Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri 2020 Sonunda ...

2020 Sonunda Yatak Pazarı Yüzde 50 Büyüyecek

26.10.2020 – Türkiye işgücü, enerji, hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak üretimi ve ihracatında uygun bir merkez konumunda. Bu kapsamda, yıllık 104,3 milyon dolar civarında gerçekleşen yatak ihracatı ile yatak sektörü 2 milyar TL’yi aşan rakamlara ulaştı. İhracat, 10 yılda 2 katını aşkın sayılara ulaşırken başta Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu olmak üzere dünya genelinde, Türk yataklarına olan ilgi de artmaya devam ediyor. Bu durum ise, önümüzdeki yıllarda yatak ihracatının da mobilya ihracatında olduğu gibi hızla artacağını ortaya koyuyor.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İHRACAT EN ÇOK ORTADOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİNDE

Türkiye’nin yatak ihracatının son 10 yılda iki katını aştığını belirten İşbir Holding CEO’su Metin Gültepe, “Ülkemiz en çok Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor. Biz bu kapsamda, etkin olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapan markalar arasında yer alıyoruz. Almanya, Belçika, Macaristan, Danimarka, İsviçre gibi ülkelerde ViscoStar grubu yataklarımızla başı çekiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz satışlar ve yılın başındaki yatırım planlarımız sayesinde özellikle pandemi döneminde günlük üretim kapasitemizi yüzde 50 artırdık, ciro olarak da yüzde 20’lik bir büyümeye ulaştık. Hedefimiz ise yıl sonuna kadar bu oranı yüzde 50’ye ulaştırmak. Kategori bazında da, dünya genelinde hızla talebi artan sünger yatak kategorisindeki ViscoStar grubu yataklarımızda da yüzde 25’lik bir büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

DESTEK PAKETLERİ İLE İÇ PİYASA HAREKETLENDİ

Pandemi dönemi ile birlikte yatak sektörünün hızlı bir şekilde hareketlendiğine dikkat çeken Gültepe, “Türkiye’nin dünya üzerindeki konum avantajı ve Türk mallarına olan güvenle birlikte ihracatımız hızlı şekilde yükseldi ve devlet bankalarımızın liderlik ettiği destek paketleriyle iç piyasamızdaki hareketlilik de büyük bir artış gösterdi. Tüm bunlar neticesinde 2020 yılı sonunda pazarın yüzde 50 büyümesini bekliyoruz. Bu büyüme grafiğini ihracat rakamlarındaki artışımız ile destekleyerek bu yükselişi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

PANDEMİDE AR-GE ÇALIŞMALARINA ARA VERMEDİK

Pandemi sürecinde Ar-Ge çalışmalarına ara vermediklerine dikkat çeken Gültepe, “Ar-Ge birimimiz tarafından oluşturduğumuz yeni yataklar günümüzün ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu süreçte 3 yeni yatağımızı tüketicilerimizle buluşturduk. Bu kapsamda, Ar-Ge merkezlerimizde geliştirdiğimiz ve Türkiye’nin yanı sıra dünya yatak sektöründe bir ilk olan ‘Safe Sleep Tunnel (SST) UVC Hijyen Tüneli’ teknolojisini hayata geçirdik. Tünel teknolojisi sayesinde yataklarımız, UVC ışınları ile daha hijyenik hale geliyor ve tamamen el değmeden paketleniyor. Bu teknoloji özellikle ihracat müşterilerimiz tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Aynı zamanda, uyku ürünleri ve tekstil gruplarında da hijyeni odağa alan çalışmalar başlattık. Bu kapsamda hijyen arayışı olan tüketicilerimiz için Thermolite 95 oC adında, yüksek sıcaklıktaki yıkamalardan etkilenmeyen ve rahat yapısını koruyan özel yorgan, yastık ve yastık kılıflarını tüketicilerimizle buluşturduk” şeklinde konuştu.

 

İşbir Yatak Yeni Makine Parkında Ekolojiye Saygılı Üretim

21.08.2020 – İşbir Yatak, ürünlerindeki toplam kaliteyi artırmak, çevreye saygılı üretim anlayışıyla döngüsel ekonomiye destek vermek için bir süre önce yeni makine parkı yatırımı başlattı. Bu kapsamda, çevreye ve insan sağlığına saygılı yeni nesil teknolojileri de üretim hatlarına dahil eden marka, bu teknolojilerden biri olan su bazlı yapıştırma teknolojisi Viscostar Aqua Fixing® ile üretimine devam ettiğini açıkladı. Devletlerin belirlemiş olduğu çevre koruma protokollerine uygun ve gerekli sertifikalara sahip olarak geliştirilen bu teknoloji, çevreci ve insan sağlığına dost oluşuyla hem bugünün hem de geleceğin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

