Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Migros’un Ulu...

Migros’un Ulusal Uzun Vadeli Kredi Notu En Yükseğe Taşındı

28.07.2021 – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros’un ‘AA(tur)’ olan ulusal uzun vadeli kredi notunu en yüksek not olan ‘AAA(tur)’a yükseltti. Migros 2021 yılının ilk 6 ayında online yatırımlarının yanı sıra, 140 yeni mağaza açtı ve coğrafi yaygınlığını artırarak yatırımlarını sürdürdü. Fitch Ratings, raporunda Migros’un borçluluğunun azaltılması ve FX riskinin kapatılmasının neticesinde şirketin finansal risk profilinin önemli ölçüde iyileşmesinin not artışında etkin olduğunu ifade etti. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.’nin ‘AA(tur)’ olan ulusal uzun vadeli kredi notunu en yüksek not olan ‘AAA(tur)’a yükseltti. Not görünümü “durağan” olarak belirlendi. Migros 2021 yılının ilk 6 ayında online yatırımlarının yanı sıra, 140 yeni mağaza açtı ve coğrafi yaygınlığını artırarak yatırımlarını sürdürdü. Ayrıca, tüm operasyonlarında ayrıştırıcı biçimde dijital dönüşümü gerçekleştirerek verimliliğe önemli bir kaynak yarattı.

Migros’un kendine özgü değer yaratma becerisi destekleyici faktör oldu

Fitch Ratings, raporunda Migros’un borçluluğunun azaltılması ve FX riskinin kapatılmasının neticesinde şirketin finansal risk profilinin önemli ölçüde iyileşmesinin not artışında etkili olduğunu ifade etti. Ayrıca, tüketici harcamalarının dalgalandığı zamanlarda gelir ile marjların korunması ve sürdürülebilir pozitif serbest nakit akımı yaratılması da kredi notunu destekleyen unsurlar olarak açıklandı. Rapora göre Migros’un kredi notu, gıda perakende sektöründeki pozisyonu ve rekabetçi baskılara karşı direnç sağlayan, dijital dönüşümü gerçekleştirerek kendine özgü değer yaratma gücünü yansıtıyor.

Raporda, Migros’un kapatılan kur riski, borçluluğu azaltma konusunda gösterdiği güçlü irade ve bunu açıkça ortaya koyması, gerçekleştirilen varlık satışlarının borçluluğun azaltılmasında kullanılması, Migros’u sektörde farklılaştıran, kendine özgü değer yaratma becerisi, güçlü online operasyonları, markalı ürün tedarikçileri ile olan kuvvetli ilişkileri, geniş ve rekabetçi fiyatlı ürün çeşidi ve serbest nakit akımı yaratmadaki kabiliyeti kredi notuna ilişkin destekleyici faktörler olarak sayıldı.

Migros’un online satış kanallarındaki güçlü konumu rekabet avantajı sağlıyor

Raporda Migros’un borçluluğunu azaltarak sağlıklı bir bilanço yapısına ulaştığı belirtildi. Ayrıca hem fiziki mağazaları ve hem de online kanallardaki varlığı ile pazar payı kazanmaya devam ettiği vurgulandı. Migros’un online satış kanalındaki güçlü konumunun ve bu kanalda pandemi döneminde iyice artan müşteri talebinin şirkete güçlü rekabet avantajı sağladığı ifade edildi. Fitch Ratings, ayrıca, Migros’un fiziki büyümenin yanı sıra daha az sermaye gereksinimi olan ve karlı online satış kanalına yatırım yapma konusunda gösterdiği yaklaşımın nakit yaratımını korumada ve riskleri azaltmada önemli olduğunu ekledi.

Fiziki büyümenin yanı sıra online satış kanallarındaki yatırım dikkat çekti

Fitch Ratings raporunda Migros’un online satış kanalındaki lider konumunun ve bu kanalda artan yoğun müşteri talebinin güçlü rekabet avantajı sağladığı yer aldı. Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren Migros’un geniş coğrafyada yayılım göstermesi ve çoklu kanal yönetimindeki başarısı ile sektörde ayrıştığı belirtildi.

