Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Dünyanın İlk ...

Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Güç Ünitesi Şebekeye Elektrik Vermeye Başladı

20.12.2019 – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından yapılan, türünün ilk örneği olan yüzen nükleer güç ünitesi “Akademik Lomonosov” şebekeye bağlanarak elektrik vermeye başladı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, söz konusu projenin dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, nükleer enerji uzmanları ve çevrecileri tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Akademik Lomonosov şebekeye bağlandıktan sonra, SMR (küçük modüler reaktör) sınıfı teknolojiye dayalı elektrik üreten dünyanın ilk nükleer santrali oldu. Bu, hem Rus hem de küresel nükleer enerji endüstrisi için olağanüstü bir dönüm noktası. Ayrıca Pevek şehrini bölgenin enerji başkenti yapmak için de atılmış önemli bir adım.” diye konuştu.

Londra merkezli sivil toplum kuruluşu “İnsanlık İçin Enerji” Başkanı Kirsty Gogan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada küçük modüler reaktörlerin önemine değinerek şunları söyledi:

“Yüzen santralleri barındıran bu yöntem, hem yenilenebilir enerjilerin kullanımının desteklenmesinin hem de fosil yakıtlara olan ağır bağımlılığın sürdürülebilmesinin çok güç olduğu iklimlere sahip ulaşılması zor uzak bölgelerde tek çözüm olarak öne çıkıyor. Akademik Lomonosov, Kuzey Kutbu ve ötesinin dekarbonizasyonu için potansiyelini göstermesi yolundaki ilk adım.”

Karadaki gerekli tesisatın kurulmasından sonra, yüzen nükleer santralin yüksek gerilim şebekesine bağlanarak elektrik vermeye başlaması için jeneratörlerinin kıyı şeridindeki elektrik ağının parametreleriyle senkronize edilmesi sağlandı.

Rosatom tarafından yapılan açıklamada, Pevek sakinlerinin bu sembolik günü şehrin Noel ağacındaki peri ışıklarını yakarak kutladıkları bildirildi.

Açıklamada ayrıca ısı temini şebekelerinin kurulması için de büyük miktarda çalışma yapıldığı ve yüzen nükleer santralin Pevek’in ısı ağına bağlanmasının 2020’de tamamlanacağı ifade edildi.

Yüzen nükleer santral ticari faaliyetlerine başladığında Rusya’nın 11. nükleer santrali olacak. Aynı zamanda Rusya’nın tarihinde ilk defa iki nükleer enerji santrali (Akademik Lomonosov ve Bilibino) aynı bölgede faaliyet göstermiş olacak.

Rosatom açıklamasında son olarak, Akademik Lomonosov, Rus yapımı küçük modüler reaktörlere dayanan gelecekteki yüzen nükleer enerji santralleri filosu projesi için “çalışan ilk örnek” olduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu güç ünitelerinin gelecekte hem Rusya’nın ulaşması zor kuzey ve doğu bölgelerine konuşlandırılacağı hem de ihracat için değerlendirileceği belirtildi.

Editörün Notu: Rusya’nın Pevek’e yüzen nükleer santral göndermesi neden önemli? Aşağıdaki haritada Pevek’in yerini gösteren kırmızı yer imgesini bulabilirsiniz. Pevek, Kutup dairesinin Bering Boğazı geçişine yakın konumda bulunmakta. Kuzey Kutbu küresel ısınma ile erirken dünyada yeni bir ticaret rotası açılıyor. Ayrıca kutbun altında çok zengin doğalgaz yatakları olduğu da bilinmekte.

 

Rosatom Dünyanın İlk Yüzen Nükleer Güç Santralini Yaptı

09.12.2018 – Türkiye’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden Rosatom, dünyanın ‘ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali’ Akademik Lomonosov’un birinci reaktörünü hizmete aldı. Rosatom’un grup şirketlerinden biri olan Atomflot Şirketi’nin Murmansk kentindeki sahasında demirleyen santralde teknik hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk reaktör yüzde 10 kapasiteyle çalıştırıldı. Kapsamlı testlerin ve hazırlık süreçlerinin tümünün önümüzdeki yıl Mart ayına kadar tamamlanarak, Akademik Lomonosov’un devreye alınması bekleniyor. Yüzer nükleer santraller, ulaşılması en uzak bölgelere enerji ulaştırabilmesi, 3 ila 5 yıl boyunca yakıt ikmaline gerek kalmadan kesintisiz çalışarak elektrik üretim maliyetini düşürmesi gibi özellikleriyle nükleer enerji sektöründe dikkat çekiyor.

