na karşılıklı yapılacak.

DW’nin haberine göre Almanya seyahat uyarılarının süresini Avrupa dışındaki ülkeler için Ağustos sonuna kadar uzatacak ancak komşuları için sınır kontrollerini Haziran ortasından itibaren kaldıracak. Alman Dışişleri Bakanlığı gelecekte ülkelerin virüsle mücadele performansına göre kararın ülke bazında gözden geçilebileceğini de belirtti. Almanya Avrupa içindeki ülkelere seyahet izni verirken, Yunanistan’a gidişler için uyarı yayınlamış ancak Türkiye’yi seyahat izni verilen ülkeler listesine almamıştı. Almanya uçuşlarına kabul kriterleri varılacak ülkeye ilişkin vatandaşlık ve çalışma izni gibi koşulları içermekte. Almanya’nın halihazırdaki kararı turizm ve alakalı sektörler için olumsuz olarak değerlendirilebilir.

THYAO – THY’nın dün yeniden başlaması planlanan yurtdışı uçuşlarına gerekli izinleri temin edemediği için henüz başlayamazken iştiraki AnadoluJet’in ise bugünden itibaren yurtdışı uçuşlara başlayacağı belirtildi. İzin başvurusu havayolu bazında yapıldığı için AnadoluJet’in ilgili otoritelerden aldığı izin THY uçuşlarını kapsamıyor. Türkiye çıkışlı olan uçuşlarına sadece AB vatandaşı olan ya da AB’de oturma izni bulunanlar kabul edilecek. AB ülkelerinden Türkiye’ye uçuşlarda ise böyle bir şart aranmayacak.

Anadolu Jet bugün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Amsterdam, Düsseldorf, Frankfurt, Berlin, Stuttgart, Münih ve Londra’ya uçacak, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da Berlin’e uçuş gerçekleştirecek. 12 Haziran’dan itibaren uçuşlara yeni destinasyonlar eklenecek.

 

THY, Sağlık Çalışanları İçin Kampanya Başlattı

THY, Amerika ve Asya Seferlerine de Başlayacak

08.06.2020 – THY Basın müşaviri Yahya Üstün’ün yaptığı açıklama ile Türk Hava Yolları sağlık hizmetlerinde çalışanlara özel bir kampanya başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamada “Kovid_19 salgınıyla kahramanca mücadele eden sağlık çalışanları sayesinde yeniden gökyüzünde, sizinleyiz. Türk Hava Yolları olarak bu fedakarlığa, onlara özel bir kampanya ile teşekkür etmek istedik. Bugün itibarıyla tüm sağlık çalışanları için %40 indirim kampanyası başlattık” bilgisi verildi.

Kampanya kapsamında sağlık çalışanları THY’nin web sayfasından ve mobil uygulamasından düzenleyecekleri biletlerle yüzde 40 indirimli seyahat edebilecekler. THY’nin tüm uçuşlarında ve tüm bilet tiplerinde geçerli olan bu kampanya kapsamında sağlık çalışanları ve beraberlerinde seyahat edecek üç kişi için de indirimli bilet satın alabilecek.

İndirimden yararlanmak isteyen yolcuların 18 Temmuz 2020 tarihine kadar Türk Hava Yolları web sitesi üzerindeki kampanya sayfasından kayıt olmaları gerekiyor. Kampanyaya katılan sağlık çalışanları 8 Haziran – 1 Ağustos tarihleri arasında satın alacakları biletler ile 8 Haziran 2020 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında yüzde 40 indirimli uçma ayrıcalığı elde edecekler.

 

THY Avrupa Uçuşlarına da Başlıyor…

03.06.2020 – THY 18 Haziran itibarıyla Avrupa’da altı ülkedeki 16 kentten Anadolu’daki 14 noktaya direkt uçuşlara başlayacağını duyurdu. THY, 10 Haziran’da İstanbul çıkış ve varışlı yurtdışı uçuşlara başlayacağını daha önce duyurmuştu. THY’den yurtdışından Anadolu şehirlerine gerçekleştirilecek uçuşlarla ilgili yapılan açıklamada, “Bayrak taşıyıcı havayolu, yaşanan olağanüstü süreç sonrasında misafirlerinin seyahat beklentilerine ve ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla 18 Haziran tarihi itibarıyla Avrupa’da 6 ülkedeki 16 şehirden Anadolu’daki 14 noktaya direkt uçuş gerçekleştirecek” denildi.

Avrupa’da yaşayan Türk nüfusunun da katkısıyla Avrupa, THY’nin 2019 toplam yolcu ve kargo gelirleri sıralamasında %29 payla ilk sıradadır. THY açısından Kovid-19 sonrası toparlanmanın hızı ve bilet fiyatları karlılık için önemli olacaktır.

