Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Davut Doğan&#...

Davut Doğan’dan Doğtaş Kelebek’in İhracat ve Yatırımlarına İlişkin Açıklamalar

PAYLAŞ

Doğtaş Kelebek 2018’i ihracat yılı ilan etti

Doğtaş’ın ardından Kelebek markasının Turquality hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Doğtaş Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, gerek Doğtaş gerekse Kelebek markalarıyla ihracat atağına geçtiklerini ve 2018’i ihracat yılı ilan ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin lider mobilya şirketlerinden Doğtaş Kelebek Mobilya, 2018’i ihracat yılı ilan etti. Doğtaş markasının ardından Kelebek markası için de Turquality hazırlıklarını tamamlayan şirket, dünyanın dört bir yanından 32 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bu yıl yurtiçi büyümenin yanı sıra yurtdışında da mağazalaşmayı hızlandıracak olan Doğtaş Kelebek Mobilya, başta Afrika Bölgesi olmak üzere birçok bölgede yatırım atağına geçti. Doğtaş ve Kelebek markalarıyla ihracat atağına geçtiklerini belirten Doğtaş Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “2018’i Doğtaş Kelebek Mobilya için ihracat yılı ilan ettik” dedi.

Doğtaş Kelebek Mobilya olarak 2017 yılında yüzde 50 büyüme gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Doğan, bu yıl da özellikle ihracatta yapacakları atağın etkisiyle ciddi bir büyüme hedeflediklerinin altını çizdi. Doğan, “Doğtaş ve Kelebek olarak ciddi bir performans sergiledik. Yatak fabrikamızdaki atıl kapasitemizi yeni yatak markamız ile verimli hale getirdik. Bu yıl yatak tarafında büyümeye hız verip, yılı güçlü bir büyümeyle tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Tahvil ihracı planlıyoruz”

Doğtaş Kelebek Mobilya olarak 2017 yılında finansal disiplini sağladıklarına dikkat çeken Doğan, önümüzdeki dönemde döviz cinsi kredileri kapatma amacıyla TL cinsi tahvil ihracı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Doğan, “Döviz borçlarımızı düşürerek kur riskini daha iyi yönetmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla yönetim kurulu olarak genel kurulda 200 milyon TL’ye kadar tahvil ihracı yetkisi aldık. Yapacağımız TL cinsi tahvil ihracı ile döviz cinsinden kredi kapaması yapmayı planlıyoruz. Döviz cinsinden borçlanma seviyemizi bir yıllık ihracat tutarımız ile sınırlandırmayı ve açık pozisyondan uzaklaşmayı planlıyoruz” dedi. Doğan, ayrıca bu yıl için ek bir kredi kullanımı öngörmediklerini ve yıl içerisinde elde edecekleri nakit fazlasıyla kredi kapatmayı planladıklarını vurguladı.

“3 sektöre odaklanacağız”

Doğanlar Holding ile ilgili de açıklamalarda bulunan Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Holding olarak sadece mobilya, inşaat ve enerjiye odaklanacaklarını ve diğer sektörlerden çıkacakları bilgisini verdi. Doğan “Doğanlar ailesi olarak 3 sektörde iddiamızı sürdürüyoruz. Bizim en önemli varlığımız, markalarımızdır. Grup olarak 2017 yılına kadar önemli yatırımlar yaptık, artık yatırımların karşılığını alma zamanı geldi. Önümüzdeki dönemde özellikle likit kalmaya özen göstereceğiz” diye konuştu.

Grubun inşaat alanında faaliyet gösteren şirketi Doğyap’ın Senegal’deki projesinin bu yıl tamamlanacağı bilgisini veren Doğan, inşaat grubundan 2 yıl içerisinde 1 milyar lira satış geliri beklediklerini söyledi. Doğan, “Arsasını geçen yıl satın aldığımız kentsel dönüşüm projesinde yaptığımız ortaklık ile Ağustos ayında lansmana çıkacağız” dedi. Doğan ayrıca Hazine garantili yurtdışı projeler ve yurtiçinde kentsel dönüşüm projeleri ile ilgilendiklerini söyledi.

