Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Global Ports ...

Global Ports Holding İtalya’daki 5. Limanı Crotone Kruvaziyer Limanı’nı Portföyüne Kattı

Global Ports Holding İtalya’daki 5. Limanı Crotone Kruvaziyer Limanı’nı Portföyüne Kattı

14.04.2022 – Global Yatırım Holding’in (GYH) bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), İtalya’da bulunan Crotone Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne kattı. GPH, limanın kruvaziyer operasyonlarını 4 yıl süre ile işletecek. Crotone Kruvaziyer Limanı, GPH’in portföyünde Venedik, Cagliari, Catania ve Taranto’dan sonra İtalya’daki 5’inci liman oldu.  

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Kruvaziyer turizminin uzun vadedeki potansiyeline güvenimiz tam. Pandemi nedeniyle ertelenmiş talebin de bundan sonraki süreçte talebe dönmesi ile birlikte sektörde hızlı bir büyüme görebiliriz. Biz de gelecek dönemde dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi konumumuzu daha da güçlendirmek adına fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.  

Global Yatırım Holding’in iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), İtalya’da bulunan Crotone Limanı’nı portföyüne kattı. Böylece Venedik, Cagliari, Catania ve Taranto’dan sonra İtalya’da 5. limanı portföyüne katan GPH, Crotone Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarını 4 yıl süre ile işletecek. GPH, kendi global deneyimi ve işletme modelini Crotone Kruvaziyer Limanı operasyonlarını yönetmek için kullanacak olmanın yanısıra, imtiyaz sözleşmesi hükümleri uyarınca, limanın operasyonel perfomansını artırmak, çevresel koruma ve güvenlik alanlarında iyileştirme sağlamaya yönelik olarak sistem, ekipman ve teknoloji yatırımları yapacak.

Global Yatırım Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), İtalya’da Güney Tiren ve İyonya Liman Başkanlığı ile Crotone Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarının yönetilmesine ilişkin olarak 4 yıllık (yenilenebilir) bir imtiyaz sözleşmesi imzalayarak portföyüne eklediğini Şirketimize bildirmiştir” denildi. GPH, portföyüne Crotone Kruvaziyer Limanı’nın da eklenmesiyle birlikte hem İtalya’daki hem de Akdeniz’deki varlığını güçlendirirken, limanı da potansiyeline kavuşturmak için çalışmalar yürütecek.

Crotone Yolcu Limanı, küçük ve orta ölçekli yolcu gemilerine transit, inter-porting ve homeporting (ana liman) operasyonları sağlarken, aynı zamanda geniş bir yelpazede ek hizmetler de sunuyor. Öte yandan Crotone Şehri ise, Güney İtalya’da Calabria bölgesinde yer alan, doğal güzellikler ve arkeolojik açıdan önemli bir lokasyon olarak öne çıkarken Taranto, Catania ve Corfu limanlarına eşit mesafede bulunan stratejik konumuyla Orta-Akdeniz seyahat programlarına mükemmel şekilde uyum sağlıyor.

‘Ertelenmiş taleple birlikte sektör hızlı büyüyebilir’

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Kruvaziyer turizminin uzun vadedeki potansiyeline güvenimiz tam. Pandemi nedeniyle ertelenmiş talebin de bundan sonraki süreçte talebe dönmesi ile birlikte sektörde hızlı bir büyüme görebiliriz. Bugün artık kruvaziyer sektörü neredeyse normale dönmüş durumda ve rezervasyonlar da giderek güçleniyor. Kruvaziyer şirketlerinin büyük bölümü 2022 yazında, yani Akdeniz’in yüksek sezonunda gemi filolarının tamamını sefere döndürmeyi planlıyorlar. Bu da Akdeniz çanağının kruvaziyer turizmi içindeki payını daha da artırmasını sağlayacak. Biz de gelecek dönemde dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi konumumuzu daha da güçlendirmek adına fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Global Ports Holding Akdeniz’e odaklandı İspanya’daki Tarragona Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne katacak

27.01.2022 – Global Yatırım Holding’in (GYH) bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding’in (GPH), İspanya’da bulunan Tarragona Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarını 12 yıl süre ile (6 yıl ilave uzatma opsiyonu ile) işletme imtiyazı ihalesi için vermiş olduğu teklif en iyi teklif seçildi. 