THY’nin ayrıca sağlıklı uçuş için hijyen uzmanı kabin görevlileri ile hizmet verecek ve uçuşlarda yolculara hijyen seti dağıtacak. Kovid-19 tedbirleri kapsamında THY uçaklarındaki hava filtresi sistemlerini de değiştirmişti. Uçaklarda yer alan HEPA filtre sistemleri havadaki bakteri ve virüsleri temizlerken içerideki havayı devamlı temiz hava ile de karıştırarak ortama vermekte…

THY, Yurtİçi Seferleri Artırıyor…

02.06.2020 – Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY’nin 4 Haziran’dan itibaren iç hat seferlerini artıracağını duyurdu. Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte havayolları da faaliyetlerine başladı. THY operasyonlarını genişletirken İstanbul Havalimanı’ndan Ankara, Antalya, İzmir ve Trabzon seferleri günde 3 kez yapılacak.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, “4 Haziran’dan itibaren İstanbul’dan 34 kente iç hat seferleri başlayacak” açıklamasını yaptı. Ekşi, geçmişten kalan seferlerin zorunlu olarak tarifeden çıkarılması nedeniyle iptal edilen seferlere ait biletlerde hak kaybı olmayacağını açıkladı.

THY, 20 Haziran 2020 tarihine kadar alınan biletleri, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılacak başka bir uçuş için değiştirebilir opsiyonlu ya da tarihi daha sonra belirlenmek üzere bilet açığa alma imkanı ile sunmakta.

Ekşi ayrıca, 4 Haziran’dan itibaren geçerli İstanbul Havalimanı çıkış ve varışlı yurt içi uçuşların listesini paylaştı. Ekşi’nin paylaştığı listede 13 Haziran’da da başlayacak sefer noktaları ile birlikte İstanbul’dan toplam 40 noktaya uçuşların olduğu görülüyor.

*: İlk uçuş 5 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecektir. 

**: İlk uçuş 13 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecektir.

THY’ye bağlı Anadolu Jet, İstanbul Sabiha gökçen havalimanından Adana, Ankara, Antalya Bodrum(Muğla), Dalaman(Muğla), Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kars,Ordu-Giresun, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’a uçuş gerçekleştirecek.

 

THY ve Emlak Konut’tan Dev İşbirliği

THY, Amerika ve Asya Seferlerine de Başlayacak

02.06.2020 – Yeni havalimanına komşu 3.6 milyon metrekare alanda THY ve Emlak Konut işbirliğiyle yaklaşık 10-15 bin konut yapılması planlanıyor.

THY ve Emlak Konut GYO’nun İstanbul yeni havalimanı personeli için büyük bir konut projesi çalışmalarına başladığı belirtildi. Habere göre, İstanbul Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’de 3,6 mn m2 alanda arsanın %50’sini satın alarak projeye dahil olan THY işbirliğiyle yaklaşık 15 bin konut yapılması planlanıyor. Haberde, projede inşa edilecek konutların yarısının THY personeline satılacağı, diğer yarısı için ise Emlak Konut GYO’nun ihale yapmasının beklendiği belirtildi.

Ayrıca Şirket KAP’a yaptığı açıklamada,Arnavutköy, Dursunköy’de bulunan 3.639.117 m2 büyüklüğündeki arsasının %50 hissesini, 312,5 mn TL+KDV nakit bedelle Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’ne satmak üzere protokol imzaladığını duyurdu. Söz konusu protokol çerçevesinde, Şirketin arsalar üzerinde Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ile birlikte, etaplar halinde geliştireceği projelerden elde edilecek “net kazanç”, %50’si Emlak Konut’a, %50’si Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş.’ne ait olmak üzere paylaşılacağı belirtildi.

Haber ile İlgili Kurum Yorumları Şu Şekilde Yer Aldı:

Vakıf Yatırım: Söz konusu arsa Emlak Konut GYO portföyünde 2017 Aralık ayı itibariyle ekspertiz değeri 445 mn TL olup, toplam gayrimenkul portföyünün %2’sini oluşturmaktadır. Yapılan satışın, Emlak Konut GYO’nun 2018 ilk çeyrek itibariyle 896 mn TL civarında olan net borç pozisyonuna iyileşme getireceğini düşünüyoruz.

Ak Yatırım: Bu protokol ile arasalar üzerinde etaplar halinde geliştirilecek konut projelerinden elde edilecek “net kazanç”’ın %50’si Emlak GYO ve Türk Hava Yolları Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ile paylaşılacak. Haberi Emlak GYO EKGYO hisseleri için hafif olumlu etki yaratabileceğini düşünüyoruz.