Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri DİMES İçecek ...

DİMES İçecek Şirketi Vizyonu ve Güçlü İhracat Genişlemesi ile Büyüdü

11.12.2019 – Ülkemizin önde gelen yerli sermayeli meyve suyu ve içecek markası DİMES, daralma gösteren yurt içi pazarda pozitif ayrışarak büyümeyi sürdürürken, kendi markası ile var olduğu uluslararası pazarlarında da büyümeye devam ediyor. İçecek pazarının yenilikçi, besleyici ve katma değerli kategorilerinde ve hane içi tüketimde liderliğini sürdüren DİMES, 100’ü aşkın ihracat pazarında da büyümeye devam ediyor; önde gelen küresel havayolu firmalarının ikram menülerinde yer alıyor. 

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, 2019 yılında daralma gösteren yurt içi meyve suyu pazarından olumlu ayrışarak büyümesini sürdürdü; ihracat alanında da önemli başarılara imza attı. 

Yılı yüzde 6 büyüme ile kapatacaklarını ifade eden DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, şirketin yurt içi pazar performansını şu sözlerle değerlendirdi: “2019 yılı için pazarda konjonktürel daralmada devamlılık, hatta daralmanın daha da sertleşmesini öngörmüştük ve yılın ilk üç çeyreğinde bu öngörülerimiz gerçekleşti. Meyve suyu pazarı, yılın ilk üç çeyreğinde, olumsuz koşulların etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre hacim bazında yaklaşık yüzde 15 oranında bir daralma gösterdi. Bir bütün olarak değerlendirilebilecek 2018 ve 2019 yıllarında DİMES, pazardan olumlu ayrışma başarısını gösterdi. 2018 yılındaki büyümemizin ardından, 2019’da da, yılı hacim bazında yüzde 6 büyüme ile kapatacağımızı öngörüyoruz. 2019 yılında ciromuzun 510 – 520 milyon TRY bandında gerçekleşmesini hedeflemiştik ve bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. İhracat gelirlerimiz de yıl sonu itibarı ile 45 milyon TRY’ye ulaşmış olacak. Bu başarıyı, tüketicilerimizle aramızdaki güçlü bağın yanı sıra, onların beklentilerini en iyi şekilde karşılayan, onların hayatına en iyi şekilde eşlik edebilen ürünlerimizin gücüyle ve tüm çalışma arkadaşlarımın da paylaştığı, hep daha iyisini yapma azmimizle elde ettik.” 

Büyümenin İki Motorundan Biri: İçecek Şirketi Vizyonu

2019 yılı sonuçlarına olumlu etki eden içecek şirketi vizyonu ve güçlü ihracat genişlemesinin, 2020 ve sonrasında da DİMES’in büyüme motorları olacağını vurgulayan Ozan Diren, “İçecek şirketi vizyonumuzla farklı içecek gruplarına giriyoruz. Bu doğrultuda, 2019 yılında Obsesso markamızla soğuk kahve pazarına da giriş yaptık. Türkiye’de meyve suyu Ar-Ge Merkezi kuran ilk markayız ve bu Ar-Ge Merkezi’nin Obsesso üzerinde de ciddi bir imzası var. Teneke kutu ambalajda gerçek süt içeren soğuk kahve üretimi, bugüne dek Avrupa’da iki tesiste gerçekleştirilebiliyordu. DİMES, bu alanda Avrupa’nın üçüncü üreticisi oldu. 260 milyon TRY’lik, daha önce yüzde 80’i ithal ürünlerden oluşan soğuk kahve pazarında, yerli sütü katma değerli işleyen yerli bir marka olarak büyüme ivmemizi sürdürüyoruz. Meyve suyunda da, tüketicileri dinleyip onların hayatlarında fark yaratan yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyoruz. Türk tarımına değer katmayı şiar edinmiş bir şirketiz ve tüm ürünlerimizin ortak özelliği, tarım ürünlerini ekonomi için katma değere, insanlar için faydaya dönüştürmeleri. Kanal ve ürün portföyü genişlemesi önceliğimizi oluşturuyor. Yeni meyveleri işlemeye, yeni lezzetleri ve alışılmış lezzetlerin yeni yorumlarını tüketicilere sunmaya önem veriyoruz” dedi. 

Büyümenin Diğer Motoru: Güçlü İhracat Genişlemesi

Ozan Diren, 2019 yılını 45 milyon TL ihracat geliri ile kapatacak olan DİMES’in, 2020 yılında agresif büyüme öngördüğünü vurguladı. 

