Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri O İlaç Şirket...

O İlaç Şirketine Rekabet Kurulu’ndan Soruşturma

Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin şikayetçiye mal vermeyi keserek hakim durumunu kötüye kullandığı ve birlikte çalıştığı ecza depolarının diğer ecza depolarına satış yapmasını engelleyici uygulamalarda bulunarak ilaç sektörünün toptan satış seviyesindeki rekabeti engellediği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandığı ve Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.06.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak;  Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş, ve  Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 18-20/349-M sayı ile karar verildiği Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayımlandı.

Konu ile ilgili olarak Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklama şu şekilde yer aldı:

Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ve Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açıldı. (19.7.2018)

Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.’nin şikayetçiye mal vermeyi keserek hakim durumunu kötüye kullandığı ve birlikte çalıştığı ecza depolarının diğer ecza depolarına satış yapmasını engelleyici uygulamalarda bulunarak ilaç sektörünün toptan satış seviyesindeki rekabeti engellediği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.06.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak;

– Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
– Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 18-20/349-M sayı ile karar verdi.

* Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.