Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Star Rafineri...

Star Rafineri’de Son Durum

PAYLAŞ

Star Rafineri ve Petkim

Star Rafineri ve Petkim’in sahibi SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.(Socar Turkey – STEAŞ)dir. İki şirketin birbiri ile ilgisi bununla da kalmamaktadır.

  • Rafineride üretilecek yıllık 10 milyon ton rafinaj ürününün yaklaşık 2 milyon tonu bizzat Petkim tarafından tüketilecek. Yani daha üretime geçmeden ürünümüzün alıcısının hazır olduğunu biliyoruz. Bu durum Petkim’in bilançosuna da olumlu yansıyacak; taşıma, stoklama ve kalite maliyetlerinden çok önemli miktarda tasarruf sağlanacak.
  • Rafineri Petkim Yarımadası’nda yaklaşık 2.300 dönüm alanda kurulacaktır.

Ayrıca Star Rafineri tam kapasite ile üretime geçtiği zaman yılda 4 milyon 900 bin ton Ultra Düşük Kükürtlü Motorin, 1 milyon 300 bin ton Nafta, 457 bin ton Karışık Ksilen, 1 milyon 630 bin ton Jet Yakıtı, 260 bin ton LPG, 525 bin ton Reformat, 692 bin ton Petrokok ve 159 bin ton Kükürt üretecek.

EPDK Heyeti Yüzde 95’i Tamamlanan Star Rafineri’yi Ziyaret Etti

03.10.2017

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nin en büyük petrol operasyonlarından olan STAR Rafineri’yi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK kurul üyeleri ve bürokratları ziyaret etti. Heyet, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov ve STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter ev sahipliğinde saha ziyaretinde de bulundu

SOCAR Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan ve İzmir’in Aliağa ilçesinde 6 milyar dolarlık yatırımla inşa edilen STAR Rafineri’yi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK kurul üyeleri ve bürokratları ziyaret etti. SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’un SOCAR’ın Türkiye’deki projelerini anlattığı toplantıda, STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter de yüzde 95’i tamamlanan rafineri hakkında bilgi verdi.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, inşaatı bu yılın sonunda tamamlanacak rafineride, 14 ülkeden 3 bini mühendis olmak üzere 19.500 kişinin çalıştığını belirterek, inşaatın tamamlanmasının ardından, 2018 yılının üçüncü çeyreğine kadar mekanik testlerin devam edeceğini belirtti. İlter, “Türkiye’nin en büyük yerlileşme projelerinden biri olan STAR Rafineri’nin faaliyete geçmesinin ardından petrol ürünleri ithalatında her yıl 1.5 milyar dolar civarında tasarruf sağlanacak.

STAR Rafineri, aynı zamanda dünyanın en çevreci, en verimli ve en ileri teknolojisine sahip rafinerilerinden biri olma özelliğini taşıyacak” dedi. STAR Rafineri’nin Türkiye’de, özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olduğuna dikkat çeken İlter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olan STAR Rafineri, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip. 1.6 milyon metreküplük depolama kapasitesi bulunan STAR Rafineri’de, yıllık 1.6 milyon tonluk nafta üretiminin yanı sıra 5 milyon ton düşük kükürtlü motorin, 1.6 milyon tonluk jet yakıtı, 300 bin ton LPG, 1 milyon ton petrokimya hammaddesi üretilecek.”

Başkan Mustafa Yılmaz önderliğinde bilgilendirme toplantısına katılan EPDK heyeti, daha sonra 2018’in üçüncü çeyreğinde faaliyete geçecek olan STAR Rafineri sahasını ziyaret etti.

 

17.08.2017 Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün Star Rafineri Ziyareti

Sanayi Bakanı Faruk Özlü İzmir ziyaretinde şehrin ve bölgenin önemli sanayi kurumlarını ziyaret etti. Bakan Özlü ve beraberindeki TBMM Sanayi Komisyonu Star Rafineresini ve İzmir Demir Çelik Tesislerini gezerek, incelemelerde bulundu.

Bakan Özlü STAR rafinerisinde yaptığı incelemeler sonrasında şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizde önemli yatırımları bulunan Azerbaycanlı Socar gruba ait Star rafinerisinde TBMM Sanayi Komisyonu ile birlikte incelemelerde bulunduk. 6milyar $’lık yatırım olan ve 2018 sonunda faaliyete geçecek Star Rafinerisi yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak. Star rafinerisi ile petrol ürünleri ithalatında yıllık 1.5 milyar $’lık tasarruf sağlanacak, Jet yakıtında da dışa bağımlılık sona erecek.”

Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini alan STAR Rafineri, Petkim Yarımadası’nda yaklaşık 2.400 dönümlük alana kuruluyor. Ural, ‘Azeri Light’ ve Kerkük gibi çeşitli ham petrol türlerini işleyebilecek olan STAR Rafineri toplamda, 63 tank ile yaklaşık 1 Milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesine sahip olacak.

Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi olan STAR Rafineri’nin toplam maliyeti 5.6 Milyar Dolar’a ulaşacak. Bu tutarın 3.29 Milyar Dolar’ı proje finansmanı kredisiyle, 2.4 Milyarı ise öz kaynaklardan sağlanacak.

Rafineri, yılda 1.6 Milyon tonluk nafta, cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve petro kimyasalların ham maddesi olan LPG gibi petrol ürünleri üretimini gerçekleştirecek. Çevre dostu, ileri teknolojilerle kurulan STAR Rafineri, Türkiye’de 1984 yılından sonra üretime geçecek ilk rafineri olacak. Tesis 2018’de devreye alınacak.

 

 

 

PAYLAŞ