Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Takeda Dördün...

Takeda Dördüncü Defa Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Global Şirketi Arasında

TAKEDA, ÜST ÜSTE DÖRDÜNCÜ DEFA “DÜNYANIN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR 100 GLOBAL” ŞİRKETİ ARASINDA YER ALDI

26.02.2019 – Japonya merkezli, global, değerlerine bağlı, AR-GE odaklı vizyonuyla biyofarmasötik alanında lider Takeda, dünyanın sürdürebilirlik konusunda en iyi şirketlerinin sıralandığı “Corporate Knights 2019 Global 100 Endeksi’nde” dördüncü defa dünya çapındaki 100 kurum arasında yer aldı.

Takeda, %1,3’lük dilimde yer alarak, dünyada kurumsal sürdürülebilirliğe sahip en iyi şirketlerden biri oldu. 21 kilit performans göstergesine dayanarak yapılan bu değerlendirmede, Takeda çevre ve çalışan yönetimine verdiği önem, güçlü yönetim yapısı ve proaktif bilgi paylaşımları ile öne çıkıyor.

İlk defa 2005 yılında hazırlanan endeksin sonuçları, her yıl Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanıyor.

Takeda Başkanı ve Ceo’su Christophe Weber, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilirliğe yönelik köklü ve uzun süreli bağlılığımızın bir kez daha tanınmasından dolayı onur duyuyoruz. Hasta odaklı, global, değerlerine bağlı, Ar-Ge odaklı vizyonu olan bir biyofarmasötik şirket ve sorumluluk sahibi bir global kurumsal vatandaş olarak görevimiz, hayat değiştiren ilaçlardan sürdürülebilir değerleri yerleştirmeye kadar uzanmaktadır. Kurumsal Sosyal Sorumluluk faaliyetlerimiz, tüm dünyada insanları iyileştirmek amacıyla, çeşitli kuruluşlarla ortaklık içinde yürüttüğümüz girişimleri kapsamaktadır. Özellikle, hastalıkları önleme, sağlık alanında kapasite oluşturma ve uzun dönemli sorumluluklarımızı gerçekleştirme konusunda adanmış bir bakış açısıyla hareket ediyoruz. Ayrıca, Kurumsal Sosyal Sorumluluğun ötesinde toplum için ekonomik, çevresel ve sosyal değerler oluşturmak ve bu değerleri korumak için sürekli çalışıyoruz. Bu çabalarımızın Corporate Knights tarafından yıllardır takdir edilmesi, daha etkili çalışmalar yapmamızı sürdürmeye teşvik ediyor. “ dedi.

Global 100 Endeksine ek olarak Takeda, çeşitli Çevresel, Sosyal ve İdari (ESG) Yatırım değerlendirmelerinde yer almaktadır. Uzun süredir Birleşmiş Milletler Küresel Sözleşmesinin (UNCG) bir üyesi olarak Takeda’nın sürdürülebilirlikteki köklü geçmişi ve katkıları, Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri (SDGs) gibi uluslararası hedeflere bağlılık göstererek şekillenmektedir.

Endeks ismi/Yatırım Grubu*/Sınıflandırma

Değerlendirmeyi Yapan Firma/Kuruluş

Ülke

Verilen Ödüller

Dow Jones Sustainability Asia Pacific Index

S&P Dow Jones Indices

ABD

Art arda 9 yıl

FTSE4Good Developed Index

FTSE Russel

BK

Art arda 14 yıl

Ethibel EXCELLENCE Investment Register

Forum Ethibel

BELÇİKA

Temmuz 2017’den itibaren

Prime Status

ISS-oekom Research

ALMANYA

Haziran 2017’den itibaren

*Belirli özelliklere sahip özel bir yatırım grubu veya kategorisi.

 

Japon İlaç Devi Takeda, Shire’ın Alım Sürecini Tamamladı

14.01.2019 – Takeda, Shire’ın satın alma sürecini tamamlayarak, Japonya merkezli, global, değerlerine bağlı, AR-GE odaklı vizyonuyla biyofarmasötik alanında liderliğini duyurdu.

Bu satın almayla Takeda, dünya çapında kendini işine adamış çalışanları ile birlikte yüksek düzeyde yenilikçi ilaçlarını yaklaşık 80 ülkeye ulaştırarak hem Japonya hem de ABD’de büyüyen coğrafi varlığıyla etkili ve lider pozisyonuna sahip oldu.