Yaratılan nakit akışı dikkat çekiyor

Fitch Ratings raporunda Migros’un operasyonlarından yaratılan nakit akışına dikkat çekilirken, şirketin borçluluğunun ve FX riskinin azaltılması neticesinde finansal risk profilinin önemli ölçüde iyileşmesinin not artışında etkili olduğunu ifade edildi. Rapora göre Migros’un kredi notu, gıda perakende sektöründeki pozisyonu ve rekabetçi baskılara karşı direnç sağlayan kendine özgü değer yaratma gücünü yansıtıyor. Sürdürülebilir pozitif serbest nakit akımı yaratılması da kredi notunu destekleyen unsurlardan biri olarak açıklandı.

Migros ve Carrefoursa 34 Mağaza İçin Anlaşma İmzaladı

07.01.2021 – CarrefourSA ve Migros çeşitli illerdeki 34 CarrefourSA mağazasının, alınan stratejik karar doğrultusunda Migros’a dönüştürülmesi yönünde anlaşmış bulunmaktadır.

Bu karar, her iki şirketin kendi stratejik optimizasyon hedefleri doğrultusunda alınmıştır. Bu kapsamda CarrefourSA’nın işletmekte olduğu 34 mağazanın, kiracılık haklarının ve kira sözleşmelerinin devri hususunda taraflar arasında 7 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalanmış olup, bu sözleşmeye istinaden Rekabet Kurulu’na İzin Başvurusu yapılacaktır. Sözleşme kapsamında gerekli hukuki ve idari izinlerin alınması için Rekabet Kurulu’na izin başvurusu yapılması dahil resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemleri Rekabet Kurulu onayı sonrasında gerçekleştirilerek geçerlilik kazanacaktır.

CarrefourSA’nın temel önceliği müşterilerine en doğru şekilde hizmet ve ürün sağlayabilmektir ve bu hedef doğrultusunda şekillenen yatırım ve büyüme stratejisi verimlilik odağıyla devam edecektir. Migros müşterilerine en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak için sürdürülebilir büyüme stratejisi çerçevesinde, verimlilikten elde ettiği kaynaklarla, yatırımlarına devam etmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

KAP açıklaması Migros

“Şirketimizin stratejik hedefleri doğrultusunda; Şirketimiz ile CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ A.Ş. (“CarrefourSA”) arasında, CarrefourSA tarafından işletilmekte olan 34 adet mağazanın, kiracılık hakkının ve kira sözleşmelerinin devri hususunda 7 Ocak 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında gerekli hukuki ve idari izinlerin alınması için Rekabet Kurulu’na izin başvurusu yapılması dahil resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemleri Rekabet Kurulu onayı sonrasında gerçekleştirilerek geçerlilik arz edecektir. Mağaza adedi, mağaza lokasyonları ve devir bedeli uyarlamaya tabi olup, Rekabet Kurulu onayının ardından kesinleşecek ve gerekli açıklama yapılacaktır.

Şirketimizin meşru çıkarlarının zarar görmemesi ve yatırımcıların yanıltılmasına yol açmaması amacıyla bu konuya ilişkin yapılacak görüşmelerin kamuya açıklanmasının ertelenmesine ilişkin daha önce karar alınmıştır.