DİMES cirosunun yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmını ihracat gelirlerinin oluşturduğunu belirten Ozan Diren, “2020’de ihracatta yüzde 33 büyüme ve 60 milyon TRY beklentimiz var. 100’den fazla ülkeyi kapsayan, farklı kültürlerden, farklı tüketim alışkanlıklarından oluşan çok geniş bir coğrafyaya hitap ediyoruz. Farklı coğrafyalarda, farklı ürün portföyleri ile büyüme hedefliyoruz; ancak temel odağımız tüm dünyada beslenme farkındalığı ve tercihleri doğrultusunda önemi giderek artan ve bizim de çok güçlü olduğumuz yüzde 100 ve sıkma kategorisi ürünler. Daldaki meyveye en yakın ürün olan, uzun ömürlü sıkma kategorisini Türkiye’de biz var ettik. Büyümesini sürekli desteklediğimiz sıkma ürünler başta olmak üzere, bizim için stratejik öneme sahip kategorilerde ve hane içi tüketimde ülkemizde de liderliği elimizde bulunduruyoruz. Bu gücümüzü, ihracata da yansıtıyoruz” dedi.  

Ozan Diren, sözlerine şöyle devam etti: “İhracat rekabetçiliğimizi daha da artırmak amacıyla, stratejik bir yönetim felsefesi benimsiyoruz ve ihracat ekibimizi daha da güçlü kılacak adımları atmış durumdayız. İhracatta güçlü olduğumuz Avrupa ve Doğu Avrupa ile çok önem verdiğimiz Uzak Doğu pazarının yanı sıra, Afrika pazarlarında da ürün kalitemizle istikrarlı bir büyüme ivmesi içerisindeyiz.” 

Küresel Havacılık Devinin Sunduğu Yolcu Deneyimine Katkı

2019 yılı Kasım ayı içerisinde, yılda 130 milyonu aşkın yolcu ile dünyanın en büyük 7 havayolu arasında yer alan China Eastern Airways (CEA) ve DİMES arasında bir iş birliği paktı imzalandığını anımsatan Ozan Diren, “İç hatlardaki yaygın erişiminin yanı sıra, uluslararası hatlardaki güçlü büyümesi, modern uçak filosu ve nitelikli hizmetleriyle dünya çapında saygı uyandıran küresel havacılık devi CEA, First Class ve Business Class ikramlarında DİMES ürünlerine yer verecek. Ürünlerimizle, dünya havacılığının önde gelen markalarından birinin misafirlerine sunduğu uçuş deneyiminin bir parçası olacağız. Uluslararası marka bilinirliğimize de önemli katkı sağlayacak olan bu iş birliği, aynı zamanda DİMES için olduğu kadar ülkemiz ekonomisi açısından da büyük ve önemli bir adım olma özelliği taşıyor. 5 yıl olarak öngörülen iş birliği uyarınca ürünlerimiz, CEA’ın online kataloğunda da yer alacak. Çin pazarında meyve suyu satışlarının yaklaşık 3’te 1’inin online kanallardan gerçekleştiği düşünülürse, bu çok büyük bir potansiyel” şeklinde konuştu. 

DİMES Özgün Stratejileri ile Pazarda Pozitif Ayrışmaya ve Büyümeye Devam Edecek

Türkiye meyve suyu pazarının, orta ve uzun vadede büyüme potansiyeli barındırdığını, ancak mevcut konjonktürde bu potansiyelin kısa vadede hızlı büyüme getirme olasılığının düşük olduğunu söyleyen Ozan Diren, pazar değerlendirmesini şu sözlerle ifade etti: “İç pazara yönelik düzenlemeler, sektörün en önemli gündemi. Koruyucu katkısız içeriğiyle tüketicilere 4 mevsim hasatında toplanmış meyveye, meyveden sonra en sağlıklı şekilde ulaşabilme olanağı sunan meyve suyu, hem sağlıklı nesillerimizin yetişmesi, hem çiftçilerimiz, hem de ülke ekonomisi için önemli bir üründür. Sektörümüz 2018 yılında, özellikle ülkemizde en çok tercih edilen nektar kategorisini etkileyen %10 ÖTV vergisi ile karşı karşıya kaldı. Bu durum, pazarda daralmaya yol açtı. Oysa, sürdürülebilir tarıma ve tarım ürünlerini değerlendiren; yerli hammaddeyi yerli üretimle işleyen sektörlere yapılacak her yatırımın uzun vadede ülkemize geri döneceği aşikardır. Anlık stratejik görünüm içerisinde meyve suyu pazarının 2020’de hızlı bir büyümeye geçmesini ön görmüyoruz. Olumlu bir beklentimiz, turizmde yaşanacak büyümenin içecek sektörü üzerine pozitif etki yapmasıdır. Öte yandan DİMES, kendi özgün stratejileri ve iş yapış şekilleri ile istikrarlı bir şekilde pazardan olumlu ayrışmaya devam edecek; büyüme ivmemizi sürdüreceğiz.” 