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Akdeniz Çanağı’nın dünya kruvaziyer turizminden aldığı payın daha da artacağına inanıyoruz. Bu nedenle Tarragona Kruvaziyer Limanı’nı portföyümüze katacak olmaktan son derece mutluyuz. Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olarak bu alanda büyüme stratejimize sadık kalarak, bu alandaki adımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz” dedi.  

Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın ise İber Yarımadası ve Batı Akdeniz’de artan etkisiyle Tarragona Kruvaziyer Limanı’nın, kruvaziyer liman ağlarına önemli bir katkı olduğunu söyleyerek, “Tarragona’daki yolcu hacimlerini sürdürülebilir bir şekilde büyütmek için tüm paydaşlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu. 

Global Yatırım Holding’in iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding’in (GPH) ), İspanya’da bulunan Tarragona  Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarını 12 yıl süre ile (6 yıl ilave uzatma opsiyonu ile) işletme imtiyazı ihalesi için vermiş olduğu teklif en iyi teklif seçildi. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde Tarragona Kruvaziyer Limanı altyapısına yapılan 30 milyon Euro’luk yatırım tamamlanmıştı. Bu yatırım programı ile dünyanın en büyük yolcu gemilerinin yanaşabileceği yeni bir rıhtım inşa edilmişti. Söz konusu yatırımla iskele sayısı iki katına çıkarak 4’e yükselmiş; dolayısıyla liman bu yatırım sonrasında aynı anda dört gemiye kadar hizmet verebilir duruma geldi.

Global Yatırım Holding’in KAP’a yaptığı açıklamada Söz konusu yatırım kapsamında genel kruvaziyer alanlarının genişletilmesine ilave olarak, Liman Başkanlığı karbon emisyonunu önemli ölçüde azaltacak şekilde enerji düzenlemesine de yatırım yaptı. Anlaşma hükümleri uyarınca, GPH, limana güneş enerjisi ile sürdürülebilir enerji tedariki sağlayacak son teknoloji yeni modüler terminal binası yapımı için 5,5 milyon Euro’ya kadar yatırım yapmayı planlıyor.

Tarragona Kruvaziyer Limanı rıhtımı genişletilmeden önce 2019 yılında yaklaşık 130 bin yolcu ağırlamıştı. Tarragona Kruvaziyer Limanı, Barcelona havalimanına bir saatten kısa bir mesafede olup; bahsi geçen tamamlanmış yatırım ve planlanan yeni terminalin, bölgedeki homeport (ana liman) operasyonları için limanın çekiciliğini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

‘Büyüme adımlarımıza devam ediyoruz’

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Akdeniz Çanağı’nın dünya kruvaziyer turizminden aldığı payın daha da artacağına inanıyoruz. Bu nedenle Tarragona Kruvaziyer Limanı’nı portföyümüze katacak olmaktan son derece mutluyuz. Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olarak bu alanda büyüme stratejimize sadık kalarak, bu alandaki adımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Turizmin en gözde segmenti olan kruvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakışımızı devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı fırsatları değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz” dedi.

‘İber Yarımadası ve Batı Akdeniz’de etkisi artıyor’

Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, İber Yarımadası ve Batı Akdeniz’de artan etkisiyle Tarragona Kruvaziyer Limanı’nın kruvaziyer liman ağlarına önemli bir katkı olduğunu söyleyerek, “Tarragona Liman Otoritesine, GPH’ye güvendikleri için çok müteşekkiriz. Tarragona’daki yolcu hacimlerini sürdürülebilir bir şekilde büyütmek için tüm paydaşlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Covid-19 pandemisinde yaşadığımız zorluklara rağmen, kruvaziyer liman ağımızı büyütme konusundaki stratejik hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Global Ports Holding’den Akdeniz’de Bir Haftada İkinci Stratejik Hamle