“Sadece Kutuplara Değil, Dünya Geneline Taşınabilir Enerji Fırsatı Sunuyoruz”

Yüzer nükleer santrallerin Rusya’nın dünya nükleer teknoloji pazarındaki lider konumunu güçlendireceğini kaydeden Rosatom CEO’su Alexey Likhachev “Santralin (Floating Power Unit- FPU) tüm testlerini programa uygun olarak başarılı bir şekilde yürütüyoruz. Önümüzdeki sonbaharda Akademik Lomonosov’u planlandığı gibi Pevek kentine çekeceğiz. Yüzen nükleer enerji santralleri, özellikle uzak yerlere enerji ulaştırmak için ideal bir çözüm. Bu projeyi sadece Rus Arktik bölgeleri için değil, aynı zamanda dünya genelinde pek çok ülke için faydalı olacak yeni bir ürün olarak görüyoruz. Küçük nükleer güç reaktörleri alanında referans gösterilen teknolojilere sahibiz. Yüzer nükleer santrallere yönelik artan talebin Rusya’nın dünya nükleer teknoloji pazarındaki lider konumunu güçlendireceğine inanıyorum” diye konuştu.

YÜZER SANTRALDE HAZIRLIKLAR MART’TA TAMAMLANACAK

Murmansk’te demirlenen Akademik Lomonosov’da şebekeye bağlantıdan önce tamamlanması gereken bir dizi işlevsellik ve güvenlik testleri yapılacak. İlk aşamada reaktör yüzde 1 ila 10, son aşamada ise yüzde 110 kapasitede çalıştırılacak. Her aşamada, yüzer santralin güvenliğini sağlamak için çeşitli çalışma modlarında testler yapılacak. Kapsamlı testlerin ve hazırlık prosedürlerinin 2019 yılının Mart ayına kadar tamamlanması bekleniyor. 2019’un üçüncü çeyreğinde Pevek (Rusya’nın en kuzeydeki şehri) limanına çekilecek. Yüzer nükleer santral ile Bilibino Nükleer Güç Santrali ve Chaunskaya Santrali’nin güç kapasitelerinin artırılması planlanıyor.

EN ÇOK İLGİ ORTADOĞU, KUZEY AFRİKA VE GÜNEYDOĞU ASYA’DAN

Rosatom’un grup şirketlerinden Rosenergoatom için üretilen, taşınabilir modüler güç ünitesinin pilot projesi olan dünyanın ilk yüzer nükleer santrali Akademik Lomonosov’un çalıştırılması ikinci nesil yüzer santral çalışmalarında bir kilometretaşı olarak görülüyor. Rosatom bir dizi halinde üretip ihraç ederek,dünya genelinde en çok gelecek vaat eden pazarlar arasında yer alan küçük modüler nükleer reaktör piyasasına ürün tedariğini hedefliyor. Yüzer nükleer enerji santrallerine en çok ilgilinin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Doğu Asya’dan olduğu belirtiliyor.

SABİT MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR

Yüzer nükleer güç santralleri ulaşım altyapısı, tasarım ve yakıt dağıtım maliyeti ne olursa olsun, Rusya Federasyonu’nun ulaşılması zor bölgelerine elektrik tedarik etmeyi mümkün kılmak için tasarlandı. Fosil yakıt bazlı elektrik üretme maliyetinin yüzde 40’ı, kömür, petrol, gaz fiyatları ve bunların teslimat fiyatlarına bağlıyken bu rakam özellikle uzak bölgeler için daha da yükseliyor. Yüzer nükleer güç santralleri ise küçük boyutları, hafiflikleri ve sabit maliyet avantajıyla bu zorlukları ortadan kaldırıyor. Yüzer reaktörler, 3 ila 5 yıl boyunca, yakıt ikmaline gerek kalmadan kesintisiz çalışmalarıyla elektrik üretim maliyetini önemli ölçüde azaltıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here