Takeda’nın AR-GE çalışmaları, Onkoloji, Gastroenteroloji, Nörobilim ve Nadir Hastalıklar bölümlerini içeren dört alana odaklanırken hedeflenen AR-GE yatırımı ayrıca, Plazma Kaynaklı Tedaviler ve Aşılara da ayrılmaktadır. Takeda’nın güçlendirilmiş, yüksek düzeyde AR-GE gücü ve yatırımlarıyla, şirketin çığır açan yeniliklere odaklanmasının yanı sıra, daha global, sağlam ve farklı yöntemler içeren bir sisteme sahip olmasını sağlıyor.

Şirketin 30 milyar ABD Doları üzerindeki birleştirilmiş yıllık geliri, büyük oranda odaklandığı Onkoloji, Gastroenteroloji, Nörobilim ve Nadir Hastalıklar ve Plazma Kaynaklı tedavilerden elde ediliyor.

Takeda Başkanı ve CEO’su Christophe Weber konuyla ilgili şunları söyledi: “5 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen Takeda olağanüstü genel kurulunda hissedarlarımızın büyük bir çoğunluğunca bu şirket alımının onaylanması bizi çok mutlu etti. İlgili kuruluşlarımızın sıkı çalışması ve yasal izinleri sorunsuzca almamız sayesinde şirket alımını, beklenenden birkaç ay önce tamamlayabilmiş olmaktan da çok memnunuz. Çalışanlarımızın, ortaklarımızın ve hissedarlarımızın süreç boyunca esirgemedikleri desteklerinden dolayı minnettarız. Takeda tarihinde büyük bir ana damgasını vuran bu alım, dünya çapında büyüyen coğrafi varlığımızla, hastalara son derece yenilikçi ilaçlar sunmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz, dönüşüm yolculuğumuzu hızlandıran heyecan verici bir adım.” dedi.

Entegrasyon sürecinin 8 Ocak itibariyle uygulanmaya başladığını belirten Weber, sözlerine şöyle devam etti: “Güçlü bir başarı geçmişine sahip, deneyimli ve çeşitli tecrübeleri olan Takeda Yönetim Kodrosunun liderliğinde sorunsuz bir entegrasyon gerçekleştirebileceğimize güveniyoruz. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında kurduğumuz çalışma modeli, entegrasyon planlarımıza yönelik açık bir çerçeve oluşturdu ve süreci yöneten yetenekli, kendini işine adamış bir entegrasyon ekibimiz var.”

 

Takeda, İlaca Erişim Endeksi’nde Büyük Yükseliş Göstererek 5’inci Sırada Yer Aldı

12.11.2018 – Takeda, ilaca erişime destek kapsamında dünyanın önde gelen ilaç firmalarının faaliyetlerini değerlendiren ve bağımsız olarak hazırlanan “İlaca Erişim Endeksi 2018’de” on basamak yükselerek büyük bir başarı gösterdi ve beşinci sırada konumlandı. Dünyada, karşılanmamış ihtiyaçlara yönelik sürdürülebilir girişimler Takeda’nın ilaca erişim stratejisinin temelini oluşturuyor

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın yanı sıra İngiltere ve Hollanda hükümetlerinin de finansal destek sağladığı, kar amacı gütmeyen “İlaca Erişim Vakfı” (Access to Medicine Foundation) tarafından her iki yılda bir yayınlanan “İlaca Erişim Endeksi” 2018 sonuçları açıklandı.

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerini, hastaların ilaca erişim alanındaki katkılarına ve başarılarına göre sıralayan Endeks; şirketleri teknik, yönetim, ARGE, fiyatlandırma, patentler gibi farklı alanlarda değerlendirerek derecelendiriyor. Japon ilaç devi Takeda, 2018 sıralamasında, iki yıl önce yayınlanan son endeksteki sıralamasından 10 basamak tırmanarak 5. Sıraya yükseldi. Takeda’nın notları, 2016 yılında yayınlanan Endeks raporundan bu yana ölçülen yedi teknik alanda da iyileşme gösterdi.