17.11.2020 – Global Yatırım Holding iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) İtalya’daki Taranto Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne katacak. İyonya Denizi Liman Başkanlığı tarafından seçilerek bir imtiyaz sözleşmesi elde eden GPH, 2021 yılının 1. çeyreğinden itibaren Taranto Limanı’ndaki tüm kruvaziyer liman operasyonlarını 20 yıl süreyle işletecek. Taranto Kruvaziyer Limanı, GPH’nin bir hafta içinde Akdeniz’deki ikinci stratejik adımı oldu. Şirket geçtiğimiz günlerde de ortağı Balearia Group’un Valencia Kruvaziyer Limanı’nda imtiyaz sözleşmesi hakkı kazandığını, anlaşmaya göre limanın kruvaziyer operasyonlarını kendilerinin işleteceğini açıklamıştı.

GPH CEO’su Emre Sayın, Taranto ve Valencia limanları için anlaşmaların 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanmasını öngördüklerini belirterek, “İki limanı da portföyümüze kattığımızda toplam 21 kruvaziyer limanını işletiyor olacağız. Stratejimiz doğrultusunda kruvaziyer odağımız daha da arttı” dedi.

Global Yatırım Holding iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) Akdeniz’de yeni bir stratejik adım atıyor. GPH, İtalya’daki Taranto Limanı’nın kruvaziyer liman operasyonlarına ilişkin 20 yıl süre ile işletilmesine yönelik İyonya Denizi Liman Başkanlığı (Liman Başkanlığı) tarafından seçilerek bir imtiyaz sözleşmesi elde etti. Şirket geçtiğimiz günlerde de ortağı Balearia Group’un Valencia Kruvaziyer Limanı’nda imtiyaz sözleşmesi hakkı kazandığını, anlaşmaya göre limanın kruvaziyer operasyonlarını kendilerinin işleteceğini açıklamıştı.

Taranto Limanı’ndaki devlet tarafından finanse edilen ve yeni bir kruvaziyer terminalinin inşası da dâhil olmak üzere yaklaşık 28 milyon euroluk kruvaziyer liman altyapısı iyileştirme yatırımları devam ederken, bu yeni tesislerin inşaatının 2020 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor.

2020’de 14 binden fazla yolcu hedefleniyordu

GPH ve Liman Başkanlığı söz konusu anlaşmayı tamamlamak için birlikte çalışacak. Zamanlamaya ve nihai koşulların sağlanacağına yönelik kesin bir hükümde bulunmak mümkün olmamakla birlikte, imtiyaz sözleşmesi uyarınca; GPH, kruvaziyer liman işletmeciliği konusundaki uluslararası deneyimini ve işletme modelini de kullanarak 2021 yılının ilk çeyreğinden itibaren Taranto Limanı’ndaki tüm kruvaziyer liman operasyonlarını 20 yıl süreyle işletecek.

Taranto Kruvaziyer Limanı 2019 yılında yaklaşık 9 bin kruvaziyer yolcusu ağırlamıştı. Limanın Covid-19 öncesi 2020 yılında 14 binden fazla kruvaziyer yolcusu ağırlaması öngörülüyordu.

‘Kruvaziyer odağımız daha da arttı’

Taranto Kruvaziyer Limanı’nın, GPH’nin kruvaziyer ağı için önemli bir ek olacağını ifade eden GPH CEO’su Emre Sayın, Akdeniz’deki varlıklarını güçlendirmeye devam ettiklerini belirtti. Bir hafta içinde Akdeniz’de ikinci stratejik adımı attıklarını anlatan Sayın, “Taranto ve Valencia limanları için anlaşmaların gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. İki limanı da portföyümüze kattığımızda toplam 21 kruvaziyer limanını işletiyor olacağız. Stratejimiz doğrultusunda kruvaziyer odağımız daha da arttı. Kruvaziyer operasyonları Covid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de kruvaziyer turizmi uzun vadede önemini koruyor. Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Global, Port Akdeniz’i QTerminals’e Devrediyor

21.10.2020 – Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Global Yatırım Holding iştiraki Global Ports Holding, portföyünde bulunan Antalya’daki ticari limanı Port Akdeniz’in devri için Katar merkezli ticari liman işletmecisi QTerminals ile hisse satım sözleşmesi imzaladı. Gerekli onayların alınmasının ardından gerçekleşecek satışın toplam bedeli ise 140 milyon dolar olacak.