Doğan, enerji alanındaki 2018 beklentilerine yönelik olarak da şunları söyledi; “2 hidroelektrik santralimizde 2-3 yıldır elektrik üretimine geçmiş bulunuyor. Yenilenebilir bio enerjideki yatırımlarımızı önemli ölçüde tamamladık. Artık yatırımlarımızın meyvelerini toplama dönemine girdik. 2018’de 1.5 milyar lira satış bütçesi planladık.”

Doğtaş Kelebek DGKLB Hisse Analiz ve Yorumları

 

 

 

Doğtaş Kelebek Mobilya CEO’su 2018 Yılına İlişkin Önemli Açıklamalar Yaptı

Türkiye mobilya sektörünün öncü firmalarından Doğtaş Kelebek Mobilya, başarılı bir 2017 yılını geride bırakırken; 2018 yılında yükselen performansını devam ettirerek, sektörde fark yaratacak çalışmalara imza atmaya hazır.

2017 yılına ilişkin değerlendirmede bulunan Doğtaş Kelebek CEO’su Ersin Serbes: “Bu yıl, güçlü bir büyüme hikayesi yarattık. Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda; üretim yatırımlarımızı bitirmiş durumdayız. Markalaşmanın öneminin farkındayız ve yatırımlarımızı da dünya markası olma hedefiyle yapıyoruz. 2017 yılı bizim için yeni bir atılımın başlangıcı oldu. Yenilenen ve trendlere uygun olan ürün portföyümüz, hem Doğtaş hem Kelebek Mobilya’da yenilemeye başladığımız mağaza konseptlerimiz, satış sonrasında fark yaratan uygulamalarımız ve önümüzdeki günlerde yapacağımız yeniliklerle 2018’de de mobilya perakendeciliğinde adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz. Yeni mağaza konseptlerimizle beraber, agresif büyüme hedeflerimiz doğrultusunda yeni bayilikler vermeye, yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz” dedi.

Doğtaş Kelebek Mobilya’nın yıl boyunca başarılı bir finansal performans sergilediğine dikkat çeken Serbes, “Yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında toplam 85 mağaza açtık. Hem yenilenen konseptlerin etkisi hem trendleri yakalayan yeni tasarımlarımız hem de hükümetin aldığı KDV indirimi kararının etkisiyle net satışlarımızı artırdık. Önümüzdeki yılda da önceliğimiz, yakaladığımız başarıyı daha da yukarı çıkarmak” diye sözlerine devam etti.

“2018’de yeni yatak markası geliyor”

Bugüne kadar yatak üretimi de gerçekleştirdiklerini ancak bu alanda bilinirliliğin mobilya kadar olmadığını söyleyen Serbes; “Kişiye özel, son teknolojide, inovatif, insani faydayı ön planda tutan yatak ve ev tekstili koleksiyonu hazırladık, piyasaya yeni markamızla iddialı bir giriş yapacağız. Yeni markamız öncelikli olarak Doğtaş ve Kelebek konsept mağazalarımız içinde ayrı bir bölümde sergilenecek. Doğtaş Kelebek olarak 2018 yılına ilişkin önemli hedeflerimiz ve gerçekleştireceğimiz önemli projelerimiz var. 2017 yılında yakaladığımız ivmeyi 2018’de çok daha yukarılara çıkarmak istiyoruz. Mağaza konseptlerimizde yaptığımız yenilik, ürün portföyümüzde gerçekleştirdiklerimiz, yatak sektörüne getireceğimiz fark ve birçok yenilikle 2018 yılında adımızdan sıkça söz ettireceğiz.” diye konuştu.

“Türk markasının gücünü dünyaya kanıtlayacağız”

Doğtaş Kelebek grubu olarak perakende sektörü dinamikleri ile yürüyen bir şirket olduklarının altını çizen Serbes; “Yıllardır gerçekleştirilen birçok araştırma sonuçlarında; sektörünün en beğenilen şirketi seçilmemiz, en değerli ve süper markalar arasında yer almamız, birçok tasarım, kalite ve hizmet ödülüne layık görülmemiz, kurumsallığımızı ortaya koyduğu gibi profesyonel yönetim anlayışımızın da göstergesi. Bu başarılar rekabette de bizi farklılaştırıyor ve öne çıkarıyor. Global markalar yaratmanın gerektirdiği şekilde hareket ediyoruz. Türk markasının gücünü dünyaya kanıtlama gayreti içerisindeyiz” dedi.

 

PAYLAŞ