Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Koza Altın ve...

Koza Altın ve Gübre Fabrikaları Arasındaki Dava Sonuçlandı

Koza Altın ile Gübretaş GUBRF arasında devam eden Söğüt madenine ilişkin davanın duruşması dün görüldü. Hatırlanacağı üzere, Ekim’de yapılan duruşmada karar çıkmamış olup duruşma 27 Aralık’a ertelenmişti.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Koza Altın ve Gübretaş arasındaki rödevans sözleşmesinden kaynaklanan davada sözleşmenin feshine, maden sahasından Koza Altın’ın tahliyesine ve maden işletme sahasının Gübretaş’a teslimine karar verildi. İşletme ruhsatlarının Gübretaş adına tescili istemli talebin de reddine karar verildi. Karar tebliğden itibaren 2 hafta içerisinde bölge adliye mahkemesi istisnaf yolu açık olmak üzere karara bağlandı.

Haber sonrası KOZAL hisseleri dün günü %2,6 oranında artıda kaparken, GUBRF hisseleri ise %2,6 oranında kayıpla kapamıştır.

Söğüt Madeni: Söğüt projesi Eskişehir ilinin yaklaşık olarak 100 km. kuzeybatısında bulunmaktadır. Proje sahasında arama-geliştirme çalışmaları yapılan 4 adet cevherleşme bölgesi vardır. Bunlar Akbaştepe, Korudanlık, Hayriye ve Yolocak sahalarıdır. Koza Altın tarafından 2013 yılı içinde Söğüt Akbaştepe cevher damarında deneme amaçlı açık ocak üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu üretim neticesinde yaklaşık 63 bin ton cevher çıkarılmış ve altın üretimi için Kaymaz Altın Madeni tesislerine taşınmıştır.

İş Yatırım’ın Yorumu:

Koza Altın ve Gübre Fabrikaları arasındaki İzmir’de bulunan Söğüt madeninin kullanım hakkı ile alakalı dava temyiz yolu açık olmak ile beraber Gübre Fabrikaları lehine sonuçlandı. Karara göre, Gübre Fabrikaları’nın 02.07.2007 tarihinde cirodan belirli bir pay karşılığı işletme hakkını Koza Altın’a tahsis ettiği Söğüt madeni Gübre Fabrikalarına iade edildi ve Koza Altın’ın maden sahasını boşaltmasına hükmedildi. Ancak, maden işletme ruhsatının (bölgede altın çıkarma izni) Gübre Fabrikaları adına tescili istemi mahkemenin yetki alanında olmaması nedeni ile reddedildi. Dolayısı ile maden ruhsatı ile alakalı dava sürecinin devam etme ihtimali var ancak, iki şirketin de devlet kontrolünde olduğu düşünüldüğünde uzlaşma yoluna da gidilebilir. Sonuç olarak maden mülkiyetinin Gübre Fabrikalarında, madende altın çıkarma izninin ise Koza Altın’da kaldığı çıkmaz bir durum söz konusu.

Söğüt’te herhangi bir üretim faaliyeti bulunmasa da maden, 1,6 milyon ons rezerv kaynağı ve diğer madenlere kıyasla düşük çıkarma maliyeti açısından Koza Altın’ın sahip olduğu en değerli varlıklar arasındaydı. Maden’in operasyonel olması Koza Altın için ek 250-300 milyon dolar değer yaratılması anlamında gelirdi. Ancak bir maden şirketi olamayan Gübre Fabrikaları için böyle bir değerden bahsetmek mümkün olmasa da madenin geri alınması (özellikle maden ruhsatı beraberinde gelirse), Gübre Fabrikaları GUBRF için farklı gelir yaratma opsiyonlarını beraberinde getirmesi açısından oldukça olumlu olabilir.

Koza Altın (KOZAL) tarafında görüşümüz, piyasanın madenin kaybedilmesini büyük oranda fiyatladığı yönünde ancak maden ruhsatının mahkemenin yetkisinde olmaması nedeni ile Koza Altında kalmasını olumlu bir haber olarak yorumlamıyoruz. Uzlaşma olmaması durumda yetkili mahkemenin maden ruhsatını Gübre Fabrikalarına iade etmesini olası görüyoruz.

Tacirler Yatırım:

Söğüt sahasındaki toplam rezerv, Koza Altın’ın mümkün ve muhtemel toplam 4.2 milyon onsluk rezervinin %36’sına denk gelmektedir. Şirket, Söğüt madeninde 2013 yılında test üretimi yapmıştır ve saha maden içerik (gram/ton) değerleri açısından önemli potansiyel sunmaktadır. Koza Altın’la ilgili uzun vadeli projeksiyon yapılırken mümkün ve muhtemel rezerv rakamları dikkate alınır ancak Söğüt madeninde dava süreci devam ettiğinden madenin piyasadaki analistler tarafından henüz değerlemeye katılmadığını gözlemliyoruz. Dava süreciyle ilgili yeni haberler önem arz edecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir