Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Hema Grubu 40...

Hema Grubu 400 Milyon Euroluk Kredisini Yapılandırdı

Hema Grubu 400 milyon EUR ‘luk kredi yapılandırma işlemini DenizBank’ın liderliğinde başarıyla tamamladı

19.06.2020 – Hattat Holding bünyesinde bulunan, Hema Grubu 400 milyon EUR re-finansman kredisi için 16’sı yurt içinden 6’sı Credit Suisse ve konsorsiyumuna ait olmak üzere toplam 22 Banka ve Finansal Kuruluş ile anlaştı.

Temelleri 1972 yılında atılan, yıllık cirosunun 80%’ini ihracattan elde eden, 4.000 kişiye istihdam sağlayarak ülke ekonomisine çok önemli katkılar yapan Türkiye’nin en önemli otomotiv alt sistem üreticisi Hema Endüstri, Traktör üreticisi Hattat Traktör ve Hema Exim grup şirketlerinin Çerkezköy yerleşkesinde kurulu üretim tesislerinde kapasite artırımı, modernizasyon ve re-organizasyon amaçlı kullanılmak üzere Türk ve yabancı bankalardan tesis etmiş olduğu kredileri, hükümetimizin çıkartmış olduğu “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçevesi” kapsamında Denizbank A.Ş.’nin liderliğinde 10 yıl vade ile başarılı bir şekilde yapılandırdı.

Böylelikle Hema Endüstri’nin kısa ve orta vadeli finansal yükümlülükleri uzun vadeye yayılarak kaynaklarının üretim ve verimlilik artışında kullanabilmesinin önü açılmış oldu. Grubun Türk Eximbank’a olan ihracat taahhütlü kredileri de yapılandırma kapsamında kapanarak bankalar konsorsiyumuna devrolması kararlaştırıldı.

Konuyu tüm müşteri, tedarikçi ve diğer paydaşlarımıza duyurur bu başarılı yapılandırmada emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

Hattat Holding Hakkında

Hattat Holding 1996 yılında kurulmuştur. Hattat Holding bünyesinde 21 şirket bulundurmaktadır. Bu şirketler arasında otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Hema Endüstri, Hema Otomotiv ve Hattat Traktör öne çıkmakla birlikte Holding enerji sektöründe faaliyet göstermektedir.

Holding 2005 yılında özelleştirmelerden Amasra ve Bartın kömür sahaları işletme haklarını ihaleye girerek kazanmıştır.

Hema Endüstri A.Ş. ayna mahruti, diferansiyel ve şanzıman alanında yatırımlar yaparak yYılda 1 milyon araçlık ayna mahruti ve diferansiyel üretim kapasitesine sahiptir. Yurt dışındaki en büyük ihraç müşterilerinin başında Caterpillar, Perkins, John Deere, Textron dbh firmalarına motor blokları Krank, Hidrolik Pompa ve valf vermektedir. Yurtiçi müşterilerinde ise Ford Otosan, Fiat, Tofaş, BMC, Mercedes, Man, Renault, Otocar, Iveco, Otoyol, Crysler Temsa gibi bu büyük ticari vasıta üreticilerine hidrolik direksiyon ve fren sistemlerini tedarik etmektir.

Türkiye’de üretilen tarım traktörlerinin birçoğuna hidrolik pompa, valf ve hidrolik kaldırıcıları sevk etmektedir. Ayrıca Hema Endüstri A.Ş. eski ismi Volvo olan Valtra traktörlerinin Türkiye’deki üreticisi ve pazarlamacısıdır. Bununla birlikte Hema Endüstri A.Ş. Valtra’ya komple şanzıman, diferansiyel ve tüm hidrolik sistemlerini ihraç etmektedir. 2009 yılının ortalarında üretime başlamış olan Hema Döküm Fabrikası, yıllık 60,000 ton pik ve sfero mamul üretmektedir.