Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Tekfen Holdin...

Tekfen Holding’in İştiraki CFS Petrokimya, Yatırım İçin Fizibilite Çalışmalarına Başladı

25.09.2019 – Tekfen Holding’in bağlı ortaklığı Toros Tarım’a ait CFS Petrokimya Sanayi A.Ş.’nin Mersin’de yapılması tasarlanan 500,000 ton/yıl kapasiteli polipropilen üretim tesisi için ön hazırlık ve etüt çalışmaları başlatıldı. Hatırlatmak gerekirse söz konusu yatırım 2018 Nisan ayında açıklanan Proje bazlı teşvik paketinden yararlanacak 23 projeden biriydi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Tekfen Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada “Toros Tarım’ın hisselerinin tamamına sahip olduğu CFS Petrokimya tarafından Toros Tarım’ın Mersin arazisi üzerinde yapılması planlanan ve halen geliştirme ve planlama sürecinde olan tesisle ilgili resmi ÇED sürecinin başlandığı, mevcut arazinin topografik ölçümlemelerinin tamamlandığı, arazinin imar planlarındaki niteliğinin “özel endüstri bölgesi”ne dönüştürülmesine yönelik başvurunun yapıldığı belirtildi.

Açıklamanın devamında üretim lisansör firması seçimi ile uzun vadeli hammadde temini için çeşitli tedarikçilerle ve ürün satışı için ise çeşitli potansiyel müşterilerle görüşmeler, yatırıma ortaklık tesisi ve finansal kaynak temini için temas ve görüşmeler, tesise propan tedariki için yapılması planlanan dolfen ile ilgili olası işbirlikleri konusunda görüşmeler, pazar araştırmaları gibi yatırımın yapılabilirliğini etkileyebilecek çeşitli konularda çalışmalar halen devam etmekte olup tüm bu görüşmeler ve çalışmalar çerçevesinde hazırlanacak olan yatırım fizibilitesinin sonuçlarının Yönetim Kurulunun değerlendirmesine sunulacağı ve onaylaması durumunda yatırımın gerçekleştirilmesi konusunda nihai kararın alınacağı eklendi.

 

CFS Petrokimya Proje Bazlı Teşvikten Yararlanacak

24.04.2019 – Toros Tarım’ın iştiraki olan CFS Petrokimya proje bazlı teşvik sistemiyle büyük yatırım gerçekleştirecek şirketlerden biri. CFS Petrokimya’nın Mersin’de gerçekleştirdiği tesisin maliyetinin 5,3 milyar lira ve üretim kapasitesinin 500 bin ton/yıl olduğu açıklandı.
 
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, CFS Petrokimya dan Mersin’de yapılacak polipropilen üretim tesisi, Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar’a istinaden destekleniyor.
8 Aralık 2017 başlangıç tarihli yatırımın 2023’te bitirilmesi öngörüldü.
Tesisin, 2023 tarihine kadar bitirilmemesi durumunda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca, başta verilen altı yıllık sürenin yarısı kadar ve 3 yıllık ek süre verilmesi söz konusu olacak.
Yeni yatırım olarak öngörülen tesisin yatırım maliyeti 5 milyar 319 milyon lira; planlanan ek personel ihtiyacı 1.000 kişi; planlanan vasıflı eleman ise 20 kişi şeklinde hesaplanmış. Tesisin bitirilmesinden sonra, yıllık yarım milyon tonluk üretime geçmesi bekleniyor.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here