Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Solunum Cihaz...

Solunum Cihazında İhracat Yasağı Kaldırıldı

05.04.2020 – Cumartesi alınan kararla ihracı yasak tıbbi ürünler listesinde yer alan solunum cihazları, sarf malzemeleri ile dezenfektan ve kolonya gibi ürünlerin ihracat yasakları kaldırıldı. İç talep olmaması ve kamunun alım yapmaması sebebiyle ellerinde fazla ürün kalan solunum cihazı üreticileri geçtiğimiz hafta ihracat yasaklarının kaldırılmasını gündeme getirmişti.

Türkiye’de Hangi Şirketler Solunum Cihazı Üretiyor?

Türkiye’nin tanı kiti, solunum cihazı, sarf malzemeleri ve oksijen konsantratörü ürün grubunda rutin dönemde 50 milyon dolar civarında bir ihracat pazarı söz konusu. Mart sonunda Aselsan, Arçelik, Baykar ve Biosys gibi firmalar yerli solunum cihazı üretimini artırmak için işbirliğine başlamıştı.

 

Aselsan Solunum Cihazı Üretimi için Hat Kuruyor

08.04.2020 – Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, yerli solunum cihazı için ASELSAN’da bir üretim hattı kurulmasına başlandığını açıkladı. Görgün, yayımladığı video mesajında, yerli start-up BİOSYS’nin yerli solunum cihazı geliştirme projesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın davetiyle katıldıklarını, projede BAYKAR makinenin de bulunduğunu vurguladı.