Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Denizbank 6 A...

Denizbank 6 Aylık Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Denizbank 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Ziraat Yatırım değerlendirdi:

Denizbank DENIZ Hisse 2Ç18 Analizi: Denizbank (DENIZ): Denizbank’ın net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %16 oranında artarak 701mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net Faiz gelirleri %10 oranında artarak 1.323mn TL’ye yükselmiş ve karı desteklemiştir. Diğer yandan, karşılık giderleri %84 oranında artarak 745mn TL’ye yükselmiştir. İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk yarısındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 oranında artarak 1.304mn TL’ye yükselmiştir.

 

Denizbank Satıldı, Detaylar Açıklandı

23.05.2018

Sberbank ve NBD Denizbank satışı konusunda anlaştı. Denizbank (DENIZ)’ın 3,2 mlr $’a satışı için anlaşma imzalandı. Sberbank’ın, Denizbank’ı Körfez’in en önemli bankalarından biri olan Emirates NBD’ye 14,6 mlr TL’ye (3,2 mlr $) satışı için nihai anlaşma imzalandı. Denizbank için değerleme 31 Ekim 2017 tarihi sonundaki konsolide özkaynak olan 14,6 mlr TL’den yapıldığı ve Emirates NBD Denizbank’ın Sberbank’tan sağlanan sermaye benzeri borçlanma araçlarını da aldığı belirtildi.

Denizbank dün basında yer alan ardından satışa yönelik detayları KAP’ta duyurdu. Buna göre; Emirates NBD ve Sberbank arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda, %99,85’lik hissenin satış fiyatının Denizbank’ın 31 Ekim 2017 itibarıyla sahip olduğu konsolide özkaynak büyüklüğüne dayalı olarak, fiyat sabitleme mekanizmasıyla birlikte 14,6 mlr TL olarak belirlendiği bildirildi.

Söz konusu tutara ek olarak, Emirates NBD, 31 Ekim 2017 ile işlemin kapanış tarihi arasındaki dönem için devir bedeli üzerinden Sberbank’a faiz ödeyeceği belirtilirken, Denizbank’ın 31 Ekim 2017’den işlemin kapanış tarihine kadar sürecek dönemde elde ettiği kar Emirates NBD’nin hesabına yazılacağı açıklandı. Devir işleminin bir parçası olarak, işlemin kapanışıyla birlikte, Emirates NBD, geçmişte Sberbank tarafından Denizbank’a verilmiş olan sermaye benzeri kredilerin sahipliğini de üstleneceği duyuruldu. İşlemin 2018 yılı içinde tamamlanmasının beklendiği açıklandı.

Denizbank’ın Satışına İlişkin Uzman ve Kurum Görüşleri

İş Yatırım’ın Satışa İlişkin Yorumu:

Sberbank ve NBD Denizbank satışı konusunda anlaştı. Buna göre NBD bankanın %99.9 hissesi için US$3.2 milyar yani bugünün kuruyla TL 14.4 milyar ödeyecek. Satın alım bu fiyata göre 1.05X PD/DD çarpanından gerçekleşmiş olacak. Bu değerleme şu anda sektör ortalaması olan 0.70x’in üzerinde gerçekleşmiş durumda. Satın alım fiyatına göre TL 4.40 beher fiyatına karşılık geliyor.

Vakıf Yatırım’ın Satışa İlişkin Yorumu:

Satışa konu tutar olan 14,6 mlr TL Denizbank’ın piyasa değerinin %44 altında bir değere işaret ederken, 1Ç18 finansal sonuçlarına göre işlemin çarpanlarını ise 7,6x F/K, 1,1x PD/DD olarak hesaplıyoruz. Hatırlanacağı üzere, Sberbank 2012 yılında Denizbank’ı 3,5 mlr $’a Dexia SA’dan satın almıştı ve söz konusu satış işleminde 9,4x F/K ve 1,1x PD/DD çarpanlarıyla tamamlanmıştı. Ayrıca son olarak 2017 yılı Şubat ayında Garanti Bankası’nın (GARAN) %9,95’ini BBVA’ya satış işlemi ise 0,9x PD/DD ve 6,6x F/K çarpanları ile gerçekleşmişti.

Haberin etkisini bankacılık sektörü için kısa vadede nötr olarak karşılanacağını düşünüyoruz. Ancak düşük halka açıklık oranı nedeniyle Denizbank hisselerinde rasyonel fiyatlamalar göremeyebileceğimizi düşünüyoruz. Denizbank hisseleri dün %9,8 değer kazanırken, son 1 ayda BIST 100’e göre %23 daha olumlu performans göstermiştir.

Tacirler Yatırım’ın Satışa İlişkin Yorumu:

Denizbank – Emirates NBD Bank PJSC Denizbank’ın %99.85’ini Sberbank’tan 14.6 milyar TL bedelle satın aldı. Satın alma işlemi locked box mekanizmasına göre hazırlanmış olup, Emirates NBD Bank işlem kapanış tarihine kadar Sberbank’a faiz ödeyecek olup, Emirates NBD Bank ise 31 Ekim 2017 ile işlem kapanış tarihi arasındaki net karı sahip olacaktır. 1Ç18 finansalları baz alınarak işlemin 1.06x PD/DD çarpanından gerçekleştiğini ve bu çarpanın büyük ölçekli özel bankaların PD/DD çarpanı olan 0.7’den daha yüksek gerçekleşmiştir. İşlem pay başına 4,40 TL fiyatı işaret etmekte olup, bu fiyat dünkü kapanış fiyatı olan 7.94 TL’ye göre %45 iskontoludur.

Ziraat Yatırım’ın Satışa İlişkin Yorumu:

Dün kapanışı itibariyle Denizbank borsada yaklaşık 5,7 milyar dolar piyasa değeriyle işlem görüyordu. Satış fiyatının bu fiyatın oldukça altında kalması halka açıklık oranı sadece %0,15 olan hissede baskı oluşturabilir. Satış fiyatı Mart sonu defter değerine göre o günkü kurlarla hesaplandığında yaklaşık 0,92x defter değerine denk gelmektedir.

Oyak Yatırım’ın Satışa İlişkin Yorumu:

Sberbank Denizbank’taki %99,85 hissesini BAE’li NBD’ye 14,6 milyar TL’ye (3,2 milyar dolar) sattığını açıkladı. Açıklamaya göre işlem Denizbank’ın sermaye benzeri kredisinin de devrini içeriyor. İşlemin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Satış fiyatı 31 Ekim 2017’den itibaren kapanış tarihine kadar işleyen faize göre düzeltilecek. Sermaye benzeri krediye göre satış fiyatı düzeltildiğinde 0,7x satış değeri/ defter değeri çarpanı hesaplıyoruz.