ÜRÜNLERDE DAYANIKLILIK, ÜRETİMDE YÜKSEK VERİM

Yeni nesil yapıştırma teknolojisi olarak karşımıza çıkan su bazlı yapıştırıcı, muhtelif tekniklerle sektördeki sayılı markaların üretiminde yer alsa da İşbir Yatak bu teknolojiyi üretim alanlarına hat olarak dahil eden Türkiye’deki ilk marka olarak öne çıkıyor. Yapılan testler su bazlı yapıştırıcının, sünger katmanlı yataklarda yüksek verim sağladığı sonucunu ortaya koyuyor. İlk aşamada ViscoStar yataklarda üretiminde kullanılan bu teknolojinin içeriğinde solvent bulunmuyor. Elastik yapısı sayesinde uygulaması kolay ve yapışma kabiliyeti yüksek olan Viscostar Aqua Fixing®, ısıl işleminin ardından yüksek tutulum sağlıyor. Hava koşullarının değişimine direnci yüksek olan yapıştırıcı, yüksek ve düşük sıcaklıklarda kendini bırakmaya karşı dayanıklılık sağlıyor. Atık yönetimi bakımından insan sağlığı ve çevre dostu olan teknoloji, kişinin gece boyunca oluşan istemsiz dönüşlerinde ses yapmıyor, kokusuz oluşuyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. Kimyasal atık içermeyen ekolojiyle dost teknoloji, malzeme kaybını en aza indirerek çevreyi koruyor ve ekonomiye katkı sağlıyor.

“DOĞAYA VE GELECEĞE KARŞI SORUMLUYUZ”

Sürdürülebilirlik kavramının altını çizen İşbir Holding CEO Metin Gültepe: “Üretim alanlarımıza kazandırdığımız Viscostar Aqua Fixing® Teknolojisi bir anlamda İşbir’in doğaya olan sorumluluğu ve vizyonunu ortaya koyuyor. Rebounded keçe gibi %100 geri dönüştürülmüş çevre dostu malzemeler zaten üretimimizde yer alıyordu. Bu gibi yeni nesil teknolojilerin üretim hatlarımıza dahil olması için çalışmalarımız devam edecek. Şu an ViscoStar grubu yataklarımızda kullanmaya başladığımız bu teknolojimizin önümüzdeki süreçlerde farklı yatak gruplarımız için de kullanılması planlanıyor.” şeklinde konuştu.

SOLVENT NEDİR?

Solventler yani çözücüler, genellikle diğer maddeleri veya malzemeleri çözmek veya seyreltmek için kullanılan çok sayıda kimyasal maddeden oluşan organik sıvılardır.

 

 

İşbir: Dünya Yaylı Yatak Pazarında Türkiye 1. Sırada

26.06.2020 – Dünyadaki yatak pazarında oldukça büyük bir öneme sahip olan Türkiye, dünyanın 14. büyük üreticisi konumunda yer alıyor. İhracat hacmine bakıldığında ise en büyük 11. ihracatçı konumunda. Yapılan araştırmalar da ihracat rakamlarının son 10 yılda 2 katına çıktığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, dünya genelinde artan taleple birlikte ilerleyen süreçlerde Türkiye’nin ihracat alanında daha da büyüyeceği öngörülüyor.

Konuyla ilgili uzmanlar Dünyadaki yatak üretiminin yüzde 40’ını yaylı, yüzde 45’ini ise sünger yatakların oluşturduğunu belirtiyor. Bu kapsamda, yüzde 95 ile yaylı yatak pazarında Türkiye, ilk sırada yerini alırken bu pazarın yüzde 5’ini de süngerli yataklar oluşturuyor.

İHRACATTA YÜZDE 20’LİK BÜYÜME BEKLİYORUZ

İşbir Holding Ceo’su Metin Gültepe, “İhracat bağlamında 2020 yılına oldukça iyi başladık. Pandemi ihracatın hızını azaltmış olsa da, pandemi sonrasında talepler yüz güldüren seviyelere yükseldi. 2020 yılının sonunda yüzde 20’lik bir büyüme hedefliyoruz. 2020’nin ilk aylarında başlattığımız yatırım planlarımızı pandemiye rağmen ertelemedik. Yeni yatak üretim hattımızın devreye girmesi ile 2020 sonunda diğer grupların yanı sıra ViscoStar Akıllı yatakların satış cirosunda yüzde 20’lik bir büyüme öngörüyoruz. 2021 yılında ise toplam kapasitemizi yüzde 50 artıracak sürpriz atılımlarımız da olacak.” diye konuştu.

Çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere 26 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Gültepe, “Ürün ihraç ettiğimiz ülkeler arasında Almanya, Belçika, Macaristan, Danimarka, İsviçre gibi ülkeler başı çekiyor. Aynı zamanda Orta Doğu coğrafyasına da etkin ihracat yapan markalar arasındayız” şeklinde konuştu.

ÜLKELERE GÖRE İHRACAT STRATEJİLERİ GELİŞTİRİYORUZ

Gültepe, “Ülkelerin yatak kültürlerine göre yatak tercihleri de doğrudan değişiyor. Baktığımızda Türkiye, yaylı yatak kategorisinde daha çok yoğunlaşmış durumda. Ancak son yıllarda yatak ve uyku kültürünün gelişmesiyle birlikte visco yatakların pazardaki payının arttığını da görüyoruz. Avrupa’ya bakıldığında ise genellikle sünger yatakların kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu da Avrupa’ya sünger yatak ihracatında büyük fırsatların bizi beklediğini gösteriyor.

Bununla birlikte kıta içerisinde bile yatak tercihleri ülkeler bazında değişiyor. Örneğin, Almanya ve Avusturya’da yoğunluklu olarak sünger yatak tercih edilirken, onlara hemen komşu olan Polonya’da yaylı yataklar ön planda. Aynı şekilde Kıta Avrupası’nın batısına baktığımızda İngiltere’de yaylı yatak tercih edildiğini görüyoruz. Biz de bu kapsamda ülkelere göre ihracat stratejileri geliştirme yolunda önemli adımlar atıyoruz” dedi.