Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Tetra Pak’ın ...

Tetra Pak’ın Yeni Efektli Ambalaj Malzemesiyle Ürünler Rafta Fark Yaratacak

Tetra Pak’ın yeni efektli ambalaj malzemesi ile ürünler rafta fark yaratacak

Tetra Pak, Tetra Pak® Artistry adıyla geliştirdiği, çeşitli efektlerle zenginleştirilmiş ambalaj malzemeleri ile gıda ve içecek üreticilerinin ürünlerinin görünümünü canlandırmayı hedefliyor. Tetra Pak’ın geliştirdiği yeni holografik, metalik ve doğal görünümlü ambalaj efektleri, gıda üreticilerinin yeni bir yatırım yapmadan ürünlerini farklılaştırmalarına ve tüketicilerin dikkatini çekmelerine yardımcı olacak. 

06.06.2018 – Tetra Pak, yiyecek ve içecek üreticilerinin ürünlerine daha canlı bir görünüm ve his katmalarına yardımcı olmak amacıyla Tetra Pak® Artistry efektli ambalaj serisini pazara sunuyor. Tetra Pak Artistry serisi; ambalaja holografik efekt katan Tetra Pak® Reflect, metalik efekt yaratan Tetra Pak® Metallized ve ambalaja ağaç lifli yalın kartonun doğal görünümünü veren Tetra Pak® Craft efektlerini içeriyor. Bu efektler sayesinde üreticiler, yeni bir ambalaj formatına geçmek veya yeni ekipmanlara yatırım yapmak zorunda kalmadan, raflarda tüketicilerin dikkatini çekecek.  

Efektlerle zenginleştirilmiş yeni ambalaj serisi ile ilgili bilgi veren Tetra Pak Ürün Yönetimi ve Ticari Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Charles Brand, “Neredeyse her şeyin ‘kişiselleştirilebilir’ olması gereken bir dünyada müşterilerimize, markalarının kalabalığın arasından sıyrılıp tüketicilere ulaşmasına yardımcı olacak benzersiz uygulamalar sunmak istiyoruz. Müşterilerimizin herhangi bir ek yatırım yapmadan markalarını zenginleştirmelerine yardımcı olan yeni efekt ve anlatımlar; ihtiyaçları için onlara uygun maliyetli çözümler sunuyor” diye konuştu.  

Tetra Pak, yenilikçi bir tüketici deneyimi için, kabartmalı yüzey dokusuna sahip Tetra Pak® Sculpt gibi yeni inovasyonlar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.  

 

Tetra Pak İzmir Fabrikası Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü Aldı

23.03.2018 – “Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü”ne layık görülen Tetra Pak İzmir Fabrikası; geniş ürün portföyü, yılda 10 milyarın üzerinde paket üretim kapasitesi ve 4 kıtada 36 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye ekonomisine ve Türkiye gıda işleme ve paketleme sektörüne büyük katkı sağlıyor.

Tetra Pak İzmir Fabrikası, “Dünya Standartlarında Üretim” (WCM) programını yürürlüğe koyduğu 1999’dan bu yana Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü’nden (JIPM) aldığı ödüllere bir yenisini ekledi. Fabrika, 2015’te aldığı ‘İleri Seviye Özel Ödülü’nün ardından şimdi de ‘Toplam Üretken Bakım (TPM) Programı’ kapsamında üretim mükemmelliği alanında dünyanın en önemli ödülü olarak kabul edilen “Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü”ne layık görüldü.

Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü (JIPM) tarafından 1971 yılından bu yana verilen “Toplam Üretken Bakım” (TPM) Ödülleri, üretim yönetimi mükemmellik arayışında en iyi yöntem olarak geniş çevrelerce kabul görüyor. Tetra Pak İzmir Fabrikası, Tetra Pak’ın tüm dünyadaki fabrikaları arasında bu ödülü alan ikinci, dünya genelinde ise kazanan 22. fabrika oldu. İzmir Fabrikası daha önce de JIPM Mükemmellik Ödülü (2003), Süreklilik Ödülü (2007), Özel Ödül (2011) ve İleri Seviye Özel Ödülü (2015) almaya hak kazanmıştı.

Tetra Pak Türkiye’de 1972 yılından bu yana faaliyetlerine ve yatırımlarına aralıksız devam ediyor. 10 milyar paketi aşan kapasitesi ile Tetra Pak İzmir Fabrikası, 20 farklı ambalaj ürünü üretiyor. Fabrikada 2017 yılında üretilen 8,2 milyar paketin yüzde 50’si, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında 36 ülkedeki müşterilere ihraç edildi.