 

Migros, 2020 Yılında Mağaza Açılış Hedefinin Üzerine Çıktı

05.01.2021 – Migros Aralık 2020’de gerçekleştirdiği mağaza açılışlarına dair açıklamada bulundu. Şirket son bir ay içinde 10 adet Migros, 6 adet Migros Jet, 3 adet Macrocenter ve 1 adet Toptan formatında olmak üzere 20 satış mağaza açtı. Migros, bu şekilde 2020 yılı içinde 160 adetten fazla mağaza açma hedefini aşarak 183 yeni şubeyi hismete almış oldu. (2019 yılsonu toplam net satış alanı: 1 milyon 536 bin metrekare)

31 Aralık 2020 itibarıyla Migros Ticaret A.Ş. yurt içinde, 735 M, 406 MM, 142 MMM, 865 Migros Jet, 55 hipermarket, 64 Macrocenter ve 22 Toptan olmak üzere toplam 2.289 mağazaya ulaşmıştır. Yurt dışında ise Kazakistan’da 2 Ramstore ve Kuzey Makedonya’da 28 Ramstore mağazası bulunmakta olup, 31 Aralık 2020 itibarıyla yurt dışı dahil toplam 2.319 mağazaya ulaşılmıştır (2019 sonu: yurt içi 2.153, toplam 2.198 mağaza). 01 Ocak 2021 itibarıyla, 24 Eylül 2020 tarihli KAP açıklamasında belirtildiği üzere, Kazakistan operasyonları Ramstore All In-Samal Alışveriş Merkezi ile faaliyetlerini sürdürecektir.

Migros Kasım 2020 Mağaza Açılışları

02.12.2020 – Migros Kasım ayı mağaza açılışlarına dair bildirimde bulundu. Şirket, 2si İstanbul’da olmak üzere, Amasya, Antalya, Bursa, Isparta, Balıkesir, Erzincan’da Migros ve Migros Jet formatında şubeler açtığını duyurdu. Açılan şubelerin 6 adeti Migros ve 2 adeti Migros Jet formatında olup toplam 8 adettir.

Migros’un 30 Kasım 2020 itibariyle mağaza sayısı, yurtiçinde 2.272 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 30 olmak üzere toplam 2.302’dir. Bu sayı şirketin Ekim ayı KAP açıklamalarında yurtiçinde 2.267 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 36 olmak üzere toplam 2.303 olarak duyurulmuştu. Buna göre Migros’un Kasım ayında toplam 8 mağaza açarken yurtdışında 6 yurtiçinde ise 1 adet mağaza kapattığı anlaşılıyor.

Migros Ekim 2020 Mağaza Açılışları

04.11.2020 – Migros Ekim ayı mağaza açılışlarına dair bildirimde bulundu. Şirketin 7 adet Migros ve 4 adet Migros Jet formatında toplam 11 satış mağazası Ekim ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 31 Ekim 2020 itibariyle Şirketimizin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.267 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 36 olmak üzere toplam 2.303’tür.

 

Migros, 2020’nin İlk Ayında 12 Yeni Mağaza Açtı

04.02.2020 – Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden olan Migros’un kamuya açıkladığı bilgiye göre, Şirket 2020 ocak ayında 12 yeni mağaza açtı. Bu mağazaların 3 tanesi Migros, 8 adeti Migros Jet ve 1’i de Macrocenter formatında oldu.

Migros’un 31 Ocak 2020 itibariyle yurtiçinde 2.155 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 45 olmak üzere toplam 2.200 mağazası bulunuyor.

 

Migros Aralık Ayında 22 Mağaza Açtığını Duyurdu

06.01.2020 – Migros’un KAP açıklamasına göre 2019 sonu toplam mağaza sayısı 2,198 ve satış alanı 1 milyon 535 bin metrekare olarak gerçekleşmiştir. Rakamlar sırasıyla yıllık bazda %4.5 ve %2.5 artışa tekabül etmektedir.

