Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Aksigorta ve ...

Aksigorta ve Tofaş’tan İş Birliği

09.02.2021 – Yeni nesil sigortacılık anlayışıyla ürün ve hizmetlerini geliştiren Aksigorta, portföyünü genişletmeye devam ediyor. Tofaş ve çatısı altındaki markalar ile iş birliği gerçekleştiren Aksigorta; FIAT, Alfa Romeo ve Jeep markalarına özel Marka Kasko sunacak.

Sürekli gelişen ürün ve hizmetleriyle müşteri odaklı yaklaşımlarını sürdüren Sabancı Holding iştiraki Aksigorta, Tofaş ve çatısı altındaki markalar ile iş birliği gerçekleştirdi. Hayata geçen iş birliği ile Aksigorta, FIAT, Alfa Romeo ve Jeep markalarına özel marka kasko sunmaya başladı.

Müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak portföylerini geliştirmeye devam ettiklerini belirten Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, “Mevcut kasko içeriğimizi, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak geliştirmeye devam ediyoruz. Bu anlamda Türkiye otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Tofaş ile bir iş birliği hayata geçirdik. Türkiye’de Tofaş tarafından temsil edilen FIAT, Alfa Romeo ve Jeep markalarına özel olarak Marka kasko ürünü geliştirdik. Aksigorta olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle onların yanında olmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

Tofaş Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü Hüseyin Şahin ise “Tofaş olarak en önemli önceliklerimizden biri müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik en iyi deneyimi sunmak. Aksigorta ile ilk iş birliğimizi sürücü ve aracı birbirine bağlayan teknolojimiz Fiat Yol Arkadaşım Connect özelinde gerçekleştirmiş, bağlantılı araç teknolojisiyle kasko poliçelerinde “akıllı fiyatlandırma” dönemini başlatmıştık. Aksigorta ile iş birliğimizi büyütüyor ve temsil ettiğimiz markalarımız ile müşterilerimize; yetkili servis ve orijinal parça ile onarım güvencesi sağlayan Marka Kaskoyu devreye alıyoruz. Bu iş birliği ile; Fiat, Alfa Romeo ve Jeep müşterilerimiz, olası risklere karşı geniş sigorta teminatları ile güvende olabilecek, Tofaş ve Aksigorta’nın sağladığı ayrıcalıklı hizmetlerden faydalanabilecekler” diye konuştu.

Robotlar Çalıştı, Aksigorta 7 Ayda 42 Milyon TL Kazandı

Aksigorta, dijitalleşme programı kapsamında Robot Dönüşüm Projesi sayesinde 7 aylık sürede 42 Milyon TL gelir elde etti.  

Aksigorta, sektörde ve Türkiye’de bir ilke imza atarak Robot Dönüşüm Projesi kapsamında 4 farklı süreçte devreye aldığı sanal çalışanlar sayesinde 7 aylık sürede 42 milyon TL gelir elde etti.

Mevcut çalışanların iş kapsamından rutin operasyonları çıkararak onları daha katma değerli işlere yönlendirmek amacıyla uygulanmaya başlayan Robot Dönüşüm Projesi çerçevesinde 4 farklı süreçte kullanılan sanal çalışanlar Aksigorta’ya, trafik filo poliçe üretiminden 14 milyon TL, rücu dosya tahsilatından 28 milyon TL olmak üzere toplamda 42 milyon TL’lik gelir sağladı. Bu proje ile Haziran 2017 sonuna kadar sanal çalışanlar tarafından yaklaşık 13 bin hasar rücu dosyası, 3 bin adet filo hasar dosyası açıldı, filo trafik ve kasko süreçlerinde yaklaşık 63 bin poliçe ve zeyil üretildi.

RUTİN İŞLER ROBOTLARA, KATMA DEĞERLİ İŞLER ÇALIŞANLARA

Robot süreç otomasyonu (RPA), tekrarlanan, kural tabanlı ve manuel olan insan faaliyetlerini kısmen veya tamamen otomatik hale getirilmesini sağlıyor. Dokümanları hızlıca analiz ediyor, çizelgeleri, e-postaları okuyor, web servis oluşturuyor ve gerekli aksiyonları alabiliyor. Her bir robotun bir iş yapabilme özelliğine sahip olduğu projede sanal çalışanlar, teknolojiden bağımsız birçok uygulamaya da entegre edilebilirken, uygulama aşamasını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Robot süreç otomasyonu halen Filo müşterisine ait araçların Trafik poliçesi ve zeyil işlemlerinin yapılması, Filo kasko hasar dosyalarının açılması, Rücu dosyalarının açılması ve ödemelerin rücu edilmesi, Filo müşterisine ait araçların kasko poliçe ve zeyil işlemlerinin yapılması ihtiyaçları için hizmet veriyor. Tekrarlayan işleri tamamlamak için daha az kaynak gereksinimi duyan sanal çalışanların ilerleyen süreçte, hasar ve üretimde daha da yaygınlaştırılması, finans ve tahsilat bölümlerinde de aktif hale getirilmesi planlanıyor.

Sanal çalışanlar, normal çalışanlara oranla 6 kat daha fazla ve yüzde 50 daha hızlı çalışabiliyor. Normal çalışanlar günde 6 saat olmak üzere yılda 240 gün (1440 saat) verimli çalışabilirken, sanal çalışanlar yılda 365 gün ve toplamda 8.650 saat çalışabiliyor.

Sektörde ve Türkiye’de ilk kez uygulanan Robot Dönüşüm Projesini ile ilgili Aksigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijitalleşmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, şunları söyledi:

“Bu proje ile son teknolojiyi kullanarak hem müşterilerimize verdiğimiz hizmeti mesai saatleri ile sınırlamıyor 7/24 hale getiriyor, hem de çalışanlarımızın üzerindeki operasyonel yükü alarak onların birikimlerini, uzmanlıklarını daha çok yansıtabilecekleri pozitif müşteri deneyimi yaratacak işlere yönlendiriyoruz”.

Aksigorta AKGRT Hisse Analiz ve Yorumları