Takeda’nın Başkan ve CEO’su Christophe Weber; konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Takeda’nın Endeksteki yükselişi, şirket genelindeki Takeda İlaca Erişim çabalarımızın, hastaların hayatında yarattığı olumlu etkiyi açıkça ortaya koyuyor. Vakıf’tan bu takdiri almaktan dolayı çok memnunuz. Takeda olarak bu takdirden bağımsız olarak, hastalarımızı, yaptığımız her şeyin merkezine koyan bir anlayışla çalışıyoruz.” dedi.

Takeda’nın İlaca Erişim Küresel Sorumlusu Susanne Weissbaecker’in konuyla ilgili yorumları şunlar oldu: “Endeks sonuçlarından gurur duyuyoruz. Takeda olarak, yalnızca hastaların yenilikçi ve potansiyel olarak hayat değiştiren ilaçlarımıza erişmelerine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda yerel yönetimler, STK’lar ve müdahil olan herkesle ortaklaşa, sağlık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla İlaca Erişim stratejimize odaklanmaya devam ediyoruz.”

Takeda Türkiye Genel Müdürü Dr. Erdal Bozdoğan ise, Takeda’nın İlaca Erişim Stratejisinin, dünyadaki insanların sağlığını iyileştirme kararlılığıyla birlikte uzun bir geçmişe dayandığını belirterek şunları söyledi: “Takeda, hastaların ihtiyaç duydukları bakım ve tedaviye erişiminin önündeki çeşitli engeller ve çok boyutlu zorluklarla mücadele etmek için sürdürülebilir yaklaşımıyla uygulamalar yapmaktadır. Stratejimiz; onkoloji ve gastroenteroloji odağımızda yer alan spesifik alanlardaki yenilikçi tedavi sunan ilaçlarımızın ulaşılabilirliğini arttırmak, hasta farkındalığını, tanı kapasitesini, tıbbi uzmanlığı ve hastanın sonraki bakımını geliştirmek amacıyla ilacın ötesine geçerek fark yaratmaktır. Takeda olarak, hastalıkların önlenmesi yoluyla dünya çapında uzun vadeli olarak insan sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Yolculuğumuzu tanımlayan 237 yıllık mirasımızla gurur duyuyor, hastalarımızın daha sağlıklı bir geleceğe kavuşma umutlarını desteklemek için büyük tutkuyla çalışıyoruz.”

Takeda’nın Endekste böylesi hızlı bir sıçrayış yakalamasının ardında rasyonel gerekçeler var. Sahra Altı Afrika, Latin Amerika ve Güney Doğu Asya’da, Takeda liderliğinde uluslararası topluluklarla ortaklık halinde gerçekleştirilen ve ilacın ötesine geçen girişimlerin başında hasta yolculuğu programları, hasta destek programları, sağlık çalışanlarının eğitimi yoluyla sağlık hizmeti kapasitesini geliştirme çalışmaları ve bağışlar geliyor. Ayrıca, sektörde en iyi uygulama olarak kabul edilen “Çalışanlarımız ile Birlik Programı”; Takeda’nın araştırma ve geliştirmeye dayalı olarak, bu bölgelerdeki lokal sağlık kapasitesini geliştirme konusundaki yaklaşımını göstermiş olup; çalışanların bilgilerini ve yetilerini paylaştıkları önemli bir pratik olarak endeksteki yükselişini etkileyen diğer faktörlerden biri olmuştur.

TAKEDA Hakkında

TAKEDA; bilimi, hayat değiştiren ilaçlara aktararak hastalar için daha sağlıklı ve daha parlak bir gelecek sunmaya adamış, Ar-Ge odaklı uluslararası bir Japon ilaç şirketidir. Araştırma faaliyetlerini onkoloji, gastroenteroloji ve merkezi sinir sistemi tedavi alanlarına yoğunlaştırmaktadır. Yenilikçi vizyonuyla hem şirket içinde hem de ortaklarıyla Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Özellikle onkoloji ve gastroenterolojideki yenilikçi ürünleri ve gelişen pazarlardaki odağı TAKEDA’nın büyümesinin temelini oluşturmaktadır. 30.000’den fazla çalışanı 70’i aşkın ülkede kendilerini hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye adamıştır. TAKEDA, Türkiye’de onkoloji, hematoloji, gastroenteroloji ve temel sağlık gibi önemli terapötik alanlarda faaliyet göstermektedir. TAKEDA Türkiye’nin yaklaşık 300 çalışanı bulunmaktadır.