Aralık ayında 16 adet Migros, 5 adet Migros Jet ve 1 adet Ramstore formatında toplam 22 satış mağazasını hizmete sunduğunu duyurmuştur. 31 Aralık 2019 itibariyle Şirketin mağaza sayısı; yurt içinde 667 M, 389 MM, 138 MMM, 824 Migros Jet, 56 hipermarket, 58 Macrocenter, 21 Toptan ile yurt dışında iştirakleri vasıtasıyla Kazakistan’da 16 Ramstore ve Makedonya’da 29 Ramstore olmak üzere toplam 2.198 mağazaya ulaşmıştır (2018 sonu: yurtiçi 2.059, toplam 2.103 mağaza). Şirketin toplam net satış alanı ise 1mn 535bin m2 ’ye ulaşmıştır (2018 yılsonu: 1mn 497bin m2 )

Migros Kasımda 10 Şube Hizmete Açtı

03.12.2019 – Migros Kasım ayı mağaza açılışlarını ve toplam şubelerine ilişkin verileri açıkladı. Açıklamalara göre Şirket tarafından Kasım ayı içerisinde 4 adet Migros, 3 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 10 satış mağazası hizmete açılmıştır.

30 Kasım 2019 itibariyle Migros’un mağaza sayısı, yurtiçinde 2.133 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 44 olmak üzere toplam 2.177’dir.

Migros Türkiye’deki en büyük perakende zincirlerinden biridir. Şirket global olarak da büyükler arasındadır. Deloitte’un her sene merakla beklenen Perakendenin Küresel Güçleri 2019 raporuna göre Dünyanın gelir açısından en büyük 250 perakendecisinin elde ettiği toplam gelir 4,53 trilyon ABD doları. Evet bu rakam birçok ülkenin birlikte toplam GSYH’larından büyük. Rapora göre en büyük (toplam gelir anlamında) 250 perakende şirketi 2017 mali yılında %5,7 oranında bileşik büyümeyi temsil eden toplam 4,53 trilyon ABD doları gelir elde etti.

Söz konusu liste ve raporda Türkiye’den 3 perakende devi bulunuyor. Daha önceki senelerde de listede bulunan Migros, 2019’da sıralamada yükseldi… Migros Ticaret A.Ş. ise geçen yıl 3,6 milyar dolarlık geliriyle 247. sırada bulunurken, bu yıl 4,2 milyar dolar ile 225. sıraya yerleşti ve devler ligindeki yerini sağlama aldı. Migros, en hızlı büyüyen 50 şirket sıralamasında da 37’den 25’e yükseldi. Bu hızlı büyümenin en büyük nedeni ise Migros Ticaret A.Ş.’nin, Kipa’nın %96,25 hissesini alması oldu. Dilerseniz listenin tümünü ve raporu buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye’de Kaç  Migros Mağazası Var?

01.10.2019 – Migros Eylül ayı mağaza açılışlarını ve toplam şubelerine ilişkin verileri açıkladı. Açıklamalara göre Şirket tarafından Eylül ayı içerisinde 4 adet Migros, 1 adet Migros Jet ve 2 adet Macrocenter formatında toplam 7 satış mağazası hizmete açıldı.

30 Eylül 2019 itibariyle Migros’un mağaza sayısı, yurtiçinde 2.121 (Geçen ay 2.115) ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 44 (Geçen ay 45) olmak üzere toplam 2.165’tir. Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında Migros’un bir adet yurtdışı iştirak mağazasının kapandığı görülmektedir. Ayrıca Migros’un toplam net satış alanı 1 milyon 517 bin metrekareye ulaşmıştır.

Migros mağaza sayısını Ağustos ayında artırdı

04.09.2019 – Migros mağaza sayısını Ağustos ayında artırdı. Şirket’in KAP’a yaptığı açıklamaya göre 31 Ağustos 2019 itibariyle mağaza sayısı, yurtiçinde 2.115 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 45 olmak üzere toplam 2.160’dır.

Şirket’in, 5 adet Migros ve 6 adet Migros Jet formatında toplam 11 satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açılmıştır.

Migros Kimin?

Anadolu Grubu, dolaylı olarak Migros’un yüzde 40,25 hissesini satın almak üzere 2015 yılı Ekim ayında başlattığı işlemler, Rekabet Kurulu’nun 09.07.2015 tarihli kararı ile onaylanmış ve hisse devri başlamıştır.  İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.