Tetra Pak Türkiye Genel Müdürü Nejat Çalışkan, şirketin 400’ün üzerinde çalışanı, İzmir Fabrikası, Bursa ve İstanbul ofisleri ile Türkiye’deki 45. yılını doldurduğunu hatırlattı. Çalışkan, Tetra Pak İzmir Fabrikası’nın aldığı Mükemmellik Ödülü’nde ekibin hem en yüksek standartlarda operasyonel performans ve sürdürülebilirliği korumak hem de Tetra Pak müşterilerinin olağanüstü kalitede ürünler almalarını sağlamak için gösterdiği yoğun çabanın etkili olduğunu belirtti. İzmir’in Tetra Pak’ın global tedarik zinciri ağı için stratejik bir yer olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Tetra Pak olarak sadece son beş yılda Türkiye’de 60 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlar müşterilerimiz için de daha kısa tedarik süresi, daha düşük üretim ve lojistik maliyetleri ile daha yüksek rekabet gücü anlamına geliyor. Bu sayede Türkiye gıda işleme ve paketleme endüstrisine ve Türk ekonomisine önemli katkı sağlıyoruz. Gelecekte de özellikle dijitalleşme ve yeni teknolojiler başta olmak üzere Türkiye’deki yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Tetra Pak İzmir Fabrikası Direktörü Selami Ulusoy da “Tetra Pak Türkiye olarak Dünya Klasmanı Mükemmellik Ödülü yolunda son adımı 2015 yılında aldığımız ‘İleri Seviye Özel Ödülü’ ile atmıştık. İzmir fabrikamız 2016 yılında da dünyanın farklı yerlerindeki 32 Tetra Pak fabrikası arasından ‘Yılın Fabrikası’ seçildi. Japonya Fabrika Bakım Enstitüsü’nün son olarak bizi layık gördüğü ‘Dünya Klasmanında Mükemmellik Ödülü’ ile ödüllerimize bir yenisini eklemekten gurur duyuyoruz. Tetra Pak İzmir Fabrikası olarak yetkin ekibimiz ve sunduğumuz en iyi kalitede ürün ve hizmetler ile müşterilerimize en üst seviyede hizmet vermeye devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Geniş ürün portföyü ve 10 milyar paket üretim kapasitesi ile Türk ekonomisine büyük katkı

Tetra Pak’ın Türkiye’de son beş yılda gerçekleştirdiği yatırımlar, ürün yelpazesini genişletmesine ve daha önce ithal edilen farklı paketleri Türkiye’de üretebilmesine olanak verdi. Bugün Türkiye’de 20 farklı ürün üretebilen şirket, ürünlerin müşterilere teslim süresini de 1 aydan 1 haftaya indirdi. Yatırımlar sonucunda üretim kapasitesi de 10 milyar paketin üzerine çıktı.

Bölge Üssü Türkiye: İzmir’den 4 kıtada, 36 ülkeye ihracat

Tetra Pak, İzmir’den 4 kıtada aralarında Şili, Çin, İzlanda, hatta Tanzanya gibi ülkelerin bulunduğu 36 ülkeye ihracat yapıyor. 2017 yılında Tetra Pak İzmir Fabrikası’nda üretilen 8,2 milyar paketin yüzde 50’si ihraç edildi. Tetra Pak İzmir Fabrikası, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Ege Bölgesi’nde en çok ihracat gerçekleştiren şirketleri ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirilen “İhracatın Yükselen Yıldızları” ödüllerinde 2016 ve 2017 yıllarında iki kez üst üste “Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren firma” ödülüne layık görüldü.

Tetra Pak’a “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” ile Sosyal Etki Ödülü

20.10.2018 – Tetra Pak, çevre bilincini geliştirmek için ilkokul öğrenci, öğretmen ve velilerine yönelik verilen geri dönüşüm eğitimi “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” ile Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Sosyal Etki” dalında liderliği göğüsledi.

Sürdürülebilirlik Akademisi’nin, Türkiye’de sürdürülebilir iş modelleri ile önemli başarılara ulaşmış kurumlar ve sosyal, ekonomik ve çevre konularındaki tehditlere karşı ciddi adımlar atan liderleri örnek göstermek üzere verdiği Sürdürülebilir İş Ödülleri töreni 18 Ekim günü Swissotel The Bosphorous’da gerçekleşti. Tetra Pak, törende “Sosyal Etki” alanında ödüle layık görüldü.

