Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Doğan Holding...

Doğan Holding, Sanayi ve Teknoloji Lideri Karel’e Ortak Oluyor

30.03.2022 – Doğan Holding, katma değerli alanlara odaklanarak hem grup hem de ülke ekonomisi için fayda yaratan, potansiyeli yüksek ve gelecek vaat eden yeni yatırımlarına bir yenisini ekledi. Doğan Holding, yatırım stratejisi paralelinde ülkenin önde gelen sanayi ve teknoloji şirketlerinden Karel’e ortak oluyor.  

 

Değer odaklı, öncü ve sürdürülebilir bir yatırım holding perspektifi ile yedi farklı sektörde faaliyet gösteren Doğan Holding, yatırım stratejisi paralelinde yepyeni bir ortaklığa imza attı. Doğan Holding, ülkemizin önde gelen teknoloji şirketi Karel ile ortaklık için anlaşmaya vararak, hisse devri için resmi işlemlere başladı. 

 

Karel, 1986 yılında Tunaoğlu ailesi tarafından Ankara’da kuruldu. Odağında teknoloji­ olan beş önemli faal­iyet alanında hizmet veren Karel; bulut tabanlı iletişim ve nesnelerin internetini kapsayan telekom çözümleri, savunma sanayi iletişim çözümleri, telekom altyapı projeleri, otomotiv elektroniği ve elektronik kart üretimiyle alanında lider olan bir endüstriyel teknoloji firması. Yaklaşık 3 bin 500 çalışanıyla Ar-Ge’den tasarıma, üretimden satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçleri yürüten Karel, dünya standartlarında bir Ar-Ge ve üretim yeteneğine sahip.  

 

Doğan Holding’in Karel’e yaptığı yatırımla eş zamanlı olarak Karel, otomotiv elektroniğinde uzmanlaşan Daiichi firmasının %75 hissesini satın almak üzere bir anlaşma da sağladı. Otomotiv bilgi ve eğlence sistemlerinde (infotainment) Türkiye’nin lider şirketi olan İstanbul merkezli Daiichi, aynı zamanda önemli bir uluslararası oyuncusu. 

 

Çağlar Göğüş: “Hızlı ve emin adımlarla büyüyoruz

 

Karel ile ortaklık anlaşmasını değerlendiren Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş “Özellikle yenilenebilir enerji, sanayi, teknoloji, mobilite ve fintech alanlarında büyümeyi hedefliyoruz. Katma değerli yeni işlere ve farklılık yarattığını ispat etmiş firmalara yatırım yaparak varlık yapımızı güçlendiriyoruz. Mevcut portföyümüzün içerisinde değer yaratma potansiyeli yüksek şirketlerimizi büyüterek geleceğin işlerine yatırım yapıyor, hızlı ve emin adımlarla büyüyoruz. Ülkemizde endüstrinin ve iletişimin dijitalleşmesine büyük önem veriyor ve bu konuda öncü konumda olmak istiyoruz. Teknoloji yatırımları Türkiye için çok önemli bir fırsat. Bu nedenle Türkiye’nin lider endüstriyel teknoloji firmaları arasında yer alan, elektronik ve iletişim alanlarında uzman Karel ile başlattığımız bu ortaklıktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. 

 

Karel Teknik Murahhas Üyesi Yaman Tunaoğlu ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Teknolojinin çok hızlı geliştiği ve elektroniğin her sektörde önemli bir paydaş haline geldiği bir değişim dönemindeyiz. Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden birisi olarak, bu dönemin ortaya çıkardığı fırsatları en hızlı şekilde değerlendirmek, üretim, haberleşme, savunma, otomotiv gibi güçlü olduğumuz alanlarda organik ve inorganik büyümelerle yurt dışına açılıp küresel bir oyuncu olma yönündeki hedeflerimiz doğrultusunda, 60 yıllı aşan köklü bir geçmişe sahip Doğan Holding ile güç birliği yapıyor olmanın büyük heyecanı içindeyiz.”   

 

 

Doğan Holding Hakkında:

63 yıldır Türkiye ekonomisine değer katan Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş., iş dünyasına Onursal Başkan Aydın Doğan’ın 1959 yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi’ne kaydolması ve 1961’de otomotiv alanında ilk şirketini kurması ile girmiştir. Bugün Doğan Grubu Şirketleri faaliyette bulundukları akaryakıt perakendesi, enerji, sanayi, motorlu taşıtlar, finansal hizmetler, internet-eğlence-medya, gayrimenkul, ticaret ve turizm alanlarında yenilikçi vizyonları ile öncü rol üstlenmektedir. Doğan Grubu’nun, bünyesinde yer alan tüm şirketleriyle birlikte uyguladığı kurumsal ve etik değerler, iş dünyasındaki diğer kurumlara da örnek teşkil etmektedir. Üretim faaliyetleri ve ticari faaliyetlerinde küresel başarıyı hedefleyen Doğan Grubu, yurt içinde ve yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip etmekte, uluslararası gruplarla kurduğu stratejik iş birlikleri sayesinde faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütmektedir. 

http://www.doganholding.com.tr