Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Erdemir 2016 ...

Erdemir 2016 Yılında 502 Milyon Dolar Net Dönem Kârı Elde Etti

Türkiye’nin entegre demir çelik üreticilerinden Erdemir, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 2016 yılında 502 milyon dolar net dönem kar elde etti.

Türkiye’nin entegre demir çelik üreticilerinden Erdemir, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; şirket başta İsdemir olmak üzere bünyesindeki şirketler ile birlikte 2016 yılında 9,4 milyon ton sıvı çelik üretirken, 2016 yılında üretilen toplam 8,6 milyon ton nihai ürünün 7 milyon tonu yassı ve 1,6 milyon tonu uzun ürün oldu. Erdemir, bu dönemde 8,8 milyon ton nihai mamul satışı gerçekleştirdi ve toplam 3,9 milyar dolar satış geliri elde etti. İhracatta ise 2016 yılında, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 42 ülkeye ihracat yaptığı belirten şirket, yassı çelik ihracatında 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 29 artış kaydederken, uzun ürün ihracatı da bir önceki yıla göre yüzde 22 arttı.

Erdemir’in 2016 yılı net dönem karı 502 milyon dolar, net kar marjı ise yüzde 13 oldu. Şirketin FAVÖK değeri yüzde 16 artışla 895 milyon dolar seviyesine yükselirken, FAVÖK marjı ise yüzde 23,2 olarak gerçekleşti.

“Erdemir küresel piyasalardaki yerini sağlamlaştırmaya devam edecek”

Erdemir’in 2016 yılı sonuçlarını değerlendiren Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, 2017 yılına olumlu beklentilerle başladıklarını ifade etti. Küresel çelik sektöründe fiyat dalgalanmaları, kur hareketleri ve konjonktürel gelişmelerin de yaşandığına dikkat çeken Baktır, Erdemir’in piyasalardaki bu gelişmeleri yakından takip ederek, satış pazarlama stratejilerini güncelleyip, küresel piyasalardaki yerini sağlamlaştırmaya devam edeceğini söyledi.

Çelik sektöründe yaşanan küresel gelişmelerin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın ithalatla ilgili attığı olumlu adımları da değerlendiren Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, dünya çelik sektöründe son dönemde oluşan arz fazlası neticesinde Türkiye’nin net ithalatçı konuma geldiğini hatırlattı. Ekonomi Bakanlığı’nın kalın levha ürünlerde damping başvurusunu kabul etmesi ve muhtelif ülkeler tarafından açılan soruşturmalara karşı gerekli adımları atmasının sektör açısından son derece önemli gelişmeler olduğunu ifade etti.

Ömer Baktır, “Erdemir olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanımı ile cari açığın kapatılmasında önemli rol üstleniyoruz. Bakanlığımızın haksız ithalata karşı aldığı önlemler ile ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına daha fazla destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Baktır, “Ülkemize güvenimiz tam, 2017 yılında da cari açığı kapatmaya yönelik yatırımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz” dedi. İHA