Tetra Pak, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla 12 yıldır, temel eğitim okullarında hayata geçirdiği ”Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesiyle, Türkiye’deki çevre bilincini artırmaya, ayrı biriktirme ve geri dönüşüm konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmeye devam ediyor.

Umay Yılmaz : “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” Bugüne Kadar 1.200.000 Öğrenciye Ulaştı

Ödül töreninde bir konuşma yapan Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay Yılmaz, çevrenin korunması için, ayrı biriktirme ve geri dönüşümün desteklenmesinin çok önemli olduğuna inandıklarını belirtti. Yılmaz şöyle konuştu; “Tetra Pak olarak, tüm Dünya’da çevreyi korumak konusundaki sosyal sorumluluk bilincimizi Türkiye’de de geniş kitlelere yaymaya devam ediyoruz. Bu çerçevede Tetra Pak Türkiye olarak, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla 12 yıldır, çevreyi korumak, geri dönüşümün önemini anlatmak ve geri dönüşüm bilincini geliştirmek amacıyla Küçük Şeyler Doğayı Yeniler sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 200 bin ilköğretim öğrencisine doğrudan ulaştık. Ülkemizde çevre bilincini artırarak, doğru biriktirme yöntemleriyle geri dönüşüm konusunda bilinçli nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktan dolayı mutluluğumuzu belirtmek isterim. Bugüne kadar, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projemize katkıda bulunan, destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım”

Okullarda öğrencilere gerçek bir geri dönüşüm deneyimi sunan, “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesi Tetra Pak tarafından 2, 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olarak 12 yıldır uygulanmaktadır. Ayrı biriktirme ve geri dönüşüm bilincinin oluşturulmasında sadece öğrencilere değil, öğretmen ve velilere de ulaşarak okulda ve evde davranış değişikliği yaratmayı amaçlayan proje, 2016 yılında da İstanbul ve İzmir’deki temel eğitim okullarında devam ediyor.

Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi Hakkında:

2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve 2014 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla devam eden proje, geleceğin yetişkinleri olacak çocuklara, atıkların ülke ekonomisine geri kazandırılması için doğru değerlendirilmesi gerekliliğinin aktarılmasını amaçlıyor. Uzman eğitmenler eşliğinde ilkokul 2., 3., 4. sınıf, ortaokul 5. sınıf öğrencilerine, neden ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri gerektiği anlatılıyor. İçecek kartonu ambalajının kâğıda nasıl geri dönüştürüldüğü çocukların da katıldığı geri dönüşüm seti uygulamasında uygulamalı olarak gösteriliyor. Eğitimlerdeki ana içerikler; doğal kaynakların verimli kullanımı, yenilenebilen ve yenilenemeyen kaynaklar, atıkların ayrı biriktirilmesi, içecek kartonlarıyla geri dönüşüm deneyimi olarak sıralanabilir. Eğitimin ‘geri dönüşüm deneyimi’ bölümünde ise öğrenciler, geri dönüşümün tüm adımlarını canlı olarak görebiliyorlar

 

Tetra Pak’tan Maliyet Düşüren Ambalaj:

Tetra Brik® Aseptic Edge

07.12.2015 – Tetra Pak’ın Türkiye’de ilk kez kullanıma sunduğu Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge hammadde kullanımını en aza indirerek, üreticiler için önemli maliyet avantajları sağlıyor.

Gıda işleme ve paketleme çözümlerinde dünya lideri olan Tetra Pak’ın Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge karton ambalajı, güçlü tasarımı ve en yeni teknolojilerin birleşimiyle artık Türkiye’de. Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge, uzun ömürlü içecek üreticilerine, günümüzün rekabetçi pazarlarında ihtiyaç duyduğu kullanım rahatlığı, düşük maliyet ve dayanıklı istifleme avantajları sağlıyor.

Maliyetleri düşürüyor

Dünyada en fazla tercih edilen karton ambalajlardan biri olan Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge, büyük hacimli üreticilere; süt, zenginleştirilmiş ve aromalı süt, soya içecekleri, meyve suları, nektarlar, gazsız içecekler ve şaraplar gibi uzun raf ömrüne sahip içeceklerin oda sıcaklığında ve koruyucu maddeye ihtiyaç duymadan dağıtımı için de maliyet açısından rekabetçi bir fırsat oluşturuyor.