Avrupa’da kişi başına yıllık yaklaşık 22 litre olan meyve suyu tüketiminin, ülkemizde henüz 9 litre seviyesinde bulunduğunu vurgulayan Ozan Diren, “İçecekler içerisinde meyve suyunun payı dünya genelinde yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 6 düzeyinde. Ülkemizde 100 hanenin 94’üne giren meyve suyu, hanelere en çok giren soğuk içecek olma özelliği taşıyor. Bu rakamlar, Türkiye meyve suyu pazarının uzun vadeli büyüme potansiyelini güçlü bir şekilde işaret ediyor. Bu potansiyeli değerlendirirken, DİMES’in en büyük rekabetçi avantajı, her zaman daha doğal ve insan için iyisini yapma azmimiz olacak. Markamızın ürün geliştirme gücü, üretim kalitesi kadar, paydaşlarımız ve tüketicilerimiz nezdinde inşa ettiğimiz bu duygu ve düşünceler bütünü, bizi güçlü kılıyor. Bu bizim köklerimizden gelen ruhumuz, Doğaya ve İnsana Saygı temel değerimizden aldığımız, DNA’mızda yer etmiş bir yapısal gücümüzdür.”

 

Dimes, Çin Havayolu Şirketi ile Anlaşma İmzaladı

Çin Havacılığının Dev Kuruluşu, Business Class ve First Class’da DİMES Ürünleri İkram Edecek

12.11.2019 – Uluslararası pazarlarında büyümesini sürdüren DİMES, dünyanın önde gelen havayolu şirketleriyle iş birliklerini de genişletiyor ve dünyanın en prestijli havayollarının ikram menülerinde yer alıyor. Uzakdoğu pazarındaki payını istikrarlı bir şekilde artıran DİMES, Çin’in en güçlü büyüyen havayolu şirketi China Eastern Airlines’ın da tercihi oldu. DİMES ve China Eastern Airlines arasındaki iş birliği, ülkemiz ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkiler açısından önemli bir adım olarak gösteriliyor. 

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, Çin’in önde gelen havayolu şirketi China Eastern Airlines (CEA) ile iş birliği yapıyor. 

İş birliği kapsamında, yılda 110 milyonu aşkın yolcu ile dünyanın en büyük 7 havayolu arasında yer alan China Eastern Airways, First Class ve Business Class yolcularına gerçekleştirdiği ikramlarda DİMES ürünlerine yer verecek. 5 yıl olarak öngörülen iş birliği uyarınca, DİMES ürünleri China Eastern Airways’in Online kataloğunda da satışa sunulacak. Bu iş birliği, Türkiye – Çin Halk Cumhuriyeti ekonomik ilişkilerinde önemli bir adım olarak gösteriliyor. 

DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, iş birliği anlaşmasını, China Eastern Airlines (CEA) özel davetlisi olarak gittiği Çin’in Şanhay kentinde imzaladı. T.C. Dışişleri Bakanlığı Şanhay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı’nın katılımı ile düzenlenen imza törenine, China Eastern Airlines (CEA) Genel Müdürü Li Yang Ming ve Genel Müdür Yardımcısı Tian Niu Wen ile DİMES Satış Direktörü Selim Can Devrim de katıldılar. Törende ayrıca, China Eastern Aviation Import & Export Corporation Genel Müdürü Zhang Hong da hazır bulundu. 

Ülke Ekonomisi Açısından Da Önemi Bir Adım

Çin medyasının büyük ilgi gösterdiği DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, Çin devlet televizyonu CCTV’ye de özel bir röportaj verdi. China Eastern Airlines’ın, iç hatlardaki yaygın erişiminin yanı sıra, uluslararası hatlardaki güçlü büyümesi, modern uçak filosu ve nitelikli hizmetleriyle dünya çapında saygı uyandırdığını ifade eden Ozan Diren, “Ürünlerimizle, dünya havacılığının önde gelen markalarından birinin misafirlerine sunduğu uçuş deneyiminin bir parçası olacağız.  

Ülkemizin bereketli topraklarının ve tarım üreticilerinin emeğinin meyvesini, katma değerli ürünlere dönüştürmekten kastımız tam olarak budur. İş birliğimiz, DİMES için olduğu kadar ülkemiz ekonomisi açısından da büyük ve önemli bir adım olma özelliği taşıyor” dedi. 

