Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Fanuc 750.000...

Fanuc 750.000’inci Endüstriyel Robotunu Üretti

13.07.2021 – Fabrika otomasyonunda dünyanın saygın üreticileri arasında yer alan FANUC, 750 bininci endüstriyel robotun üretimini gerçekleştirerek kullanıcısına teslim etmeye hazırlanıyor. Günümüzde Japonya’daki üretim tesislerinde her ay yaklaşık 8.000 adet endüstriyel robot üreten FANUC, otomasyon sistemlerinin gelişimine ve işletmelerin üretim kalitesinin artmasına katkı sağlıyor. Son dört yılda Avrupa’daki tesislerine 120 milyon euronun üzerinde yatırım yapan FANUC, aynı bölgeye önümüzdeki üç yıl içerisinde 100 milyon euro değerinde bir yatırım daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

Otomasyon teknolojisi alanında dünyanın öne çıkan tedarikçilerinden biri olan FANUC, ürettiği 750.000’inci endüstriyel robotuyla pazar lideri pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Bu rakam FANUC’un diğer tüm üreticilerden daha fazla robot ürettiği anlamına geliyor.

Japonya’da ayda 8.000 FANUC endüstriyel robotu üretiliyor

11.000 adede kadar aylık üretim kapasitesine sahip olan FANUC, günümüzde Japonya’daki fabrikalarında her ay yaklaşık 8.000 endüstriyel robot üretiyor. FANUC güvenilirlik, ustalık ve hızı ortaya koyan binlerce robotun üretildiği tesislerdeki ileri düzey otomasyonuyla sektördeki standartları değiştiriyor. Elektronik, gıda, ilaç ve tıp gibi lokomotif sektörlere çözümler sunan FANUC’un en büyük müşteri grubunu ise araç üreticileri ve tedarikçileri oluşturuyor.

Satış ve servis ağını kararlı biçimde genişleten FANUC’un Avrupa bölgesi için önemli yatırım planları bulunuyor. Son dört yılda Avrupa genelindeki tesislerine toplam 120 milyon euronun üzerinde yatırım yapan FANUC, büyüme planlarına yoğunlaşarak önümüzdeki üç yıl içerisinde 100 milyon euro daha yatırım yapmaya hazırlanıyor.

“Sektörde iyi bir örnek teşkil ediyoruz”

FANUC’un bu başarısı hakkında açıklama yapan FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Üst düzey otomasyon çözümleri üreten küresel bir firma olarak sektörde iyi bir örnek teşkil ediyoruz. Kısa süre önce açılan yeni fabrikalarımızla birlikte artan üretim kapasitemiz, tedarik sürecimizi de olumlu yönde etkiliyor. FANUC üretim merkezinde 72 saat insan müdahalesi olmadan kesintisiz bir üretim kapasitesiyle daha fazla talebe cevap verebilmek adına sürekli yeni robot modelleri geliştiriyoruz. Üretim merkezimizde karanlık fabrika otomasyonuna yapmış olduğumuz yatırımlar sayesinde robotların hem robotları hem de makineleri üretebildiği gelişmiş bir fabrika sistemi içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunlar otomasyon sektöründe öncü bir marka olmamızı sağlıyor” diye konuştu.

FANUC Hakkında:

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill(İşleme Merkezi), Robocut (Tel Erozyon), Roboshot (Plastik Enjeksiyon) ve Robonano (Hassas Torna) gibi üretim makineleri için fabrika otomasyonunda dünya lideridir. 1956’dan beri Yamanaka Gölü yakınındaki Fuji Dağı eteğinde 1,7 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan fabrikasında FANUC, otomasyon endüstrisinde CNC kontrolör, robot ve makinelerin geliştirilmesine öncülük etmiştir. Dünya çapındaki 264 FANUC iştiraki ve 7.000’den fazla çalışanı ile FANUC,  müşterilerine satış, servis, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetleri alanlarında yüksek kaliteli hizmetler sunmaktadır.