En güncel kapak teknolojisine sahip olan yeni ambalaj Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge’in temel bir özelliği de hammadde kullanımını en aza indirmesi… Bunu ise kalıplama esnasında boynun zeminini paketleme malzemesine mümkün olduğunca yatay biçimde konuşlandırarak gerçekleştiriyor – önceleri doğrudan enjeksiyonla kalıplama konseptini (DIMC) kullanarak yalnızca sade süt ürünleri için uygulanabiliyordu.

Ancak, DIMC ve ön laminasyonlu delik (PLH) teknolojilerinin endüstride ilk kez kombine edilmesiyle, Tetra Pak bu düşük maliyetli kapak teknolojisini uzun ömürlü ürün dağıtımında çok daha geniş bir ürün kategorisi çeşidi için kullanılabilir hale getirdi.

Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge’in eğimli üst bölümü ve LightCap 30 kapağın konumu, alan kullanımı açısından verimli bir depolamaya da olanak tanıyor. Bir palete 720 adet SlimCap’a sahip Tetra Brik® Aseptic ambalajı yerleştirilebilirken, bu sayı Tetra Brik Aseptic 1000 Edge’de 750’ye çıkıyor (%4 oranında bir artış söz konusu). Aynı zamanda taşıma esnasında daha az üründe hasar oluşacağı anlamına da geliyor.

Marka vurgusu ve tüketici rahatlığı ön planda

Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge, eğimli üst bölümü ve 30 mm’lik geniş kapağıyla geniş kapak çapıyla tüketici nezdinde dikkat çeken, farklı bir biçim sunuyor ve market rafına tümüyle yeni bir görünüm kazandırıyor.

Daha büyük olan eğimli üst bölümü, ürünü tüketiciler için tümüyle görülür hale getiriyor ve dikkati büyük boyutlu kapağa yönelterek ilave marka vurgusu ve mesaj verme olanağı yaratıyor. Markanın rafta müşteri tarafından fark edilme olasılığını artırıyor.

Ambalaj, her yaştan tüketicinin ihtiyaçlarına karşılık vermek için tasarlanmış bir dizi iyileştirme de getiriyor. Eğimli üst bölüm kapağın daha rahat kavranmasına ve açılmasına olanak sağlıyor. 30 mm’lik geniş kapağı sayesinde dökme işlemi daha kolaylaşıyor.

Çevresel etkiyi düşürüyor

Tetra Brik® Aseptic 1000 Edge çevresel etkiyi de düşürüyor. Avantaj sağlayan bu özellikle palet sayısındaki azalmadan kaynaklanıyor ve bu sayede taşıma kaynaklı CO2 emisyonları da düşüyor.

Önerilen üst kapaklı dağıtım ünitesine sahip yüksek tepsi, StreamCap’li Tetra Brik® Aseptic 1000 Square’e göre %36 daha az ikincil paketleme malzemesi kullanıyor.

 

TETRA PAK KÜRESEL SÜT ENDEKSİNE GÖRE KÜRESEL SÜT TALEBİ ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA %36 ARTACAK

Küresel süt tüketiminin 2024 yılında %36 oranında artması beklenirken, bu artışa en büyük katkı gelişmekte olan pazarlardan gelecek.

22.01.2015 – Gıda işleme ve paketleme çözümlerinde dünya lideri olan Tetra Pak süt konusunda bu yıl 7.si hazırlanan süt raporunu açıkladı. ‘Küresel Süt Endeksi’ raporunda, gelecek on sene içinde küresel talebin ilk kez arzın üzerine çıkması ile doğacak fırsat ve zorlukların altı çizildi. Süt Endeksi raporuna göre gelişmiş ve büyüyen süt ürünleri pazarlarında yer alan üreticiler, başarıyı sürdürülebilir kılmak için çeşitli dengeleme taktiklerine ihtiyaç duyacaklar.

Tetra Pak Süt Endeksi, küresel süt talebinin gelecek on sene içinde, ağırlıklı olarak Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki nüfus,refah artışı ve şehirleşme ile beraber %36 oranında artacağını öngörüyor. Ancak, gelişmekte olan pazarlarda artan talebin yerel çiğ süt arzı ile karşılanamayacağı vurgulanırken, süt fazlası olan gelişmiş pazarların ise düşen yurtiçi tüketim ile karşı karşıya kaldıkları ve ihracat için rekabete girmeleri ve ön görülüyor.