CCTV özel röportajında, Ozan Diren’e eşlik eden China Eastern Air Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Parti Liderlik Grubu Sekreteri Liu Shaoyong, müşterilerine en iyisini en kalitelisini en uygun şekilde sunmak için büyük araştırmalar sonucu Türkiye’yi ve Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir üreticisi olan DİMES’i seçtiklerini ifade etti. 

İş birliği ile ilgili olarak Şanhay’da bulunan DİMES üst yönetimi, burada bir toplantı gerçekleştirdikten sonra, ülkenin uluslararası iş dünyası ilişkileri ilgili en önemli etkinliği olarak gösterilen Çin Dış Teşebbüs İş birliği Forumuna (Chinese-Foreign Enterprise Cooperation Forum) katıldılar. İmza töreni de burada gerçekleştirildi.

 

DİMES İhracat Büyümesini Üçe Katlamayı Hedefliyor

06.09.2018 –  Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, 2017 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 10 büyümeyle 32 milyon TL düzeyinde gerçekleşen ihracatını, 2018 yılında yüzde 30 oranında büyütmeyi hedefliyor. Yüze yakın ülkeye kendi markasıyla ihracat gerçekleştiren DİMES, gıda ve içecek sektöründe dünyanın en önemli ticari kuruluşları da dahil olmak üzere 86 ülkeden 65 bin alıcının ziyaret edeceği CNR FOOD Istanbul Fuarı’nda ihracat gücünü daha da artırmayı hedefliyor.

DİMES’in katkısız yüzde 100 meyve suyu ürünleri ve fidandan ürüne kaliteyi güvence altına alan dikey entegre üretim sistemiyle ihracat pazarlarında rekabet avantajı kazandığını vurgulayan DİMES Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, “2017 yılında bir önceki yıla oranla ihracat büyümemiz, yüzde 10 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ise bunu üçe katlamayı ve ihracatta yüzde 30 ihracat büyümeyi hedefliyoruz. Sektörün en önemli küresel buluşmalarından biri olan CNR FOOD Istanbul’a katılımımızın ve burada gerçekleştireceğimiz bağlantıların, ihracat gücümüze büyük katkı yapacağına güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Fuar kapsamında, 60 ülkeden 200’e yakın yabancı firma, alım heyeti organizasyonuna katılarak B2B ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceğini dile getiren Duygu Süleymanoğlu, “Avrupa’nın yanı sıra, yakın komşularımızdan Uzak Doğu pazarlarına uzanan geniş bir coğrafyada 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Tüketicilerin her zaman her yerde ulaşabilecekleri noktada olmaya, bu pazarlarda düzenli bir şekilde büyümeye önem veriyoruz. Her bir ihracat pazarımızda, satış ve dağıtım ağlarımız için güçlü yerel firmalarla ve büyük zincir mağazalarla iş birliği yapıyoruz. Dünya’nın, özellikle yolcu ikramlarına gösterdikleri özenle tanınan, en başarılı ve itibarlı havayolu şirketleriyle iş birliği yapıyoruz. CNR FOOD Istanbul’da, bu fuar için ülkemize gelen 65 bine alıcının yanı sıra, alım heyetine katılan firma yetkilileri ile de bir araya geleceğiz” dedi.

Duygu Süleymanoğlu, meyve suyunun yüksek katma değerli bir ihracat ürünü olduğuna da dikkat çekti ve şunları söyledi: “Hammaddesi Türkiye topraklarında yetişen meyve olan meyve suyu endüstrisi, dış ticaret fazlası en yüksek sektörlerin başındadır. Meyve suyu ihracatı yüzde 90’ı aşabilen oranda dış ticaret fazlası sağlar. Meyve suyu, meyvenin türüne göre, işlendiğinde 4 kata kadar daha değerli bir ürün haline gelebilmektedir. Türkiye’mizin bereketli topraklarının ve tarım üreticilerinin ürünü olan meyveleri, yüksek katma değerli ihracat ürünü meyve suyu haline getiriyoruz; ülke ekonomisine tamamen yerli ve milli kaynak sağlıyoruz.”

Bu katma değerli ihracat ürünlerinin tüketime hazır hale gelmesinde ithal girdilerin payı da oldukça düşüktür, bu nedenle cari denge açısından bu ürünler çok önemlidir.

CNR Food İstanbul, CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık tarafından, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İİB), Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) iş birliğinde organize ediliyor. DiMES Standı, fuar alanında Hall 2, 2-D03 noktasında yer alıyor.