Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Çöp Yakıtlı E...

Çöp Yakıtlı Enerji Santrali Ziyaret Eden Varank: “Yerli Enerji Teknolojisi Ülkemiz İçin Çok Kıymetli”

T.C. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, MİMSAN’IN MALATYA’DAKİ FABRİKASINI ZİYARET ETTİ

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

“Yerli enerji teknolojisi firmaları ülkemiz için çok kıymetli” 

20.11.2019 – Atıktan enerjide yerli teknolojilerin öncüsü Mimsan Grup’un fabrikasını inceleyen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mimsan’ın enerji sektöründe yerli teknolojinin gelişimindeki rolünü önemsiyoruz” dedi. Bakan Varank, kamu alımlarında yerli teknoloji tercihinin güçlenerek süreceğini de belirtti.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncüsü Mimsan’ın Malatya’daki fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Mimsan’ın Trabzon, Samsun, Afyon gibi şehirlerde kurulmakta olan atıktan enerji / biyokütle santralleri için geliştirdiği teknolojilerin üretim süreçlerini inceleyen Mustafa Varank, “Mimsan’ın enerji sektöründeki yerli teknolojinin gelişimindeki rolünü önemsiyoruz. Özellikle enerji teknolojilerinde ülkemizin Mimsan öncülüğünde geldiği seviyeden etkilendim” dedi.

Mimsan, Malatya Çöp Yakıtlı Enerji Santrali
Mimsan, Malatya Çöp Yakıtlı Enerji Santrali

Trabzon’un çöplerinin yakılacağı santral için geliştirilen teknolojiyle özellikle yakından ilgilenen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kendisinin de Trabzonlu olduğunu hatırlatarak şehrinin atıktan enerji alanında Türkiye’ye öncülük yapmasından memnun olduğunu vurguladı.

ANAHTAR TESLİM SANTRAL KURAN İLK YERLİ FİRMA

Bakan Mustafa Varank Mimsan’dan yerli enerji teknolojilerini daha da geliştirmelerini beklediklerini belirterek, firmanın ihtiyaçlarını sordu. Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, Bakan Varank’a, Türkiye’nin anahtar teslimi enerji santrali kurabilen lider  firması olduklarını ve bu alandaki öncü rollerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti. Enver İlhan, Türkiye’nin gündemindeki 3 önemli konu olan yüksek teknoloji hamlesi, enerjide yerlileşme ve sıfır atık projelerinin ülkemizin geleceği açısından büyük stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Mimsan Grup 3 hamlenin de merkezindedir.

  • Ar-Ge tasarım merkezimiz ile; yüksek teknoloji hamlesinin konusuna giriyoruz.
  • Enerji teknolojilerinde yaptığımız çalışmalar ile enerjide bağımsızlık hamlesini destekliyoruz.
  • Geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileriyle de sıfır atık hamlesine katkı veriyoruz” diye konuştu.

Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı İlhan, Bakan Varank’a yaptığı sunumda kamu alımlarında yerli firmaların desteklenmesinin büyük önem taşıdığını da belirtti.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da kamu alımlarında yerli teknolojilerin tercih edilmesi konusunda çok önemli adımlar atıldığının altını çizerek bu konuya özel bir önem vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Öte yandan Mimsan Grup yönetim kurulu başkanı Enver İlhan, Hükümet tarafından başlatılan yüksek teknoloji hamlesinde orta- yüksek teknoloji ürünleri listesinde bazı muğlaklıklar bulunduğunu belirterek, termik santral ekipmanları, kazan ve basınçlı kapların son açıklanan programa girip girmediğinin netleşmesini talep etti ve enerji teknolojilerinin gelişmesinde kamu desteğinin önemini ifade etti. Bakan Varank, yardımcılarına konunun incelenmesi ve sonuçlanması için Mimsan Grup ile iletişim içinde olunması talimatını verdi.

MİMSAN HAKKINDA

1983 yılında küçük bir mühendislik ofisi olarak kurulan Mimsan 1986 yılında ilk yerli kazanın imalatını gerçekleştirdi. 2001 yılında endüstriyel kazan imalatına başlayan şirket 2005 yılında akışkan yataklı kazanların da imalatını gerçekleştirmeye başladı. 2008 yılında anahtar teslim biyokütle kojenerasyon santrali kurulumuna başlayan Mimsan Grup 2009’da CFB termik santrali, 2018’de ise ilk çöpten enerji santrali kurulumunu gerçekleştirdi. Şu ana kadar; yurt içinde ve yurt dışında anahtar teslimi olarak, onlarca,  Endüstriyel kazan daireleri, Atıktan enerji santralleri, Katı yakıtlı termik santraller kurmuş, ve kurmaya devam etmektedir.

53’ü mühendis olmak üzere 400 çalışanı bulunan Mimsan, ısı ve enerji sektörünün öncü firmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here