Tetra Pak Grubu Başkan ve CEO’su Dennis Jönsson, rapora ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Küresel talepte oluşması beklenen büyük artış, gelişmiş ülkelerdeki süt işletmeleri için büyüyen ekonomilere süt tozu ve sıvı UHT süt ürünleri ihraç etme fırsatı sunuyor. Ancak, bu üreticilerin uzun vadeli başarıyı devam ettirmeleri için ihracattan elde edilen gelirlerini yerel pazarlarını büyütmek için de kullanmaları gerekiyor. Yani arz ve talep ihtiyacını dengelemeleri gerekiyor.”

Dennis Jönsson yorumlarına şöyle devam etti: “İthalat pazarlarındaki süt işletmeleri de artan talebe cevap verirken bir yandan da sürdürülebilir ve yüksek kaliteli süt arzını garanti altına alma zorluğunu aşmalılar. Çin ve Suudi Arabistan bunu yerel süt çiftliklerine artan yatırım yaparak, güçlü yabancı şirketlerle ortaklık ve ürün yelpazelerini katma değerli ürünlerle çeşitlendirerek başarıyor. Temelde, bunlar sürdürülebilir ve dengeli bir süt endüstrisinin geleceği için hayati olan önlemlerdir.”

Türkiye’de durum nedir?

Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Verda Telyaz, “Türkiye’de işlenmiş ambalajlı süt pazarı son beş yılda yaklaşık yüzde 4 büyüme göstererek 1,315 milyon litreye ulaştı. İşlenmiş ve ambalajlı süt tüketiminin ise 2015 yılında, yaklaşık yüzde 3 artışla 1,360 milyon litre seviyesine ulaşması bekleniyor” dedi.

Türkiye’nin genç nüfusuna karşın halen içme sütünde 25 litre kişibaşı tüketim ile Avrupa seviyesinin çok gerisinde olduğunu bildiren Telyaz, süt tüketiminin artması ile iç pazarda büyüme potansiyelinin devam ettiğini belirtti. Bu anlamda süt tüketim alışkanlığı kazandıran faaliyetleri desteklediklerini paylaştı.

“Ülkemizdeki süt tüketiminin büyük kısmı sade süt olarak gerçekleşmekte ve gelişmiş ülke pazarlarındaki ürün çeşitliliğinin çok gerisinde bulunduğumuz bir gerçek. Dünyada gelişen trendleri de göz önüne alarak önümüzdeki dönemde özellikle belirli ihtiyaçlara yönelik yüksek proteinli ya da laktozsuz süt gibi katma değerli ürünler ve genç nüfusa hitap eden sütlü içeceklere talebin ülkemizde de artmasını bekliyoruz. Bu talebin sütlü içecekler pazarında ürün çeşitliliğini artıracağına inanıyoruz”.

Küresel düzeyde beklenen ihracat fırsatları konusunda ise, Türkiye’nin süt üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirten Telyaz, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de süt sektörü son yıllarda önemli gelişmeler kaydediyor. Üretim ve kalite standartlarının da artması ile son yıllarda süt ürünleri ihracatında artış gözlemliyoruz. Yüksek kalitede üretimin sürekliliğinin sağlanması ile önümüzdeki dönemde Türkiye’nin süt ve süt ürünleri ihracatında fırsatları değerlendirip önemli oyunculardan biri haline geleceğini umuyoruz.”

Tetra Pak Küresel Süt Endeksi hakkında daha fazla bilgiye www.tetrapak.com/dairyindex adresinden ulaşabilirsiniz.

 

TETRA PAK HAKKINDA

Tetra Pak dünyanın önde gelen gıda işleme ve ambalaj çözümleri şirketidir. Müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile yakından çalışarak her gün 160’tan fazla ülkede yüz milyonlarca insanın ihtiyaçlarını karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevre dostu ürünler sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki 24.000’den fazla çalışanımızla, sorumlu endüstri liderliğine ve sürdürülebilir bir iş yaklaşımına inanıyoruz. “İYİ OLANI KORUR” sloganımız, gıdayı her yerde güvenli ve erişilebilir hale getirme vizyonumuzu yansıtmaktadır. Daha fazla bilgiye www.tetrapak.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Tetra Pak Kimin?

Tetra Pak, İsveç’te kurulan özel şirketler grubu Tetra Laval Group‘un üç şirketinden biridir. Diğer iki şirket DeLaval ve Sidel’dir. Tetra Laval’ın genel merkezi İsviçre’dedir.