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Port Akdeniz’in QTerminals’e devrinin zaten güçlü olan Türkiye ve Katar ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını kaydetti. Kutman, satış işleminin tamamlanması ile birlikte Global Ports Holding’in, stratejisi doğrultusunda kruvaziyer odağının daha da arttığını söyleyerek, “Kruvaziyer operasyonları Covid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de kruvaziyer turizmi uzun vadede önemini koruyor. Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Kutman, portföylerindeki iki ticari limanından diğeri olan Port of Adria Karadağ için de satış kararı alındığını ve görüşmelere başlandığını açıkladı.

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Global Yatırım Holding iştiraki Global Ports Holding, Türkiye’nin önde gelen ticari kargo ihracat limanı, daha çok Asya ve Ortadoğu pazarlarına yönelik olarak konteyner, genel ve dökme kargo alanlarında faaliyet gösteren Antalya’daki Port Akdeniz’in satışı için başladığı görüşmelerde son aşamaya geldi. Katar merkezli ticari liman işletmecisi QTerminals ile 140 milyon dolar değerinde hisse satım sözleşmesi imzalayan Global Ports Holding, gerekli onayların alınmasının ardından devri tamamlayacak. Global Ports Holding’in bu satıştan elde edeceği nakit girişi, kapanış gününde Port Akdeniz’in net borç durumu ile satış işlemine ilişkin giderler ve vergilere göre kesinleşecekken, QTerminals bedelin küçük bir kısmını kapanış işleminden 12 ay sonra ödeyecek.

‘İki ülke ilişkilerini daha da ileriye taşıyacak’

Katar’ın dünya ticaretine açılan kapısı Hamad Limanı’nda konteyner, genel kargo, RORO, canlı hayvan ve açık deniz tedarik hizmetleri sunmak üzere Mwani Qatar (% 51 hissedar) ve Milaha (% 49 hissedar) tarafından ortaklaşa kurulan QTerminals, Katar’ın ithalat ve ihracatından, deniz ticaretini sağlamaktan, yerel ve bölgesel olarak ekonomik büyümeyi teşvik etmekten sorumlu.

Global Yatırım Holding (GYH) ve Global Ports Holding (GPH) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Port Akdeniz’in QTerminals’e devrinin zaten güçlü olan Türkiye ve Katar ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını kaydederek, tüm yerel, bölgesel ve hükümet paydaşlarının anlaşmayı sıcak karşılayacağını beklediğini ifade etti.

‘Port of Adria Karadağ için de görüşmelere başlandı’

Mehmet Kutman, satış işleminin tamamlanması ile birlikte Global Ports Holding’in stratejisi doğrultusunda kruvaziyer odağının daha da arttığını söyledi. Portföylerindeki iki ticari limanından diğeri olan Port Of Adria Karadağ için de satış kararı alındığını ve görüşmelere başlandığını açıklayan Kutman, kruvaziyer operasyonları Covid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de kruvaziyer turizminin uzun vadede önemini koruduğunu anlattı.

Kruvaziyer şirketlerinin 2021 için güçlü rezervasyonlar bildirmeye devam etmesinin sektörün geri dönüşü açısından cesaret verici olduğunu belirten Kutman, “Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz. Port Akdeniz 2006 yılından beri GPH’nin ayrılmaz bir parçası ve yıllar içinde Grubun başarılı gelişiminde çok önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte, kruvaziyer limanı pazarında büyümemize devam ederken, Port Akdeniz yönetiminin öncelikli olarak ticari liman pazarına odaklanan bir organizasyona geçmesinin zamanı geldi. Önde gelen bir küresel ticari liman işletmecisi olarak QTerminals’in Port Akdeniz için ideal bir yuva olacağını ve tüm yerel paydaşların önümüzdeki yıllarda limanın QTerminals yönetiminden faydalanacağına inanıyorum” dedi